خانه / سلامت / تغذیه مناسب کنکوری ها ،آنچه برای موفقیت باید بدانید

تغذیه مناسب کنکوری ها ،آنچه برای موفقیت باید بدانید

تغذیه روز و شام شب کنکور ، خواب کنکوری ها ، تغذیه مناسب برای مطالعه ، کنکوری ها چه بخورند ، بهترین صبحانه برای روز کنکور

سال کنکور برای بسیاری از افرد دوره ی بسیار حساس و مهمی است. در این زمان افراد بیشتر از هر زمانی درس می خوانند و این موضوع نیاز مند به داشتن انرژی کافی است. در این مطلب مواد غذایی که برای افراد کنکوری مفید است را به شما معرفی میکنیم.

متخصص تغذیه کنکوری ها چه بخورند روشهای تقویت حافظه درمان استرس کنکور و امتحان خواب کنکوری ها تغذیه مناسب برای مطالعه تغذیه روز کنکور بهترین صبحانه برای روز کنکور

این خوراکی ها به تقویت حافظه شما کمک می کند

پیروی از یک الگوی صحیح تغذیه ای بر بهبود عملکرد تمام ارگان های بدن تاثیر بسزایی دارد. با نزدیک شدن به زمان امتحانات به ویژه کنکور، عملکرد سیستم مغزی و تقویت حافظه از یک سو و کاهش اضطراب از سوی دیگر، اهمیت مضاعفی پیدا می کند. مانند تمام روزهای سال، خوردن صبحانه اثر قابل ملاحظه ای روی حافظه و فراگیری دروس دارد. گنجاندن کربوهیدرات های پیچیده مانند نان و غلات به خصوص انواع سبوس دار آنها در صبحانه، موجب آزادسازی تدریجی قند خون و ثبات نسبی آن در طول روز شده و کارایی سامانه حافظه ای را ارتقا می بخشد. همچنین وجود پروتئین در این وعده مانند شیر و پنیر می تواند فراگیری فرد را افزایش دهد. مصرف مغزها (مانند مغز گردو) و آبمیوه نیز در صبحانه می تواند در این امر موثر باشد. به طور کلی فرد باید در همه زمان ها تغذیه مناسب داشته باشد تا در زمان های خاص نیازی نباشد که عادات غذایی خود را تغییر دهد. رعایت هرم غذایی استاندارد و استفاده از همه گروه های غذایی متنوع و متناسب به شکل متعادل، می تواند تمام نیاز های بدن را تامین کند. یعنی با استفاده از گروه نان، غلات، گوشت و جانشین های آن، لبنیات، میوه ها و سبزیجات به میزان کافی، تمام نیاز های فیزیولوژیک افراد برآورده می شود. اما یک روش بسیار رایج و در عین حال اشتباهی که بین افراد وجود دارد، استفاده از مکمل هاست. بیشتر این مکمل ها نه تنها سودی برای افراد در پی ندارد بلکه در برخی موارد، مواد نگهدارنده به کار رفته در این مواد می تواند اثرات سوء مستقیم و غیرمستقیم در فرایند یادگیری و تمرکز افراد داشته باشد.

در روزهای کنکور از خوردن این مواد غذایی خوداری کنید

پرهیز در استفاده از قندهای ساده مانند قند، شکر، مربا، نوشابه و شکلات نیز در حفظ آرامش و تمرکز داوطلبان تاثیر دارد. مصرف اینگونه مواد سبب بالا رفتن ناگهانی قند خون شده که با بالارفتن سطح انسولین متعاقب آن افت قند خون، خستگی، بی حوصلگی و سردرد را در پی خواهد داشت که برای داوطلبان کنکور مصرف آنها توصیه نمی شود و به جای آن مواد حاوی فیبر مانند خرما به عنوان یک منبع مناسب تأمین قند خون توصیه می شود.

البته ممکن است در مورد شکلات تلخ برای افراد سؤالاتی ایجاد شود که توضیح من در این باره این است که خوردن شکلات تلخ در صورتی که شخص در خوردن آن زیاده روی نکند به اندازه مصرف انواع شکلات، مشکل ساز نیست. نکته حائز اهمیت در این مورد این است که اولا این نوع شکلات عاری از مواد قندی نیست و در ثانی مانند سایر انواع شکلات در تهیه آن از کره و انواع چربی ها استفاده شده است، پس این تفکر غلط را از ذهن خود دور کنید که شکلات تلخ فاقد کالری است یا حتی کالری کمتری دارد زیرا اگر نگاهی به جدول کالری ها بیندازید، متوجه می شوید این شکلات ها نسبت به شکلات های دیگر کالری کمتری ندارند.

