خانه / آخرین اخبار / بیوگرافی مه لقا جام بزرگ (تیرانداز المپیکی) +عکس اینستاگرام

بیوگرافی مه لقا جام بزرگ (تیرانداز المپیکی) +عکس اینستاگرام

مه‌لقا جام‌بزرگ (متولد ۱۳۷۰ در همدان) تیرانداز زن ایرانی می‌باشد که در بازی‌های آسیایی گوانگ‌ژو در تفنگ بادی تیمی ۱۰ متر مدال نقره و در ماده ۵۰ متر سه وضعیت مدال برنز گرفت.

فدارسیون تیراندازی تیم تیراندازی بانوان بیوگرافی مه لقا جام بزرگ اینستاگرام مه لقا جام بزرگ المپیک 2016

instagram mahlagha jambozorg

حضور در المپیکهای تابستانی  ۲۰۱۶ و ۲۰۱۲

مه‌لقا جام بزرگ اولین ورزشکار ایرانی است که سهمیه المپیک لندن را گرفت. او همچنین نخستین زن ایرانی است که در ماده تفنگ بادی از فاصله ۱۰ متر، ایران را صاحب سهمیه کرد. او در مسابقات قهرمانی جهان به میزبانی مونیخ در سال ۲۰۱۰، برای اولین بار موفق به حضور در مرحله فینال شد و با قرار گرفتن در رده پنجم جهان، توانست ایران را صاحب سهمیه المپیک کند. در بازی‌ها با کسب ۳۹۱ امتیاز چهل و سوم و از دور رقابت‌ها حذف شد.

وی با کسب مدال نقره بخش سه وضعیت قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۶ در دهلی جواز حضور در المپیک ۲۰۱۶ ریو را هم به دست آورده است. وی به همراه زهرا هاشمی ووشو کار تنها ملی پوشان با پوشش چادر تیمهای ملی بانوان ایران هستند.حجاب وی مورد تشویق رهبر ایران در سال ۹۱ قرار گرفت.

فرزند بزرگ خانواده و در حال حاضر دانشجوی رشته فیزیک دانشگاه بوعلی سینا می باشد، او سهمیه المپیک را در سن ۱۸ سالگی گرفت و اولین کسی بود که سهمیه تیراندازی را در ایران بدست آورده است

قبل از تیراندازی در رشته بسکتبال فعالیت میکرد : می گوید از اواخر ۸۵ شروع کردم اما به صورت تفریحی فقط در تابستان ۲ یا ۳ روز در هفته، نیم ساعت تیراندازی می‌ کردم، ولی چون تابستان‌ها برای کامل شدن تیم با تیم می‌ رفتم، دومین سالی که رفتم تیم ملی انتخاب شدم

فدارسیون تیراندازی تیم تیراندازی بانوان بیوگرافی مه لقا جام بزرگ اینستاگرام مه لقا جام بزرگ المپیک 2016

آبان ۸۷ بود که اومدم اردوی جوانان با انتخاب آقای آجرلو از مسابقات استعدادیابی المپیاد ایرانیان که خودشان ترتیب داده بودند بعد هم سال ۸۸ وارد اردوی بزرگسالان شدم، با اینکه رده سنی‌ام هنوز جوانان بود، اما به تشخیص مربی بزرگسالان که آقای لاسلو بود وارد تیم بزرگسالان شدم که هرجا لازم می‌شد من آنجا تیر می‌زدم.

حجاب مورد تشویق رهبری

وی تنها ملی پوش با پوشش چادر در تیمهای ملی بانوان ایران است حجاب وی مورد تشویق رهبر ایران در سال ۹۱ قرار گرفت می گوید : من حجاب را کاملا از خانواده یاد گرفتم و شناختم اما هیچ وقت اجباری از سوی خانواده نبوده، بنده به عنوان یک مسلمانان حجاب رو صد در صد قبول دارم اگر چه دیگران نظری خلاف نظر بنده داشته باشند و بخواهند امر دیگری رو به بنده تحمیل کنند حجاب ایمان قلبی بنده است.

فدارسیون تیراندازی تیم تیراندازی بانوان بیوگرافی مه لقا جام بزرگ اینستاگرام مه لقا جام بزرگ المپیک 2016

المپیک یکی از بزرگترین رویدادهای رسانه‌ای است و در سیدنی در سال ۲۰۰۰ بیش از ۱۶٬۰۰۰ گزارشگر و روزنامه‌نگار حضور داشتند و حدود ۸/۳ میلیارد بیننده از طریق تلویزیون بازیها را مشاهده کردند.

