خانه / بورس و سهام / آخرین وضعیت سودآوری فولاد مبارکه

آخرین وضعیت سودآوری فولاد مبارکه

زهرا مسافر: در راستای تحقق سند چشم‌انداز 20 ساله کشور توليد 25 میلیون تن فولاد در شرکت فولاد مبارکه هدف‌گذاری شده است، برای دستیابی به این هدف طرح‌های توسعه‌ای طراحی شده که برای تشریح بیشتر آن در این خصوص با محمد مسعود سمیعی نژاد، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو‌ نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:
با توجه به رشد عملکرد فولاد مبارکه در زمینه سودآوری و فروش، مهم‌ترین دلایل این روند طی نیمه نخست امسال چه مواردی بوده است؟
بر‌اساس عملکرد واقعی شرکت طی شش ماه اول سال جاری سودآوری شرکت به میزان 17 درصد رشد داشته است، به طوری که درآمد هر سهم از سهام فولاد مبارکه اصفهان از مبلغ 685ريال پیش‌بینی شده قبلی به مبلغ 804 ریال افزایش یافته که مهم‌ترین دلایل آن، کاهش هزینه‌های عملیاتی از طریق بهره‌برداری از مدول‌های احیای مستقیم شهید خرازی و فولاد سبا، مدیریت هزینه‌های شرکت، افزایش بهره‌وری و تلاش بی‌وقفه کارکنان شرکت در افزایش تولید است.
افزایش سرمایه اخیر فولاد در چه زمینه‌هایی به کار گرفته شده است؟ آیا فولاد برنامه‌ای برای افزایش تنوع محصولات تولیدی دارد؟
شرکت فولاد مبارکه اصفهان در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های خود برای رسیدن به ظرفیت 8/11 میلیون تن فولاد نیاز به اجرای طرح‌های توسعه دارد که در این راستا افزایش ظرفیت زیر سقف موجود، طرح شهید خرازی، فولاد سبا و فولاد هرمزگان در دستور کار قرار گرفت و تا پایان سال 1394 ظرفیت شرکت فولاد مبارکه به 8/11 میلیون تن خواهد رسید، ضمن اینکه در راستای سند چشم‌انداز 20 ساله کشور هدف‌گذاری برای توليد 25 میلیون تن فولاد انجام شده است، به همین منظور اقدام به افزایش سرمایه در جهت اجراي طرح‌هاي توسعه کرده که در مجمع عمومي شرکت اين افزایش سرمایه به تصويب رسيد. همچنین در رابطه با افزایش تنوع محصولات، این شرکت اقدام به اجرای پروژه RHT (سیستم گاز‌زدایی) کوره‌هاي قوس الکتریکی به منظور توليد ورق‌هاي مورد‌نياز خودروسازان کرده که اين محصولات براي بدنه خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد که با اجرای کامل این پروژه نیاز خودروسازان برای واردات محصولات مورد نیاز مرتفع خواهد شد.
آخرین وضعیت تولید و فروش محصولات مختلف فولاد مبارکه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ تولید آهن اسفنجی در این شرکت تا چه میزان بهای تمام شده محصولات را کاهش داده است؟
شرکت فولاد مبارکه اصفهان طی شش ماه اول سال جاری با تولید 3 میلیون و 825 هزار و 280 تن فولاد خام سهم 50 درصدی از تولید فولاد کشور را به خود اختصاص داده است، ضمن اینکه تولید آهن اسفنجی در شش ماه اول سال جاری 3 میلیون و 986 هزار و 724 تن است که با توجه به بهره‌برداری از واحد‌های احیای مستقیم شهید خرازی و فولاد سبا (شهيد شهبازي) طی شش ماه اول سال جاری بالغ بر205 میلیارد تومان صرفه‌جویی حاصل شده است، همچنین از بابت تولید آهن اسفنجی در شرکت فولاد مبارکه مبلغ 2000 ريال به ازای هر کیلوگرم، کاهش هزینه نسبت به خرید آهن اسفنجي از ساير توليد‌کنندگان صورت گرفته است و مشکلات مربوط به حمل آن به شرکت فولاد مبارکه مرتفع شده است.
