خانه / بازار / چگونه ام دی اف (MDF) خوب را بشناسیم؟ +قیمت

چگونه ام دی اف (MDF) خوب را بشناسیم؟ +قیمت

ام‌ دی ‌اف (MDF) یا همان فیبر با تراکم متوسط، از الیاف و ضایعات چوب ساخته شده که به رزین آغشته است و تحت‌تاثیر گرما و فشار، به هم می‌چسبد.‌ این محصول قابلیت روکش‌شدن دارد که به زیبایی و دوام آن، به‌خصوص در محیط‌هایی مانند آشپزخانه می‌افزاید. این ماده برای قرنیزها نیز بسیار مناسب است؛ زیرا صاف و یکنواخت است و معایب چوب را ندارد. همچنین پیچ و تاب بر نمی‌دارد و به هم فشرده، صاف، سفت و بدون گره است و به‌راحتی خم نمی‌شود.

قیمت کابینت ام دی اف قیمت ام دی اف دکوراسیون کابینت آشپزخانه دکوراسیون آشپزخانه بهترین ام دی اف

انواع ام دی اف

مهدی باقری، کارشناس فروش ام‌ دی ‌اف وارداتی، در مورد انواع ام ‌دی ‌اف به ساختمان گفت: «ام‌ دی ‌اف یا از نوع ((Thin) نازک (با قطر ۸/۱، ۵/۲، ۴ تا ۶ میلی‌متر) است که در ساخت کف کشوها، پشت کابینت‌ها، رویه درها، تمام روسازی‌ها مانند دیوارکوب‌ها، پوشش‌های سقف، غرفه‌های نمایشگاهی، صنایع اتومبیل‌سازی، رویه لاستیک زاپاس (یدک) پشت صندلی، رویه در، تولید تخته‌های انحنادار و… کاربرد دارد.‌«

وی ادامه داد: «نمونه ام‌ دی ‌اف (Thick) ضخیم (۳۰ تا ۴۵ و ۴۵ تا ۶۰ میلی‌متر) و در ساخت سازه‌های معماری، ستون‌ها، پایه‌های میز، طاق‌ها، رویه‌کاری (کابینت)، کف نیمکت و کلاً مواردی که صفحات ضخیم و بزرگ با خواص ماشین‌کاری (به‌ویژه عمیق) مسطح و با سطوح صاف کاربرد دارد.»

این واردکننده افزود: «ام ‌دی ‌اف نوع سوم، ام ‌دی ‌اف (Low Formaldehyde) با فرمالدئید کم است. مقدار انتشار فرمالدئید از ام‌ دی‌ اف معمولی بسته به نوع چسب و مقدار آن کمی متفاوت است. انتشار فرمالدئید ام ‌دی ‌اف نباید بیشتر از ۳۰ میلی‌گرم تا ۱۰۰ گرم در هر متر‌مربع (کلاس E2 طبق استاندارد) باشد. این کلاس ام ‌دی‌ اف قابل کاربرد در بسیاری از مبلمان داخل خانه است؛ ولی تهویه مناسب در محل استقرار آنها نیز باید وجود داشته باشد تا فرمالدئید را از محیط خارج سازد. در بعضی موارد لازم است ام ‌دی ‌اف با فرمالدئید کمتر، یعنی با حداکثر انتشار فرمالدئید ۹ میلی‌گرم تا ۱۰۰ گرم (استاندارد E2) استفاده شود. اکنون در بازار، ام ‌دی‌ اف ـ E2 به‌عنوان ام‌ دی ‌اف استاندارد معمولی در آمده ‌است. ام ‌دی ‌اف‌های با فرمالدئیدهای کمتر و حتی بدون فرمالدئید هم در صورت سفارش مشتری قابل تولید است. ام ‌دی ‌اف با فرمالدئید کم در مکان‌هایی که تهویه به‌خوبی انجام نمی‌شود، مرطوب و گرم است یا ساکنان آن احتیاجات و درخواست‌های خاص دارند؛ مثل مدرسه‌ها، بیمارستان‌ها و… ‌. همچنین در موزه‌ها و محل‌های نمایش نیز از ام ‌دی ‌اف کم فرمالدئید برای کاستن از خوردگی فلزات استفاده می‌شود.»

