خانه / آخرین اخبار / جوک یمنی ها برای مصر و عربستان

جوک یمنی ها برای مصر و عربستان

پس از چشم پوشی «عبدالفتاح السیسی» از تمامیت ارضی مصر و و واگذاری دو جزیره این کشور به آل سعود، یمنی ها جوک جالبی برای این ماجرا ساخته اند.

آنها می گویند: “عربستان یک سال با یمن جنگید و آخر دو جزیره از مصر گرفت!”.

«سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی در سفر به مصر، توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی مصر و عربستان را با السیسی رییس جمهور مصر امضاء کرد که به معنای دست کشیدن مصر از حاکمیت خود بر جزایر “صنافیر” و “تیران” تلقی شده است.

این اقدام، با تظاهرات مردم و اعتراض نخبگان و حقوقدانان مصر روبرو شد و «علی ایوب» از وکلای مصر شکایتی تنظیم کرده است مبنی بر اینکه ترسیم مرزهای دریایی مصر و عربستان متوقف شود و کوتاه آمدن از حاکمیت مصر بر دو جزیره باطل است؛ چون این توافقنامه مخالف “توافق تقسیم مرزها در سال ۱۹۰۶” و مخالف “عدم صلاحیت مجلس برای رأی دادن در این مسئله بر طبق ماده ۱۵۱ قانون اساسی مصر است.

برخی نمایندگان پارلمان از میان مخالفان خواهان بررسی این توافقنامه شده‌اند و آن را خطرناک‌ترین توافقنامه‌ای می‌دانند که در دوره سیسی امضا شده است.

توافقنامه مصر و عربستان سعودی در شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و تویتر نیز بازتاب هایی داشته است. یکی از کاربران عربستانی برای تمسخر مصری ها آورده است: “اگر بخواهیم مستنداتی رو می کنیم که اسکندریه و قاهره هم متعلق به عربستان است!!”

این اقدام عجیب مصری ها در حالی انجام شده است که مردم یمن با مقاومت سیزده ماهه در برابر حملات وحشیانه آل سعود و هم پیمانانش، یک قدم از مطالبات خود کوتاه نیامده اند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*