خانه / بازار / جدول نرخ بیمه شخص ثالث سال ۹۶

جدول نرخ بیمه شخص ثالث سال ۹۶

قیمت حق بیمه شخص ثالث خودروها در سال ۹۶

قوه قضائیه در اطلاعیه ای میزان دیه در سال ۹۵ را ۱۹۰ میلیون تومان برای ماههای غیرحرام اعلام کرد. بر این اساس، از ابتدای سال ۱۳۹۵ مبلغ ریالی دیه از ۱۶۵میلیون تومان به ۱۹۰ میلیون تومان برای ماههای غیرحرام و از۲۲۰ میلیون تومان به ۲۵۳.۳ میلیون تومان برای ماههای حرام افزایش می یابد. بر این اساس، بیمه گذاران باید برای تهیه الحاقیه مربوط به مابه التفاوت افزایش دیه اقدام و تعهدات بیمه نامه وسیله نقلیه خود را افزایش دهند.

شایان ذکر است ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ مصادف با شروع اولین ماه حرام (رجب) خواهد بود و ضروری است بیمه گذاران تا آن زمان، الحاقیه بیمه نامه شخص ثالث خود را خریداری کنند.

با توجه به عدم افزایش حق بیمه در سال ۱۳۹۴ (علیرغم افزایش ۱۰ درصدی دیه) و عدم افزایش متناسب آن با دیه در سال های قبل، مبلغ حق بیمه شخص ثالث سال ۱۳۹۵ به تناسب مبلغ ریالی دیه، ۱۵ درصد افزایش یافته که در مقایسه با تعرفه مصوب سال ۱۳۸۹ هیات وزیران متضمن ۲۶ درصد تخفیف می باشد.

شایان ذکر است هیچگونه افزایشی در نرخ حق بیمه شخص ثالث صورت نگرفته و افزایش مبلغ حق بیمه صرفا ناشی از افزایش تعهدات بدنی

(از ۲۲۰ میلیون تومان به ۲۵۳.۳ میلیون تومان) و تعهدات مالی (از ۵.۵ میلیون تومان به ۶.۳میلیون تومان) است.

متن ابلاغیه رئیس کل بیمه مرکزی به مدیران عامل شرکت های بیمه :

با عنایت به ابلاغ مبلغ ریالی دیه کامل در سال ۱۳۹۵ از سوی ریاست محترم قوه قضائیه و در اجرای ماده ۲۵ مصوبه شماره ۳۴۶۰۸/ت۴۱۵۷۴ک مورخ ۱۳۹۰٫۲٫۱۹ هیئت محترم وزیران در مورد «تعرفه حق‌بیمه و نحوه تقسیط و تخفیف در حق‌بیمه» موضوع ماده ۸ قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث مصوب۱۳۸۷، مراتب زیر جهت اجرا، ابلاغ می‌گردد:

نرخ دیه نرخ بیمه ماشین محاسبه بیمه شخص ثالث لیست قیمت بیمه شخص ثالث قیمت بیمه خودرو دیه سال 97 بیمه شخص ثالث

۱- با توجه به مبلغ جدید دیه اعلام‌شده و در اجرای ماده ۴ قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری و زمینی در مقابل شخص ثالث، کلیه شرکت‌های بیمه موظفند از تاریخ ۱۳۹۵٫۱٫۱ بیمه‌نامه‌های شخص ثالث را با تعهدات بدنی حداقل ۲.۵۳۳.۳ میلیون ریال (معادل دیه ماه‌های حرام) و تعهدات مالی حداقل ۶۳.۳ میلیون ریال صادر نمایند.

۲- حق‌ بیمه سالیانه بیمه‌نامه شخص ثالث انواع وسایل نقلیه موتوری زمینی متناسب با تعهدات مندرج در بند یک به شرح جدول پیوست جهت اجرا، ابلاغ می‌گردد. شرکت‌های بیمه موظفند این جدول را در معرض دید متقاضیان خرید بیمه‌نامه شخص ثالث قرار دهند.

۳- در اجرای بند «ب» ماده ۱۱۵ قانون برنامه پنجم توسعه و آیین‌نامه‌های شماره ۶۷ و ۶۷٫۲ مصوب شورای‌عالی بیمه شرکت‌های بیمه موظفند از ابتدای سال ۱۳۹۵، بیمه‌نامه حوادث راننده را با تعهدات بدنی حداقل ۲.۵۳۳.۳ میلیون ریال و با رعایت ضوابط مندرج در آیین‌نامه‌های مذکور برای کلیه وسایل نقلیه موتوری زمینی صادر نمایند.

۴- نظر به افزایش مبلغ دیه از ابتدای سال جدید، شرکت‌های بیمه موظفند از طرق مقتضی نسبت به اطلاع‌رسانی به بیمه‌گذاران خود جهت مراجعه برای افزایش سقف تعهدات بیمه‌نامه‌های شخص ثالث معتبر حداقل به میزان تعهدات مندرج در بند ۱ فوق و بیمه حوادث راننده حداقل به میزان تعهدات مندرج در بند ۳ فوق اقدام نمایند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، علی‌اکبر اولیا دبیر کل سندیکای بیمه‌گران در خصوص افزایش ۱۵ درصدی دیه در سال ۹۵ اظهار داشت: ما زیان انباشته ۲۶ درصدی را در این حوزه طی دو سال گذشته شاهد بوده‌ایم که این خسارت می‌بایست جبران می‌شد.

