خانه / بورس و سهام / سهامداران «ونفت» درانتظار بازدهی کوتاه‌مدت نباشند

سهامداران «ونفت» درانتظار بازدهی کوتاه‌مدت نباشند

مصطفی امید‌قائمی در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد، در پاسخ به چرایی حجم بالای معاملات «ونفت»، گفت: این شرکت در حال سرمایه‌گذاری در یک پروژه نفتی است که طی 3 یا 4 سال آینده سوددهی خواهد داشت و حجم  سنگین معاملات این روزها نیز به این دلیل است، اما آنچه که باید سهامداران این شرکت به آن توجه کنند این موضوع است که اساسا نباید در انتظار بازدهی کوتاه‌مدت یا این حجم از بازدهی که شرکت قیمت می‌دهد، باشند.
وی درباره NAV این شرکت  نیز تصریح کرد: به طور قطع ارزش ذاتی و ارزش بازار سهم ونفت، پایین تر از قیمتی است که اکنون در بورس معامله می‌شود، اما خوشبینی بالای سهامداران موجب شده است تا قیمت سهام بالا برود. امید‌قائمی، اظهارکرد: به نظر می‌رسد سهام ونفت تا مدت‌ها در این قیمت‌ها خواهد ماند و افرادی که به تازگی به این سهم وارد شده‌اند نتوانند بازدهی بالایی به دست بیاورند.
این در حالی است که در اطلاعیه شفاف‌سازی این شرکت که از طریق سازمان بورس منتشر شد، آمده است: این شرکت در پروژه ذخیره‌سازی نفت قشم طبق سرمایه‌گذاری معادل 120 میلیون دلار و 1220 میلیارد ریال کرده و بر این اساس  اخذ وام 120 میلیون دلاری از صندوق توسعه ملی را در دستور کار خود  قرار داده است و تامین اعتبارات ریالی مورد نیاز نیز از طریق منابع داخلی و صدور اوراق مشارکت پیش‌بینی شده است. همچنین در این اطلاعیه شفاف‌سازی اعلام شده که دوره بازگشت سرمایه حدود 4 سال و البته بدون احتساب دوران ساخت است و همچنین نرخ بازده داخلی طرح 56/30 درصد است.
این اطلاعیه می‌افزاید:طرح ذخیره سازی نفت قشم تاکنون در مجموع معادل 5/11 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و در صورت تحقق برنامه‌های اعلام شده شرکت فرعی سرمایه‌گذاری نفت قشم، اجرای پروژه در پایان سال 1393 به اتمام خواهد رسید.
شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت همچنین در اطلاعیه شفاف‌سازی خود آورده است: در‌خصوص دو قطعه زمین واقع در جاده مخصوص کرج که در بودجه سال 1392 پیش‌بینی شده بود، دو نوبت مزایده بر پایه قیمت کارشناسی رسمی برگزار شد، اما پیشنهادی دریافت نشد و این موضوع تاكنون به نتیجه‌ای نرسیده و در دست پیگیری است.
همچنین در این گزارش آمده است: با توجه به وضعیت جاری شرکت مهندسی و خدمات نفتکاو ژرف، هیات مدیره شرکت  تصمیم دارد اقدامات لازم را برای واگذاری کل سهام یا بخشی از سهام آن شرکت در قالب مشارکت طبق ضوابط به عمل آورد، اما تا به حال توفیقات قابل ملاحظه‌ای در این خصوص به دست نیامده و کارشناسی ارزش سهام در دست اقدام است. در ادامه آمده است با توجه به این موضوع هیچگونه آثار سود یا زیان در بودجه سال جاری از بابت فروش شرکت نفتکاو ژرف پیش‌بینی نشده است.

یک نظر ثبت شده

  1. لطفا ایمیل و نام و نام خانوادگی ام HIDEباشد.. مرسی

    به نام خدا
    سلام

    من پارسال درحدود پنج هزار و خرده سهم از شرکت ونفت خریداری کردم که ۱۸- ۱۰ -۹۳ سررسید آن بود که با مراجعه به بانک تجارت متأسفانه هیچ سودی به کارتم و حسابم – تا به امروز – واریز نشده است.. لطفا راهنمایی.. سپاس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*