خانه / سیاسی / اژه ای :وضعیت پرونده‌های احمدی نژاد ،«امید کوکبی» و «ستایش»

اژه ای :وضعیت پرونده‌های احمدی نژاد ،«امید کوکبی» و «ستایش»

حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در نود و پنجمین نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگاری در رابطه با فعالیت محمود احمدی‌نژاد برای نامزد شدن در انتخابات بعدی ریاست جمهوری و پرونده وی در قوه قضاییه اظهار داشت: پرونده محمود احمدی‌نژاد در مسیری است که هفته‌های پیش اقدام کرده‌ایم ولی تشخیص صلاحیت افراد برای شرکت در انتخابات الزاماً به داشتن یا نداشتن پرونده همچنین محکوم شدن یا نشدن آن نیست. صلاحیت فرد باید برای شرکت‌ در انتخابات احراز شود ولی ممکن است کسی پرونده‌ای داشته ولی صلاحیت آن برای انتخابات احراز شود. همچنین ممکن است فردی پرونده قضایی داشته محکوم شده باشد ولی این مسئله مانع از احراز صلاحیت آن نباشد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در نود و پنجمین نشست خبری خود در خصوص رسیدگی پرونده مارل‌برو اظهار داشت: در رسیدگی به این پرونده برای ۸ نفر از متهمان کیفرخواست صادر شد ولی در ادامه دادگاه نقایضی را در کیفرخواست صادرشده عنوان کرد که پرونده برای رفع نقایص مجددا به دادسرا ارجاع داده شد لذا این پرونده همچنان باز بوده و در حال رسیدگی است.

وی همچنین با اعلام خبر متلاشی شدن یک بانک رشاء و ارتشاء در سازمان امور مالیاتی تهران در تشریح جزئیات این پرونده گفت: مدتی پیش یکی از نهادهای اطلاعاتی گزارشی از فعالیت یک باند رشاء و ارتشاء در سازمان امور مالیاتی تهران را ارائه کرد که در بررسی‌های بعمل آمده چند نفر از متهمان این پرونده دستگیر شدند.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤال خبرنگاری در رابطه با فعالیت محمود احمدی‌نژاد برای نامزد شدن در انتخابات بعدی ریاست جمهوری و پرونده وی در قوه قضاییه اظهار داشت: پرونده محمود احمدی‌نژاد در مسیری است که هفته‌های پیش اقدام کرده‌ایم ولی تشخیص صلاحیت افراد برای شرکت در انتخابات الزاماً به داشتن یا نداشتن پرونده همچنین محکوم شدن یا نشدن آن نیست.

وی افزود: صلاحیت فرد باید برای شرکت‌ در انتخابات احراز شود ولی ممکن است کسی پرونده‌ای داشته ولی صلاحیت آن برای انتخابات احراز شود. همچنین ممکن است فردی پرونده قضایی داشته محکوم شده باشد ولی این مسئله مانع از احراز صلاحیت آن نباشد.

اژه‌ای با بیان اینکه به طور مثال یک فردی که در حادثه رانندگی مقصر شناخته شده و محکوم به دیه است این مسئله مانع از ورود آن به دستگاه‌ها و… نیست. لذا این مسئله ارتباط مستقیم با صلاحیت و غیرصلاحیت ندارد. قوه قضاییه فعالیت خود را انجام می‌دهد و اکنون نیز پرونده محکوم احمدی نژاد در حال انجام است.

*متلاشی شدن باند ارتشاع در سازمان امور مالیاتی تهران

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه رسیدگی به این پرونده همچنان ادامه دارد، و این پرونده در مراحل ابتدایی قرار دارد، افزود: در بررسی‌های بعمل آمده بیش از ۱۵۰۰ میلیاردتومان فاکتور سوری از متهمان کشف شده و این پرونده هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد.