خواب خوب تاثیر زیادی در کاهش استرس دارد

خواب خوب و مناسب تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش اضطراب، افزایش تمرکز و بهبود فراگیری دارد. نکته بسیار مهم، شب قبل از امتحان است. برای اینکه فرد در روز امتحان از تمرکز، شادابی و انرژی بیشتری بهره مند شود، لازم است شب قبل از امتحان خواب کافی داشته باشد، به همین دلیل برای داشتن خواب خوب به همراه آرامش، بهتر است قبل از خواب یک لیوان شیر بنوشید، زیرا نوشیدن شیر تا حد قابل توجهی آرامش فرد را تامین می کند. اساسا لحاظ کردن مصرف شیر و لبنیات در برنامه روزانه افراد توصیه می شود، زیرا این مواد به دلیل دارا بودن کلسیم، کارکرد سلول های عصبی اثر مطلوبی دارد.

به این ترتیب که باعث ایجاد آرامش در افراد می شود و واضح است که وجود آرامش در بالا بردن قدرت تمرکز تاثیر بسزایی دارد. برای این منظور، خوردن شیر در میان وعده قبل از خواب توصیه می شود. به علاوه برخی خوراکی ها در کاهش اضطراب موثرند که در این میان می توان از تخم مرغ، ماهی، خشکبار، حبوبات، سویا و مشتقات آن نام برد و لازم است تا مقادیری متناسب از آنها در رژیم غذایی روزانه فرد گنجانده شود.

خودتان را با این باورهای غلط چاق می کنید

نکته قابل توجه دیگر درباره کنکوری ها باورهای غلط است. نیاز به انرژی بیشتر در زمان مطالعه و فعالیت ذهنی یکی از این باورهاست. گرچه میزان نیاز به گلوکز به عنوان تنها منبع انرژی سلول های مغزی در زمان مطالعه بالا می رود اما این نیاز به حدی نیست که در باور عمومی جا افتاده است. متاسفانه داوطلبان کنکور با این تصور غلط در دوران مطالعه رو به پرخوری می آورند که این امر در کنار بی تحرکی این دوران اضافه وزن و چاقی را برای آنها به ارمغان خواهد آورد و می تواند برایشان دردسرساز شود. همچنین بی تحرکی در این روزها می تواند مشکلات گوارشی از جمله یبوست را در این افراد ایجاد می کند. وجود این مشکلات می تواند تمرکز فرد را برهم بزند و در نتیجه در فراگیری این افراد تاثیرگذار باشد، به همین دلیل توصیه اکید من به دانش آموزان کنکوری برای عدم ایجاد اینگونه مشکلات در این روزها این است که پیاده روی را در برنامه روزانه خود قرار دهند و علاوه بر این، روزانه به مقدار مناسب یعنی بین ۵ تا ۸ لیوان آب بنوشند و از میوه و سبزیجات حاوی فیبر در طول روز استفاده کنند.

توصیه در خوردن قهوه و نسکافه

یکی از روش هایی که بیشتر دانش آموزان و افراد در روزهای امتحانات برای افزایش سطح هوشیاری شان استفاده می کنند، مصرف قهوه و مواد حاوی کافئین است. اما باید توجه داشته باشند گرچه مصرف این مواد در کوتاه مدت سطح هوشیاری را بیشتر و خواب آلودگی را کمتر می کند اما مصرف مداوم و درازمدت کافئین اثر معکوسی دارد، یعنی بعد از مدتی نه تنها از اضطراب فرد کم نمی کند بلکه باعث افزایش تحریک پذیری شده و به مرور از میزان تمرکز فرد می کاهد. در نهایت مصرف بیش از اندازه و بلندمدت قهوه به خصوص برای افرادی که کنکور را پیش رو دارند و مدت زیادی را صرف مطالعه می کنند، می تواند اثرات نامطلوبی بر سطح فراگیری ایشان داشته باشد.یکی از روش هایی که بیشتر دانش آموزان و افراد در روزهای امتحانات برای افزایش سطح هوشیاری شان استفاده می کنند، مصرف قهوه و مواد حاوی کافئین است.

