خانه / آخرین اخبار / بیوگرافی شهناز شهبازی و همسرش شاهین باباپور +عکس

بیوگرافی شهناز شهبازی و همسرش شاهین باباپور +عکس

شاهین باباپور کارگردان مجموعه پاتوق و همسرش شهناز شهبازی زوج هنرمند کشورمان مهمان این هفته برنامه چشم انداز بودند.

همسر شهناز شهبازی همسر بازیگران زندگی بازیگران بیوگرافی شهناز شهبازی بیوگرافی شاهین باباپور
مجری: برای آشنایی با سوابق حرفه ای شما لطفا رشته کلام را بدست گیرید…
شاهین باباپور: متولد ۱۳۴۸ و بزرگ شده آذربایجان هستم .
در سال ۱۳۶۷ دوستی به نام امیرحسین سلیمانی که دستیار کارگردان بود به من وعده حضور در عرصه سینما را داد. آن روز من را به سرصحنه یک فیلم با حضور جمشید هاشم پور برد و در آن صحنه لباس بلوچی به تن من کردند و گفتند هروقت کارگردان گفت Action شما با یک نفر دیگری که لباس بلوچ به تن داشت شروع می کنید به دعوا کردن دو سه بار cut دادند و سرمان داد و هوار کردند که ما انتخاب خوبی نبودیم و قس علیهذا تا ساعت پنج بعد از ظهر من و آن نفر دیگر حسابی به سروکول هم زدیم تا برداشت نهایی انجام شد .
و خوب البته من هم خونین و مالین شدم و با آمبولانس ما را بردند و بعد ها فهمیدم که در لانگ شات دو نفر در حال درگیری هستند و این هیچ جایی در اصل فیلم و فیلمنامه نداشته و …
این شروع کارمن بود . بعدا در سال ۱۳۷۰ با شرکت در کنکور رشته هنر، باز با توصیه امیرحسین سلیمانی به عنوان دستیار کارگردان “پدرسالار” انتخاب شدم . امیرحسین سلیمانی در آن سال به کانادا رفت و الان آنجا مشغول است.

همسر شهناز شهبازی همسر بازیگران زندگی بازیگران بیوگرافی شهناز شهبازی بیوگرافی شاهین باباپور
مجری : در واقع نخستین کار شما دستیاری آقای اکبر خواجویی بود؟
باباپور : بله ایشان خیلی به من لطف داشتند و محبت هایشان را فراموش نمی کنم . با توجه به اینکه من دانشجو بودم اولویت اول را برای من حضور در کلاسهای دانشگاه و سپس دستیاری خود در این پروژه اعلام کرد.
مجری : خانم شهبازی شما از کلاسهای آقای امین تارخ کارتان را آغاز کردید؟
شهناز شهبازی : بله زمانی که این کلاس ها برای نخستین بار تشکیل شد؛ من جزو افرادی بودم که امتحان ورودی دادم و در دوره اول شرکت کردم.
بعد از این که ، دوره راگذراندم آقای تارخ من را به کارگردانهای مختلف معرفی کردند و تاکنون ادامه دارد.
مجری : نام افرادی که اینک مشهورند و با شما درکلاس های آقای تارخ همدوره بودند بیان بفرمایید .
شهناز شهبازی : آقایان مجید مشیری ، حبیب رضایی و خانم ها، بیتا بادرام بهناز توکلی ، مریم بوبانی و مهتاب کرامتی و تعداد دیگری .
مجری : آقای باباپور چرا این همه سمت در سینما و تلویزیون وجود دارد؟ و شما از دستیاری کارگردان کارخود را آغاز کردید؟
شاهین باباپور: الان هم اگر از هر جوان سئوال شود چه شغلی را در عرصه سینما دوست دارید بلافاصله می گوید : می خواهم بازیگر شوم چون بازیگر همیشه دیده می شود . آن زمان مانند الان اطلاعات زیادی در مورد عوامل پشت صحنه وجود نداشت . لیکن هنوز هم جذابیت بازیگر شدن بیشتر از کارهای دیگر سینما است . هرچند این عوامل مشغول کار هستند اما بیننده تنها بازیگر را در صحنه می بیند و همواره بازیگر شدن پاسخ سوالی است که در این زمینه مطرح است. من هم با همین ذهنیت وارد سینما شدم و می خواستم به بازیگری برسم ؛ اما همان اول تصمیم گرفتم که دنبال بازیگری نروم و وارد کارهای دیگر سینما شوم و به همین خاطر دستیاری کارگردان که نقطه اتصال تمام اتفاقات یک پروژه است را دنبال کردم تا به کارگردانی برسم.

