خانه / بورس و سهام / رشد کاذب قیمت برخی سهام / اثرات حذف معاملات گروهی بر بورس

رشد کاذب قیمت برخی سهام / اثرات حذف معاملات گروهی بر بورس

بازار سرمایه طی سال 92 رشد قابل توجهی را داشته و در شرایط فعلی اغلب شرکت های فعال بورسی با رشد قیمت های چند ده درصدی و بعضاً چند صد درصدی مواجه شده اند که علت اصلی را نیز می توان اثرات افزایش قیمت دلار بر بودجه شرکت ها دانست.

حمید اعرابی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز با بیان مطالب فوق اظهار داشت: نکته قابل توجه در بورس طی زمان باقی مانده تا پایان سال توجه به رشد کاذب قیمت سهام برخی از شرکت ها و وارد نشدن به سهام آنها است اما در خصوص روند آتی بازار سرمایه باید گفت که رشد شاخص بورس ادامه دار است اما آهسته تر از گذشته خواهد بود.

وی ادامه داد: منظور از رشد کاذب آن است که شاهد افزایش قیمت سهام شرکت هایی باشیم که صنایع آنها با ریسک های متفاوت از جمله دخالت ها و تهدیدهای دولتی مواجه می باشد.

اعرابی افزود: به نظر می رسد از این پس رشد قیمت سهام شرکت هایی را شاهد باشیم که تاکنون بحث رشد نرخ ارز بر روی محصولات آنها اثر کمتری داشته و بازار نیز چندان به این موضوع توجه نکرده است که برای مثال می توان به صنایع خدماتی اشاره کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به حذف معاملات گروهی از روز جاری خاطر نشان کرد: حذف معاملات گروهی از بازار سرمایه قطعاً باعث بهتر شدن شرایط سرمایه گذاری در بورس خواهد شد چراکه این امر موجب عقلانی تر شدن معاملات و حذف معاملات رانتی می شود و این یعنی معاملات سلامت و با عدالت در بازار سرمایه.

اعرابی با اشاره به احتمال رشد شاخص بورس تا مرز 85 هزار واحد تا پایان سال یادآور شد: با توجه به شرایط مساعد و مناسب سرمایه گذاری در بورس، نقدینگی خوبی وارد بازار سرمایه شده است که البته این نقدینگی با سهامداران جدید نیز همراه بوده است از سوی دیگر دریافت سودهای نقدی اغلب شرکت ها و بازگشت آنها به بورس طی روزهای اخیر عامل دیگری است برای رونق معاملات در هفته جاری.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*