خانه / بورس و سهام / رفع سايه نگراني از نمادهاي پالايشي و پتروشيمي

رفع سايه نگراني از نمادهاي پالايشي و پتروشيمي

محبوبه مغاني: روز گذشته در بازار فرابورس ايران 656 ميليارد و 53 ميليون اوراق بهادار به ارزش 560 هزار و 88 ميليارد ريال مورد معامله قرار گرفت تا به اين واسطه به‌رغم هشدار وزير راه نسبت به آلودگي هواي تهران در مراسم توديع و معارفه رييس سازمان هواشناسي؛ عدم راي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به طرح استفساريه شمول عوارض آلايندگي به پالايشگاه‌هاي نفت و واحدهاي پتروشيمي، شاخص آيفكس از رشد 50/13 واحدي برخوردار شود.

از سوي ديگر انتظار بازار براي مذاكرات امروز محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان با كاترين اشتون، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا سبب شد تا تاكيد مجدد بانك مركزي بر پيش‌بيني كاهش 5 درصدي نرخ تورم تا پايان سال، از اثرگذاري كمتري بر بازار سرمايه برخوردار شود و در نهايت شاخص اين بازار در پايان فعاليت كاري روز گذشته خود رقم 75/825 واحدي را ثبت كند. بر اين اساس نمادهاي تاثيرگذار بر شاخص روز گذشته تماما سبزپوش بودند كه در اين ميان مي‌توان به نمادهاي پتروشيمي زاگرس، پالايش نفت تهران، پتروشيمي مارون، پالايش نفت شيراز، ميدكو و پتروشيمي جم اشاره كرد.
اگرچه در ميان با ارزش‌ترين معاملات صورت گرفته در نمادهاي مسكن شمال شرق، بانك دي، ذوب‌آهن اصفهان، سيمان لار سبزوار، توليددارو و مسكن شمال غرب و بيمه دي بيشترين ارزش معاملات فرابورس را نمادهاي پالايش نفت تهران، مسكن شمال شرق، پتروشيمي جم، توليددارو، پتروشيمي رقم زدند. با اين حال بيشترين افزايش قيمت در ميان تمام نمادهاي فرابورسي نصيب سهام شركت بالاست، مهندسي صنعتي روان فن‌آور، كويرتاير و صنايع فولاد آلياژي يزد شد.
اين گزارش مي‌افزايد: در میان نمادهای دادوستد شده ديروز نماد معاملاتی شرکت بیمه کارآفرین پس از برگزاری جلسه هیات‌ مدیره در خصوص افزایش سرمایه، با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف 50 درصد معامله شد که با 12/11 درصد افزایش، بیشترین رشد قیمت را داشت. همچنین به دنبال بازگشایی نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی ممسنی پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه و تقسیم سود نقدی هر سهم، این نماد با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف 50 درصد به جریان معاملات بازگشت و با افزایش 28/5 درصدی مواجه شد. از سوي ديگر، امتیاز تسهیلات مسکن اسفند 90 با 63/2 درصد افزایش به قیمت 395 هزار و 992 ریال رسید و امتیاز تسهیلات مسکن بهمن 89 نیز با بیشترین کاهش به نرخ 377 هزار و 101 ریال معامله شد. در مبادلات اوراق با درآمد ثابت هم بیشترین حجم معاملات به خرید و فروش 28 هزار و 115 برگه گواهی سپرده انصار تعلق گرفت.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*