رشد المپیک یکی از بزرگترین مشکلاتی است که المپیک در حال حاضر با آن مواجه‌است. گرچه در دهه ۱۹۸۰، ورود ورزشکاران حرفه‌ای و کمک مالی توسط شرکت‌های بزرگ بین المللی مشکلات مالی را برطرف کرد، اما شمار زیاد ورزشکاران، خبرنگاران و تماشاچیان شهرهای میزبان را در مورد سازماندهی المپیک با مشکل مواجه می‌کند. در حال حاضر ۲۰۳ کشور در رقابتهای المپیک شرکت می‌کنند.

کمیته بین المللی المپیک (IOC) که اکنون ژاک روژ ریاست آنرا بر عهده دارد، قلب نهضت المپیک را تشکیل می‌دهد. از این کمیته به عنوان دولت المپیک یاد می‌شود، زیرا کار حل و فصل مشکلات، تصمیم گیریهای حیاتی مانند انتخاب میزبان مسابقات و برنامه ریزی برای المپیک بر عهده این کمیته‌است.

نهضت المپیک متشکل از هر شخص و ارگانی است که در المپیک نقش دارند، مثل هیئت‌های داوری ورزش ملی، ورزشکاران، رسانه‌ها و حمایت کنندگان بازی‌های المپیک

شهرهای اروپایی و آمریکای شمالی اولویت بازیهای المپیک هستند  و تنها چند دوره معدود از بازیها در مکان‌های دیگر بوده که این مکان‌ها نیز محدود به شهرهای آسیای شرقی می‌شود.

نهضت المپیک نمادهای بسیاری دارد که بیشتر آنها نشان دهنده ایده‌ها و ایده آل‌های کوبرتین هستند. معروفترین نما در این میان حلقه‌های المپیک است. این پنج حلقه در هم بافته شده نمادی از اتحاد میان پنچ قاره‌است.

مسابقات المپیک تابستانی ۲۰۰۴ در ۲۸ رشته ورزشی برگزار شد و اگر هر رشته ورزشی، از قبیل ورزشهای آبی، به طور جداگانه شمرده می‌شد، شمار رشته‌های ورزشی به ۳۷ می‌رسید. ۹ رشته ورزشی در برنامه اولین المپیک جای داشتند و در تمام دوره‌های بعد نیز برگزار شدند . 

آخرین المپیک زمستانی در ۷ رشته ورزشی برگزار شد و اگر بخواهیم هر رشته ورزشی، از قبیل اسکی، واسکیت را به طور جداگانه بشماریم، باید بگوییم با ۱۵ رشته ورزشی برگزار شد. از میان این رشته‌ها، اسکی بیرون از جاده، اسکیت بازی نمایشی، هاکی روی یخ، عملیات مرکب اسکاندیناویایی، پرش با اسکی، و اسکیت سرعت در برنامه تمامی المپیک‌های زمستانی قرار داشته‌است. افزون بر آن اسکیت نمایشی و هاکی روی یخ حتی قبل از ظهور مسابقات المپیک زمستانی، بخشی از مسابقات المپیک تابستانی بود و تیمها در این زمینه با یکدیگر به رقابت می‌پرداختند.

در سالهای اخیر، کمیته ملی المپیک به منظور جلب توجه تماشاگران چندین ورزش دیگر را نیز به برنامه مسابقات افزوده‌است. به عنوان مثال می‌توان به اسنو بورد و والیبال ساحلی اشاره کرد. رشد المپیک همچنین باعث می‌شود که ورزش‌های کم طرفدار مانند پنج گانه مدرن یا ورزشهای پر هزینه (قایقرانی آب‌های آرام) جایگاه خود را در برنامه المپیک از دست بدهند.

المپیک ریو ۲۰۱۶ 

المپیک تابستانی ۲۰۱۶ که با نام رسمی «بازی‌های المپیاد سی و یکم» شناخته می‌شود از ۳۰ ژوئیه تا ۱۵ اوت ۲۰۱۶ میلادی (۱۵ تا ۲۵ مرداد ۱۳۹۵)، در شهر ریو دوژانیرو در کشور برزیل برگزار خواهد شد.

شهر ریو دوژانیرو به عنوان میزبان این بازی‌ها در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۰۹ میلادی، توسط کمیته بین‌المللی المپیک انتخاب شد.

با توجه به قراردادهای کنونی، این بازی‌ها از ان. بی. سی در ایالات متحده پخش خواهند شد. ۲۸ رشته ورزشی در این المپیک برگزار خواهد شد و رشته‌های راگبی ۷نفره و گلف برای اولین بار به برنامه مسابقات اضافه شده‌اند.

مه لقا جامه بزرگ ملی پوش تیرانداز همدانی  توانست با قرار گرفتن در سکوی دوم مسابقات هند نخستین سهمیه المپیک ریو۲۰۱۶ رابرای ورزش همدان بدست آورد.