اما باید توجه داشته باشند گرچه مصرف این مواد در کوتاه مدت سطح هوشیاری را بیشتر و خواب آلودگی را کمتر می کند اما مصرف مداوم و درازمدت کافئین اثر معکوسی دارد، یعنی بعد از مدتی نه تنها از اضطراب فرد کم نمی کند بلکه باعث افزایش تحریک پذیری شده و به مرور از میزان تمرکز فرد می کاهد. در نهایت مصرف بیش از اندازه و بلندمدت قهوه به خصوص برای افرادی که کنکور را پیش رو دارند و مدت زیادی را صرف مطالعه می کنند، می تواند اثرات نامطلوبی بر سطح فراگیری ایشان داشته باشد.

تغذیه سالم باعث شادابی شما می شود

در مجموع باید خاطرنشان کرد رعایت اصول تغذیه زمان و مکان خاصی ندارد و پیوستگی آن منجر به بهبود عملکرد تمامی اعضای بدن از جمله سیستم مغز و حافظه می شود بنابراین بهتر است افراد برای همیشه از یک الگوی صحیح تغذیه ای پیروی کنند تا با ارتقای سطح سلامت، زندگی شاداب تری را نیز داشته باشند و در مواقع خاص ناچار به تغییر عادات نادرست خود نباشند.

با پر خوری متمرکز نمی شوید

مبحث دیگری که باید به آن پرداخت، باور غلطی است که در ذهن بیشتر خانواده های کنکوری وجود دارد؛ «برای داشتن تمرکز بالا نیاز به خوردن بیشتر است.» این یک باور غلط و رایج است، زیرا برای فراگیری نیازی به دریافت کالری بیشتر نیست. حتی برعکس، دریافت غذاهای سنگین و پر چرب می تواند اختلالات گوارشی و سوءهاضمه را در فرد ایجاد کند که بروز این مشکل، تمرکز فرد را نه تنها بیشتر بلکه کمتر می کند.

رمز موفقیت رعایت وعده های غذایی است

مطلب حائز اهمیت دیگر در این زمینه تقسیم وعده های غذایی به ۳ وعده اصلی و ۲ یا ۳ میان وعده است تا بدن فرد به صورت تدریجی مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت کند. ماست، میوه ها و سبزیجات به همراه وعده های اصلی یا در میان وعده ها به لحاظ دارا بودن درشت مغذی ها و ریز مغذی های ضروری برای عملکرد مغزی، بسیار مفید هستند.

کم خون ها توجه کنید!

یکی دیگر از عواملی که موجب خستگی و نداشتن تمرکز می شود کم خونی است که برای پیشگیری از این عارضه مصرف مواد غذایی حاوی آهن مانند گوشت، حبوبات، خشکبار و انواع مغزها توصیه می شود.

توصیه آخر به تمام دوستان

شاید در دوران دانشگاه افراد بسیاری را دیده باشید که با مشکل اضافه وزن روبه رو هستند. این چاقی یادگاری از دوران روزهای آماده سازی آنان برای کنکور است که جمعیت عظیمی از مراجعان به مراکز کاهش وزن را تشکیل می دهند، به همین دلیل توصیه آخر من به دوستان این است که «پیشگیری از بروز چاقی بسیار راحت تر و عملی تر از درمان است و بهتر است افراد در این روزها تغذیه مناسب و متعادلی داشته باشند تا بعد از برگزاری کنکور، نیازی به رفع کاهش وزن نداشته باشند.»

—————

درگیری فکری داوطلبان در ایام کنکور و فشردگی وقت آن‌ها در این ایام باعث می‌شود که برنامه غذایی کنکوری‌ها تا حد زیادی به هم بخورد. بنابراین یک هفته پایانی باقی مانده تا کنکور فرصت مناسبی است که داوطلبان این آزمون سرنوشت‌ساز سروسامانی به برنامه غذایی خودشان بدهند.

سه وعده ضروری

در دوران کنکور، سه وعده غذای اصلی یعنی صبحانه، نهار و شام با نظم خاصی مصرف نمی‌شوند.

از آنجایی که صرف سه وعده اصلی غذایی ضروری است، حذف هر یک از وعده‌ها می‌تواند منجر به اختلالاتی در روند سلامتی شود. این موضوع با توجه به همراه شدن استرس با داوطلبان کنکور، می‌تواند موجب ناراحتی‌های گوارشی برای داوطلبان شود یا حتی تأثیر مستقیمی در سوء تغذیه داشته باشد.

