خانه / آخرین اخبار / امیر سرخوش و سهیل واحدی قهرمان جهان شدند اما …

امیر سرخوش و سهیل واحدی قهرمان جهان شدند اما …

تیم‌ملی اسنوکر ایران با ترکیب امیر سرخوش و سهیل واحدی در مسابقات جهانی دست به کار بزرگی زد و موفق شد عنوان قهرمانی را ازآن خود کند. این موفقیت در شرایطی رخ داد که کمتر کسی انتظار داشت بیلیارد ایران بتواند روزی بر بام دنیا بایستد اما دو اسنوکرباز کشورمان این افتخار را به‌دست آوردند.

تیم ملی اسنوکر ایران بیوگرافی سهیل واحدی بیوگرافی امیر سرخوش بیلیارد باز حرفه ای اخبار ورزشی

روزنامه «شهروند» با انتشار این خبر، نوشت: سرخوش و واحدی حالا در دنیا نامشان بیشتر از همیشه سر زبان‌ها افتاده است. این دو بیلیاردباز کشورمان اعتقاد دارند اگر به اسنوکر ایران بیشتر توجه شود، در آینده نیز موفقیت‌های چشمگیری به‌دست می‌آید. آنها نسبت به غیبت رشته بیلیارد در المپیک ناراحت هستند و امیدوارند روزی بتوانند در این رقابت‌های مهم به میدان بروند.

گفت‌وگوی «شهروند» با امیرسرخوش و سهیل واحدی، دو بیلیاردبازی که اسنوکر ایران را به مقام قهرمانی رساندند، در ادامه از نظرتان می‌گذرد:

واحدی: این موفقیت یک‌شبه به‌دست نیامد

سهیل واحدی معتقد است تیم ایران در مسابقات جهانی بهترین تیم‌های دنیا را شکست داده و قدرتش را به جهانیان ثابت کرده است. او انتظار دارد مسئولان ورزش کشور توجه بیشتری به قهرمانان جهان کنند و آنها را مورد تجلیل قرار دهند.

مسابقات اخیر حاوی موفقیت‌های خوبی برای تیم‌ملی اسنوکر ایران بود؛ به‌عنوان کسی که در این قهرمانی نقش داشتی، از شانس خوب ایران برای قهرمانی صحبت کن.

مسابقات اخیر در مصر برگزار شد و ۶٠ تیم در این مسابقات حاضر بودند. همه تیم‌ها از آمادگی زیادی برخوردار بودند، هر گروه شامل ۵ تیم بود که ما از گروه خود به مرحله بعدی صعود کردیم. سپس به ٣٢ تیم برتر ملحق شدیم. به روند پیروزی‌هایمان ادامه دادیم و مسیر خوبی را طی کردیم. بازی‌ها را یکی بعد از دیگری با پیروزی پشت سر گذاشتیم و به نیمه‌نهایی رسیدیم. در بازی نیمه نهایی به تیم قدرتمند ولز برخورد کردیم و این تیم را شکست دادیم. در فینال با تیم‌ملی چین بازی کردیم که یکی از بهترین‌های دنیا است و توانستیم آنها را نیز شکست دهیم و قهرمان جهان شویم.

ظاهرا مسابقات در دو شکل برگزار شد؛ درست است؟

بله، ما در اسنوکر شش توپ موفق نبودیم اما از بخش دیگری که بازی‌های تیمی نام دارد، توانستیم قهرمان شویم و بهترین عملکرد را داشته باشیم.

اسنوکر ایران تابه حال در دنیا عنوان قهرمانی نداشت؛ فکر می‌کنی دلیل این موفقیت چیست؟

این قهرمانی نتیجه امروز و دیروز نیست؛ ما در بازی‌های آسیایی گذشته توانستیم عنوان قهرمانی را به‌دست بیاوریم. این باور در تیم ما شکل گرفته بود که می‌توانیم به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنیم. در دوماه دو مقام فوق‌العاده آوردیم؛ اولی قهرمانی آسیا و دومی هم قهرمانی جهان بود که برای اسنوکر ایران عالی است.

تصور می‌کردی قهرمان جهان شوید؟

هرگز فکر نمی‌کردم قهرمان جهان شویم چون کار خیلی سختی بود اما تلاشمان را کردیم و قهرمانی را به دست آوردیم که جای خوشحالی دارد. ما در این مسابقات تیم‌هایی را شکست دادیم که کسی فکرش را نمی‌کرد. به‌عنوان مثال تیم تایلند به هیچ‌تیمی اجازه مانور نمی‌داد اما ما توانستیم آنها را شکست دهیم. واقعیت این است که ما سال‌ها است برای رسیدن به این موفقیت تلاش می‌کنیم و مزد زحمات زیاد خود را گرفتیم. خوشحالم و امیدوارم افراد دیگر نیز با دیدن عملکرد ما قدر این تلاش وهمت را بدانند.

