خانه / آخرین اخبار / خودروهای گرانقیمت که در گمرک بندرعباس خاک می خورند +تصاویر

خودروهای گرانقیمت که در گمرک بندرعباس خاک می خورند +تصاویر

از تازه واردهایی که به خیابان ها می آیند و سلاطین کیفیت که جانشان در فضای جنوب به در رفته است.

۱ – رنج روورهایی که با تعداد کم چشم نوازی می کنند

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

در گمرک باهنر خودروهای زیادی حضور داشتند و گاهی مدل های خاصی مثل S550 به چشم می خورد. ولی نکته جالب شاسی بلند لوکسی بود که معمولا در هر بخش گمرک دیده می شد. خودرویی با اصالت انگلیسی که از هر نظر مورد پسند واقع می شد. رنج روور خودرویی است شاسی بلند که با تعداد محدودی در گمرک باهنر حضور داشت. جالب بود که همه خودروها کنار هم نبودند و در فضای گمرک به صورت پراکنده چیده شده بودند. رنج روور سرمه ای که در سکویی بیرون سوله ها زیر آفتاب نگهداری می شد، شکل و شمایلی شبیه خودروهای متروکه داشت و گویا از پا در آمده بود. این خودرو لوکس در شرایط نا مناسبی بود و نمی شد دیگر آن را یک لوکس تمام عیار نامید. زیرا با ظاهر خسته و رنگ و رو رفته و قطعات مستهلک، کمتر کسی را راغب به خرید خود می کرد. کمی آن طرفتر در یکی از سوله ها، میان خودروهای دیگر، دو دستگاه رنج روور در رنگ های سفید و مشکی حضور داشتند. این خودروها که ظاهری سالم و تمیز داشتند، با کابینی لوکس و بسته بندی شده جلوه گری می کردند. البته که شرایط این خودروها نشان می داد، قبلا در کشور دیگری مورد استفاده قرار گفته بودند و گویا برای اخذ پلاک گذر موقت یا ارسال برای کشورهای همسایه به گمرک باهنر آمده بودند. نسخه دیگری از این رنج روورهای اسپرت، در کنار درب ورودی محوطه انبارها پارک بود و شرایط نگهداری چون ولووXC90 برای آن فراهم شده بود. از این نوع خودرو در بازار ایران با پلاک ملی در تعداد بسیار کم وجود دارد. البته قیمت این خودروهای کارکرده زمانی تا یک میلیارد تومان تعیین می شد.

درمحوطه گمرک یک عدد شاسی این خودرو هم حضور داشت که حال معلوم نیست داستان آن چیست و قرار است در کجای دنیا از آن برای سرهم کردن یک رنج روور تصادفی استفاده شود.

۲ – نمادی از کیفیت، زیر پرتو آفتاب جان می دهد!

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

در محوطه گمرک باهنر، چند دستگاه از محصولات نیسان حضور دارد. این خودروها که اعتباری ژاپنی دارند و در همه جای جهان به عنوان خودرویی با کیفیت شناخته می شوند، به خاطر شرایط جوی جنوب ایران و زندگی چند ساله در گمرک، از پا در آمده اند و دیگر مثل روز اول سرحال نیستند. نیسان ۳۵۰Z که روزی محبوب جوانان بود و برای دریفت از آن استفاده می شد، با مدل کروکی در انبار اولیه گمرک باهنر حضور دارد و گویا مدت زیادی است که در این مکان جا مانده است!

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

این خودرو که وضعیت ظاهری مناسبی ندارد و برزنت سقف آن آفتاب شدیدی را تحمل کرده است، از حالت سلامت و استاندارد خارج شده و ظاهر خودرو به کل از بین رفته است. کمی عقبتر یک نیسان ۳۷۰Z نیز وجود دارد که آن هم زیاد سالم نبوده و انگار فشار هوا و سکون در یک نقطه، آسیب های ظاهری زیادی را به آن زده است. البته که این خودرو کارکرده هستند و احتمال دارد فشار و فعالیت روزانه کمی آن ها را از رنگ و رو انداخته باشد. وقتی به وسط محوطه پارک خودروها می رسید، یک دستگاه نیسان جوک صفر کیلومتر وجود دارد که اتفاقا از نسخه فول و دو دیفرانسیل محسوب می شد.

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

این خودرو هم به خاطر تحمل گرما و رطوبت پیش بینی می شود در صورتی که در همین نقطه نگه داری شود و کسی به سراغ آن نیاید، تا سال آینده ظاهری مشابه با براداران خسته خود در گمرک بگیرد. نیسان جوک خودرویی محبوب در اکثر مناطق آزاد ایران به حساب می آید و در نسخه تک دیفرانسیل قیمتی بین ۶۰ الی ۷۲ میلیون تومان را به خود اختصاص داده است. با توجه به دو دیفرانسیل بودن جوک حاضر در گمرک باهنر، احتمالا قیمت آن ارزشی بیش از ۸۰ میلیون تومان را دارد.

