خانه / آخرین اخبار / جشن تولد حسین معززی نیا در بیمارستان +عکس و بیوگرافی

جشن تولد حسین معززی نیا در بیمارستان +عکس و بیوگرافی

حسین معززی نیا سردبیر مجله همشهری ۲۴، منتقد سینما و داماد شهید آوینی که چند روزی است در بیمارستان بستری شده است علت بیماری اش را سرطان خون اعلام کرد.

حسین معززی نیا، از منتقدان جدی و صاحب‌فکر سینماست. این منتقد و مدرس سینما، سینمایی‌نویس مؤلف، و مستندساز صاحب‌سبک، به سال ۱۳۵۲ در تهران متولد شده و فعالیت جدی مطبوعاتی‌اش را به عنوان نویسنده، خبرنگار و گزارشگر در ماهنامه سوره، به سردبیری سیدمرتضی آوینی آغاز کرده است. همکاری در مقام دبیر سرویس سینمایی با مجلات سروش، نقد سینما، مشرق و مهر را در کارنامه دارد و کتاب‌های «درباره ابراهیم حاتمی‌کیا»، «فیلمفارسی چیست»، و «سینما و افق‌های آینده»، مجموعه‌های مستند تلویزیونی «سینمای دینی»، «سنگ کاغذ قیچی»، «روایت راوی» و «عالم هیچکاک»، و فیلم‌های مستند «سفر سبز»، «روایتی نو»، و «عروسی ایرانی، فیلمسازی ایرانی» از دیگر آثار اوست.
معززی‌نیا، پس از سال‌های تدریس تاریخ سینما و تحلیل فیلم در مراکز مختلف آموزشی، و عضویت در هیئت‌های داوری چندین و چند جشنواره سینمایی، از زمستان ۸۸، مجله موفق سینمایی ۲۴ را سردبیری می‌کند.
ـ نام؟
ـ محمدحسین. که بر اثر کثرت استعمال، محمدش حذف شده است!
ـ نام خانوادگی؟
ـ معززی‌نیا.
ـ تحصیلات؟
ـ ادبیات فارسی می‌خواندم که از نیمه رها کردم.
ـ شغل؟
ـ دیگر درست نمی‌دانم! اوایل قرار بود کار سینمایی کنم، که دیدم دارم به بهانه سینما مطبوعاتی می‌شوم. مطبوعاتی شده بودم که کار سینمایی را شروع کردم. سینمایی شده بودم، که پیشنهادهایی شد و دوباره مطبوعاتی شدم! الان که نگاه می‌کنم واقعاً نمی‌دانم مطبوعاتی‌ام یا سینمایی؛ اما در هردو کار به یک اندازه عمر صرف کرده‌ام.
ـ الان اگر بخواهید بین سینما و مطبوعات یکی را انتخاب کنید؟
ـ هر دو لذت‌هایی دارد که نمی‌شود از آن صرف‌نظر کرد. و البته هیچ‌کدام عاقبت ندارد!
ـ مصداق این جمله مسعود کیمیایی که «من مخلص منتقدی هستم که نخواهد فیلم بسازد» نمی‌شوید؟
ـ حرف درستی است؛ اما در مورد منتقدی مصداق دارد که نقدنویسی برایش ابزار ورود به دنیای فیلمسازی باشد. برای من همیشه این دو عرصه جدا بوده.
ـ شغل پدر؟
ـ کارمند بانک سپه.
ـ همه مشاغل قبلی؟
ـ نویسنده مطبوعات، منتقد سینما، مدرس سینما، سازنده تیزر و آنونس سینمایی، گردآوری و تألیف کتاب، پنجاه شصت‌تایی هم برنامه تلویزیونی و فیلم مستند ساخته‌ام. الان هم که یک مجله سینمایی را سردبیری می‌کنم.
ـ دورترین تصویر که از کودکی در ذهن‌تان مانده است؟
ـ ظهری است در خانه پدربزرگم، در خیابان طوس. احتمالاً در سه‌سالگی. یک سالن پذیرایی یکسره، که در انتهایش یک تلویزیون سیاه و سفید مبله بود. روی فرش بازی می‌کرد و پدربزرگم داشت قلقلکم می‌داد. تصویر بعدی، یک سال بعد از آن است که پدربزرگم درگذشت. دم غسالخانه ایستاده بودم، توی بهشت‌زهرا. اولین مواجهه‌ام با مرگ بود.

همسر کوثر آوینی دختر مرتضی آوینی داماد شهید آوینی بیوگرافی حسین معززی نیا

وی در آخرین مطلبش در صفحه فیس بوک نوشت:

«رفقای عزیزم، همه‌ی دوستان دیده و نادیده

تصمیم گرفتم خودم از همین‌جا، از توی بیمارستان گزارش مستقیم ماجرا را بدهم:

بله، من چند روز است در بیمارستان شریعتی بستری شده‌ام. چرا؟ چون بعد از چند آزمایش و چند هفته مراجعه به دکترهای آنکولوژیست، گفتند تو مبتلا به سرطان خون هستی. اسم تخصصی‌اش لوسمی حاد مغز استخوان است. علائم خاصی داشتم؟ نه، فقط چند شب تب کرده بودم. مگر می‌شود به همین سادگی؟ بله، ظاهراً می‌شود به همین سادگی. حالا چه می‌شود؟ می‌گویند باید چند دوره شیمی‌درمانی کنی، دوره‌هایی که شاید شش ماه تا یک سال طول بکشد و بعد پیوند مغز استخوان انجام شود و چند ماه بعدش ایزوله باشی. می‌گویند این بیماری تا بیست سال پیش همه را می‌کشته، ولی امروز تا نود درصد یا حتی بیشتر امکان مهار کردنش وجود دارد. خلاصه‌ی وضعیت این است. مراحل درمان تازه دارد شروع می‌شود. شاید همه چیز خوب پیش برود و هر مرحله سریع‌تر طی شود، شاید خوب پیش نرود و طولانی‌تر شود. از نظر پزشک‌های محترم، بستگی به واکنش بدن و تعداد سلول‌ها و گلبول‌ها و پلاکت‌ها دارد.