همسر شهناز شهبازی همسر بازیگران زندگی بازیگران بیوگرافی شهناز شهبازی بیوگرافی شاهین باباپور
مجری : خانم شهبازی گویا آغاز کارشما با تلویزیون بود؟
شهناز شهبازی : بله من نخستین کارم خانه سبز بود که در سه اپیزود حضور داشتم . به عنوان بازیگر مهمان نقش همسر یک جانباز را ایفا کردم . ابتدا قرار بود در یک اپیزود حضور پیدا کنم ولی استقبال خوبی از آن اپیزود به عمل آمد و من در دو اپیزود دیگر نیز ایفای نقش کردم .
مجری : اخیرا مجموعه سنگین و وزین روزگار قریب که شما در آن حضور دارید از تلویزیون پخش شد. راجع به نقش خودتان در این مجموعه توضیحاتی ارایه بفرمایید.
شهناز شهبازی : روزگار قریب دومین کار من با آقای عیاری بود . پیش تر در “هزاران چشم” در خدمت ایشان بودم.
قرارداد من برای این پروژه دوماهه بود ولی بیش از یکسال درگیر این کار بودم و با اینکه نقش کوتاهی داشتم ولی کار بسیار لذت بخشی بود و این به خاطر حضور کیانوش عیاری بود که همه مانند کلاس درس دانشگاه از محضر ایشان استفاده می کردیم .
آخرین کار من سریال پاتوق است که هم اکنون از شبکه جهانی جام جم در حال پخش است .
مجری:از آخرین کارتان (پاتوق) بگویید؟

شاهین باباپور : یادم می آید که تابستان سال قبل مشغول ساخت سریال “صد در صد گردش علمی ” بودم که در ایران برای نخستین بار ترکیبی از انیمیشن و رئال است ، آقای مجید نادری تهیه کننده محترم سریال پاتوق به اتفاق یکی از دوستان من سر صحنه این کار حاضر شدند و گفتند ما سریال دایره تلخ به کارگردانی تو را دیدیم و مدیران سازمان صدا و سیما خیلی از این کار تعریف کردند و ما می خواهیم که پیشنهاد ساخت پاتوق را به تو اعلام کنیم . من خیلی استقبال کردم و با سایر دوستان مشورت کردم و از اول بهمن ماه با دو نویسنده این کار خانم ها مهشید تهرانی و اسدی که ۹۰ متن آماده تهیه کرده بودند ، آشنا شدم .

