خانه / آخرین اخبار / رضا مهماندوست به خاطر ۱۳ میلیون از ایران رفت الان ۴ میلیارد پاداش گرفت

رضا مهماندوست به خاطر ۱۳ میلیون از ایران رفت الان ۴ میلیارد پاداش گرفت

مربی پیشین تیم ملی تکواندو گفت: رضا مهماندوستReza Mehmandoustکه بدنش پر از ترکش‌های جنگ است مزدور نیست، مزدور کسی است که با بودجه بیت‌المال تجارت می‌کند.

همسر رضا مهماندوست رئیس فدراسیون تکواندو بیوگرافی میلاد بیگی بیوگرافی محمد پولادگر بیوگرافی مجید افلاکی بیوگرافی غلامحسن ذوالقدری بیوگرافی رضا مهماندوست اخبار تکواندو Reza Mehmandoustهمسر و خانواده رضا مهماندوست

مجید افلاکی در واکنش به حرف های اخیر رئیس فدراسیون تکواندو عنوان کرد:

روزی که پسر رضا مهماندوست را در غسالخانه برای دفن آماده می‌کردند در کنار رضا بودم. او تنها یک جمله خطاب به پسرش گفت. او اظهار داشت: پسرم آنهایی که باعث مرگ تو شدند تقاص کارشان را خواهند داد. رضا به خاطر ۱۳ میلیون مجبور شد از ایران برود و حالا بعد از مدال‌هایی که برای تیم آذربایجان به دست آورده چیزی حدود چهار میلیار تومان تنها پاداش گرفته است. تنها مدال طلای کاروان آذربایجان را رضا گرفت و حالا زمانی است که پولادگر باید به خودش بیاید. معنی حفظ ارزش‌هایی که حضرت آقا فرمودند واقعا در کجای ورزش کشور دیده می‌شود؟! کجا به فرمایش ولی‌امرمان توجه شده است؟

مربی پیشین تیم ملی اظهار داشت:

وقتی در فرودگاه در سفرهای مختلف از گیت رد می‌شدیم از بس در تن رضا مهماندوست ترکش و یادگاری جنگ بود، دائما بوق به صدا در می‌آمد اما حالا پولادگر او را مزدور می‌خواند. نخیر آقای پولادگر مزدور شما هستید که با پول بیت‌المال شرایط سفرهای آقایان و خودتان را فراهم می‌کنید. مزدور شمایید که با بودجه بیت‌المال تجارت می‌کنید. شما با ارث پدرتان نمایندگی فلان برند ورزشی را در ایران زده‌اید؟! می‌خواهید برای‌تان مزدور را معنی کنم؟ مزدور کسی است که پسرش را که در ایران دارای رنک زیر ۲۰ هم نیست به مسابقات جهانی مکزیک فرستاد و او هم تنها در این سفر توریست بود. مزدور کسانی هستند که در ابتدای حضورشان در تکواندو یک ماشین لادا داشتند و حالا بیش از چهار ماشین در پارکینگ خانه‌های‌شان پارک است. مزدور برخی‌ها هستند که داستان‌های خاص آنها را همه می‌دانند و از ترس‌شان خیلی‌ها به فدراسیون نمی‌روند. اینها مزدور هستند، نه کسی که جانباز مملکت است!

وی خاطرنشان کرد:

خواهش می‌کنم که اهالی تکواندو ساکت نشینند که همچنان آقایان تکواندو را چپاول کنند. دوست دارم به برخی بزرگان این رشته بگویم الان زمان سکوت نیست. بیایید و واقعا حرف بزنید. ببینید با خانواده دانش چه کردند، ببینید با امثال رضا مهماندوست‌ها چه کردند. چرا ذوالقدر همه کاره تکواندو شده است؟ چرا اجازه می‌دهید بیت‌المال را در تکواندو جارو کنند؟!  ظرفیت تکواندوی ایران یک برنز در ریو بود؟! بعد از لندن همین آقایان پشت مدال نقره معتمد پنهان شدند و امروز هم قطعا پشت مدال کیمیا پنهان خواهند شد. بیایید حرف بزنید تا اجازه ندهیم تکواندو بیشتر از این ضرر کند. مزدور کسی است که با پول بیت‌المال برای خودش پادشاهی درست کرده است.

رضا مهماندوست در سال ۱۳۴۴ در محله نظام آباد تهران به دنیا آمد. پدر وی گیلانی است. وی در شانزده سالگی ورزش تکواندو را نزد محمود مشهدی رجب در «باشگاه تهران جوان» شروع نمود. او فارغ‌التحصیل رشته تربیت بدنی از دانشگاه تهران و جانباز جنگ ایران و عراق است.

