خانه / بورس و سهام / افق سودآوري در ذوب‌آهن اصفهان

افق سودآوري در ذوب‌آهن اصفهان

*پرسش از آقاي كرامتي از طريق پست الكترونيك: آيا ذوب‌آهن اصفهان با توجه به راه اندازي طرح توسعه كك‌سازي امكان تعديل مثبت پيش بيني سود دارد؟
پاسخ: ذوب‌آهن اصفهان پس از فولاد مبارکه و خوزستان سومین تولید کننده بزرگ فولاد در کشور به شمار می‌رود. این شرکت همچنین بزرگ‌ترین تولید کننده محصولات طویل شامل انواع تیرآهن و میلگرد است و نکته جالب اینکه روش تولید آن به جای قوس الکتریکی (روش معمول در اکثر شرکت‌های داخلی) بر استفاده از کوره بلند متمرکز است. به همین دلیل، انرژی شرکت به جای گاز از زغال‌سنگ تامين‌ مي‌شود که همین مساله آسیب پذیری «ذوب» در برابر تحولات احتمالی در خصوص هدفمندی یارانه‌ها در آینده نزدیک را کاهش داده است. سهام ذوب‌آهن، حدود دو سال پیش به بازار دوم فرابورس آمد و بلوک مدیریتی 56 درصدی آن نیز بابت رد دیون با سازمان تامین اجتماعی واگذار شده است.
قیمت سهام شرکت از بدو ورود نزدیک به سه برابر شده که رشدی همگام با متوسط عملکرد بورس در این بازه زمانی را نشان می‌دهد. همچنین، با توجه به ارتباط مستقیم فروش شرکت با نرخ دلار آزاد (به علت تبعیت قیمت فولاد) این سهام به خوبی آثار افت ارزش ریال را در قیمت خود منعکس کرده و قیمت دلاری سهام آن در بازه زمانی دو سال اخیر (مقارن با بحران ارزی) ثابت مانده است. برای تخمین سودآوری شرکت در سال جاری طبق معمول باید سرفصل‌های فروش و بهای تمام شده برآورد شود. به این منظور ابتدا جدول‌هاي شماره یک و دو را مشاهده کنید.
در بررسي ارقام جدول‌های یک و دو توجه به چند نکته حائز اهمیت است:
1- مقدار تولید محصولات اصلی (تیرآهن و میلگرد و کلاف) در سال‌هاي 90 و 91 به ترتیب حدود 6/2 و 4/2 میلیون تن بوده است. برای سال جاری، شرکت پیش‌بینی نموده تا 8/2 میلیون تن محصول را تولید و به فروش برساند. با عنايت به سابقه تاریخی و عملکرد شش ماهه (که منجر به تولید کمتر از 1/1 میلیون تن محصول شده است) برآورد مزبور واقع بینانه نبوده و نیازمند تعدیل است. در سناریوی تحلیلی، کل تولید امسال در محدوده پارسال لحاظ شده است که با فرض فروش 100 هزار تن از موجودی انبار شرکت (که در 6 ماه محقق شده است) کل فروش محصولات اصلی به حدود 55/2 میلیون تن خواهد رسید.
2- قیمت فروش تیرآهن در شش ماهه اول امسال 1921 تومان در هر کیلو و قیمت میلگرد و سایر محصولات (نبشی، چهارگوش، ناوداني و …) معادل 1735 تومان در هر کیلو بوده است. در حال حاضر قیمت تیرآهن با افت بیش از 100 تومانی به محدوده 1800 تومان رسیده است. به این ترتیب برای کل سال جاری میانگین 1850 تومانی در هر کیلو در سناریوی تحلیلی لحاظ شده؛ ضمن آنکه برای میلگرد و کلاف و سایر محصولات، بنا بر رویه تاریخی نرخ‌های فروش پنج درصد کمتر از تیر آهن در نظر گرفته شده است. قیمت و مقدار فروش محصولات فرعی (قطران، چدن، بنزن و …) نیز معادل بودجه شرکت فرض شده اند. حال برای برآورد هزينه مواد مصرفي به جدول شماره سه مراجعه کنید.
در خصوص ارقام پیش‌بینی تحلیلی در جدول شماره سه به نکات زیر توجه کنید:
1- مقدار مصرف مواد اولیه با استفاده از الگوی تاریخی عملکرد سال 91 و با در نظر گرفتن حجم فروش سال 92 محاسبه شده است.
2- قیمت شمش فولاد معادل میانگین شمش داخلی از ابتدای سال 92 (1650 تومان در هر کیلو)  لحاظ شده است. قیمت سنگ آهن نيز با توجه به موجودی 4/2 میلیون تنی در آغاز سال (از قرار هر تن 72 هزار تومان) و با فرض خرید همین میزان در سال 92 با نرخ جدید (حدود 180 هزار تومان) در نظر گرفته شده که قیمت سنگ آهن مصرفی (متوسط قیمت موجودی و خرید جدید) را به 125 هزار تومان