همسر شهناز شهبازی همسر بازیگران زندگی بازیگران بیوگرافی شهناز شهبازی بیوگرافی شاهین باباپور
مجری : مرسوم است که ۱۰ یا ۱۵ قسمت یک برنامه را می نویسند و در حین کار به ادامه آن می پردازند و این خیلی خوب است که متن کامل یک مجموعه قبل از آغاز کار تولید آماده شده است.
شاهین باباپور: بله ، این برای نخستین باربود که با این مقوله برخورد کرده بودم.
براساس یک برنامه ریزی مقرر شد تا روز بیست بهمن یعنی به مدت بیست روز به بازخوانی متن بپردازیم که این کار انجام شد در طی آن روتوش های لازم انجام شد و براساس آن بازیگرها انتخاب شدند . قرار بر این بود که این کار با سه دوربین ضبط شود و حتی یک قسمت را نیز با سه دوربین ضبط کردیم ولی بعد تقاضا کردیم که با یک دوربین به ضبط بپردازیم برای انتخاب بازیگر باید به سراغ ۳ نسل می رفتیم که این کار را کمی سخت می کرد. پدر بزرگ و مادر بزرگ ، پدر و مادر ودست آخر فرزندان جوان در این فیلمنامه حضور داشتند. برای این انتخاب تصمیم گرفتم از بهترین ها شروع کنم و به همین دلیل رفتم سراغ رضا بابک که استاد خودم هستند .با حضور ایشان کار انتخاب سایر بازیگران راحت تر شد ، خانم لاچینی ، حمید دهقان نسب ، خانم زهره حمیدی ، امیر دلاوری ، همسرم خانم شهبازی به عنوان بازیگرهای اصلی و در مرحله بعدی انتخاب بازیگر مهمان بود که در هر قسمت بازیگران ممتازی نظیر استاد محمدعلی کشاورز، استاد اسماعیل شنگله، استاد سیاوش طهمورث را مد نظر قرار دادم و با عنایت به آماده بودن متن کامل سریال به هریک از این اساتید حدود ۱۰ فیلمنامه را می دادم و می گفتم هر کدام که باب میلتان هست در هر موقعی که وقت مناسب دارید ، اعلام فرمایید تا برای ضبط آن در خدمت باشیم.
مجری : شاهین در مورد انتخاب بازیگر از شما که همسرشان هستید نیز اسم برد می خواستم بپرسم که فکر نمی کردید این انتخاب در زندگی شخصی شما یا زندگی شخصی شما در بازیگری تان تاثیر بگذارد ؟
شهناز شهبازی : من و شاهین برای هر دو موردی که شما گفتید حد و مرز قایل هستیم و زندگی شخصی را با کار حرفه ای تداخل نمی دهیم دراین کار نیز وقتی از کار به منزل بر می گشتیم از لحظه ورود به خانه وظایفی را که در خانه داریم دنبال می کردیم.
البته سخت گیری ایشان به عنوان کارگردان برای من خیلی سخت بود و اینکه در کار فراموش می کرد که من همسر وی هستم.
مجری : در صحنه ، شاهین رییس شماست ، در خانه چطوری است؟
شهناز شهبازی : در خانه ی ما رییس و مرئوسی مطرح نیست و ما همیشه سعی کردیم با هم دوست باشیم .
مجری : هنگام بازی در کاری که کارگردان آن همسر شماست ، استرس نداشتید .
شهناز شهبازی : نه تنها در این کار بلکه در سایر موارد نیز به کارگردان می گویم روز اول کار ، استرس دارم و کارگردان ها این موضوع را درک می کنند و شاهین نیز که همسرم است این موضوع را به خوبی می دانست.
مجری : از کارهمسرتان راضی هستید ؟
شاهین باباپور: قبل از پاسخ به این سوال خاص باید بگویم من از بازیگر دنبال کلیشه نیستم وبه همین دلیل وقتی در کارهای قبلی نقش های خانم شهبازی را دیده بودم تصمیم گرفتم در پاتوق نقش جدیدی برای وی در نظر بگیرم و کاراکتر جدید ایشان جواب داد.
در مورد بازیگر هم معتقدم که کارگردان نباید به او بگوید چه کار کن بلکه باید کار او را روتوش کند. مثلا اگر حرکت دستش زاید است به او گوشزد کند یا اگر در جای خود تکان می خورد و این برای بیننده ای که بعدا کار را می بیند آزار دهنده است کارگردان باید به او تذکر دهد .

همسر شهناز شهبازی همسر بازیگران زندگی بازیگران بیوگرافی شهناز شهبازی بیوگرافی شاهین باباپور
مجری : برنامه آینده شما چیست ؟
شاهین باباپور : بعد از پاتوق دنبال دریافت مجوز ساخت یک فیلم سینمایی هستم که امیدوارم به عنوان نخستین تجربه سینمائی بتوانم اثری ماندگار کارگردانی کنم.

