خانه / بورس و سهام / چشمه‌های پول‌زا در معامله مسکن!

چشمه‌های پول‌زا در معامله مسکن!

اتحادیه مشاوران املاک تهران پرعضوترین اتحادیه ‌این کلانشهر ایران است تا آن‌جا که براساس آمارهای اعلام شده بیش از ۱۰هزار عضو رسمی دارای پروانه کسب و بیش از ۴ هزار بنگاه معاملات ملکی بدون پروانه کسب دارد.
شروع فعالیت در این حرفه نیاز به هیچ گونه سرمایه اولیه‌ای ندارد و از جمله مشاغلی است که صاحبان آن با دست و جیب خالی آغازش می‌کنند و با دست پر و پز عالی آن را تداوم می‌بخشند.
به ‌این‌گونه اعضای رسمی و غیر رسمی آن روز‌به‌روز در حال افزایش بوده و هر از چندی مانند قارچ از گوشه و کنار شهر سر‌برمی‌آورند و از آن‌جا که درآمدزایی مشاوران املاک قابل‌توجه است، اتحادیه آن هم وضع خوبی در مقایسه با دیگر صنوف و اتحادیه‌ها دارد.
این درآمد خوب، زرنگ‌ترها را به فکر انداخته تا راهی برای درآمدزایی خویش از مشاوران املاک پایتخت ابداع کنند. زرنگ‌های بازار مشاوران املاک تلاش کردند تا در انتخابات مهرماه گذشته با کسب آراء خود را به جمع ۷ نفره هیأت رئیسه برسانند. اینها ۲ گروه بودند که هر یک تلاش ‌کردند تا پیروز انتخابات باشند.
یک گروه ‌کوشیدند تا صندلی خود در اتحادیه املاک را حفظ ‌کنند و همین گونه هم شد اما گروه دیگر تلاش کردند تا با کوچ از انجمن صنفی کارفرمایی مشاوران املاک تهران به اتحادیه املاک تهران، دوره تازه‌ای از مدیریت در این اتحادیه شلوغ و پول‌ساز را آغاز کنند.
گروه اول تعدادی از اعضای هیأت‌رئیسه اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران بودند و هستند که به همراه رئیس این اتحادیه در سال‌های اخیر توانستند با ماندن در هیأت‌رئیسه ‌این اتحادیه برای خود و دفاتر مشاوران املاک به روش‌های گوناگون ممری دست و پا کنند.
گروه دوم اما اعضای هیأت‌رئیسه انجمن اسلامی و انجمن صنفی کارفرمایی مشاوران املاک تهران بودند و هستند که چند سال پیش و با بالاگرفتن اختلافات میان مصطفی قلی خسروی، رئیس قبلی اتحادیه املاک تهران و کاظم معماری مقدم، رئیس کنونی انجمن صنفی کارفرمایی املاک، از بدنه ‌این اتحادیه جدا شدند.
کاظم معماری مقدم حدود ۴ سال پیش و پس از این‌که نتوانست با خسروی در اتحادیه املاک به توافق برسد دست به تاسیس انجمن اسلامی مشاوران املاک تهران زد و به قول خود، افشاگری علیه او را آغاز کرد.
معماری مقدم که رابطه خویشاوندی با يكي از وزراي دولت دهم دارد،توانست مجوز تاسیس انجمن کارفرمایی صنف مشاوران املاک تهران را بگیرد و به کمک دوستان خویش و با دعوت از مشاوران املاک تهران برای عضویت در این انجمن و انجمن اسلامی املاک بکوشدتا با گرفتن حق عضویت از اعضا، درآمد انجمن‌ها را افزایش دهد.
این درآمدها کمک کرد تا در ۲ سال تعداد دفاتر کاری خود را افزایش دهد. این گروه درواقع همان راهی را رفت که اتحادیه مشاوران املاک در کسب درآمد از اعضا می‌رفت. دقیق‌تر آن‌که اختلافات میان رئیس قبلی اتحادیه و رئیس کنونی انجمن نه بر سر حقوق اعضا و صنف که بر سر درآمدهای حاصله بود و حال‌که ‌این ۲ دوست قدیمی هریک در اتحادیه و انجمنی، راه درآمدزایی خویش را به خوبی یافته‌اند، آن یکی می‌کوشد تا صندلی نشسته بر آن در اتحادیه را از دست ندهد و این یکی تلاش می‌کند در انجمن‌های تحت مدیریت خود هم صندلی‌ها را بچسبد هم حق عضویت اعضا را.
پس شاید بتوان گفت که نه منتقدان رئیس سابق اتحادیه فقط در اندیشه اعضای صنف هستند و نه دارندگان جدید صندلی‌های هیأت رئیسه اتحادیه، بلکه هر ۲ به چشمه‌های پول‌زای اتحادیه می‌اندیشند.
منبع: روزنامه شهروند

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*