خانه / بورس و سهام / بد اقبالی به دنبال شرکتهای فولادی

بد اقبالی به دنبال شرکتهای فولادی

حدیث موسوی: روز گذشته تالار صنعتی و معدنی بورس کالا در حالی میزبان چند فولادساز خصوصی و دولتی بود که تنها یکی از عرضه‌های روی تابلو به فروش رسید.
یکشنبه ذوب‌آهن اصفهان در قالب یک معامله سلف اقدام به عرضه 1760 تن سبد میلگرد A3 سایزهای 12 تا 32 کرد که برای یک پروژه معادل 1540 تن از آن در زمان رسمی معاملات و 220 تن دیگر آن در زمان مچینگ به فروش رسید. قیمت پایه این سبد 1695 تومان و زمان تحویل آن پایان آذرماه بود. در همین حال گروه ملی صنعتی فولاد ایران نیز نقدی یک سبد میلگرد را در حجم 2200 تن با قیمت 1690 تومان در معرض فروش گذاشت که خریداری نشد. از سوی دیگر فولاد آذربایجان نیز دو سبد میلگرد نقد و سلف A3 سایزهای 14 تا 25 را به ترتیب با قیمت‌های 1680 و 1645 تومان در حجم‌ 1100تن عرضه کرد که با بی‌رغبتی خریداران روبه‌رو شد. به این ترتیب یکشنبه از مجموع 6 هزار و 160 تن محصول فولادی عرضه شده تنها 6/28درصد از آن یا 1760 تن به فروش رسید. به گفته یکی از کارگزاران مبادلات صورت گرفته در بازار آهن و بورس کالا در خلال روزهای اخیر به کمی و در حد نیاز روزانه انجام می‌شود به طوری‌که بعید است تا پایان هفته نیز دادوستدهای صورت گرفته در هر دو بخش رونق و حرکت بیشتری را تجربه کند. روز گذشته در بازار آزاد نیز قیمت بسیاری از مقاطع نسبت به روز شنبه با کاهش نسبی همراه شدند، مضاف بر اینکه ثبات قیمت در مورد برخی مقاطع هم به چشم می‌خورد. در همین حال برخی واحدهای خصوصی تولیدی فولاد نیز قیمت محصولات خود را درب کارخانه ثابت یا با کاهشی در محدوده 5 تا 30 تومان اعلام کردند. به اعتقاد بسیاری از معامله‌گران در شرایطی که همه فروشنده شده‌اند نه خریدار، هم‌اکنون بهترین زمان خرید محصولات فولادی به منظور دپو کردن در انبار است؛ چرا که قیمت‌ها در نقطه سر به سر تولید بوده و اگر نرخ ارز به ثبات برسد کاهش بیش از میزان فعلی در بازار آهن چندان محتمل نیست.
به هر ترتیب یکی از فعالان بازار معتقد است: با ارائه لایحه بودجه سال 93 در روز چهارشنبه هفته جاری به مجلس می‌توان رقمی را که برای بودجه عمرانی کشور در نظر گرفته شده است با سال‌های گذشته (به استثنای امسال به دلیل عدم تحقق بودجه عمرانی) مقایسه کرد و به ارزیابی خوبی نسبت به مصرف آهن‌آلات در سال آینده رسید؛ چرا که هر ساله رقمی در حدود 60 درصد از تقاضای تزریق شده به بازار آهن ازاین مسیر پوشش داده می‌شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*