۳ – آلمانی های کلافه در گرمای بندر

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

با اینکه محصولات ب ام و از کیفیت بالایی برخوردار هستند و معمولا در اکثر آب و هواهای دنیا از آن استفاده می شود، گویا با شرایط جنوب ایران سازگار نبوده و زیاد مناسب به نظر نمی آیند. اگر گشت و گذاری در مناطق آزادی چون کیش، قشم و اروند داشته باشید، می بینید که اکثر مصرف کنندگان خودروهای پلاک منطقه به سراغ خودروهایی به غیر از آلمانی ها می رود. شاید این مسئله به غیر از قیمت و بحث تامین قطعات، به دلیل میزان سازگاری این محصولات آلمانی با شرایط مناطق جنوبی ایران باشد. حضور برخی محصولات ب ام و آن هم در گمرک شهید باهنر در زمان طولانی تصویری نازیبایی از این برند باوریایی نشان می دهد. ب ام و X5 که خودرویی قوی و هیکلی به حساب می آید، این روزها در گمرک باهنر حضور دارد و گویا فشار گرما آن را اذیت کرده و خود را به روی زمین رها کرده است. یک دستگاه ب ام و E60 مدل ۵۲۳i هم در انبار اولیه گمرک حضور دارد که نسخه ای کارکرده بوده و احتمالا منتظر ارسال به کشوری دیگر است. در میان همه ب ام وهای از حال رفته، یک دستگاه ب ام و سری۷ E65 و X6 سفید در گمرک وجود دارد که بسیار تمیز و در حد صفر هستند. این خودروها که در رده قیمتی و کلاس بندی خود از لوکس ترین ها به حساب می آیند، این روزها در شرایطی به نسبت مساعد نگهداری می شوند.

مدل خودروها و شرایطی چون کم و کار و صفر بودنشان نشان می دهد که به هر ترتیبی باشد در اکثر نقاط جهان به خاطر سن بالایشان (حتی اگر صفر کیلومتر باشند) امکان دریافت پلاک رسمی و دائمی ندارند. حال احتمال دارد که این خودروها برای بازار کشورهای همسایه به ایران آمده باشند و فقط مدتی در گمرک باهنر معطل شده اند (البته ب ام و X6 مورد نظر متورکه است). ب ام و سری ۷ موجود در گمرک عمری بیش از ۸ سال دارد و سلامت ظاهری و فنی وصف ناشدنی دارد. اگر به یاد داشته باشید، در شماره های قبلی از خودروهای تملیکی صحبت کردیم که در اردیبهشت ۹۴، در محوطه گمرک باهنر خاک می خوردند. با گذشت حدود یک سال هنوز مرسدس بنزهای GLK متروکه دیده می شوند که به نسبت سال گذشته اُفت ظاهری داشتند.

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

۴ – حضور مرسدس بنز اسپرینتر، تحولی در ناوگان امدادی کشور

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

وقتی در گمرک باهنر راه می روید، هر گوشه و کناری مرسدس بنزهای اسپرینتری به چشم می خورند که برای فعالیت در ناوگان امدادی و ۱۱۵ آماده شده و منتظر ترخیص هستند. این خودروها که در تعداد بسیاری بالایی به گمرک آماده اند، حاضر و آماده برای پلاک شدن هستند و از نوع مدل سال و آخرین سری این خودروها هستند. حتی برچسب های بدنه و آژیر و تجهیزات داخلی اسپرنیترهای آمبولانس آمده شده اند و گویا خارجی ها برایمان چسبانده اند! حضور این خودروها در کنار سایر آمبولانس ها باعث شده تا از نظر به روز بودن این ناوگان، رتبه ایران پیشرفت کند و از طرفی در خیابان ها با خودروهای امدادی به روزتری پر شوند. البته که کسی دوست ندارد اسپرینتر را به شکل آمبولانس تجربه کند، ولی امیدواریم در صورت تجربه، سفر کوتاه راحتی را با این خودرو تجربه کنید و حال و روزتان به سفری اَبدی ختم نشود.

۵ – شرقی های ناامید در بندر

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

در همان ابتدای محوطه گمرک، یک دستگاه مزدا۳ نسل جدید به چشم می خورد که رینگ های زیبا و اسپرتی دارد. وضعیت داخلی و ظاهری خودرو نشان می داد که گویا این خودرو درحد صفر است. ولی خاک های خستگی که روی بدنه نشسته بود، نشان از معطلی زیاد این خودرو در گمرک های مختلف دارد. به احتمال قوی این خودرو برای بازار مناطق آزاد، پلاک گذر موقت و ارسال به کشورهای دیگر زیر آفتاب بندر منتظر نشسته است. کمی آن طرفتر یک دستگاه هیوندای i30 نسل جدید وجود دارد که چند نمونه از آن در بازار ایران با پلاک ملی یافت می شود. قرار بود این خودرو به صورت عمده به بازار کشور راه پیدا کند که گویا برنامه آن منتفی شده است. i30 سفید رنگ صفر کیلومتری که در گمرک باهنر وجود دارد، نام متروکه را روی بدنه خود نوشته و در انتظار برگشت یا اسقاط است. فرزند جذاب و زیبا هیوندای، احتمالا سرنوشتی چون زنده به گور شدن را در پیش روی خود می بیند.

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

گمرک شهید باهنر گمرک بندرعباس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*