وی تصریح کرد: بیمه‌ها باید در شرایط عادی کسب و کار خدمت کنند و دولت توان پرداخت یارانه به آنها را ندارد و از سوی دیگر شاهد عوارض بیشتری در بیمه‌نامه‌ها هستیم.

اولیا اظهار داشت: خدمات بیمه‌ای مانند سایر کسب وکارها باید بتوانند حداقل در آمد را داشته باشند تا سرمایه‌ها از آن خارج نشود در غیر این صورت قطعا فرار سرمایه را خواهیم داشت و آینده این خدمت‌رسانی در ابهام قرار می‌گیرد.

دبیر کل سندیکای بیمه‌گران عنوان کرد: در ازای این افزایش باید خدمات خوبی به مردم ارائه شود و سود معقولی نیز داشته باشیم.

** وزارت بهداشت باید وظیفه خود را به درستی انجام دهد

رحیم مصدق معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی در ادامه یادآور شد: در سال‌های اخیر عوارض و مبالغی از حق بیمه شخص ثالث بنا بر مصوبات قانونی دریافت و در اختیار سازمان‌هایی همچون وزارت بهداشت و نیروی انتظامی قرار گرفت.

وی در خصوص وزارت بهداشت گفت: اگر وزارت بهداشت وظیفه قانونی خود را به درستی انجام دهد قطعا خسارت شرکت بیمه کاهش می‌یابد به طور مثال وزارت بهداشت موظف به درمان سریع مصدومین حوادث رانندگی است و اگر کسی در جامعه تصادف کرد مداوای آن باید به نزدیک‌ترین مراکز درمانی دولتی و خصوصی انجام شود که منجر به فوت مصدوم نشود اما متاسفانه این خدمات تنها در بیمارستان‌های دولتی ارائه می‌شود.

جدول نرخ بیمه شخص ثالث تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۴

نوع خودروحق بیمه ( تومان )
 تا یک تن۸۴۶,۴۰۰
 بیش از یک تن تا سه تن۱,۰۱۹,۱۰۰
 بیش از سه تن تا پنج تن۱,۲۸۹,۷۰۰
 بیش از پنج تن تا ده تن۱,۶۵۲,۵۰۰
 بیش از ده تن تا بیست تن۱,۹۲۳,۱۰۰
 بیش از بیست تن۲,۰۳۸,۲۰۰
 وسایل نقلیه کشاورزی . راهسازی . ساختمانی۵۰۶,۷۰۰
 وسایل نقلیه حمل زباله و خیابان پاکن ها۸۲۳,۴۰۰
نوع خودروحق بیمه ( تومان )
 بار اولمالی ۱۰% – بدنی ۲۰%
 بار دوممالی ۲۰% – بدنی ۴۰%
 بار سوممالی ۴۰% – بدنی ۶۰%
 بار چهارم و بیشترمالی ۸۰% – بدنی ۱۰۰%
نوع خودروحق بیمه ( تومان )
 کمتر از چهار سیلندر۶۹۱,۰۰۰
 چهار سیلندر : پیکان، پراید و سپند۸۱۸,۰۰۰
 سایر چهار سیلندرها۹۶۱,۶۰۰
 شش سیلندر و بالاتر۱,۰۷۶,۷۰۰
نوع خودروحق بیمه ( تومان )
 موتور گازی۱۷۱,۶۰۰
 موتور دنده ای یک سیلندر۲۰۹,۶۰۰
 موتور دنده ای دو سیلندر و به بالا۲۳۰,۳۰۰
 دنده ای دارای سه چرخ یا ساید کار۲۴۷,۶۰۰
نوع خودروحق بیمه ( تومان )
 خودرو عمومی با ظرفیت ۷ نفر با راننده۱,۹۸۰,۶۰۰
 خودرو عمومی با ظرفیت ۹ نفر با راننده۲,۰۳۸,۲۰۰
 ون با ظرفیت ۱۰ نفر با راننده۲,۰۶۱,۲۰۰
 مینی بوس با ظرفیت ۱۶ نفر با راننده۲,۵۳۳,۳۰۰
 مینی بوس با ظرفیت ۲۱ نفر با راننده۲,۶۳۱,۲۰۰
 اتوبوس با ظرفیت ۲۷ نفر با راننده و کمک۳,۸۸۰,۶۰۰
 اتوبوس با ظرفیت ۴۰ نفر با راننده و کمک۴,۸۸۲,۴۰۰
 اتوبوس با ظرفیت ۴۴ نفر با راننده و کمک۵,۱۸۱,۸۰۰
نوع خودروحق بیمه ( تومان )
 سال دوم۱۰ %
 سال سوم۱۵ %
 سال چهارم۲۰ %
 سال پنجم۳۰ %
 سال ششم۴۰ %
 سال هفتم۵۰ %
 سال هشتم۶۰ %
 سال نهم و به بعد۷۰ %

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*