*تکمیل رسیدگی به ۴۳۳ پرونده انتخاباتی

محسنی اژه‌ای در ادامه این نشست با اشاره به پرونده‌های تخلفات انتخاباتی تشکیل شده برای انتخابات ۷ اسفند اظهار کرد: تا این لحظه ۹۴۳ پرونده تخلفات انتخاباتی در قوه قضاییه تشکیل شد که در بررسی های بعمل آمده مشخص شد که در تعدادی از این پرونده‌ها اصلاً جرمی رخ نداده و در برخی دیگر نیز پرونده‌های تشکیل شده صرفاً مرتبط با جرایم انتخاباتی نبوده است که درگیری های طایفه‌ای در برخی نقاط کشور از جمله این موارد بود.

وی اضافه کرد: در بررسی‌های انجام شده تا کنون ۴۳۳ پرونده انتخاباتی به مرحله نهایی رسیده و تعیین تکلیف قطعی شده است و مابقی پرونده‌ها نیز درحال رسیدگی است.

*واکنش سخنگوی قوه قضاییه به طرح جدید پلیس

معاون اول قوه قضاییه در واکنش به مسائل مطرح شده اخیر در خصوص طرح جدید پلیس برای برخورد با مواردخلاف عفت عمومی اظهار داشت: فارغ از حرف‌ها و مسائل مطرح شده در مخالفت و موافقت با این طرح در روزهای اخیر ذکر چند نکته لازم و ضروری است؛ اول آنکه بعد از سالیان سال قانون امر به معروف و نهی از منکر براساس اصل ۸ قانون اساسی تصویب شد و به تأیید شورای نگهبان رسید و ریاست جمهوری نیز با تعلل این قانون را ابلاغ کرد و براساس این قانون حکومت و مردم در امر به معروف و نهی از منکر مکلف به وظایفی شدند.

محسنی اژه‌ای افزود: در این قانون امر به معروف و نهی از منکر به صورت قلبی، زبانی، نوشتاری و عملی دیده شده است که در سه مورد امر به معروف و نهی از منکر قلبی، زبانی و نوشتاری، هم دولت و هم احاد مردم دارای وظایفی هستند ولی مرحله علمی این قانون تنها برعهده دولت گذاشته شده است. لذا امروز جای این سوال باقی است که دولت دستگاه قضایی و سایر دستگاه‌های مکلف در این قانون برای اجرایی شدن آن چه کاری انجام دادند؟! یا قوه قضاییه که ملزم به ایجاد شعبات ویژه برای این موضوع بود چه اقداماتی در این راستا انجام داده ؟! یا وزارت آموزش و پرورش، علوم، فرهنگ و ارشاد اسلامی و خارجه در این قانون چه تکالیفی برعهده‌شان گذاشته شده؟! و در اجرای آن چه اقداماتی انجام داده‌اند؟!

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی به لحاظ اجرایی کردن این قانون و به لحاظ انجام وظایف ذاتی خود موظف به برخورد با جرایم مشهود است، با انتقاد از برخی لباس‌های عرضه شده در بازار گفت: متأسفانه برخی لباس‌هایی که در بازار عرضه شده و یا در کشور تولید می‌شوند با قوانین مغایرت دارد و باید گفت که تولید و توزیع آن و همچنین استفاده از این البسه وپوشیدن آن خلاف است.

سخنگوی قوه قضاییه با انتقاد از نسبت به برخی اظهارنظرهای غیرمسئولانه درباره این طرح گفت: ما نباید «نومن به بعض و نکفر به بعض» در رابطه با برخی قوانین باشیم؛ این درست نیست که اگر قانون به نفعمان بود قانون را بزرگ کنیم و اگر در جا دیگری قانون به نفع ما و یا منافع حزبی ما نبود آن قانون را یا ابلاغ نکنیم یا ناقص عملی کنیم. چرا که ما باید ملتزم به قانون باشیم و به هرآنچه در قانون تصریح شده گردن دهیم.

محسنی اژه‌ای افزود: یکی از وظایف دستگاه انتظامی آن است که با متجاحرین فساد و فحشا و کسانی که رفتار و نحوه پوشش انها برخلاف قانون است و به صورت آشکار در کوچه و خیابان‌ها به چشم می‌خورند برخورد کند.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع دستگاه قضایی از این اقدام نیروی انتظامی در برخورد با مفاسد اجتماعی مشهود حتماً حمایت می‌کند و معتقدیم مردم نیز باید از این مسئله حمایت کنند.