همسر کوثر آوینی دختر مرتضی آوینی داماد شهید آوینی بیوگرافی حسین معززی نیا

اما بگذارید این را بگویم که رفتار اطرافیانم در این چند روز برایم تکان‌دهنده بوده. از خانواده و نزدیکانم گرفته تا دوستانم و کسانی که اصلاً نمی‌شناسم‌شان! اعتراف می‌کنم به مخیله‌ام هم خطور نمی‌کرد می‌توانم چنین جایی در دل شما داشته باشم. چه آنها که آمدند برای ملاقات، چه آنها که برایم متنی نوشتند و حضوری آوردند و چه کسانی که تلفن زدند، اس‌ام‌اس فرستادند یا در همین فیس‌بوک متنی ارسال کردند. همه چنان شگفت‌زده‌ام کرده‌اند که چند روزی است مبهوت مانده‌ام چرا اطرافیانم را نمی‌شناختم! همه‌ی این متن‌ها را نگه می‌دارم و حرف‌های محبت‌آمیزتان را به‌خاطر می‌سپارم تا شاید روزی منتشرشان کنم به‌عنوان سندی از خصوصیات ـ حداقل برای من ـ پنهان مردم این سرزمین. در این روزها که مهربانی‌های غیرمنتظره‌تان مستم کرده دائم در این فکرم که عالم هستی بعید است در مقابل این هجوم عاطفی بی‌تفاوت باقی بماند و شاید معجزه، همین شکلی رخ می‌دهد و پروردگار به این همه دعا و درخواست شفا بی‌اعتنایی نمی‌کند. کسی چه می‌داند. شاید همین‌طور شد. شاید دستی از بالا آمد و جلوی آن گلوله‌ها را گرفت که به من نخورند و همه‌شان به دیوار پشت سرم بخورند.

همسر کوثر آوینی دختر مرتضی آوینی داماد شهید آوینی بیوگرافی حسین معززی نیا

کوثر آوینی دختر شهید آوینی

اما این‌جا به انتظار معجزه ننشسته‌ام. آماده‌ام تا ته خط بروم، هرچند از درد و سختی‌هایش باخبر شده‌ام. اما می‌خواهم به زندگی برگردم، به خاطر همه‌ی کسانی که دوست‌شان دارم. از دخترکم که دلم برایش تنگ شده تا همسرم و تک تک شما که تازه دارم می‌شناسم‌تان و فهمیده‌ام که همگی در پشت آن ستاره‌ی حلبی، قلبی از طلا دارید.

نمی‌خواهم خودم را لوس کنم ولی صادقانه می‌گویم لایق محبت‌های عجیب و غریب شما در این چند روز نبوده‌ام. چیزی در خودم نمی‌بینم که شایسته‌ی این محبت‌ها باشد؛ شما هستید که خودتان را به من شناساندید. حالا تازه فهمیده‌ام چه‌قدر می‌شود آدم خوبی بود. در این چند روز، کلی چیز از همه‌تان یاد گرفته‌ام.

بعضی‌های‌تان در متن‌هایی که در این چند روز نوشته‌اید خاطرات‌تان از من را مرور کرده‌اید، از قدیم‌ها، از مجله‌ی سوره و هفته‌نامه‌ی مهر و جاهای دیگر تا ۲۴. ته‌اش را نبندید لطفا. آخرش این‌جا نیست. برمی‌گردم به امید خدا. خاطرات را ادامه می‌دهیم.»

  حسین معززی نیا امیدوار به بهبودی
این درحالی است که چندی پیش معززی نیا در گفت و گوی تلگرافی با ایسکانیوز نسبت به سلامت خود ابراز امیداوری کرد.

حسین معززی نیا منتقد سینما و سردبیر نشریه همشهری ۲۴ که مدتی است در بخش خون بیمارستان شریعتی بستری است، ابراز امیدواری کرد که بهبود خود را باز یابد و از بیمارستان مرخص شود.

  عیادت رییس سازمان سینمایی از «حسین معززی نیا»
از دیگر سو رییس سازمان سینمایی با حضور در بیمارستان شریعتی از «حسین معززی نیا» منتقد و نویسنده سینما عیادت کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، «حجت الله ایوبی» رییس سازمان سینمایی یکشنبه ۲۵ آبان به همراه «رسول صادقی» مدیر روابط عمومی این سازمان، از «حسین معززی نیا» منتقد و نویسنده سینما و داماد شهید مرتضی آوینی عیادت کرد.

  همسر کوثر آوینی دختر مرتضی آوینی داماد شهید آوینی بیوگرافی حسین معززی نیا

 حسین معززی‌نیا روز تولدش را در بیمارستان گذراند

جمعی از همکاران مطبوعاتی، سینماگران و مدیران سینمایی به عیادت حسین معززی‌نیا رفتند و در طی این عیادت‌های کوتاه جشن تولد ۴۱ سالگی این منتقد و روزنامه‌نگار مطرح هم به شکل دوستانه‌ای برگزار شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*