آشنایی با تیرانداز المپیکی ایران

وی   با حجاب اسلامی خود بارها مورد تمجدید رسانه های جهان قرار گرفته است . و بارها عنوان کرده که من این نوع پوشش را دوست دارم  من حجاب را کاملا از خانواده یاد گرفتم و شناختم اما هیچ وقت اجباری از سوی خانواده نبوده من این نوع پوشش را دوست دارم و چون به این پوشش علاقه دارم  حتی اگر مشکلی هم در فعالیت ورزشی ام ایجاد می کرد مانعی نداشت. اما هیچ مشکلی هم برای رشته ورزشی ایجاد نمی کندوی مدال های متعددی چه در مسابقات داخلی و چه خارجی دارد.

وی در مورد سابقه  ورزشی خود گفته است:من قبل از تیراندازی در رشته بسکتبال فعالیت میکردم اما حالا به هیچ من حجاب را کاملا از خانواده یاد گرفتم و شناختم اما هیچ وقت اجباری از سوی خانواده نبوده و درپاسخ سوال

دوم شما باید بگویم که خوشبختانه به این شکل نیست اما اگر هم بود من این نوع پوشش را دوست دارم

مه‌لقا جام بزرگ اولین ورزشکار ایرانی است که سهمیه المپیک لندن را گرفت. او همچنین نخستین زن ایرانی است که در ماده تفنگ بادی از فاصله ۱۰ متر، ایران را صاحب سهمیه کرد. او در مسابقات قهرمانی جهان به میزبانی مونیخ در سال ۲۰۱۰، برای اولین بار موفق به حضور در مرحله فینال شد و با قرار گرفتن در رده پنجم جهان، توانست ایران را صاحب سهمیه المپیک کند. در بازی‌ها با کسب ۳۹۱ امتیاز چهل و سوم و از دور رقابت‌ها حذف شد.

مسابقات تیراندازی قهرمانی آسیا با حضور ۵۷۵ ورزشکار از ۳۲ کشور آسیایی از پنجم دی ماه به میزبانی کشور هندوستان برگزار شد و ۳۵ سهمیه المپیک در آن توزیع می شوند که در ادامه ر‌قا‌بت‌های تیراندازی قهرمانی آسیا، مه لقا جام بزرگ موفق شد به مدال نقره تفنگ سه وضعیت بانوان برسد و سهمیه حضور در المپیک ریو را نیز به دست بیاورد وی پنجمین تیرانداز ایرانی است که جواز حضور در المپیک را می‌گیرد.

مصاحبه اختصاصی با مه لقا جامه بزرگ بانوی تیرانداز المپیکی

۱-اولین چیزی که در فرد توجه انسان را به خود جلب میکند نوع پوشش آن است بعنوان اولین سوال از پوشش خود راضی هستید و اینکه این نوع پوشش مشکلی را برای رشته ورزشی شما ایجاد نمی کند؟

 • من این نوع پوشش را دوست دارم  و چون به این پوشش علاقه دارم  حتی اگر مشکلی هم ایجاد می کرد مانعی نداشت. اما هیچ مشکلی هم برای رشته ورزشی ایجاد نمی کند.

۲-چگونه به این رشته ورزشی علاقمند شدید ؟

 • با توجه به علایق و شناختی که از خودم داشتم این رشته ورزشی را انتخاب کردم.

۳- اگر در این رشته فعالیت نمی کردید تمایل داشتید در کدام رشته ورزشی فعالیت کنید ؟

 • من قبل از تیراندازی در رشته بسکتبال فعالیت میکردم اما حالا به هیچ رشته ای جز تیراندازی نمیتوانم فکر کنم.

۴-برای ما توضیح دهید که سهمیه المپیک را چگونه گرفتید ؟

 • سهمیه المپیک را در سن ۱۸ سالگی گرفتم  و اولین کسی بودم که سهمیه تیراندازی را در ایران گرفتم و در مسابقات قهرمانی جهانی فینالیست شدم و بعنوان نفر چهارم در این مسابقات توانستم سهمیه المپیک را بگیرم.

۵-عناوین قهرمانی خود را برایمان ذکر کنید .

 • مدال های متعددی چه در مسابقات داخلی و چه خارجی داشتم متاسفانه یادم نیست. آخرین مدال را سه روز پیش در مسابقات قهرمانی کشوری گرفتم.