 قیمت کابینت ام دی اف قیمت ام دی اف دکوراسیون کابینت آشپزخانه دکوراسیون آشپزخانه بهترین ام دی اف

مزایا و مضرات ام‌دی‌اف (MDF)

سجاد بشیری، واردکننده ام‌ دی ‌اف، در مورد مزایای این کالا به ساختمان گفت: «این ترکیب در برابر رطوبت مقاومت بسیاری دارد؛ بنابراین برای مکان‌های مرطوب منطقی است.»

وی گفت: «ام ‌دی ‌اف عایق صوت و حرارت است و به علت اینکه مواد تشکیل‌دهنده آن از ضایعات دورریختنی چوب است، در دنیا طرف‌داران خوبی دارد و به نوعی مورد علاقه دوستداران محیط زیست است.»

وی در مورد مزایای دیگر ام ‌دی ‌اف گفت: «داشتن خصوصیات فیزیکی و مکانیکی مقاوم‌تر از مصالح دیگر، قابلیت شکل‌پذیری، لبه‌های صاف قابلیت انجام روسازی‌های مختلف همچون انواع روکش‌های چوبی و غیرچوبی، رنگ‌آمیزی و غیره، پایداری ابعاد و مقاومت در برابر فشرده‌شدن، زیبایی ظاهری، طبیعت ملایم و ظریف و حالات شبیه به چوب و در نهایت، قیمت مناسب آن است.»

بشیری در مورد مضرات و معایب این کالا گفت: «آنچه ام‌ دی ‌اف (MDF) را کمی برای سلامتی خطرناک می‌کند، فرمالدئید به‌کار‌رفته در رزینی است که ذرات چوب را به یکدیگر می‌چسباند. از این‌ رو، سازمان‌های استاندارد و فعالان ایمنی و بهداشت کار، به سازندگان این ترکیبات توصیه می‌کنند از مقدار کمتری فرمالدئید در رزین‌ها استفاده کنند.»

وی در این مورد تصریح کرد: «البته بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده این کالا، از اندازه استاندارد این ماده استفاده می‌کنند؛ اما به‌طور کلی، بخارات (به دلیل دمای تبخیر پایین) این ماده در ایجاد آسم و اختلالات تنفسی و در حادترین موارد به ایجاد سرطان کمک می‌کند. بنابراین، از خریداران می‌خواهیم از برندهای غیر‌معروف و ارزان استفاده نکنند و به‌ویژه در اتاق کودک که عبور و مرور هوا در آن کم است، از این کالا استفاده نکنند.»

این ترکیبات با بخار‌شدن می‌توانند موجبات آلودگی هوای خانه را فراهم کنند و اختلالات تنفسی خفیفی را در افراد و به‌خصوص کودکان و سالمندان به وجود آورند. وی در نهایت تاکید کرد: «بیشتر شرکت‌ها، واردکننده ام‌ دی‌ اف هستند؛ بنابراین باید توجه شود از چه کشوری و با چه قیمتی وارد می‌شود. به عبارتی، اگر متوسط قیمت ام ‌دی ‌اف وارداتی خیلی ارزان باشد، بدون تردید کالای معتبری نیست.»

ام‌دی‌اف در شرایط عادی خطرناک نیست

محمد اکبری‌راد، فعال ساختمانی، در مورد مضرات ام ‌دی ‌اف گفت: «ممکن است فرمالدئید ام‌ دی‌ اف برای سازندگان، تولیدکنندگان و فعالان این صنعت مضر باشد؛ اما در حالت و دمای عادی هیچ مشکلی برای خریداران ندارد.»