همسر رضا مهماندوست رئیس فدراسیون تکواندو بیوگرافی میلاد بیگی بیوگرافی محمد پولادگر بیوگرافی مجید افلاکی بیوگرافی غلامحسن ذوالقدری بیوگرافی رضا مهماندوست اخبار تکواندو Reza Mehmandoust

سوابق قهرمانی و مربی گری رضا مهماندوست

پیشینه قهرمانی

 • قهرمان تکواندوی بزرگسالان کشور، نیروهای مسلح و تورنمنت بین‌المللی فجر، (۱۳۷۱–۱۳۶۶).
 • مدال نقره تکواندوی ارتش‌های جهان، کره جنوبی، (سئول)، (۱۹۸۷).
 • مدال طلا تورنمنت بین‌المللی تکواندوی بلژیک، (بروکسل)، (۱۹۸۸).
 • مدال طلا تورنمنت بین‌المللی تکواندوی قبرس، (نیکوزیا)، (۱۹۸۹).
 • مدال برنز تکواندوی المپیک بارسلون، (۱۹۹۲).

پیشینه مربی گری

 • مربی بدنساز تیم ملی تکواندوی دانشجویان ایران، (۱۳۷۷).
 • مربی بدنساز تیم ملی تکواندوی ایران، (۱۳۸۱–۱۳۷۹).
 • سرمربی تیم ملی تکواندوی تایوان، قهرمان المپیک آتن، (۲۰۰۴).
 • مربی تیم ملی دانشجویان ایران، اسپانیا، (۲۰۰۶).
 • مربی تیم ملی تکواندوی ایران، (۱۳۸۶–۱۳۸۵).
 • سرمربی تیم ملی تکواندوی ایران، قهرمان جهان، جام جهانی، آسیا و بازی‌های آسیایی، (۱۳۹۰–۱۳۸۶).
 • سرمربی تیم ملی تکواندوی تایوان، (۲۰۱۴–۲۰۱۳)
 • سرمربی تیم ملی تکواندوی جمهوری آذربایجان، قهرمان جهان، (۲۰۱۵)، و دارای یک مدال طلا و دو برنز در المپیک برزیل (۲۰۱۶)

همسر رضا مهماندوست رئیس فدراسیون تکواندو بیوگرافی میلاد بیگی بیوگرافی محمد پولادگر بیوگرافی مجید افلاکی بیوگرافی غلامحسن ذوالقدری بیوگرافی رضا مهماندوست اخبار تکواندو Reza Mehmandoust

افتخارات رضا مهماندوست

رضا مهماندوست در سال ۲۰۱۱ به عنوان بهترین سرمربی مرد جهان از سوی فدراسیون جهانی تکواندو برگزیده شد.

عنوان بهترین سرمربی تکواندوی جهان بار دیگر در مسابقات جام جهانی تکواندو در مکزیک در سال ۲۰۱۵، از سوی فدراسیون جهانی تکواندو به مهماندوست اعطا شد.

کناره گیری از سرمربی گری تیم ملی

مهماندوست در مهر ۱۳۹۰ در اعتراض به آنچه عدم پرداخت دستمزد خود از سوی فدراسیون تکواندو نامید در گفت وگو با رسانه‌ها از سرمربی گری تیم ملی تکواندو استعفا داد. استعفایی که پس از مدتی به رغم تمایل وی برای بازگشت از سوی مسئولان فدراسیون تکواندو پذیرفته شد.

اختلاف با فدراسیون تکواندو

رضا مهماندوست کناره گیری خود از تیم ملی را اخراج تلقی و آن را توطئه رئیس و دبیر فدراسیون تکواندو دانست. وی اظهار داشت: «من هرگز پول اضافه نخواستم؛ همان پولی را خواستم که سایر همتاهایم در تیم‌های ملی کشتی و وزنه‌برداری از کمیته ملی المپیک می‌گرفتند. من هیچ جایی استعفای مکتوب ندادم. فقط شفاهی گفتم تا پولم را ندهند سر تمرینات نمی‌روم. تازه این جمله هم در زمان تعطیلی تمرینات تیم ملی مطرح شد اما آقایان اسمش را گذاشتند استعفا و برکنارم کردند، چون مشکل این بود که نمی‌خواستند پول‌هایم را بدهند، من از وزیر ورزش می‌خواهم به داد برسد و از زیر دست خود برایم احقاق حق کند».