آیا اتفاق جدیدی در بیلیارد ایران به وجود آمده است که توانستید این موفقیت را کسب کنید؟

قطعا بیلیارد در ایران رشد کرده اما تأکید می‌کنم این موفقیت، کار امروز و دیروز نیست. این را هم بدانید که ما در مسابقات جهانی شگفتی‌ساز نشدیم، قبلا قهرمانی آسیا را داشتیم و می‌خواستیم در دنیا هم خودنمایی کنیم.

قبل از مسابقات جهانی، همه از حسین وفایی به‌عنوان مرد شماره یک اسنوکر ایران یاد می‌کردند اما ناگهان تو و امیر سرخوش این معادلات را برهم زدید!

حسین وفایی در رشته بیلیارد زحمت زیادی کشیده است. باید بگویم که من و امیر سرخوش قبل از حسین وفایی افتخار کسب کردیم اما به دلیل عدم اطلاع‌رسانی توسط رسانه‌ها و کم‌توجهی به این رشته اصلا کسی ما را نمی‌شناسد، چه برسد به این‌که بدانند من به‌عنوان اولین نفر برای بیلیارد ایران در جهان مقام کسب کرده‌ام؛ افتخاراتی که در‌ سال ٢٠٠٨ و ٢٠٠٩ به‌دست آمد.

بعد از این قهرمانی چه انتظاراتی داری؟

دقیقا ٣‌سال پیش بود که ما تا یک قدمی قهرمانی جهان رفتیم اما نتوانستیم قهرمان شویم. ٣ بر صفر پیش بودیم  اما فرمت بازیها را از ٣ از ۵ به ۵ از ٩ تغییر دادند که ما با این نوع بازی آشنا نبودیم و باختیم. اگر اوضاع بر وفق مراد بود، قهرمانی اخیر ما دومین قهرمانی در جهان لقب می‌گرفت. ما نیاز به جایی برای تمرین داریم، نیاز به میز با کیفیت داریم. متاسفانه امکانات خوبی  در اختیارمان نیست که اگر این مشکلات رفع شود، می‌توانیم قهرمانی در دنیا را تکرار کنیم. باید توجه و نگاه بیشتری به ورزش بیلیارد شود. تاکنون آنطور که باید به ما توجه نشده و متاسفانه می‌دانم در بازگشت به ایران هم اتفاقی صورت نمی‌گیرد. جالب است بدانید هندی‌ها برای قهرمانی آسیا ١۵ تا ٢٠‌هزار دلار پاداش می‌گیرند اما در ایران هرگز از این خبرها نیست.

فکر می‌کنی در المپیک ٢٠٢٠، رشته بیلیارد بتواند به این مسابقات راه پیدا کند؟

امیدوارم این گونه باشد اما از چند جا شنیده‌ام که بیلیارد در المپیک ٢٠٢٠ حضور نخواهد داشت. اگر باشیم، قطعا برای ایران مدال‌های خوش رنگی به دست می‌آوریم.

سرخوش: قهرمانی جهان را تکرار می‌کنیم

امیر سرخوش نیز از بی‌توجهی به بیلیارد گلایه دارد. او می‌گوید وزیر ورزش حتی یک تشکر خشک و خالی هم بعد از قهرمانی جهان انجام نداده و این مسأله باعث ناراحتی بیلیاردبازان می‌شود.

بعد از قهرمانی جهان واکنش‌ها به عملکرد شما چگونه بوده است؟

واکنش‌های جالبی را نظاره کردیم؛ اکثرا تیم‌ملی ایران را باور نداشتند؛ زمانی که ما بازی‌های شش توپ را هم از دست دادیم، هیچ‌کس فکر نمی‌کرد بتوانیم در بخش تیمی این‌قدر موفق باشیم. وقتی توانستیم به موفقیت برسیم، همه تیم‌ها متعجب شدند و با حیرت به ما نگاه می‌کردند. خیلی‌ها این موفقیت را تبریک گفتند که جا دارد از آنها تشکر کنم. از رسانه‌ها هم تشکر می‌کنم که قهرمانی‌مان در دنیا را به خوبی بازتاب دادند.

تیم ملی اسنوکر ایران بیوگرافی سهیل واحدی بیوگرافی امیر سرخوش بیلیارد باز حرفه ای اخبار ورزشی

در موفقیت کسب شده فدراسیون بیلیارد چقدر نقش داشت؟

فدراسیون حمایت خوبی از ما انجام داد و باعث شد که برای کسب این قهرمانی ما تنها نباشیم و از کمک‌های آنها استفاده کنیم. به هر ترتیب مسئولان فدراسیون زحمت کشیدند که ما توانستیم به این‌جا برسیم.

