خانه / بورس و سهام / بازی مار و پله پشت سر ناظر بازار

بازی مار و پله پشت سر ناظر بازار

این بازی مار و پله که پشت سر ناظر بازار در حال انجام است را می توان نوعی دستکاری قیمتی در سهام این شرکت دانست که به جهت ایجاد ضرر و زیان به تمامی سهامداران خرد گروه خودرویی باید هرچه سریعتر مورد بررسی قرار گیرد.
با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه 92.09.13 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 219 واحد رشد به رقم 63675 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 1399 واحد افزایش عدد 155967 واحد را تجربه كرد. شاخص كل بورس نيز در روز جاري با 435 واحد رشد به رقم 84211 واحد رسيد.

همچنین در این روز نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با 119 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل فولاد مبارکه اصفهان با 47 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 0.8 واحد افزایش به رقم 846 واحد رسید.

در این شرایط امروز پتروشیمی جم با 3 واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل پالایش نفت لاوان با 1 واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتني است ارزش كل معاملات اين روز به رقم 4789 میلیارد ریال رسید.

براساس گزارش بورس نیوز، شاخص بورس طی روز جاری با رشدی 435 واحدی مجدداً به مدار 84 هزار واحد بازگشت تا یکبار دیگر تحلیلگران بازار سرمایه بر اعتقاد خود مبنی بر تداوم روند صعودی شاخص بورس و نیز مقطعی بودن روندهای اصلاحی پافشاری نمایند.

براین اساس در گروه پتروشیمی، افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید در سهام لیدر این روزهای این گروه یعنی “تاپیکو” سبب رشد قیمت اغلب سهام فعال این گروه شد بطوریکه “پارسان” پس از معامله بیش از 40 میلیون سهمی در آخرین روز از حضور خود قبل از برگزاری مجمع افزایش سرمایه با صف خرید به کار خود پایان داد و این اتفاق سبب دو چندان شدن اقبال بازار به گروه مذکور شد. اهالی تالار معتقدند ثبات در نرخ ارز طی روزهای اخیر و نیز تعویق ارسال و بررسی بودجه 93 دولت به مجلس در رشد تقاضای گروه پتروشیمی طی معاملات امروز بی تأثیر نبوده.

همچنین در گروه پالایشی بورس امروز شاهد رشد قیمت سهام پالایش نفت بندرعباس، سرمایه گذاری صنعت نفت و پالایش نفت اصفهان بودیم البته این در حالی بود که در نمادهای “شاوان”، “شتران” و “شراز” افت قیمت محسوس بود، اهالی تالار با توجه به جذاب شدن قیمت سهام شرکت های این گروه بر این باورند که از هفته آتی احتمالاً اقبال بازار به این گروه بیشتر خواهد شد.

اما در گروه خودرویی بورس که امروز روندی جالب و البته قابل توجه را پشت سرگذاشت اتفاقات زیادی را شاهد بودیم به طوریکه افزایش حجم معاملات این گروه به صورتی قابل توجه و نیز در شرایطی که شاهد بازدهی خوبی هم از این گروه طی هفته های اخیر بوده ایم یکبار دیگر امیدها را به جهت آغاز مجدد روند صعودی طی روزهای آینده افزایش داد.

براین اساس در شرایطی پیش بینی آغاز روند نزولی سهام این گروه از معاملات امروز توسط برخی کارشناسان شده بود که نوسانات مثبت و معاملات چند ده میلیونی سهام شرکت های ایران خودرو، سایپا، گروه بهمن و پارس خودرو را به صورت مقطعی شاهد بودیم که البته پارس خودرو در نهایت توانست با تشکیل صف خرید به کار خود پایان دهد. به نظر می رسد پارس خودرو با توجه به انتشار خبر آغاز همکاری با شرکت رنو فرانسه بیش از بقیه مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گیرد و عنوان لیدری این گروه را از آن خود نماید. همچنین شرکت سرمایه گذاری رنا نیز که در زمان رشد قیمت سهام خودرویی ها نماد خود را متوقف می دید امروز در انبوه تقاضای خریداران تنها یک فروشنده پرحجم داشت که گفته می شود بانک اقتصاد نوین عرضه کننده 17 میلیون از سهام این شرکت طی معاملات روز جاری بوده است و احتمال می رود روند صعودی “ورنا” تا زمان رشد قیمت به میزان دیگر همگروهی ها با توجه به بسته بودن نماد و جا ماندن از افزایش قیمت خودرویی ها ادامه دار باشد.