وی چندین بار تأکید کرده است: «تا زمانی که پولادگر و تیم همکارانش خط و مشی تکواندو را تعیین می‌کنند، به تیم ملی بازنمی‌گردد». او اظهار داشت: «مسئولان فدراسیون تکواندو در زمان بستن قرارداد من فریب داده‌اند و از پولادگر و ذوالقدر نمی‌گذرم».

مهماندوست در گفت وگویی ادعا کرد دبیر فدراسیون تکواندو دستمزد بالا و امکانات خارج از عرف، از فدراسیون می‌گیرد: «آقای ذوالقدر بارها به من گفت همان دو و نیم میلیون برای من بس است. بعد من ماندم چطور خودشان از تلفن و ماشین فدراسیون استفاده می‌کنند و این که دبیر هستند و باید حقوق کارمندی بگیرند اما هنوز همان حقوق بالای ۲ میلیونی مربی گری را می‌گیرد؟ اگر قرار باشد با من بدبرخورد کنند، ناگفته‌های زیادی دارم که برای مردم بیان کنم … من وقتی سرمربی شدم چند نفر گفتند که آقای ذوالقدر آدم خطرناکی است. افتخاراتی که تو کسب کردی و کاری که تو کردی را ایشان کسب نکرده و انجام نداده …»

غلامحسن ذوالقدری دبیر وقت فدراسیون تکواندو دربارهٔ کناره گیری مهماندوست اعلام کرد: «با شرایطی که مهماندوست برایمان تعیین کرد، راهی جز پذیرش استعفای او نداشتیم … قطعاً در آینده نزدیک با اتکا به خرد جمعی و بررسی همه جوانب از بین گزینه‌های متعددی که کم هم نیستند یکی از چهره‌های علاقه‌مند، با انگیزه و با تجربه را در راستای حفظ قله رفیع قهرمانی و افتخارت به دست آمده تکواندو انتخاب و معرفی خواهیم کرد… با تأکید فراوانی که مهماندوست در رسانه‌ها برای کناره گیری داشت، فدراسیون هم استعفای او را قبول کرد …».

دبیر وقت فدراسیون تکواندو در پاسخ به این پرسش که چگونه و تحت چه شرایطی با استعفای شفاهی سرمربی تیم ملی موافقت کرده‌اید؟ گفت: «متأسفانه مهماندوست استعفای کتبی به ما ارایه نکرد و ما بر اساس اظهارات او در رسانه‌های گروهی تصمیم به این کار گرفتیم. این که وی استعفای کتبی ارایه نکرده، گناه ما نیست، اما طبق قانون وقتی فردی در رسانه‌های عمومی و رادیو و تلویزیون بحثی را مطرح کند خود به خود وجاهت قانونی پیدا می‌کند».

مهماندوست هم چنین مدعی شد هادی ساعی برای گرفتن رای در انتخابات آینده شورای اسلامی شهر تهران از برکناریش استفاده کرده و تیم ملی تکواندو را در اختیار خود گرفته است. وی ساعی را فاقد شاخصه‌های لازم برای ریاست فدراسیون دانست.

سید محمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو در واکنش به موضع گیری مهماندوست، به قرارداد وی اشاره و برخوردهای او را دردناک توصیف کرد: «ترجیح می هم دربارهٔ این موضوع زیاد صحبت نکنم، اما همین قدر بگویم که به مهماندوست علاقه‌مند بودم و مثل یک برادر در این چند سال که او هدایت تیم ملی را برعهده داشت از آبرو تا هر آنچه در توان داشتم برای او گذاشتم. برخوردهای او با کناره گیری از سرمربی گری تیم ملی برایم دردناک بود. مهماندوست مربی بزرگ و زحمت کشی است و منکر توانایی‌ها او نیستم. مضافاً این که ما هیچ کار غیرقانونی انجام ندادیم و تمام مدارک و مستندات کارهایمان در فدراسیون موجود است. اما بازی‌های المپیک در راه بود و ما باید جواب گوی وزارت ورزش و مردم باشیم… کادر جدید تیم ملی از بین مربیان با تجربه که خوشبختانه در تکواندو کم نیستند، انتخاب می‌شوند».

