خانه / بورس و سهام / عرضه اولین شرکت تعاونی در بازار فرابورس

عرضه اولین شرکت تعاونی در بازار فرابورس

اگرچه مانعی جهت ورود شرکت های تعاونی سهامی عام به بازار سرمایه وجود ندارد اما محدودیت های اساسنامه ای این شرکت ها عملیات پذیرش و عرضه آنها در بازار سرمایه را مشکل کرده است.
هم اکنون نماد معاملاتی شرکت بیمه تعاون به عنوان یک شرکت تعاونی سهامی عام در بازار پایه فرابورس درج شده است اما عرضه آن منوط به تکمیل اطلاعات شرکت در سایت کدال است.
مدیر پذیرش فرابورس در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ضمن اشاره به مطلب ذکر شده عنوان کرد: اگرچه مانعی جهت ورود شرکت های تعاونی سهامی عام به بازار سرمایه وجود ندارد اما محدودیت های اساسنامه ای این شرکت ها عملیات پذیرش و عرضه آنها در بازار سرمایه را مشکل کرده است.

مهدی علم الهدی در توضیح محدودیت های موجود در اساسنامه شرکت های تعاونی سهامی عام گفت: سقف سهامداری برای شرکت های تعاونی سهامی عام در اساسنامه آنها برای اشخاص حقیقی 0.5 درصد و برای حقوقی ها 5 درصد در نظر گرفته شده و این امر فرآیند کنترل معاملات سهام این شرکت ها را دشوار نموده است.

وی ادامه داد: در همین راستا امکان ورود سهام این شرکت ها به سیستم حراج معاملات وجود ندارد و در نتیجه پذیرش و عرضه آنها در بازار پایه فرابورس و به روش معاملات توافقی انجام می گیرد.

مدیر پذیرش فرابورس از درج نماد شرکت بیمه تعاون در بازار پایه فرابورس خبر داد و افزود: هم اکنون نماد معاملاتی شرکت بیمه تعاون به عنوان یک شرکت تعاونی سهامی عام در بازار پایه فرابورس درج شده است اما عرضه آن منوط به تکمیل اطلاعات شرکت در سایت کدال است.

وی در ادامه افزود: در همین راستا به نظر می رسد که تا پایان سال جاری حداقل شاهد عرضه سهام یکی از شرکت های تعاونی باشیم.

علم الهدی در رابطه با ورود صندوق های زمین و ساختمان به بازار ابزارهای نوین مالی نیز عنوان کرد: پیشتر ورود صندوق های زمین و ساختمان به بازار سرمایه با مشکلاتی مواجه بوده است که این مسائل اکنون برطرف شده و تعدادی از این صندوق ها اکنون در حال اخذ مجوز از سازمان بورس هستند و احتمال دارد که تا قبل از پایان سال جاری ورود آنها به بازار ابزارهای نوین مالی نیز عملی شود.

وی ضمن اشاره به تصمیم فرابورس جهت راه اندازی تابلو برای شرکت های با مقیاس کوچک اظهار کرد: راه اندازی تابلوهای مذکور موجب می شود تا بخش خصوصی و شرکت هایی که به دلیل سرمایه اندک امکان ورود به بورس را ندارند بتوانند به این بازار وارد شوند و از این محل اقدام به تأمین مالی نمایند.

مدیر پذیرش فرابورس ادامه داد: راه اندازی تابلوهای ذکر شده اکنون در مرحله مطالعاتی قرار دارد و با توجه به ریسک نسبتاً بالای معاملات آنها به نظر می رسد که تنها سهامداران حقوقی امکان سرمایه گذاری در آنها را داشته باشند.

وی همچنین از آمادگی شرکت های مختلف برای عرضه در فرابورس خبر داد و گفت: در حال حاضر پذیرش و در ج نماد معاملاتی دو شرکت بندری سینا و پتروشیمی غدیر انجام گرفته و پذیرش شرکت توسعه فناوری و اطلاعات خوارزمی نیز انجام شده است. اما زمان عرضه آنها منوط به تکمیل و انتشار گزارشات مورد نیاز بر روی سایت کدال است.

مدیر پذیرش فرابورس در پایان در خصوص شرکت پالایش کرمانشاه گفت: اگرچه پذیرش شرکت پالایش کرمانشاه پیشتر انجام گرفته است اما از آنجا که عرضه این سهم در بازه زمانی مقرر شده انجام نگرفت لازم است که این شرکت مجدداً فرآیند پذیرش را طی کند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*