خانه / آخرین اخبار / عربستان ، دومین پالایشگاه آمریکا (پورت آرتر) را خرید

عربستان ، دومین پالایشگاه آمریکا (پورت آرتر) را خرید

شرکت نفت دولتی عربستان سعودی (آرامکو) با خرید سهم شرکت نفتی شل، به طور کامل مالک پالایشگاه “پورت آرتر” در ایالت تگزاس آمریکا شد.

پالایشگاه پورت آرتر Port Arthur Refinery که در سال ۱۹۰۲ توسط شرکت تکزاکو راه‌اندازی شده، هم‌اکنون با ظرفیت تولید نفت خامی معادل ۶۰۰٫۰۰۰ بشکه در روز (۹۵٫۰۰۰ مترمکعب)، به‌عنوان دومین پالایشگاه بزرگ در ایالات متحده و ششمین پالایشگاه جهان، شناخته می‌شود.

با این اقدام، بزرگترین پالایشگاه آمریکا نفت خود را به طور کامل از عربستان سعودی وارد خواهد کرد و این موضوع برای سال های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

عربستان سعودی با این حرکت قصد دارد وابستگی آمریکا به نفت سعودی را تضمین کند. علاوه بر این حجم صادرات نفت سعودی به آمریکا نیز حفظ شود.

تحلیلگران مسائل نفتی  معتقدند شرکت نفتی ” آرامکو”  پس از مالکیت کامل  پالایشگاه “پورت آرتو”  در ایالت تگزاس آمریکا موقعیت ممتازی را در بازار این کشور به دست خواهد آورد.

پالایشگاه ” پورت آرتو”  در ایالت تگزاس آمریکا با حجم تولید ۶۰۰ هزار بشکه در روز، به  عنوان ” گوهر تاج”  صنایع نفتی  آمریکا یاد می شود.
پالایشگاه پورت آرتر اخبار عربستان آرامکو عربستان آرامکو Port Arthur

پالایشگاه نفت “پورت آرتو” – ایالت تگزاس آمریکا

شرکت  نفتی عربستانی “آرامکو” با مالکیت  این پالایشگاه  صاحب موقعیت  راهبردی مهمی در بازار نفتی آمریکا خواهد شد.

“تام کلوزه” تحلیلگر بازار انرژی گفت: “این گام  عربستان جایگاه نسبتا مهمی را برای تولیدات نفتی آن ایجاد می کند.”

تا قبل از این، شرکت نفت سعودی “آرامکو” و شرکت هلندی – بریتانیایی “شل” از طریق شرکت مشترک ” موتیوا اینترپرایز” مالک این پالایشگاه بودند اما پس از فسخ شراکت طرفین، “آرامکو” تمامی سهام این پالایشگاه را بدست آورد.

براساس این معامله، شرکت شل مالک ۲ پالایشگاه موتیوا در ایالت لویزیانا آمریکا و ۹ پمپ بنزین می شود.

در مقابل، آرامکو کل سهام پالایشگاه “پورت آرتو” را به همراه ۲۶ پمپ بنزین و مجوز شل برای توزیع سوخت در تگزاس را کسب می کند.

کلوزه این جدایی میان آرامکو و شل را قابل توجیه می داند و می گوید: آرامکو تلاش می کند نفت عربستان سعودی را در این پالایشگاه فرآوری کند اما در مقابل، شرکت شل تمایل دارد نفت خلیج مکزیک به پالایشگاه منتقل شود.

شرکت سعودی آرامکو روزانه حدود ۹ میلیون بشکه نفت خام تولید می کند.
عربستان سعودی بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک و در کنار روسیه، بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*