متخصصان تغذیه معتقدند که استفاده از همه گروه‌های غذایی (غلات، حبوبات، سبزیجات، لبنیات و گوشت‌ها) به میزان متعادل و مناسب باعث بهبود سلامت جسم و ذهن شده و کل فعالیت‌های جسمی و ذهنی فرد در حد مطلوب قرار می‌گیرد.

کربوهیدرات‌های چاقی‌آور

در زمان استرس و فعالیت‌های فکری، تمایل انسان به مصرف شیرینی و کربوهیدرات‌های افزایش پیدا می‌کند. علت این اتفاق هم این است که انرژی فعالیت‌های سلولی صرفاً از طریق گلوکز تأمین می‌شود و گلوکز در اثر متابولیسم کربوهیدرات‌ها که همان مواد قندی و نشاسته‌ای هستند، ایجاد می‌شود.

نتیجه مصرف چنین مواد غذایی چاقی و افزایش وزن است و همچنین در اکثر موارد باعث پیدایش عادت به مصرف شیرینی می‌شود که این عادت حتی افراد لاغر اندام و بدون استعداد چاقی را با اضافه وزن روبه رو می‌کند.

فیبر مصرف کنید

کنکوری‌ها در اکثر موارد به ویژه هنگام امتحانات و کنکور، تمایلی به مصرف مواد حاوی فیبر غذایی ندارند، زیرا این مواد نیاز به جویدن زیاد دارند؛ مثل سبزی‌ها، سالاد و میوه‌های تازه که نیاز به پوست کندن و خرد کردن دارند.

در ایام کنکور چون داوطلبان وقت زیادی را صرف خواندن درس می‌کنند، با عجله و در مدت کوتاهی غذا می‌خورند، بنابراین موادی را ترجیح می‌دهند که به آسانی خورده شوند و نیاز به پوست کندن، خرد کردن و جویدن زیاد نداشته باشند. به همین علت معمولاً از خوردن فیبر غذایی امتناع می‌کنند که این امر موجب بروز اختلالات مختلف از قبیل یبوست، دل درد و مسائل این چنینی می‌شود.

برخی از انواع ماهی مثل آزاد و تن در بهبود حافظه و فعالیت‌های فکری موثر هستند. کنکوری‌ها باید مصرف ماهی را در برنامه غذایی خود به خصوص

در هفته پایانی باقی مانده تا کنکور جا دهند

خوب بجوید

یکی از اشتباهات داوطلبان کنکور این است که بعضاً ترجیح می‌دهند برای درس خواندن از وقت غذا خوردنشان بزنند و به همین منظور با عجله غذا می‌خورند و غذا را به خوبی نمی‌جوند. این اتفاق خوبی برای کنکوری‌ها نیست زیرا غذا در دهان در اثر جویدن خُرد و با بزاق آغشته می‌شود و برای هضم آماده می‌شود. اگر این کار به خوبی انجام نشود، اولین مرحله هضم دچار اختلال می‌شود و بار دستگاه گوارش سنگین می‌شود که پیامد آن بروز ناراحتی‌های گوارشی است.

آب را فراموش نکنید

داوطلبان کنکور در ایام درس خواندن معمولاً آب خوردن را فراموش می‌کنند. این مسئله باعث یبوست، خشکی پوست و اختلال در سلامت پوست می‌شود و در واکنش‌های بیوشیمیایی داخلی بدن اختلال ایجاد کرده و سلامتی شخص را به خطر می‌اندازد.

عصرانه بخورید

در ایام کنکور و امتحان و حتی در ایام عادی، افراد نیاز به تجدید قوا در ساعات بعد از صرف ناهار دارند.

مغز به عنوان فرمانده بدن، هر چند ساعت یک بار نیاز به تجدید قوا دارد و این زمانی مهم‌تر جلوه می‌کند که از مغز کار بیشتری طلب کنیم.

* مصرف خوراکی‌های مفیدی مثل انواع آجیل‌های خام، انواع میوه، شیر با طعم‌های مختلف و… را فراموش نکنید.

* نان و پنیر و گردو، کره و عسل، کیک ساده عصرانه به همراه چای، شیر یا آب‌میوه، عصرانه‌های مفیدی هستند.

* میان وعده‌های صبح و عصر نیز می‌تواند شامل میوه‌ها و مغزها باشد و به هیچ وجه از تنقلات بی فایده مثل چیپس و پفک نباید استفاده شود.