در صحبت‌هایت به بازی‌های شش توپ اشاره کردی. چرا بیلیاردبازان ایران در این بخش هیچ‌گاه موفق نیستند؟

نباید اینطور به ماجرا نگاه کنیم. بیلیارد ایران رشد خوبی داشته است اما مشکلی که ما داریم، این است که در بازی‌های یک نفره از اعتمادبه‌نفس کافی برخوردار نیستیم و نمی‌توانیم به اندازه بازی‌های تیمی منسجم باشیم. در همین مسابقات مصر هم با این مشکل روبه‌رو بودیم. ایران ٣ تیم را به این بازی‌ها اعزام کرده بود و از این٣ تیم هیچ فردی نتوانست در بازی‌های انفرادی یا شش توپ موفقیت چشمگیری کسب کند. اکثر بازیکنان تیم‌ملی در مرحله یک هشتم نهایی حذف شدند و نتوانستیم حریفان رودررو یا تک نفره را شکست بدهیم اما بحث امکانات مهم تلقی می‌شود زیرا اکثر بازیکنان ما تجربه دیدار‌های رودررو با بازیکنان بزرگ دنیا را ندارند و اگر می‌توانستیم اردوهایی داشته باشیم که با بزرگان دنیا به رقابت بپردازیم، قطعا اسنوکر ما در بخش شش توپ یا تک نفره نیز پیشرفت زیادی می‌کرد.

بعد از این قهرمانی تجلیل خاصی از سوی مسئولان از شما شد؟

متاسفانه واکنشی که از سوی مسئول خاصی دریافت نکردیم. حتما نمی‌دانند یا برایشان مهم نیست. ما چیز خاصی را دراین‌باره نشنیده‌ایم. فدراسیون به ما کمک کرد اما از جای دیگری به ما توجه نشد و حتی یک تبریک ضمنی هم به ما نگفتند. این درحالی است که تیم‌های فوق‌العاده‌ای در مسابقات حضور داشتند و هرگز فکر نمی‌کردم بتوانیم قهرمان جهان شویم. در جریان باشید هر کشوری در این مسابقات چند تیم به مسابقات فرستاده بودیم و ما در قرعه‌کشی شانس زیادی نداشتیم اما با کنار زدن همه رقبا جام گرفتیم.

انگار از مسئولان ورزش کشور گلایه‌های زیادی داری. درست است؟

به هر حال ناراحت می‌شویم. ما ٣‌سال پیش در مسابقات جهانی نایب‌قهرمان شدیم،‌ دو‌سال پشت‌سر هم قهرمان آسیا بودیم و درحالی‌که خیلی‌ها ولز یا چین و هند را شانس اول می‌دانستند در مسابقات اخیر به‌عنوان قهرمانی جهان رسیدیم. جالب است با این همه افتخار فدراسیون بیلیارد به‌دلیل کمبود بودجه حتی نمی‌تواند برای ما شرایط تمرینی خوبی به وجود بیاورد یا مربی خاصی بالای سر ما بگذارد. شخصا فقط به صورت اختصاصی و بدون مربی تمرین کردم. سهیل واحدی هم شرایط همسانی دارد. بد نبود در چنین شرایطی وزیر ورزش توجه ویژه‌ای به ما داشته باشد اما متاسفانه هیچ اقدامی صورت نگرفت.

برنامه‌ات برای آینده چیست؟

امیدوارم بتوانیم با تمرین و پشتکار باز هم قهرمان جهان شویم. مسابقات انفرادی جهان را در پیش خواهیم داشت که برای آن آماده خواهیم شد؛ زیرا نفر اول می‌تواند به تور اروپا برود و در آن‌جا مسابقه دهد. این مسابقات برای حرفه‌ای‌های دنیا است که ما در آن‌جا نیز می‌توانیم افتخارآفرینی کنیم. البته نیاز به تجربه فراوان داریم.

فکر می‌کنی در آینده بتوانید در شش توپ نیز به موفقیت برسید؟

نمی‌شود قولی دراین‌باره داد اما نیاز داریم مسابقات مختلفی را پشت سر بگذاریم. در بیلیارد تک نفره فقط خودت هستی که باید بازی را جمع کنی و جای اشتباه نداری. با یک اشتباه امکان دارد که حریف مقابل به اصطلاح میز بازی را جمع کند و شما را شکست دهد اما بازی دو نفره یا تیمی به گونه‌ای است که بازیکنان مکمل یکدیگر هستند و زمان برای جبران وجود دارد. پس ما باید به‌حدی از آمادگی برسیم و مسابقات زیادی را پشت‌سر بگذاریم تا بازی‌های تک نفره را نیز با موفقیت پشت‌سر بگذاریم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*