*صدور احکام متهمان بانک صادرات درپرونده سه هزار میلیاردی

معاون اول قوه قضاییه در ادامه سخنانش با اشاره به آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده بانک صادرات و تخلفات صورت گرفته توسط برخی مدیران این بانک در پرونده سه هزار میلیاردی گفت: طی روزهای اخیر احکام مرتبط با این پرونده صادر شد ولی به دلیل اینکه هنوز این احکام ابلاغ نشده از بیان جزئیات آن معذورم و بعد از ابلاغ احکام توضیحات بیشتری را در این خصوص ارائه خواهم داد.

*کنایه سخنگوی قوه قضاییه به فرافکنی‌های مسئولان دولت

محسنی اژه‌ای در ادامه این نشست در پاسخ به نخستین سوال خبرنگاری که در مورد اظهارات رئیس بانک مرکزی در مورد نقش دولت قبل در برداشت دو میلیارد دلاری آمریکا از اموال بلوکه شدن ایران در آمریکا جویا شده بود، با کنایه به ساعت نصب شده در محل جلسه اشاره کرد و گفت: به نظرم این ساعت یک دقیقه و ۳۰ ثانیه از زمان درست جلوتر است و فکر می‌کنم این مشکل نیز به گردن دولت قبلی است!

وی  با انتقاد از فرافکنی برخی مسئولان دولتی و عدم مسئولیت پذیری آنها نسبت به ناکامی‌ها و کمکاری‌های انجام شده گفت: باید توجه داشت که این اقدام اخیر دولت آمریکا از جمله اقدامات ظالمانه این کشور است که در طول سالهای اخیر انجام شده و اولین آن نیز نبوده و آخرین آن نیز نخواهد بود. لذا باید دستگاه‌های ذی ربط نسبت به حکم دیوان عالی آمریکا واکنش جدی نشان دهند.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: من از‌آنچه  رئیس بانک مرکزی در این خصوص گفته اطلاعی ندارم ولی این مسئله یک بی انصافی است که هرجا کم می آورم فرافکنی کنیم و گناه را گردن دیگری بیاندازیم و مسئولیت کم کاری‌ها و ناکامی‌های موجود را نپذیرفته و آنها را به دیگری واگذار کنیم. از این رو باید توجه داشت که این فراکنی هم به دور از انصاف است و هم گره‌ای از مشکلات باز نمی‌کند.

*محسنی اژه‌ای: پلیس در طرح گشت نامحسوس خود کم سلیقگی کرده است

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری در خصوص گشت نامحسوس پلیس و شائبه سوءاستفاده برخی مأموران نامحسوس این طرح گفت: در مورد عنوان نامحسوس این طرح باید گفت که به نظر من این به هیچ وجه خوش سلیقگی نبوده و پلیس حتما باید مراقبت کند که خدای ناکرده در جریان اجرای این طرح سوءاستفاده یا تخلفی انجام نشود.

وی گفت: اصل این موضوع خوب است اما من به روش و سلیقه انجام این طرح ورود نمی‌کنم و این شیوه و روش می‌تواند مورد بحث و بررسی بیشتر قرار گیرد.

«امید کوکبی» از امکانات لازم برخوردار است

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به وضعیت جسمانی امید کوکبی و اینکه نیمی از محکومیت خود را گذرانده است، قوه قضائیه چه تصمیمی را درباره وی اتخاذ می‌کند؟ گفت: ایشان به اتهام جاسوسی محاکمه و به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند و حکم‌شان قطعی است. جرم جاسوسی برای بیگانه طبعاً ‌در مواردی مجازات بالاتر از این دارد.

وی ادامه داد: به نظرتان آیا اگر کارمند معمولی جاسوسی کند مهم‌تر است یا کارمند فنی که می‌تواند با دادن اطلاعات به بیگانه خسارت بیشتری را به کشور وارد کند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: در مورد اصل جرم در این پرونده باید بگویم که رسیدگی شده و وی محکوم شده است. افراد داخل زندان هم مانند افراد دیگر مریض می‌شوند. اگر در داخل زندان امکانات زندان باشد که معالجه می‌شود در غیر این صورت به بیرون منتقل می‌شود.

