خانه / بورس و سهام / تحلیل بورس در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده بورس

تحلیل بورس در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده بورس

نمابورس_ بازار سهام ایران در هفته ای که گذشت، دوره متفاوتی را از حیث متغیرهای سیاسی شاهد بود که توافق ایران و گروه 1+5 و امضای سند تفاهم اولیه پس از 10 سال مذاکرت بی نتیجه، از آن جمله بود. این موضوع حضور بیشتر و حداکثری مردم و فعالان بازار در بورس پر رونق ایران را منجر شده و بر گرمای تنور معاملات بورس اوراق بهادار افزوده است. رویکرد بازار در هفته ای که گذشت، بیش از همه بسوی صنایع و گروههایی چون خودروسازی،بانکی،بیمه،حمل و نقل … بود که علت آنرا میتوان به افزایش انتظارات و امیدواری ها نسبت به کاهش و لغو تحریمهای بین المللی در این گروهها و احیای دوباره شرکتهای فعال در این صنعت و رسیدن به سودآوری در سالهای آینده دانست. بدین ترتیب، در حالی شاهد رشد شاخص کل بازار از سطح 38041 واحدی ابتدای سال با بیش از 44089 واحد افزایش به سطح 82130 واحدی امروزی هستیم که این بازدهی معادل 115.9 درصد می باشد. این موفقیت و کسب رتبه اول جهانی در رخ می دهد که سایر بخش ها و مؤلفه های اقتصادی کشور اعم از بازار طلا و ارز، بازار املاک و مستغلات،بازار خودرو،بازار مواد و کالاهای با دوام … از چنین رشد و بازدهی مطلوبی بی بهره اند و نه تنها در رکود مطلق، بلکه در حال کاهش اند. بطوریکه بررسی های واحد مطالعات اقتصادی نمابورس نشان می دهد از ابتدای سالجاری تا کنون نرخ ارز(دلار) 12 درصد،بهای هر قطعه سکه طلا 32 درصد،ارزش هر گرم طلای 18 عیار 31 درصد،قیمت هر متر مربع واحد مسکونی 16 درصد،شاخص کالا و مواد 20 درصد،نرخ تورم 12 درصد … کاهش یافته است.

در ارتباط با تحولات گروه معدنی: اخبار و تحولات گروه معدنی و در رأس آن تولید کنندگان سنگ آهن، که شامل سهام 3 شرکت کگل،کچاد،کنور و همچنین شرکتهای سرمایه گذار در این بخش شامل وامید،ومعادن،وسپه … را می شود – در هفته جاری شاهد تحولات و خبرهای مهمی بودند و در کانون توجه بازار قرار داشتند. مدیران شرکتهای مزبور ادعا کرده اند: بودجه مصوب دولت در سال 92 مبنی بر پرداخت عوارض دولتی و حق پروانه بهره برداری در صورتی برای شرکت های معدنی قابل انجام است که نرخ فروش تمامی محصولات سنگ آهنی آزاد سازی شود. البته مفاد قانون پرداخت بهره پروانه بهره برداری به صورتی است که تنها مشمول شرکت های سنگ آهنی نمی شود و به نظر می رسد که شرکت های فولاد سازی نیز باید بخشی از آنرا پرداخت نماید. در همین راستا شرکت های سنگ آهنی هنوز مبلغی را به این عنوان پرداخت نکرده اند. این در حالیست که شرکت های فولاد سازی محصولات خود را به نرخ ارز بازار آزاد (دلار 3000 تومانی) قیمت گذاری کرده و در بورس کالا و خارج از آن به فروش می رسانند ولی قیمت گذاری و نرخ فروش محصولات معدنی بر اساس دلار مبادلاتی (2475 تومانی) و تحت نظارت و کنترل دولت انجام می شود. در همین راستا سازمان بورس نیز به عنوان حامی سهامداران جزء، پرداخت حق پروانه بهره برداری توسط شرکت های سنگ آهنی را غیر قانونی می داند . خاطر نشان میسازد نرخ فروش سنگ آهن توسط تولید کنندگان این شرکتها(نظیر کچاد و کگل و کنور) به شرکتهای فولادسازی به قیمت 40 درصدی نرخ جهانی آن یعنی با 60 درصد تخفیف به فروش می رسد. و اما مدیران و سهامداران عمده سنگ آهنی ها طی روزهای اخیر در حال مذاکره در خصوص تعیین فرمولی قابل قبول برای نرخ جدید سنگ آهن،سهم القدر و میزان پرداخت هر یک از طرفین در موضوع نرخهای جدید حق بهره برداری از معادن و سایر موارد مورد اختلاف هستند که نتایج آن هنوز مشخص و قطعی نشده است. آنچه مسلم است، ایران در صنعت معدن مزیت نسبی داشته ولی در صنعت فولادسازی فاقد آن است بنحوی اگر کارخانجات فولادسازی ما اعم از فخوز و فولاد مبارکه و سایرین، نرخ برق و حاملهای انرژی و سنگ آهن را به نرخهای جهانی خریداری و تهیه نمایند(یعنی در فضای رقابتی و اقتصاد بدون یارانه ای) – جزو ورشکسته ترین شرکتهای کشور خوهند بود!. و اما در این ارتباط، بسیاری از مدیران شرکتهای معدنی گفته اند: پیش تر توافقاتی در خصوص آزاد سازی قیمت محصولات سنگ آهن از سه سال پیش انجام گرفته بود ولی هنوز اتفاقی مبنی بر اعمال این امر صورت نگرفته این در حالی است که توافقنامه مذکور به علت عدم توافق طرفین بر روی یکی از بند ها به امضا نرسید. این افراد از تداوم مذاکرات شرکت های سنگ آهنی با ایمیدرو خبر داده و گفته اند: مذاکرات شرکت های سنگ آهنی با ایمیدرو جهت آزاد سازی قیمت فروش محصولات سنگ آهنی هنوز در جریان است ولی تا این لحظه توافقنامه ای مبنی بر موضوع ذکر شده به امضاء نرسیده است. البته ممکن است وزارت صنایع و معادن تصمیم به آزاد سازی قیمت سنگ آهن گرفته باشد که در خصوص آن نیز هنوز موردی به شرکتهای سنگ آهنی ابلاغ نگردیده است.

