خانه / بورس و سهام / افزایش سرمایه به جهت اجرای طرح های توسعه ای در “پاکسان”

افزایش سرمایه به جهت اجرای طرح های توسعه ای در “پاکسان”

شرکت پاکسان برنامه افزایش 300 درصدی سرمایه خود را از محل سود انباشته و در صورت عدم کفایت از محل آورده نقدی و مطالبات سهامداران در نظر دارد.

در همین ارتباط رییس هیأت مدیره شرکت پاکسان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: برنامه افزایش سرمایه طی دو مرحله به منظور تأمین هزینه های مالی اجرای طرح های توسعه ای شرکت اجرا خواهد شد که امیدواریم این برنامه پس از اخذ مصوبات و مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار طی سال مالی 93 به اجرا درآید.

جمشید فروزش در ارتباط با طرح های توسعه ای “شپاکسا” ابراز داشت: این پروژه ها شامل تغییر سیستم صابون سازی، افزایش ظرفیت تولید و جایگزین کردن واحدهای تولیدی همچون خط تولید اسیدهای چرب است. کلیات این طرح ها تصویب شده و فاز مطالعاتی آن در مراحل پایانی به سر می برد.

وی افزود: بازه زمانی حداکثر دو سال جهت اجرای کامل پروژه های مذکور در نظر گرفته شده، حال آنکه به نظر می رسد آثار مثبت ناشی از اجرایی شدن آنها طی سه سال آینده در وضعیت سودآوری شرکت نمود پیدا کند. از این رو نمی توان به طور قطع پیرامون آن صحبتی به میان آورد.

این مقام مسئول وضعیت تولید و فروش محصولات طی دوره عملکرد 9 ماهه سال مالی منتهی به 30 آذر ماه 92 را مناسب ارزیابی کرد و اظهار داشت: میزان تولید پودر شوینده توسط “شپاکسا” سه برابر ظرفیت بالقوه تولید این محصول در کشور است. حال آنکه با بکارگیری ترکیب بهینه تولید محصول مذکور سعی در اختیار گرفتن سهم مناسبی از بازار فروش آن شده، به گونه ای که بتوان به سود برآوردی دست یافت.

رییس هیأت مدیره این شرکت تولیدکننده مواد شوینده پیرامون بازار فروش سایر محصولات گفت: در خصوص بازار فروش محصول صابون می توان ادعا کرد که “شپاکسا” لیدر بازار است، به گونه ای که بازار داخلی از کشش مناسب جهت عرضه این محصول توسط “شپاکسا” به هر میزان که تولید شده، برخوردار است.

فروزش در ارتباط با نرخ فروش محصولات تصریح کرد: قیمت فروش محصولات حدود 18 درصد طی خرداد ماه سال 92 افزایش یافت که این رشد نرخ فروش در بودجه تعدیل شده طی عملکرد سه ماهه نخست سال مالی جاری اعمال شده است.

وی احتمال افزایش مجدد قیمت فروش محصولات را طی سال آینده ضعیف دانست و افزود: بودجه سال مالی 93 براساس آخرین قیمت های مصوب طی سال 92 تعیین شده است. علاوه بر این، به نظر نمی رسد طی سال مالی جاری شاهد رشد مجدد قیمت فروش باشیم، مگر آنکه نرخ ارز دچار نوساناتی شود.

این مقام مسئول وضعیت صادرات تولیدات طی سال مالی جاری را مناسب ارزیابی کرد و اظهار داشت: محصولات به کشورهای آسیای میانه، عراق، افغانستان و پاکستان صادر می شود و بخشی از درآمدهای ارزی حاصل از صادرات جهت تأمین مواد اولیه مورد نیاز از منابع خارجی استفاده می شود. مابقی این درآمدها به طور میانگین با نرخ ارز آزاد در صورت ها و حساب های مالی شرکت تسعیر می شوند.

رییس هیأت مدیره شرکت پاکسان در خاتمه بیان کرد: حدود 44 درصد از مواد اولیه مورد نیاز از کشورهای خارجی فراهم می شود، البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که همراه با بهبود روند تخصیص ارز از اتاق مبادلات ارزی، فرآیند تأمین خارجی مواد مصرفی مورد نیاز با ارز آزاد طی سال جاری کاهش یافته است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*