محمد پولادگر در اسفند ۱۳۹۰ در گفت وگویی اظهار کرد: «درب فدراسیون به روی هیچ‌کس بسته نیست، مهماندوست هم مانند سایرین از خانواده تکواندو بوده اما باید بدانیم همه ما در مقطعی و در هر جایگاهی که هستیم موقتی است … وی سال‌ها در خدمت تکواندو بوده و تجربه گرفته و در بین سرمایه‌های این ورزش مانند سایر تکواندوکاران و مربیان قرار دارد …».

در پی مزدور خواندن وی توسط سید محمد پولادگر پس از المپیک ۲۰۱۶ برزیل، وی بیانیه‌ای علیه او صادر و عنوان کرد: «به خاطر مطالبه حق و حقوقم من را اخراج کردید؛ بروید و تکواندو را به اهلش بسپارید».

حمایت‌ها

رئیس انجمن صنفی کانون تکواندوکاران ایران در آبان ۱۳۹۰ با انتقاد شدید از فدراسیون تکواندو گفت: «برخوردی که در این مدت با رضا مهماندوست صورت گرفت، غیرشرعی و غیراخلاقی بود … برخی آقایان چون خود بدون سابقه لازم اجرایی و فنی، مدیر و مربی شده‌اند بی هیچ توجیه و منطق کارشناسی می‌گویند تا دلتان بخواهد مربی خوب در کشور ریخته‌است … مربی گری در سطح ملی و بین‌المللی کاری جداگانه از تیم داری و حتی شاگرد سازی است که دانش تئوریک کافی، کاریزمای لازم و تجربه فراوان خاص خود را می‌طلبد … باید به جرأت گفت که در ایران به تعداد انگشتان یک دست هم مربی چون رضا مهماندوست که حائز چنین شرایطی باشد را نداریم. در ده سال گذشته بارها گفته‌ایم که نهادهای نظارتی غیر ورزشی از قوه قضائیه هم چون سازمان بازرسی کل کشور نحوه صرف پول بیت المال در فدراسیون تکواندو را بررسی کرده و به آگاهی مردم برسانند».

بیانیه اتحادیه متخصصان ورزش‌های رزمی

اتحادیه متخصصان ورزش‌های رزمی ایران در ۰۲/۲۷/ ۱۳۹۱ طی بیانیه‌ای ضمن حمایت از مهماندوست بر ضرورت بازگرداندن هر چه سریع تر او به هدایت تیم اعزامی به المپیک لندن تأکید کرد.

در بخش‌هایی از این بیانیه هفت بندی آمده‌است: «نکته حائز اهمیتی که پس از برکناری رضا مهماندوست پدیدار گشته‌است، به کارگیری سیستم نرم و هدف مند تخریب شخصیت فردی و فنی این مربی بزرگ است. گو این که این روش ناجوانمردانه، شیوه‌ای آشنا برای این اتحادیه است … افرادی که اساساً کم‌ترین وزنی در قیاس فنی با وی ندارند به دلیل شیفتگی در جاه بی‌مایه و خوش خدمتی به دیگران و در جهت اجرای همان روش نخ نما، کارآمدترین سرمربی ملی تاریخ ورزش‌های رزمی ایران را حقیرانه مورد هتاکی قرار می‌دهند … برکناری رضا مهماندوست با تمام سیاهی‌هایش یک نقطه روشن برای تکواندوی ایران به همراه داشت. افرادی که به رغم بهره‌گیری از پول مردم و بیت المال، پیشرفت تکواندو ایران را در عمل و رفتار مدیون مدیریت بی نقص! خود قلمداد می‌کردند، پس از سال‌ها لب به اعتراف گشوده و به حق آن را مرهون سال‌ها رنج جمیع خانواده تکواندو ایران دانستند … عزت مملکت و سربلندی ایران متاعی نیست که بازیچه دست یک گروه یا عده‌ای خاص قرار گیرد. بدون تردید در صورت بروز هرگونه اتفاق ناگوار در المپیک مسئولیت آن به طور کامل متوجه افرادی است که حب و بغض شخصی را بر مصالح و منافع ملی ارجحیت دادند».

واکنش رئیس فدراسیون تکواندو

سید محمد پولادگر پس از این بیانیه در گفت وگو با ایلنا در ۰۲/۳۰/ ۱۳۹۱ اظهار داشت: «خوشبختانه شرایط تکواندوکاران کشورمان در آستانه مسابقات المپیک خیلی خوب است … من وقتی در چند روز اخیر برخی اظهارات را که می‌بینیم آقایان دهانشان را باز کرده و سخنانی به گزاف بیان می‌کنند که باید به ایرانی بودن آن‌ها شک کرد. باید به حال کسانی که منافع شخصی را به منافع ملی ترجیح می‌دهند و به همین دلیل منافع ملی را زیر سؤال می‌برند، تاسف خورد … این قبیل کارها کار دشمنان است نه دوستان، من از رسانه‌ها انتظار دارم بلندگوی این قبیل افراد نباشند».