در بودجه سال 92 فولاد مبارکه، مبلغ 4 هزار و 144 میلیارد ریال به عنوان درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده که طی دوره شش ماهه 100 درصد این مبلغ محقق شده است، این درآمد از چه محلی شناسایی شده و آیا طی نیمه دوم سال سرمایه‌گذاری‌های جدیدی در نظر گرفته شده است؟
در آمد حاصل شده طی 6 ماه اول سال جاری به مبلغ 4144 میلیارد ريال عمدتا مربوط به سود سهام از طریق شرکت‌های سرمایه‌پذیر است که طی 6 ماه اول مجامع آنها برگزار شد و شرکت‌هایی که در 6 ماه دوم سال جاری مجامع خود را برگزار می‌کنند قطعا سود بیشتری از آنها نصیب فولاد مبارکه خواهد شد، ضمن اینکه مبلغ 147 میلیارد تومان از بابت عرضه 5 درصدی سهام شرکت فولاد هرمزگان در فرابورس محقق شده و با تلاش و کوشش کارکنان شرکت فولاد هرمزگان سود خالص اين شرکت از 831 میلیارد و 762 میلیون ريال به 4039 میلیارد و 922 میلیون ريال افزایش یافته است.
مهم‌ترین برنامه‌های فولاد مبارکه در سال جاری با چه محورهایی دنبال می‌شود؟
اجراي طرح‌هاي توسعه و افزايش ظرفيت را می‌توان از مهم‌ترين برنامه‌هاي این شرکت در سال جاري برشمرد به گونه‌ای که بر اساس برنامه استراتژيک سازمان مبني بر حفظ سهم 45 درصدي توليد فولاد کشور، افزايش ظرفيت تا سقف 25 ميليون تن فولاد در افق 1404 مورد نظر است.
از پروژه‌هاي در حال اجرا تا پايان سال در این شرکت می‌توان به پروژه انباشت و برداشت فولاد سبا با پيشرفت 96 درصدي و سرمايه‌گذاري650 ميليارد ريال، پروژه مگامدول B احياي مستقيم طرح شهيد خرازي به ظرفيت 5/1 ميليون تن با پيشرفت 88 درصدي و سرمايه‌گذاري 2258 ميليارد ريال، پروژه توليد فولاد کيفي
RH-TOP به ظرفيت 8/1 ميليون تن در سال با پيشرفت 98 درصدي و سرمايه‌گذاري 800 ميليارد ريال که در ماه‌هاي پاياني سال جاري به بهره‌برداري می‌رسند اشاره کرد. ضمن اينکه اتمام بيش از 90 درصدي پروژه‌هاي زيرساختي و تاسيساتي جنبي در فولاد مبارکه و فولاد سبا و آماده‌سازي جهت راه‌اندازي و بهره‌برداري در سال 1392 (نظير اصلاحات و توسعه شبکه برق، تصفيه خانه پساب صنعتي و انساني، تصفيه‌خانه آب صنعتي، آشاميدني و استخر ذخيره آب و …) در دستور کار قرار دارد.
همچنین احداث واحدهاي آهک و دولوميت‌سازي با پيشرفت 32 درصدي براساس برنامه زمانبندي در شهريور 93، بهينه‌سازي کوره‌هاي 1-2-7-8 در ناحيه فولادسازي جهت ارتقاي ظرفيت توليد فولاد از 4/5 به 2/7 ميليون تن در سال براساس برنامه زمانبندي در خرداد 93، احداث ماشين ريخته‌گري پنجم با ظرفيت 2 ميليون تن تختال در سال به منظور بالانس توليد و توسعه واحد دراسفند 93، توسعه زير سقف فولاد سبا جهت ارتقاي ظرفيت از 700 هزارتن به 6/1 ميليون تن در سال با سرمايه‌گذاري 3200 ميليارد ريال در بهمن 93، توسعه ميز غلطکي ماشين شماره 4 در فروردين 93، بهينه‌سازي خط بازيافت اسيدشويي قديم در تير 93، طرح توسعه سنگان شامل طرح گندله‌سازي 5 ميليون تن و طرح کنسانتره 4/2 ميليون تن به منظور بالانس ظرفيت کنسانتره و گندله مورد نياز با سرمايه‌گذاري 15 هزار ميليارد ريال در مهر 94 در برنامه کاری فولاد مبارکه است.
از سوي ديگر طرح توسعه نوردگرم شماره 2 نيز با ظرفيت 5/4 ميليون تن در سال، با برآورد سرمايه‌گذاري 16 هزار ميليارد ريال و طرح توسعه فولاد هرمزگان از 5/1 ميليون تن به 3 ميليون تن با برآورد سرمايه‌گذاري 11هزار ميليارد ريال كه در حال عقد قرارداد با پيمانکار مربوطه است، از دیگر طرح‌های توسعه‌ای فولاد مبارکه به شمار مي‌‌روند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*