با ماهی حافظه خود را زیاد کنید

برخی از انواع ماهی مثل آزاد و تن در بهبود حافظه و فعالیت‌های فکری موثر هستند. کنکوری‌ها باید مصرف ماهی را در برنامه غذایی خود به خصوص در هفته پایانی باقی مانده تا کنکور جا دهند.

ضمناً مصرف ماهی تأثیر مستقیمی هم در جذب امگا ۳ دارد. رژیم غذایی پرچرب، روی تمرکز افراد اثرات منفی دارد و حافظه را ضعیف می‌کند. این نکته نباید فراموش شود که نوشابه‌های گازدار مخل آرامش و تحریک کننده هستند.

با شکلات آرامش داشته باشید

کسب آرامش در هفته پایانی یکی از برنامه‌های مهم و ضروری کنکوری‌ها باید باشد. در این راه مصرف شیر و موز به آرامش کمک می‌کند، شکلات نیز دارای اثر آرام بخشی است که می‌توان از آن به جای قند استفاده کرد.

۴ خوراکی که استرس کنکور و امتحان را کم می‌کنند

استرس و امان از استرس شب امتحان و کنکور. هر چقدر هم که خوب درس خوانده باشید، استرس کارایی مغز شما را کاهش می‌دهد و تمرکزتان را بر هم می‌زند. سر جلسه همه چیز سر زبانتان است اما روی کاغذ نمی آید. کارشناسان تغذیه توصیه هایی دارند که با عمل به آنها تا حدود زیادی از استرس شما کاسته می شود.

۱- کنکوری‌ها برای کاهش استرس شیر و خرما بخورند

 یک متخصص تغذیه به کنکوریها پیشنهاد می‌کند که برای کاهش استرس کنکور شیر و خرما بخورند.
غلام‌رضا مردانی با تاکید بر این‌که خوردن یک عدد خرما قبل از خواب آرامش‌زاست، گفت:‌ خرما میوه‌ای انرژی‌زاست به طوری که ۱۰۰ گرم از آن حاوی ۱۶۰ کالری انرژی است.
وی با اشاره به این‌که خرما حاوی ۲۵ درصد ساکاروز و ۵۰ درصد گلوکز، ۱ تا ۳ درصد پروتئین و ۲ تا ۶ درصد فیبر است، افزود: خرما دارای ویتامین های آ- ب۱ و ب۲ است ضمن اینکه خرما دارای مقادیر زیادی پتاسیم، کلر، کلسیم ، مس، گوگرد، فسفر، آنزیم، اسیدهای آلی است که این عناصر در تجدید قوای جسمانی و ایجاد آرامش مفید هستند.
این استاد دانشگاه با تاکید براین‌که آنزیم‌های موجود در شیر در افزایش آرامش بسیار مفید است، گفت: شیر غذای کاملی است که می‌تواند به راحتی املاح و ویتامینهای مورد نیاز بدن جوانان را فراهم کند….

۲- جوشانده لیمو عمانی و گل‌گاوزبان 

یک متخصص تغذیه نیز با تاکید بر این‌که جوشانده لیمو عمانی و گل‌گاوزبان می‌تواند استرس کنکوری‌ها را کاهش دهد، گفت: استرس سبب درد شکم، سردرد و حالت تهوع می‌شود.
حمید خیراندیش افزود: وجود کمی استرس برای حضور در آزمون کنکور طبیعی و خوب است اما وقتی میزان این استرس افزایش می‌یابد سبب بروز اختلالاتی می‌شود که ممکن است زحمت چندین ماهه داوطلبان را هدر دهد.
وی با تاکید بر این‌که در روزهای نزدیک به آزمون کنکور داوطلبان باید از غذاهای سبک و مقوی استفاده کنند، گفت: استرس ممکن است سبب سردرد داوطلبان کنکور شود که به هیچ وجه در این شرایط دارویی به جز استامینوفن توصیه نمی‌شود.
این متخصص تغذیه به داوطلبانی که رژیم می‌گیرند، تاکید کرد: در روزهای نزدیک به آزمون سراسری رژیم غذایی را فراموش کنند چرا که رژیم غذایی برای لاغر شدن و کاهش کالری مورد نیاز بدن سبب کاهش قند خون می‌شود که این مورد بازدهی آموخته‌ها را مختل می‌کند.

