خانه / بورس و سهام / آخرین وضعیت صنایع پیشرو بورسی

آخرین وضعیت صنایع پیشرو بورسی

محمد شکوری راد در گفت‌وگو با  فارس، با اشاره به پیشنهاد وضع عوارض صادرات بر شرکت‌های سنگ‌آهنی در لایحه بودجه سال 93 کل کشور و میزان تاثیرپذیری آنان، اظهارداشت: عوارض پیشنهادی بسیار بزرگ است و پذیرفتن آن از سوی شرکت‌های سنگ‌آهنی منوط به آزادسازی قیمتشان خواهد بود.

وی ادامه داد: طبق پیشنهادی که از سوی دولت به مجلس ارائه شده، آزادسازی قیمت سنگ آهن به مراتب بیش از گذشته است، البته تغییرات قیمتی شرکت سنگ آهنی بسته به توافق میان فولادی‌ها و سنگ‌آهنی ‌ها خواهد بود.

این تحلیل‌گر بازار سهام با بیان اینکه نرخ فروش محصولات شرکت سنگ آهنی باید به شکلی منطقی با میزان عوارض اخذ شده، تعیین شود، گفت: در صورت دریافت عوارض از سوی دولت، شرکت‌های سنگ آهنی قطعاً افزایش نرخ خواهند داشت.

* دلیل صف خرید نمادهای حاضر در گروه بانک‌ها

شکوری راد با بیان اینکه یکسری گروه‌ها از جمله بانک‌ها در بازار چشم‌انداز خوبی برایشان وجود دارد، اظهار داشت: این گروه به نسبت دیگر گروه‌ها مورد اقبال بازار قرار گرفته و به همین دلیل برخی از آنان با صف خرید و افزایش قیمت مواجه شدند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اخیراً بانک مرکزی مجوز افزایش سرمایه بانک‌ها از محل دارایی‌های ارزی را صادر کرده یکی دیگر از دلایل ترسیم چشم‌انداز مثبت برای این گروه است.

مدیر گروه تحلیل کارگزاری سهم آشنا با تاکید بر اینکه در بازار معمولاً سهام شرکت‌ها در گردش است، گفت: به عنوان مثال در حرکت قیمتی یک گروه، سهام شرکت‌ها دست به دست بین سهامداران می‌چرخد و در این بین ممکن است برای چند روزی اصلاح قیمت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه نمادهای پالایشی با توجه به رشد شدید قیمتی طی 9 ماه ابتدایی سال جاری کمی به حاشیه رانده شده‌اند، گفت: اخبار مثبت و منفی پیرامون این شرکت‌ها از جمله کیفیت بنزین، و عدم برآورده کردن انتظارات سهامداران در گزارش‌های 6 ماهه موجب عدم اقبال بالای سهامداران نسبت به این شرکت‌ها شده است.

شکوری راد با بیان اینکه در معاملات چند روز گذشته بازار سهام، برخی پالایشگاه‌ها به دلیل طرح‌های توسعه‌ای با افزایش قیمت مواجه شده‌اند، گفت: برخی تصور می‌کنند افزایش قیمت بنزین در این گروه تاثیر مثبت خواهد داشت در حالیکه افزایش قیمت ارتباطی به سود آوری این شرکت‌ها ندارد.

وی ادامه داد: در این گروه شرایط سودآوری شرکت‌ها با یکدیگر متفاوت است، پالایشگاه‌ها با نرخ‌های جهانی محصولات خود را به دولت می‌فروشند.

شکوری راد درباره سودآوری شرکت‌های پتروشیمی و نکاتی که باید در این شرکت‌ها به آن توجه کرد، افزود: طرح‌های توسعه‌ای شرکت‌های پتروشیمی با توجه به ثبات نرخ ارز می‌تواند با هزینه‌های کمتری به بهره‌برداری برسد.

وی ادامه داد: بنابراین نکته قابل توجه این است که سرمایه‌گذاران طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی‌ها را در تصمیم‌گیری‌ها مورد توجه قرار دهند. در این میان پتروشیمی‌هایی که طرح توسعه‌ای نداشته و طی ماه گذشته از گپ قیمتی ارز استفاده زیادی کرده‌اند همواره با ریسک مواجه هستند.

این تحلیلگر بازار، بهبود شرایط سیاسی و ورود سرمایه‌گذاری خارجی را برای بسیاری از شرکت‌های بورسی مثبت ارزیابی کرد و گفت: در این بین سرمایه‌گذاران نباید شاخص فعلی بورس را مبنای تصمیم‌گیری و دریافت بازدهی فراتر دهند چراکه در این افزایش میزان شاخص می‌توان گفت حدود 70 درصد صنایع به این میزان رشد نکرده‌اند.

وی همچنین لزوم افزایش درصد سهام شناور شرکت‌ها را مورد توجه قرارداد و تاکید کرد: یکی از دغدغه‌های سازمان بورس افزایش درصد سهام شناور شرکت‌ها است و این امر کاملاً منطقی بوده چرا که قیمت سهام شرکت‌ها قابل اتکاء خواهند بود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*