شاهین باباپور : بازیگرانی که به شبکه جم کوچ می کند قراردادی بین دو و نیم الی پنچ میلیون منعقد می کنند که اگر هزینه مسکن و خوراک روزانه را از این مبلغ کسر کنیم حدود ۷۰۰ هزار تومان از این مبلغ برای انها باقی می ماند.

دستیار کارگردان “بچه های ابدی”، خاطرنشان کرد: واقعا باید تاسف خورد که بازیگران و هنرمندان سینما و تلویزیون به خاطر این مبلغ نازل از کشور خارج می شوند، امیدوارم سینما و تلویزیون هم مانند دهه های قبل اوضاع اقتصادی خوبی پیدا کند تا دیگر شاهد چنین مسائلی رخ ندهد.

همسر شهناز شهبازی همسر بازیگران زندگی بازیگران بیوگرافی شهناز شهبازی بیوگرافی شاهین باباپور

شهناز شهبازی بازیگر تلویزیون و سینما با اشاره به دلایل کم کار شدنش، از برخوردهای سلیقه‌ای و بها دادن بیش از حد به بازیگرانی که به واسطه زیبایی، پول و پارتی وارد این عرصه شده اند، گلایه کرد.

شهناز شهبازی بازیگر سینما و تلویزیون که نزدیک به بیست سال است در عرصه هنر فعالیت دارد در گفتگو با خبرنگار مهر درباره علل کم کاری اش عنوان کرد: من از سال ۷۵ و با بازی در سه قسمت از سریال «خانه سبز» وارد عرصه بازیگری شدم و در طول چند سال فعالیتم با کارگردان هایی چون کیانوش عیاری، ابوالحسن داودی، فریدون حسن پور، سیروس مقدم، سعید سلطانی، بیژن بیرنگ، مرحوم مسعود رسام و… کار کردم اما هشت سال پیش و بعد از ازدواج با همسرم شاهین باباپور پیشنهادات سینمایی و تلویزیونی کم شد. خیلی از دوستان کم لطف، چون همسرم کارگردان است به من پیشنهاد کار نمی دادند و فکر می کردند من فقط در کارهای همسرم بازی می کنم در حالی که من قبل از ازدواجم هم بازیگر بودم.

شهبازی که چندی پیش در سری دوم سریال «ستایش» ایفای نقش کرده بود، تاکید کرد: متاسفانه کسی به انتقادات و پیشنهادات اهمیتی نمی دهد و گوش شنوایی نیست. این روزها شاهد حضور بازیگرانی که پشتوانه مالی دارند و به صورت اتفاقی وارد این عرصه می شوند، هستیم. به این مساله باید به عنوان یک معضل نگریست چون این رویه اگر مرسوم شود نوعی بی‌عدالتی در هنر رایج می‌شود.

این بازیگر با اشاره به تجربه تلخی که چندی پیش در مواجهه با یک دستیار کارگردان داشته است، عنوان کرد: چندی پیش سیروس مقدم برای ایفای نقش در یکی از سریال هایش من را انتخاب کرده بود. دستیار آقای مقدم که الان کارگردان شده و در تلویزیون هم فعالیت زیادی داد با من تماس گرفت تا درباره مبلغ قرارداد صحبت کنم که البته فکر نمی کنم این کار جزو وظایف او بود. وقتی من مبلغ دستمزدم را بیان کردم او با بی ادبی با من صحبت کرد که انگار قرار است خودش این دستمزد را پرداخت کند. وی شروع کرد به تحقیر کردن من و بارها بیان کرد که الان کسی دیگر تو را نمی شناسد و دیگر فراموش شده ای.