وی در این باره افزود: «زمانی این ماده در داخل ام ‌دی ‌اف شروع به فعالیت می‌کند که دمای ام‌ دی ‌اف بالاتر برود؛ یعنی اگر نور خورشید یا هر گرمای دیگری به‌طور مستقیم به ام ‌دی ‌اف بتابد، باعث این مشکل شود؛ اما در شرایط عادی هیچ مشکلی ندارد.»

 قیمت کابینت ام دی اف قیمت ام دی اف دکوراسیون کابینت آشپزخانه دکوراسیون آشپزخانه بهترین ام دی اف

وی تصریح کرد در بازار انواع ام ‌دی ‌اف موجود است که به‌صورت طبیعی و بدون ضرر برای انسان ساخته می‌شوند. در این مورد می‌توان ام ‌دی ‌اف نیشکر را عنوان کرد که به‌صورت کاملاً طبیعی ساخته شده و فاقد هر نوع مواد مضر است.

ام‌دی‌اف واقعی را بشناسید

فریدون وفایی، مجری و نصاب ام ‌دی ‌اف، در مورد راه‌های تشخیص ام‌ دی‌ اف خوب به راهنمای ساخت‌وساز گفت: «بیشتر ام ‌دی‌ اف‌های موجود در بازار، وارداتی‌اند و از کیفیت خوبی برخوردار هستند.»

وفایی در مورد این سؤال که بهترین راه شناسایی ام ‌دی ‌اف از کالاهای مشابه چیست؟ گفت: «ممکن است ام ‌دی ‌اف را با نئوپان اشتباه گرفت، البته مهم‌ترین فرق نئوپان با ام ‌دی ‌اف این است که نئوپان از خرده‌چوب پرس‌شده ساخته می‌شود و ام‌ دی ‌اف از گرد چوب و چسب.»

وفایی افزود: «این کالا کاربرد بسیار زیادی دارد و یک سازنده قادر خواهد بود از قطعات مختلف ام ‌دی ‌اف، کالاهایی مانند کابینت آشپزخانه، انباری، میز مطالعه، میز ناهارخوری، سرویس خواب و کمد کنار تخت‌خواب بسازد. همچنین از آنجا که بافت داخلی ام ‌دی‌ اف از ذرات ریز تشکیل شده است، از پیچ و مهره کردن مداوم آن بپرهیزید؛ زیرا به‌سرعت هرز می‌شود.»

قیمت به روز کابینت آشپزخانه

• کلیه قیمت ها بر حسب میانگین قیمت  فروش در بازار بوده و امکان دارد در شهر های مختلف نسبت به مقدار تفاوت قیمت خرید متریال اولیه و نرخ مصوب اتحادیه و نوع یراق  قیمت ها تا حدودی متغیر باشند.

• قیمت ها بر حسب میانگین قیمت فروش بازار اعلام گردیده است و با قیمت بالاتر یا پایین تر فروختن آنها دلیل بر گران فروش یا ارزان فروش بودن فروشنده نیست.

• قیمت ها با یراق عرف بازار  (ریل ساچمه ای – لولا معمولی – دستگیره تا پنج هزار تومان – صفحه ۳ سانتی لب گرد با  روکش اچ پی ال – ارتفاع هوایی ۹۰ )  و بدنه سفید ام دی اف ملامینه ۱۶ میل با کیفیت سطح A بازار محاسبه شده است.

• ده در صد بابت حمل و نصب به کل فاکتور اضافه خواهد شد ( بر اساس مصوبه اتحادیه بسیاری از شهر ها تحویل در طبقه  همکف انجام شده و حمل از طبقه همکف به طبقات به عهده خریدار می باشد)

• هر متر طول محاسبه شده ، مجموع یک متر زمینی (۶۰%) و یک متر هوایی (۴۰%) می باشد.