۶-با توجه به اینکه مربی شما آقای لازلو از مجارستان هستند و قبلا آقای گاگان را از هندوستان به جامعه ورزشی و المپیک وارد نمودند تا چه اندازه ما میتوانیم به المپیک ۲۰۱۶ در رشته تیر اندازی امیدوار باشیم ؟

 • البته بهتر بود این سوال را از آقای لازلو بپرسید اما با توجه به تلاشهای زیادی که برای بنده انجام دادند می توانیم با تلاشهای این مربی نتیجه خوبی را در المپیک ۲۰۱۶داشته باشیم. و اینکه این مربی جزو ۱۰ مربی برتر جهان هستند.

۷-به نظر شما یک مربی تا چه اندازه میتواند در موفقیت یک بازیکن نقش داشته باشد ؟

 • با توجه به اینکه مربی نقش هدایتگر  و آموزش دهنده را دارد نقش بسیار مهمی در تمام زمینه ها دارد البته مسئول فدراسیون، مسئول هیئت کمیته ملی المپیک و …نقش های زیادی دارند.

۸- تجهیزات و امکانات شما در المپیک در مقایسه با دیگر بازیکنان چگونه بود ؟

 • با توجه به اینکه رشته تیراندازی رشته ای است که مستقیم تحت تاثیر تحریم قرار می گیرد اما با این حال آقای هاشمی مسئول فدراسیون تیراندازی حداکثر تلاش خودشان را کردند که امکانات و هر آنچه لازم بود در اختیار تیر انداز قرار گیرد.

۹-چه سخنی با طرفدران و علاقمندان خود دارید؟

 • اول اینکه از همه آنها تشکر می کنم و حداکثر سعی خود را میکنم که شناخت بیشتری نسبت به رشته تیراندازی پیدا کنند.

۱۰- تا چه اندازه به موازین شرعی در زندگی خود پایبندهستید؟

 • نمی دانم چطور به این سوال باید پاسخ بدهم؛ من به هرچیز که اعتقاد و ایمان داشته باشم سعی می کنم تمام و کمال انجامش دهم و تمام آرمانها و اهداف خود را بر این اساس مشخص می کنم.

۱۱-آیا مقوله حجاب در زندگی شما متأثراز خانواده هست یا نه ؟ مثلا اگر مادر شما مانتویی بود شما باز اصرار به حجاب داشتید ؟   

 • من حجاب را کاملا از خانواده یاد گرفتم و شناختم اما هیچ وقت اجباری از سوی خانواده نبوده و در پاسخ سوال دوم شما باید بگویم که خوشبختانه به این شکل نیست اما اگر هم بود من این نوع پوشش را دوست دارم .

۱۲- آیا حجاب می تواند از عفاف جدا باشد یا نه ؟

 • فکر نمی کنم وقتی به تعریف اصلی حجاب رجوع کنیم  می بینیم که هر دو به هم آمیخته شده اند .

۱۳- آیا حجاب به این شکل وشمایل که چادر دارید مصداق آیه وحدیث دارد ؟

 • تا آنجایی که با قرآن آشنایی دارم هر کس میتواند حجاب داشته باشد و ما براساس عرف و شرع و سنت موظف هستیم بهترین حجاب را انتخاب کنیم .

۱۴- آیا در المپیک از خارجی ها کسی نگفت این چیه ؟

 • غیر ممکن است که نپرسند بخصوص با توجه به سایر رشته های ورزشی و ورزشکاران رشته تیراندازی که پوشش های متفاوتی داشتند این سوال زیاد مطرح می شد و من سعی می کردم تا جایی که اطلاع دارم جواب سوالاتشان را بدهم.

۱۵- آیا حجاب در بدست آوردن مقام برای شما محدودیت داشت ؟

 • خیر اصلا محدودیتی نداشت اگر هم داشته بخاطر اینکه من علاقه به این نوع پوشش دارم متوجه آن نشده ام.

۱۶ -بعنوان آخرین سوال برای علاقمندان در این رشته ورزشی چه پیشنهادی دارید ؟ و نقطه اوج کار خود را کجا می دانید ؟

 • هنوز به نقطه اوج خود نرسیده ام. حرفی که دارم این است که تیراندازی به علاقه و پشتکار نیاز دارد.

۲ آخرین نظرات کاربران و بینندگان

 1. جوادشاهسوندی الاصل

  عرض سلام و ادب خدمت سرکار خانم مه لقا جام بزرگ دورود خدا برپدرو مادرت که همچین دختری رو تربیت کرده وتحویل جامعه داده با اینطور حجاب و پوششی که شما دارین انءشاالله که موفق و موید باشین در همه کارهاتون منکه یه مرد هستم به این حجاب شما حسرت میخورم که چقد قشنگ هست انءشاالله که با مدال طلای المپیک ریو به مهین ایران برگردی ارادت من شما شاهسوندی

 2. مه لقا جامه بزرگ افتخار همدان و افتخار ایرانه.درود بر تو

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*