وی ادامه داد: این رفتار باعث ناراحتی و دلخوری شدید من شد. با وجود اینکه من سال ۷۶ در سریال «روزهای زندگی» با آقای مقدم کارکرده بودم و وی شناخت کافی از بنده داشت ولی متاسفانه به حرف دستیارش اکتفا کرده و من را رد کرد. بسیار جای تاسف دارد که این روزها بسیاری از کارگردان ها در انتخاب بازیگرها منفعل شده اند و میدان دست دستیارهای کارگردان است و آنها هم به صورت سلیقه ای افراد را انتخاب یا حذف می کنند. سابقه کار افراد برای آنها مهم نیست و گاهی طوری با تو رفتار می کنند که گویی هیچ وقت نبودی. اما معتقدم هر کسی که شایستگی داشته باشد و وارد سینما شود قطعا جای خود را پیدا می کند.

بازیگر سریال «خانه سبز» تاکید کرد: به هر قیمتی حاضر نیستم کار کنم چون به واسطه چشم و ابرو یا پول و پارتی وارد این حرفه نشدم و مثل خیلی دیگر از بازیگران بسیار سختی کشیدم تا به اینجا رسیدم هرچند از موقعیت فعلی راضی نیستم.

شهبازی در پایان متذکر شد: بارها شده که برای کار در سریالی پذیرفته شدم اما بعد مطرح شده که شبکه تاکید دارد باید از بازیگران چهره استفاده شود. این صحبت ها یعنی اینکه تو وجود نداری. قطعا به آنهایی که چهره هستند فرصتی داده شده تا تبدیل به چهره شوند پس چرا این فرصت را به ما نمی دهند؟

بازیگر سریال «پاتوق» با اشاره به علاقه اش به کارگردانی درباره حضور در کارهای همسرش گفت: همکاری من در کارهای همسرم یک امر کاملا عادی است و دور از باور نیست چرا که زوج های هنری فراوانی در این عرصه با هم همکاری دارند و در عین حال به صورت مجزا نیز فعالیت می کنند اما متاسفانه همکاری من با همسرم مزید بر علت کم کاری بنده شده است. البته در جامعه هنری امروز بازیگری تنها استعداد و توانایی نیست گاهی شانس بسیار تاثیرگذارتر از همه چیز است پس شاید این اتفاقات تنها دلیل بدشناسی من باشد.

وی با اشاره به خصوصیات هنرمندان، مردمداری و اخلاق گرایی را مهمترین ویژگی آنها دانست و گفت: بازیگر باید نسبت به این حرفه عشق داشته باشه که در غیر این صورت دوام نمی آورد و نباید این نکته را فراموش کنیم که انرژی و حمایت مردم به هنرمند معنا می دهد.

شهبازی با اشاره به اینکه سینما، تلویزیون و تئاتر مکمل هم هستند، یادآور شد: قطعا تجربه نقش های متفاوت برای یک بازیگر بسیار جذابتر از کلیشه شدن در یک نقش است. معتقدم هر نقشی که توسط بازیگری ایفا می شود درصدی از جسم و روح خود بازیگر را در خود دارد و باقی آن با تکنیک و شخصیت پردازی درست اجرا می شود. علاقمندم نقش های متفاوتی را تجربه کنم ولی در نهایت اگر احساس کنم نقشی که به من پیشنهاد شده است از شخصیت واقعی ام دور است و هیچ ارتباط حسی و روحی با آن برقرار نمی کنم یا آن را نمی فهمم از بازی کردن در آن نقش خودداری می کنم.

وی در پایان با ابراز امیدواری از اینکه روزی برسد که هیچ هنرمندی مخصوصا پیشکسوتان از بیکاری و معضل مالی در عذاب نباشند، گفت: جامعه هنری فقط همین سوپراستارها و چهره ها و دانه درشت ها نیستند بلکه عزیزان دیگری هم هستند که  کار می کنند ولی با مشکلات فراوانی از جمله بیکاری، مشکلات مالی، بیمه، مسکن و … دسته و پنجه نرم می کنند. این مشکلی است که باید مسئولان به آن توجه کنند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*