  نوع کابینت
میانگین قیمت معامله در بازار

(هزار تومان)

کابینت تمام ام دی اف با درب ملامینه ایرانی۴۴۰ تا ۵۰۰
کابینت تمام ام دی اف با در ب ملامینه ترک۴۷۰ تا ۵۷۰
کابینت تمام ام دی اف با درب ملامینه اسپانیا۵۵۰ تا ۶۷۰
کابینت تمام ام دی اف با درب ملامینه اتریش۵۸۰ تا ۷۰۰
کابینت تمام ام دی اف با درب های گلاس براق ایرانی۵۰۰ تا ۶۰۰
کابینت تمام ام دی اف با درب های گلاس براق  ترک ساده۵۵۰ تا ۶۰۰
کابینت تمام ام دی اف با درب های گلاس براق ترک سه بعدی – گلدار- برجسته۶۰۰ تا ۷۰۰
کابینت تمام ام دی اف با درب پلی گلاس – ترک ( لامی گلاس )۷۵۰ تا ۹۰۰
کابینت تمام ام دی اف با درب پلی گلاس – اسپایا و آلمان ( الویک – نیمن )۹۶۰ تا ۱,۴۰۰
کابینت تمام ام دی اف با درب ملامینه ایتالیا ( کلیف  – اسکین )۸۰۰ تا ۱,۳۰۰
کابینت تمام ام دی اف کلاسیک با درب روکش پی وی سی ممبران یا  وکیوم
ساده
۷۰۰ تا ۹۷۰
کابینت تمام ام دی اف  کلاسیک با درب روکش پی وی سی ممبران یا وکیوم
چند ابزار با تاج،پاخور،زیرچراغی
۹۰۰ تا ۱,۳۵۰
کابینت بدنه ام دی اف با درب ام دی اف روکش چوب۹۰۰ تا ۱,۷۵۰
کابینت بدنه ام دی اف با درب تمام چوب۲,۸۰۰ به بالا

    قیمت به روز ام دی اف – mdf

• کلیه قیمت ها بر حسب میانگین قیمت تک فروشی در بازار بوده و امکان دارد درخرید پالتی (عمده)،بسته به نوع فروشنده  و همچنین فاصله محل تولید تا محل فروش قیمت متفاوت باشد.

• قیمت ها بر حسب میانگین قیمت فروش بازار است و با قیمت بالاتر یا پایین تر فروختن آنها دلیل بر گران فروش یا ارزان فروش بودن فروشنده نیست.

متریال
         روکش
ابعاد (میلیمتر)

ضخامت – عرض – طول

میانگین قیمت معامله در بازار

(هزار تومان)

