خانه / سیاسی / امیر حکمتی از ایران شکایت کرد /آیا اموال ایران در آمریکا بازهم غارت می شود؟

امیر حکمتی از ایران شکایت کرد /آیا اموال ایران در آمریکا بازهم غارت می شود؟

امیر حکمتی، یک شهروند ایرانی-آمریکایی از ایالت میشیگان، پس از سفر خود به ایران به جاسوسی محکوم شد. وی و سه آمریکایی دیگر در میان افرادی هستند که امسال در طرح معاوضه زندانیان به آمریکا بازگشتند. حکمتی پس از بازگشت به آمریکا از ایران در شکایت کرده است.
چهره واقعی آمریکا جنایات آمریکا جاسوسان سیا جاسوسان آمریکا بیوگرافی امیر حکمتی Amir Mirza Hekmati
این شکایت در دادگاه کلمبیا مطرح شده است. حکمتی به دنبال تحمیل خسارات مالی، جبرانی و تنبیهی بر کشوری است که با آمریکا روابط دیپلماتیک ندارد و احتمالا هیچ حکم دادگاهی را قبول نخواهد کرد.وکیل امیر حکمتی در مصاحبه ای مدعی شد: “رفتار ایران کاملا خارج از محدوده مصونیت مربوط به شهروندان خارجی بوده و به همین خاطر این کشور در پرونده محاکمه در آمریکا قرار می گیرد.” وی ادعا کرده حکمتی در معرض ضرب و شتم، بی خوابی، تزریق های اجباری و شکنجه های روحی قرار داشته است.حکمتی از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ به عنوان یک سرباز و مترجم در ارتش آمریکا و عراق فعال بوده است. او در تابستان ۲۰۱۱ برای دیدار با مادربزرگش وارد ایران شد و تنها چند روز پیش از بازگشتش به آمریکا در این کشور بازداشت شد.

پولیتیکو در ادامه نوشت: ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد و به همین دلیل با حکمتی به عنوان یک شهروند ایرانی برخورد کرد. به دلیل نبود روابط دیپلماتیک میان تهران و واشینگتن، مسئولان آمریکایی هیچ راه ارتباطی با وی نداشتند. در زمانی که آمریکا در تلاش بود حکمتی در ایران آزاد شود، جلسات توافقنامه هسته ای نیز در جریان بود.

آزادی حکمتی و سه زندانی دیگر همزمان با امضای توافق نامه هسته ای به وقوع پیوست، هرچند که مسئولان اصرار دارند این دو رخداد با یکدیگر ارتباطی ندارند.

امیر میرزاحکمتی (Amir Mirza-Hekmati)‏ یا امیر میرزایی حکمتی (۱۹۸۳ در فلگستف، آریزونا) یک آمریکایی ایرانی‌تبار است که به اتهام جاسوسی برای آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۹۰ در ایران دستگیر شد.  ایران در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۹۰، اعتراف تلویزیونی وی را در صدا و سیما پخش کرد. او در زمان دستگیری سابقه عضویت در تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا را داشته‌است. او ابتدا به اعدام و سپس به ده سال زندان محکوم گردید و سرانجام پس از چهار سال از زندان آزاد شد.

>منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*