خانه / آخرین اخبار / پیروزی ۹ میلیارد دلاری گوگل در برابر اوراکل

پیروزی ۹ میلیارد دلاری گوگل در برابر اوراکل

گوگل موفق شد برنده دعوای قضایی با غول نرم افزار یعنی شرکت اوراکل شود تا مجبور به پرداخت ۹ میلیارد دلار خسارت نشود. جنگی که به این دلیل به دادگاه کشانده شد که اوراکل ادعا کرده بود گوگل از کدهای جاوا در سیستم عامل اندروید استفاده‌ غیرقانونی می ‌کند.

قاضی فدرال این پرونده، در حالی رای خود را به نفع گوگل اعلام کرد که این حکم می تواند تاثیر بسیار زیادی بر آینده توسعه نرم افزارها داشته باشد و خیال توسعه دهندگان و برنامه نویسانی که بدون مجوز برنامه هایشان را بر روی پلتفرم های مختلف می نویسند را تا حدودی راحت کند.

 در واقع دعوای بین گوگل و اوراکل از ۶ سال پیش شروع شد و در گذشته هم برنده همیشه گوگل بوده است. اولین دادگاه آن ها مربوط به سال ۲۰۱۰ می شود که گوگل متهم به کپی رایت و استفاده غیر مجاز از رابط های برنامه ‌نویسی نرم ‌افزار یا APIهای جاوا در اندروید شده بود؛ هرچند قاضی چنین نظری نداشت و این کار گوگل را در چهارچوپ قانون کپی ‌رایت دانست.

این پیروزی بزرگ گوگل، نه تنها غول دنیای فناوری را از پرداخت غرامت نجات داد و باعث خوشحالی اش شد، بلکه موجب شد تا ده ها هزار نفر از توسعه دهندگان نرم افزار و اپلیکیشن که از رابط های برنامه ‌نویسی نرم ‌افزار – کدهای استاندارد یا میانبرهایی که اجازه می دهند توسعه دهندگان با قسمت های مختلف نرم افزار بهتر ارتباط برقرار کنند – برای برنامه نویسی استفاده می کنند نیز نتیجه دادگاه امروز را جشن بگیرند.

منبع: تک

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*