ام دی اف  سفید صابونی – مغز آرین سیناملامینه براق ۹۰ گرم۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰۱۴۸ تا ۱۵۵
ام دی اف  سفید صابونی – مغز واناچای تایلندملامینه براق ۹۰ گرم۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰۱۶۵ تا ۱۷۲
  ام دی اف  سفید صابونی – مغز پنل پلاس مالزی ملامینه براق ۹۰ گرم۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰۱۶۹ تا ۱۷۴
ام دی اف  سفید صابونی – متفرقه ملامینه براق ۸۰ گرم۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰۱۴۲ تا ۱۴۵
ام دی اف آریاملامینه رنگی۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰۱۸۵ تا ۱۹۰
ام دی اف ایزوفامملامینه رنگی۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰ ۲۰۰ تا ۲۰۵
ام دی اف آسیاملامینه رنگی۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰۱۹۵ تا ۲۰۵
ام دی اف آساملامینه مات و براق۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰۱۸۰ تا ۱۸۸
ام دی اف آلفاملامینه رنگی۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰۲۲۳ تا ۲۲۶
ام دی اف زیگما ایرانهای گلاس براق۱۶*۱۲۲۰*۲۸۰۰۱۵۵ تا ۱۹۰
ام دی اف تهرانملامینه مات و چرمی۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰۱۹۲ تا ۲۲۵
ام دی اف لامی گلاس (LAMI GLOSS) – ترکیهپلی گلاس یک رو براق و
یک رو مات همرنگ
 ۱۶*۱۲۲۰*۲۸۰۰   ۱۸*۱۲۲۰*۲۸۰۰ ۲۶۸ تا ۲۸۰
۲۷۵ تا ۲۹۰
ام دی اف ای جی تی (AGT) – ترکیههای گلاس براق
ساده
۱۶*۱۲۲۰*۲۸۰۰۲۰۵ تا ۲۲۰
ام دی اف ای جی تی (AGT) – ترکیه
های گلاس براق
طرح چوب و مات
۱۶*۱۲۲۰*۲۸۰۰۲۲۰ تا ۲۳۰
ام دی اف ای جی تی ( AGT ) – ترکیه
های گلاس براق
 برجسته-چرمی-۳D
۱۶*۱۲۲۰*۲۸۰۰۲۲۰ تا ۲۶۰
ام دی اف کاستامانو ( kastamonu entegre )- ترکیهملامینه رنگی۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰۲۱۸ تا ۲۴۵
ام دی اف تورپن ( teverpan )- ترکیهملامینه رنگی۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰
ام دی اف ایگر ( eegger ) – اتریش  ملامینه رنگی۱۶*۲۰۷۰*۲۸۰۰۳۳۰ تا ۳۶۰
ام دی اف چامسان ( camsan ) – ترکیهملامینه رنگی۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰
ام دی اف فینسا ( finsa ) – اسپانیاملامینه رنگی۱۶*۲۱۰۰*۲۸۰۰۳۴۰ تا ۳۶۵
ام دی اف یلدیز ( yildiz sunata ) – ترکیهملامینه رنگی۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰۲۲۰ تا ۲۴۰
ام دی اف آلویک (  Alvic ) – اسپانیاپلی گلاس یک رو براق و
یک رو مات همرنگ
۱۸*۱۲۰۰*۲۷۵۰۶۳۰ تا ۷۰۰
ام دی اف کیلیف ( CLEAF ) ایتالیاملامینه رنگی۱۸*۲۰۷۰*۲۸۰۰۷۵۰ تا ۸۴۰
ام دی اف لاتو – لاتئو ( Latho )چوب طبیعی۱۸*۱۲۲۰*۲۴۴۰۱۴۰۰
ام دی اف تری بی ( ۳B ) ایتالیا – براق   – ۱۸*۱۲۰۰*۲۷۸۰۵۵۰ تا ۵۹۰
ام دی اف تری بی ( ۳B ) ایتالیا – سوپر مات  – ۱۸*۱۲۰۰*۲۷۸۰۴۶۰ تا ۵۰۰
ام دی اف تری بی ( ۳B ) ایتالیا – طرح خاص  – ۱۸*۱۲۰۰*۲۷۸۰۷۲۰ تا ۷۸۰
ام دی اف نیمن ( Neiman ) آلمان   پلی گلاس۱۹*۱۲۰۰*۲۸۰۰ ۵۰۰ تا ۵۴۰
ام دی اف نیمن ( Neiman ) طرح خاص – آلمان –۱۹*۱۰۳۰*۲۶۵۵ –
ام دی اف نیمن ( Neiman ) سوپر مات – آلمان۱۹*۱۰۳۰*۲۶۵۵ –
ام دی اف رها ( REHAU )  کریستال – آلمان۱۹*۱۳۰۰*۲۸۰۰ ۶۵۰ تا ۷۱۰
  ام دی اف رها ( REHAU )  برلیان  -آلمان۱۹*۱۳۰۰*۲۸۰۰۷۳۰ تا ۷۶۰
ام دی اف ایشیک  (aisik) – ترکیههای گلاس براق۱۶*۱۲۲۰*۲۸۰۰۲۰۸ تا ۲۷۰
ام دی اف روکش پی وی سی PVC – متفرقهپی وی سی۱۶*۱۲۲۰*۲۴۴۰۱۸۰ تا ۲۳۰
ام دی اف فرامید – ایران –۱۶*۱۲۲۰*۲۸۰۰۲۰۵ تا ۲۱۴
نئوپان سفید(شرکت های داخلی)ملامینه سفید۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰۱۳۰ تا ۱۳۳
نئوپان رنگی (شرکت های داخلی)ملامینه رنگی۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰۱۳۵ تا ۱۳۹
نئوپان سفید(شرکت های داخلی)لترون سفید۱۶*۱۸۳۰*۳۶۶۰در حال بررسی
فیبر سفید (شرکت های داخلی)ملامینه سفید۳*۱۸۰۰*۲۴۴۰۲۵ تا ۲۸
فیبر رنگی (شرکت های داخلی)ملامینه رنگی۳*۱۸۰۰*۲۴۴۰۲۸ تا ۳۱
صفحه ۳ سانت ایرانی یک لب گرد و دولب گرداچ پی ال (HPL)۳۲*۶۰۰*۴۱۰۰۱۷۰ تا ۲۴۵
صفحه ۳ سانت ایرانی دو لب گرد
اچ پی ال (HPL)۳۲*۶۵۰*۴۱۰۰۱۸۳ تا ۲۸۵
صفحه ۵ سانت ایرانی یک لب گرد و دولب گرد
اچ پی ال (HPL)
۴۸*۶۰۰*۴۱۰۰۲۳۰ تا ۳۰۰
صفحه ۵ سانت ایرانی دولب گرد
اچ پی ال (HPL)
۴۸*۶۵۰*۴۱۰۰۲۵۵ تا ۳۴۵
صفحه ۵ سانت چوبین فر یک لب گرداچ پی ال (HPL)۴۸*۶۰۰*۴۱۰۰۳۲۵ تا ۳۸۵
صفحه ۵ سانت چوبین فر دو لب گرداچ پی ال (HPL)۴۸*۶۵۰*۴۱۰۰۳۷۵ تا ۴۴۰
ورق ۱۶ میل تمام  پی وی سی – متفرقهبدون روکش۱۶*۱۲۲۰*۲۴۴۰ ۱۶*۱۲۲۰*۲۸۰۰۱۳۵ تا ۱۴۵
۱۵۳ تا ۱۶۵
فیبر ۳ میل تمام پی وی سی – متفرقهبدون روکش۳*۱۲۲۰*۲۴۴۰۴۳ تا ۴۸