محسنی‌اژه‌ای بیان کرد: در مورد وی یادآور می‌شوم که در بیمارستان تحت درمان است. اگر پزشکی قانونی نظر دهد که حضور یک زندانی در زندان به طور مطلق و یا تحت شرایطی در زندان وضعیت او را تشدید می‌کند تصمیم لازم اتخاذ می‌شود. در این صورت سازمان زندان‌ها و دادیار زندان با نظر پزشکی قانونی می‌تواند شرایطی را فراهم کند و اگر شرایط بیمار طوری باشد که باید قرنطینه شود و به هیچ وجه امکان حضور وی در زندان نیاز نیست، لذا باید در بیمارستان ویژه تحت بستری باشد که همه این امکانات با نظر پزشکی قانونی انجام می‌شود.

محسنی اژه‌ای تاکید کرد: وی از امکانات لازم برخوردار است.

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه گفت: احکام متهمان بانک صادرات صادر شده، ولی هنوز ابلاغ نشده است و بعد از ابلاغ توضیحات لازم را ارائه می‌دهم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه احکام بانک صادرات صادر شده پرونده خاوری به کجا رسید؟ گفت: وی هنوز غیابی محاکمه نشده و من از این موضوع ناامید ناامیدم. من از استکبار ناامیدم. زیرا کسانی که مدعی مبارزه با تروریست و فسادند اگر راست می‌گویند باید همکاری می کردند. ما اکنون چند نفر از افراد فراری را داریم که جرم‌شان پولشویی است و آزاد هستند. چه بهانه‌ای دارند که آنها را نشان نمی‌دهند.

وی افزود: بعید می‌دانم که وی برگردد اما اگر برگشت می‌تواند واخواهی کند و دوباره پرونده با حضور خودش رسیدگی شود.

ارائه بخشی از نظرات پزشکی قانونی در پرونده «ستایش»  

محسنی‌اژه‌ای درباره پرونده سیگار مارلبرو، گفت: در رابطه با این موضوع برای ۸ نفر کیفرخواست صادر شد. پرونده به دادگاه رفت و دادگاه از آن نقص گرفت و پرونده را به دادسرا فرستاد. اکنون این پرونده در دادسرا جهت رفع نقص است.

وی با اشاره به کشف یک باند رشاء و ارتشاء در سازمان امور مالیاتی، گفت: یکی از نهادهای اطلاعاتی در این زمینه کار کرده و گزارش موضوع را به دادستانی داده و بر همین اساس باند رشاء و ارتشاء در سازمان امور مالیاتی کشف و دستگیر شدند که فاکتورهای صوری به مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان از این باند کشف شده و پرونده در ابتدای کار است.

محسنی اژه‌ای افزود: این پرونده در تهران است و افراد آن در حال شناسایی و بعضاً احضار شده‌اند.

معاون اول قوه قضائیه درباره تخلفات انتخاباتی نیز گفت: در انتخاباتی که پشت سر گذاشتیم، چه قبل از زمان شروع رسمی تبلیغات و چه بعد از انتخابات و حتی روز انتخابات تخلفاتی صورت گرفت که مجموعاً ۹۴۳ پرونده در کل دادگستری‌های سراسر کشور تشکیل شد، البته در مورد تعدادی از آن‌ها تشخیص داده شد که جرم نیست و بعضی از آن هم مستقیماً مربوط به تخلفات انتخاباتی نبود و اختلاف بین دو طایفه در زمینه نامزدهای‌شان بود که بین‌شان دعوا شده بود. متعاقب آن برای این افراد هم که ارتباط مستقیم به انتخابات نداشت پرونده تشکیل شد که بیشتر پرونده نزاع بود.

محسنی اژه‌ای افزود: از تعداد ۹۴۳ پرونده تخلفات انتخاباتی، ۴۳۳ پرونده تعیین تکلیف شد و بقیه در حال رسیدگی است.

