خانه / آخرین اخبار / ۵۳ سال حبس برای “برادران روز چنگ” متهمان اخلال ارزی

۵۳ سال حبس برای “برادران روز چنگ” متهمان اخلال ارزی

۴ سال قبل بود که موضوع تغییر نرخ ارز در کشور به موضوعی فراگیر تبدیل شده و عده زیادی از این رهگذر پولدار شده و عده‌ای هم بی خانمان شدند.

همان زمان بود که در دستگاه قضایی کشور پرونده‌ای مفتوح شد به نام پرونده اخلالگران در بازار ارز کشور.

با آغاز رسیدگی به این پرونده تعدادی متهم دستگیر شدند که در بین آنها نام ۳ برادر به میان آمد که بعد‌ها به نام برادران ر شناخته شدند که البته با آن برادران ریخته گران که در اصفهان پرونده اتهامی داشتند تفاوت می‌کردند.

در تیرماه سال گذشته معاون اول قوه‌قضائیه درباره این پرونده و رسیدگی به آن گفته بود که در این پرونده پنج متهم که برخی از آنها کارمند بانک و برخی دیگر نیز دلال هستند، محاکمه می‌شوند.

آن زمان سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرده بود که در این پرونده برای تعدادی از متهمین هنوز کیفرخواست صادر نشده است.

البته به گفته اژه‌ای این پرونده دارای اسناد و برگه‌های زیادی است و کارشناسی های مختلفی بر روی آن صورت گرفته و دادگاه آن ادامه دارد.

اما پس از این اظهارنظر سخنگوی قوه قضاییه در مهر ماه سال گذشته وکیل مدافع یکی از متهمان درباره آخرین وضعیت این پرونده اظهار کرد: در ارتباط با این پرونده تا کنون حدود ۱۰ جلسه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده است.

وی اضافه کرد: از این تعداد جلسه دادگاه، چهار جلسه آن به قرائت کیفرخواست متهمان اختصاص داشت که کیفرخواست توسط نماینده دادستان قرائت شد.

رسیدگی به این پرونده ادامه داشت تا اینکه سرانجام معاون اول قوه قضاییه در نود و چهارمین نشست خبری خود عنوان کرد برای تعدادی از متهمان پرونده اخلال ارزی حبس‌های طویل المدتی صادر شده است.

با پیگیری‌های خبرگزاری فارس مشخص شد برای «انور.ر» متهم اول این پرونده ۲۳ سال حبس از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که متهم ردیف دوم «یدالله.ر» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۲۰ سال حبس محکوم شده است.

البته در این پرونده «س.ح.س» یکی دیگر از متهمان هم به ۱۰ سال حبس محکوم شده است.

به گفته برخی منابع «ل.ر» یکی دیگر از ۳ برادر هنوز برایش حکمی صادر نشده است و احتمال فراری بودن وی وجود دارد.

دو متهم اول پرونده از ابتدا در بازداشت به سر می‌بردند اما برادر سوم «ل.ر» از همان اوایل رسیدگی به پرونده با قرار وثیقه آزاد شده بود.

اما «ی.ر» کیست؟

به گزارش مهر(در ایام پس از بازداشت ی.ر.چ)، بازار ارز ایران پس از چندین سال ثبات نسبی قیمت‌ها برای نخستین بار زمستان سال ۹۰ بهم ریخت و هرچه بانک مرکزی عرضه ارز را افزایش می‌داد اما بازار سروسامان نمی‌یافت؛ تجربه‌ای که بانک مرکزی در پاییز امسال دیگر تن به آن نداد.سرشاخه اخلال ارزی در زمستان سال گذشته فردی است؛ به نام”ی. ر.چ” که هم اکنون در بازداشت نهادهای امنیتی و اطلاعاتی کشور قرار دارد. او که اهل کردستان است و نامش از سال ۸۵ به بعد در سنندج بیشتر بر سر زبان‌ها افتاده است، به صورت خانوادگی کارهایش را جلو می‌برد.“ی. ر.چ”(یدالله روزچنگ) ابتدا شرکت تولیدی و صنعتی ”خ.ز” (خورشید زریوار) که با برند ماءالشعیر به نام”ا” (ایستک) معروف‌تر شد، با اقدامات ”خیرخواهانه نما” و همچنین راه‌اندازی مجتمع‌های رفاهی و تفریحی با باندهای ثروت و قدرت ارتباط برقرار کرد و از آن پس بود که دیگر کردستانی‌ها، او را بیشتر شناختند. برهمین اساس، شرکت”ا”(ایستک) در خردادماه ۱۳۸۳ در ایران تاسیس و از خردادماه سال ۱۳۸۵ کار خود را آغاز و با راه‌اندازی خطوط تولید در شرکت”خ.ز” هم اکنون ماءالشعیر تولید می‌کند.

نام مفسدان اقتصادی دلال ارزی بیوگرافی یدالله روز چنگ بیوگرافی انور روز چنگ بیوگرافی امید روز چنگ برادران ریخته گران اسامی مفسدان اقتصادی اخلالگران بازار ارز

نام این فرد در بحران ارزی سال ۱۳۹۰ بعنوان سرشاخه اصلی اخلال در بازار ارز کشور مطرح شد.

 دریافت ۸۰۰ میلیارد تومان ارز در یک دوره

برخی رسانه ها در زمان آغاز رسیدگی به پرونده این فرد گزارش دادند که این فرد در دوره ای‌، معادل ۸۰۰ میلیارد تومان ارز دریافت کرده است.

همزمان مطرح شد که وی به این میزان هم راضی نبوده و با دستوری مبنی بر اختصاص سهمیه بیشتر، سهمش افزایش یافته و وی بخش زیادی از ارزهایی را که در اختیار داشته در داخل فروخته و یا تبدیل به طلا کرده و به خارج انتقال داده است.

برخی منابع مدعی شده بودند که برآوردها از توزیع بیش از ۶ میلیارد دلار ارز توسط وی در بازار حکایت دارد.

«ی.ر» شبکه ای برای خود داشته و تعاملات زیادی نیز با بازار امارات داشته است.

روش کار «ی.ر» چه بود؟

روش کار او این گونه بوده که دلار را به دوبی می برده و به برخی مبادلات نظیر تبدیل دلار به درهم و بالعکس، علاوه بر بردن سود، از طریق نرخ ارز در دوبی در بازار ارز داخل تاثیر می گذاشته است.

از جمله اتهامات نسبت داده شده به او، تخلف در مبلغ فروش دلارها و سقف مجاز فروش بوده است.

به عنوان نمونه، اگرچه قرار بوده وی از هر دلار یک تا دو تومان سود کند، بین ۳۰ تا ۳۰۰ تومان سود کرده و از آنجا که رقام ارزی در اختیار وی میلیاردی و نجومی بوده، احتساب این سودها در گردش مالی عجیب وی، سر به فلک می کشد.

عکس‌های اختصاصی مهر از صرافی “ی.ر.چ” که در پایتخت مستقر است اما چند وقتی است که ظاهرا تعطیل شده است، را در ادامه می‌بینید.

نام مفسدان اقتصادی دلال ارزی بیوگرافی یدالله روز چنگ بیوگرافی انور روز چنگ بیوگرافی امید روز چنگ برادران ریخته گران اسامی مفسدان اقتصادی اخلالگران بازار ارز

نام مفسدان اقتصادی دلال ارزی بیوگرافی یدالله روز چنگ بیوگرافی انور روز چنگ بیوگرافی امید روز چنگ برادران ریخته گران اسامی مفسدان اقتصادی اخلالگران بازار ارز

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*