نحوه محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه :

ردیفنوع کابینت آشپزخانهدرصد قیمت کابینت آشپزخانهابعاد کابینت آشپزخانه
۱یک متر طول کابینت زمینی۶۰ درصد قیمت یک متر کابینتارتفاع کابینت : ۹۰ سانتیمتر
عمق کابینت : ۵۵ سانتیمتر
عرض صفحه : ۶۰ سانتیمتر
۲یک متر طول کابینت هوایی ۷۰۴۰ درصد قیمت یک متر کابینتارتفاع کابینت : ۷۰ سانتیمتر
عمق کابینت : ۳۰ سانتیمتر
۳یک متر طول کابینت هوایی ۹۰۶۰ درصد قیمت یک متر کابینتارتفاع کابینت : ۹۰ سانتیمتر
عمق کابینت : ۳۰ سانتیمتر
۴یک متر کابینت اپن۹۰ درصد قیمت یک متر کابینتارتفاع کابینت : ۹۰ سانتیمتر
عمق کابینت : ۵۵ سانتیمتر
عرض صفحه : ۶۰ سانتیمتر
۵کابینت سرتاسری۱۸۰ درصد قیمت یک متر کابینتارتفاع کابینت : ۲۲۰ سانتیمتر
عمق کابینت : ۵۵ سانتیمتر
۶کابینت ویترینی هوایی ۷۰۶۰ درصد قیمت یک متر کابینتارتفاع کابینت : ۷۰ سانتیمتر
عمق کابینت : ۳۰ سانتیمتر
۷کابینت ویترینی هوایی ۹۰۹۰ درصد قیمت یک متر کابینتارتفاع کابینت : ۹۰ سانتیمتر
عمق کابینت : ۳۰ سانتیمتر

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*