۳- عسل، خرما و پنیر صبحانه‌ای مناسب 

یک فوق تخصص تغذیه نیز با بیان این‌که داوطلبان بهتر است در شب کنکور غذای سبکی بخورند، گفت: عسل، خرما و پنیر مواد غذایی بسیار خوبی هستند که داوطلبان می‌توانند در صبح آزمون کنکور استفاده کنند.
احمد خداداد با اشاره به این‌که بهتر است تغذیه روزانه به جای ۳ وعده در روز به ۵ وعده افزایش یابد، افزود: توصیه می‌شود داوطلبان آب زیاد بنوشند چرا که مصرف آب سبب کاهش افسردگی و خستگی داوطلبان می‌شود.
وی با تاکید بر این‌که افزایش وعده‌های غذایی سبب کاهش کلسترول خون می‌شود، گفت: افزایش وعده‌های غذایی سبب می‌شود که قند خون در سطح مناسبی قرار بگیرد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این‌که آرامش در موفقیت آزمون کنکور نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند، افزود: خواب و لباس راحت عواملی هستند که می‌توانند سبب کاهش نگرانی و استرس داوطلبان شوند.
خداداد به داوطلبان سفارش کرد: در روز آزمون با خود تعدادی خرما همراه داشته باشند چرا که قند موجود در خرما گلوکز مورد نیاز مغز را تامین می‌کند.
وی با اشاره به این‌که دوش آب ملایم باعث کاهش استرس می‌شود به داوطلبان توصیه کرد که میوه‌هایی همچون سیب و موز در رژیم غذایی خود قرار دهند.

۴- کنکوری‌ها ماهی بخورند

اما رئیس انجمن تغذیه ایران به کنکوری‌ها تاکید می‌کند غذاهایی بخورند که دربردارنده اسیدهای چرب امگا۳ باشد، سیدضیاءالدین مظهری گفت: مغز با اسیدهای چرب امگا۳ بهتر و عمیق‌تر عمل می‌کند و این اسیدها در ماهی و آبزیان به وفور دیده می‌شود.
وی افزود: در زمان امتحان که استرس و نگرانی بیشتر است نیازهای تغذیه‌ای فرق می‌کند و باید موادی استفاده شود که نیازهای مغز به اکسیژن، ویتامین و انرژی بدن را تامین کند.

رئیس انجمن تغذیه ایران افزود: استفاده از قندهای ساده به دلیل این‌که سبب افزایش قند خون می‌شود انسولین موجود در خون افزایش می‌یابد، انسولین قند را به داخل سلول‌ها می‌کشد و این عمل سبب افت تمرکز، خستگی و خواب‌آلودگی می‌شود.
وی با اشاره به این‌که استفاده از آبزیان در رژیم تغذیه می‌تواند امگا۳ مورد نیاز مغز را تامین کند،‌ گفت: سبزیجات و میوه‌ها دربردارنده ویتامینهای مورد نیاز مغز هستند و به مغز کمک می‌کنند تا بتوانند مواد مورد نیاز خود را بهتر تامین کند.

رئیس انجمن تغذیه ایران با بیان این‌که تعدادی از داوطلبان برای بیدار ماندن در شب از قهوه و کافئین استفاده می‌کنند، گفت: استفاده کافئین نه تنها کمکی به یادگیری نمی‌کند بلکه در ساعات اول افراد را سرحال می‌آورد اما پس از مدتی فرد را دچار خستگی شدید می‌کند.
وی به داوطلبان توصیه کرد که با انجام ورزش‌های سبک خون‌رسانی به مغز را راحت‌تر و بهتر کنند.

مظهری استفاده از سالادهای فصل را در افزایش یادگیری موثر دانست و تاکید کرد داوطلبان از آجیل‌هایی همچون بادام،‌پسته و تخمه‌های بونداده استفاده کنند.
وی با تاکید براین‌که بهترین صبحانه در روز آزمون کنکور مجموعه‌ای از غلات، حبوبات و لبنیات است، گفت:‌ در کنکور مغز باید دریافت منظم انرژی داشته باشد،‌انرژی مغز از گلوکز حاصل می‌شود و گلوکز غلات می‌تواند در زمان بلندتری وارد خون شود.

 

۲ آخرین نظرات کاربران و بینندگان

  1. عالللی بود
    ممنون بابت این مطلب

  2. خیلی مفید بود
    ممنون

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*