واکنش رئیس اتحادیه متخصصان

علی حق‌شناس در گفت وگو با سایت رسمی اتحادیه متخصصان ورزش‌های رزمی ایران در ۰۳/۱۳/ ۱۳۹۱ گفت: «مهماندوست خود انسان بزرگ و شریفی است که زحمات زیادی در عرصه‌های مختلف برای این کشور کشیده و نیازی به حمایت کسی ندارد … کارشناسی و بی غرض می‌گوییم کارشان در قضیه آقای مهماندوست درست نبوده است؛ چون بیش از هر چیز نگران آبروی کشورمان هستیم. هر کس به هر دلیل بخواهد تیم ملی کشورش سرشکسته باشد، فرومایه‌ترین آدم روزگار است. وطن فروشان واقعی را همه می‌شناسند. خواهشم این است که برخی افراد دم از میهن دوستی نزنند که کارنامه جالبی در این زمینه ندارند. همین افراد ۱۳ سال پیش نگذاشتند اولین تیم خصوصی ورزش ایران در یک تورنمنت معتبر بین‌المللی شرکت کند … شما ببینید کسانی که ده سال پیش در توهم از میان بردن یک تشکل نوپا (کانون تکواندوکاران ایران) و یک سبک ایرانی (تاپ تکواندو) در مقابل کره‌ای‌ها تعظیم می‌کردند که از آنان در داخل حمایت کنند، حالا برای ما صحبت از ایرانی بودن می‌کنند … برخی آقایانی که با صهیونیست‌ها پشت یک میز می‌نشینند و عکس یادگاری می‌گیرند به چه جراتی دم از منافع ملی می‌زنند؟!».

بیانیه‌های کانون تکواندوکاران ایران

درپی ناکامی تیم ملی تکواندو ایران در المپیک لندن، کانون تکواندوکاران ایران در مرداد ۱۳۹۱ در بیانیه‌ای شدید اللحن، این ناکامی را محصول برکناری مهماندوست اعلام کرد. دو ماه پیش از المپیک ۲۰۱۶ برزیل رئیس کانون تکواندوکاران ایران در خرداد ۱۳۹۵ ضمن هشدار جدی به کسب نتایج ضعیف در برزیل آن را برآیند کنار گذاشتن مهماندوست دانست. پس از المپیک ۲۰۱۶ برزیل کانون در بخشی از بیانیه خود در ۰۶/۰۱/ ۱۳۹۵ به کار بردن الفاظی اعم از مزدور و وطن فروش توسط رئیس فدراسیون و اطلاق آن به مهماندوست را محکوم کرد.

مجید افلاکی

مجید افلاکی در ۰۶/۰۱ / ۱۳۹۵ با انتقاد از مزدور خواندن رضا مهماندوست توسط سید محمد پولادگر به عدم پرداخت حقوق و پاداش قانونی مهماندوست و مرگ پسر وی ناشی از عدم پرداخت هزینه‌ای درمانی، جانبازی مهماندوست و وجود ترکش متعدد در بدن وی ناشی از جنگ ایران و عراق اشاره کرد.

یوسف کرمی

یوسف کرمی در ۰۶/۰۲ /۱۳۹۵ در مورد صحبت‌هایی که سید محمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو علیه مهماندوست عدم نتیجه‌گیری در المپیک لندن و ریو ناشی از برکناری مهماندوست توسط پولادگر دانست و از او انتقاد کرد.

یک نظر ثبت شده

 1. رضا مهماندوست متعصب ترین قهرمان و مربی
  فدراسیون کاراته و وزارت ورزش باید کمی منصفانه تر قضاوت کنند
  قهرمان و مربی تکواندو ایران نسبت به ورزشی که سالها در آن حضور و درخشش داشته و بسیار متعصب بوده این امر یک حداقل بزرگ برای یک ورزشکار و مربی حرفه ای می باشد رضا مهماندوست در حالی با تیم جمهوری آذربایجان درخشید که هنوز درگیر تعلم و فقدان از دست دادن فرزند نوجوانش است برای این چهره جهانی ورزش ملی ایران آرزوی بهترین ها را داریم

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*