ولی طی معاملات امروز گروه خودرویی تکرار یک اتفاق تعجب فعالان بازار سرمایه را برانگیخت زیرا در معاملات روز گذشته در حالیکه سهام شرکت سایپا در روندی صعودی و همراه با صف خرید معامله می شد افزایش حجم عرضه سهامداران حقوقی شرکت منجر به متعادل شدن روند صعودی و از بین رفتن صف خرید شد که البته این موضوع کاملاً منطقی و طبیعی می باشد اما در ساعت 12 و هنگامی که سایپا در نوسانات مثبت در حال معامله بود به یکباره یکی از سهامداران حقوقی با انتقال 100 میلیون از سهام شرکت سایپا در درصد منفی چهار به سهامدار حقوقی دیگر نه تنها قیمت پایانی را از مثبت به منفی کاهش داد بلکه منجر به تشکیل جو روانی منفی در گروه شد اما این اتفاق زمانی تأمل و تعجب برانگیز شد که عیناً در معاملات امروز مجدداً تکرار شد. به طوریکه در حالی 100 میلیون از سهام این شرکت در نوسان 4- به صورت انتقالی جابه جا شد که سهام در نوسانات مثبت معامله می شد. براین اساس اگرچه سهامدار شرکت مختار است تا در قیمت های دلخواه سهام خود را خریداری یا به فروش رساند اما سؤال اینجاست که چرا در شرایطی که سهام در روندی مثبت و حتی نزدیک به صف خرید در حال نوسان است به یکباره سهامدار حقوقی شرکت اقدام به فروش در نوسان منفی 4 و کاهش قیمت پایانی می نماید.

به هر حال این بازی مار و پله که پشت سر ناظر بازار در حال انجام است را می توان نوعی دستکاری قیمتی در سهام این شرکت دانست که به جهت ایجاد ضرر و زیان به تمامی سهامداران خرد گروه خودرویی باید هرچه سریعتر مورد بررسی قرار گیرد.

از سویی دیگر در گروه بانکی تمایل به سمت آغاز روند صعودی مشخص است اما به علت افزایش عرضه ها این اتفاق در اغلب نمادهای این گروه ناکام باقی می ماند و تنها برخی توان حرکت به سمت رشد قیمت سهام را پیدا کردند. اهالی تالار معتقدند بازگشت اقبال به این گروه طی هفته آتی بعید نمی باشد.

گروه سنگ آهن نیز امروز با مشخص شدن عدم آزادسازی نرخ سنگ آهن بخش دولتی و خصوصی روندی منفی به خود گرفت و مجدداً با بی مهری بازار مواجه شد.

اما شرکت کنتورسازی ایران طی معاملات امروز حجم معامله ای کم سابقه از خود طی سال جاری برجای گذاشت بطوریکه امروز شاهد جابه جایی 4 درصد از سهام شرکت در بازار سرمایه بودیم، اهالی تالار معتقدند اخبار غیر رسمی منتشر شده مربوط به اعلام گزارش تعدیل مثبت سود سال جاری این شرکت به سازمان بورس و نیز آغاز فعالیت های صادراتی کنتورسازی به خاورمیانه عامل اقبال بازار سرمایه به این سهم شده است که انتظار می رود طی هفته آتی گزارش تعدیل سود این شرکت به سازمان بورس اعلام شود.

در پایان از روند معاملات امروز شرکت ها اینگونه بر می آید که هفته آینده نیز شاخص در صورت نبود اتفاق خاصی در بخش اقتصادی و سیاسی مجدداً دست به ثبت رکوردهای جدیدتری بزند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*