وی درباره صدور حکمی از سوی دیوان عالی آمریکا علیه ایران و در نظر گرفتن ۲ میلیارد دلار به عنوان غرامت در این حکم و اینکه اخیراً رییس بانک مرکزی اعلام کرده که این میزانی که در آمریکا بوده در دولت قبل آزاد بوده است و به دلیل بی‌احتیاطی مسئولان قبلی است که این اتفاق روی داده، گفت: فکر می‌کنم کار دولت قبلی است (با شوخی). یکی از اقدامات ظالمانه و خلاف موازین بین‌المللی توسط آمریکا صورت گرفته که اولی و آخری هم نیست؛ لذا بانک مرکزی و وزارت امور خارجه باید نسبت به این اقدام ظالمانه و خلاف موازین بین‌المللی واکنش جدی نشان دهند.

وی افزود: من از اینکه این موضوع چگونه بوده اطلاعی ندارم ولی این بی‌انصافی است که ما هر جا کم می‌آوریم بخواهیم فرافکنی کنیم و همه گناه را گردن دیگری بیاندازیم. آنچه که مسلم است حکم ظالمانه و خلاف موازین بین‌المللی است و وزارت امور خارجه و بانک مرکزی و دستگاه‌های دیگر باید جلوی آن را بگیرند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در پرونده ستایش قریشی مطرح شده به دلیل اینکه قاتل جوان نابالغ است ممکن است او با وثیقه آزاد شود، گفت: این موضوع از سه جنبه قابل بحث است، اول اینکه بحث وقوع جنایت است که به طور طبیعی همه از آن متأثر شدیم؛ چرا که جنایت بزرگی بود. جنبه دیگر جرمی است که اتفاق افتاده، دستگاه‌های مختلف و مردم واکنش نشان دادند. کسانی هم با خانواده مجنی علیه همدردی کرده‌اند و دستگاه‌های مسئول هم به‌جد و در اولین زمان ممکن وارد شدند و با حساسیت بالا پرونده را دنبال کردند؛ بنابراین در اینجا همه دستگاه‌های ذی‌ربط به صورت فوق‌العاده وارد شدند و پرونده را تعقیب می‌کنند. آیا مانند جنایاتی که در آمریکا رخ داد و مردم را در روز روشن می‌کشتند و هیچ اتفاقی نمی‌افتاد و بعد از سال‌های سال قاتل را تبرئه می‌کردند، در رابطه با این پرونده اقدام شده است؟ که اینطور نیست، به جد همه دستگاه‌ها وارد موضوع شده‌اند.

وی افزود: اولاً فردی که این کار را انجام داده نابالغ نبوده حدود ۱۷ سال سن دارد و مسلماً پرونده‌اش به دادگاه می‌رود و رسیدگی می‌شود. اگر این جوان ۱۷ ساله مجازات شد مدعیانی که امروز می‌گویند چرا فرد را مجازات نمی‌کنید فردا بلند می‌شوند که وا کجا نشسته‌اید که حقوق بشر در ایران نقض شد؛ چرا که یک جوان ۱۷ ساله را مجازات کردند.

محسنی اژه‌ای تاکید کرد: مدعیان حقوق بشر آمریکایی چه سروصدایی را به راه می‌اندازند. واقعا‌ً شما توجه داشته باشید گاهی بیان جزئیات یک جنایت به نفع خانواده مجنی علیه نیست. گاهی هم ما جزئیاتی از این جنایت را طرح می‌کنیم که به نفع خانواده صدمه دیده نیست. خانواده مقتول در این پرونده بسیار جریحه‌دار شده‌اند و ما هم بیاییم موضوع را مدام در رسانه‌ها مطرح کنیم. آیا در اینجا به نفع خانواده مقتول است یا به ضررش.

محسنی اژه‌ای تاکید کرد: به شدت تمام این پرونده قضایی دنبال می‌شود، نظریاتی از پزشکی قانونی درخواست شده که بخشی از آن را دادند و امروز هم قرار بود بخشی را بدهند. بعد از نظریات پزشکی قانونی نسبت به مقتول و قاتل پرونده، اقدامات لازم انجام می‌شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*