در هر تن می‌رساند.
3- مقدار مصرف زغال‌سنگ و کک با فرض تحقق اعلامیه شرکت مبنی بر تولید 800 هزار تن کک (ناشی از اجرای بخشی از پروژه 1/9 میلیون تنی کک سازی در نيمه دوم سال 92) در داخل مجموعه ذوب‌آهن و مابقی خرید از خارج مجموعه برآورد شده است. برای تولید هر تن کک حدود 53/1 تن زغال‌سنگ مورد نیاز است.
4- قیمت کک معادل 400 دلار در هر تن (برابر با متوسط قيمت‌هاي قابل دسترس از ابتدای سال) و نرخ تبديل ارز در کل سال 92 از قرار هر دلار 3100 تومان است.
5- قیمت گندله معادل 25 درصد قیمت شمش و قیمت سایر مواد (از جمله زغال‌سنگ) به تناسب رشد قیمت ميانگين دلار آزاد نسبت به خريد سال گذشته (21 درصد) افزایش یافته اند. همچنین قیمت آهن قراضه بنا بر رویه تاریخی برابر با 80 درصد نرخ شمش است.
با جمع بندی اطلاعات ارائه شده به جدول شماره چهار مراجعه کنید که صورت سود و زیان در چند دوره مالی اخیر به همراه پیش‌بینی شرکت و بودجه تحلیلی 92 را ارائه کرده است.
در خصوص ارقام جدول شماره سه باید دو نکته را مد نظر قرار داد:
1- هزینه دستمزد وسربار (به جز انرژی و استهلاک) به تناسب افزایش تولید نسبت به سال گذشته و افزایش ضریب عمومی قیمت‌ها (20 درصد) در پیش‌بینی تحلیلی 92 محاسبه شده اند. این رویه در مورد برآورد هزینه‌های عمومی و اداری نیز صادق است.
2- سایر هزینه‌های عملیاتی، هزینه‌های مالی، درآمد متفرقه و درآمد سرمایه‌گذاری در پیش‌بینی تحلیلی با توجه به عملکرد شش ماهه مطابق ارقام بودجه لحاظ شده اند. در محاسبه مالیات نیز از نرخ موثر 20 درصدی استفاده شده است.
همانطور که در جدول مشاهده می‌کنید، در صورت تحقق مفروضات بودجه تحلیلی، شرکت ذوب‌آهن در سال جاری توانایی پوشش بودجه اعلامی را با انحراف منفی اندکی خواهد داشت؛ البته افت قیمت‌های فروش در محدود ساختن پتانسیل رشد سودآوری شرکت نقش به‌سزایی
ايفا‌ مي‌كند.
در همين راستا، یک برآورد اولیه نشان می‌دهد هر 100 تومان افزایش ميانگین نرخ دلار آزاد نسبت به سطح 3100 تومانی (در صورتی که مطابق رویه تاریخی منجر به افزایش متناسب قیمت فولاد در بازار شود) حدود 100 ریال بر سود خالص هر سهم «ذوب» موثر خواهد بود. همچنین، راه اندازی کامل طرح
کک‌سازی (که مطابق برنامه اعلامي در سال 94 اجرایی‌ مي‌شود) با فرض ثبات سایر عوامل، بنا بر محاسبات برآورد حاضر حدود 500 ریال بر سود خالص هر سهم تاثیر گذار است. ترکیب دو عامل مزبور (تاثیرگذاری بالای نرخ ارز و طرح کک سازی بر سودآوری شرکت) موجب می‌شود تا پیش‌بینی سودآوری ذوب در سال‌هاي آينده با نوسان زیادی همراه باشد و همین مساله می‌تواند توجیه کننده نوسانات زیاد قیمت سهام شرکت
در بازار باشد.
زیان انباشته شرکت در پایان شهریور ماه 92 برابر با 266 میلیارد تومان (339 ریال به ازای هر سهم) بوده است که در صورت تحقق فرضیات حاضر در سال جاری امکان پوشش آن وجود ندارد. به‌اين ترتيب، احتمالا ذوب‌آهن مجمع آتی سالانه خود در سال 93 را نیز همچون سالیان اخیر بدون تقسیم سود برگزار خواهد کرد.

شروين شهرياري
Shervin.shahriari@turquoisepartners.com

كك‌سازي ذوب‌آهن اصفهان تحلیل بنیادی سهام تحلیل بنیادی ذوب‌آهن اصفهان تحلیل بازار سهام اخبار مهم بازار سهام
كك‌سازي ذوب‌آهن اصفهان تحلیل بنیادی سهام تحلیل بنیادی ذوب‌آهن اصفهان تحلیل بازار سهام اخبار مهم بازار سهام
كك‌سازي ذوب‌آهن اصفهان تحلیل بنیادی سهام تحلیل بنیادی ذوب‌آهن اصفهان تحلیل بازار سهام اخبار مهم بازار سهام
كك‌سازي ذوب‌آهن اصفهان تحلیل بنیادی سهام تحلیل بنیادی ذوب‌آهن اصفهان تحلیل بازار سهام اخبار مهم بازار سهام

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*