پیش بینی هفته آینده بورس ایران

پس از ده سال مذاکرات نفس گیر و بدون نتیجه، صحنه سیاسی کشور شاهد تحولات عظیمی است. توافق هسته ای و نتیجه بخش بودن مذاکرات ایران و غرب، راهگشای اقتصاد بیمار ایران شده و انتظار می رود بار دیگر رشد و رونق و توسعه پایدار، بر پهنه اقتصاد کشور و بنگاههای اقتصادی ظاهر شود. بدون شک توافق هسته‌ای حاصل شده در ژنو که پیامدهای نخستینی چون لغو تحریم‌های بخشهای خودروسازی، پتروشیمی، صنایع هواپیمایی، طلا و بیمه محموله‌های نفتی ایران را به همراه دارد – میتواند در شکوفایی اوضاع و شرایط اقتصادی کشور سهم بسزایی داشته باشد امری که از هم اکنون آثار آن در سهام شرکتهای خودرو و قطعه سازی،بانکی، بیمه ای، حمل و نقل … متظاهر شده و طیف وسیعی از فعالان بازار در صدد سرمایه گذاری و خرید سهام شرکتهای فعال در این صنایع و گروهها هستند.

این موضوع شاخص کل را در نقطه ای قرار داده است که پیش از این و در 2 سال پیش،کمتر کسی به دستیابی آن به نقطه فعلی امیدوار بود. خاطر نشان میسازد پیش از این نیز بسیاری از کارشناسان حرفه ای بازار از جمله کارشناسان نمابورس،در مورد امکان رشد فوق العاده و جهش قیمتها در بازار سهام پر رونق کشور تحلیل و بررسی ارائه داده بودند بطوریکه تارگت آنان دستیابی شاخص کل به موج پنجم صعودی و نقطه اوج آن یعنی ارتفاع 83 هزار واحدی شاخص کل تا پایان آذر ماه 92 بود. بر این اساس، شاخص کل پس از تصرف کانال مزبور، نیاز به اصلاح و استراحت خواهد داشت که انتظار می رود تا اولین سطح حمایتی خود یعنی ارتفاع 75 هزار واحدی تنزل نماید. بنابر این، پیش بینی میشود روزهای نخست هفته آینده توأم با افزایش قیمتها و اوج گیری شاخص کل تا مرزهای 83 هزار واحدی، و سپس افت بازار به منظور تصحیح و استراحت لازم برای آن باشیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*