خانه / بورس و سهام / حباب قیمتی در برخی صنایع مشهود است

حباب قیمتی در برخی صنایع مشهود است

در چند روز گذشته فعالان بازار سهام شاهد حرکت چرخشی سرمایه گذاران میان صنایع مختلف به صورت کوتاه مدت و جابه جایی از یک صنعت به سمت صنعتی دیگر بوده اند. محمد کفاش پیرامون نوسانات شدید قیمتی رخ داده در بازار سهام طی چند روز اخیر در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: مشاهده این رفتار در بازار سهام به دلیل ورود نقدینگی جدیدی است که سرمایه گذاران تازه وارد بدون تحلیل واقع بینانه از شرایط حاکم بازار سهام و با اهداف بسیار کوتاه مدت وارد بورس کرده اند.

وی همچنین عدم بررسی و آگاهی کافی سرمایه گذاران از لوایح و طرح های تصویب شده در مجلس شورای اسلامی را از جمله موارد تأثیرگذار بر نوسانات قیمتی سهام گروه ها و صنایع مختلف عنوان کرد.

مدیر عامل کارگزاری بانک مسکن راه برون رفت از شرایط فعلی را حاکم شدن تحلیل و هدایت نقدینگی جدید به سوی صندوق های سرمایه گذاری عنوان کرد و افزود: صندوق ها با بهره گیری از مدیران آگاه و آشنا به شرایط بازار سهام قابلیت کسب بازدهی مناسب به همراه مدیریت ریسک بالا را دارا می باشند و سرمایه گذاران مبتدی می توانند در نوسانات شدید بازار سهام نقدینگی خود را به این نهادهای مالی بسپارند.

کفاش با اشاره به نزدیک شدن فصل ارایه گزارش های عملکرد 9 ماهه شرکت ها و تأثیر آن بر تداوم روند صعودی شاخص کل بازار سهام، صنایعی همچون پتروشیمی، سیمان، سنگ آهن و نیز بانکداری را مثبت ارزیابی کرد و ابراز داشت: در شرکت های کوچک که طی مدتی کوتاه بازدهی چند صد درصدی را تجربه کردند، انتظار برای تداوم روند افزایشی چندان وجود ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سوال خبرنگار ما پیرامون روند آتی بورس و گمانه زنی در مورد وجود حباب قیمتی در سهام شرکت ها پاسخ داد: با توجه به رشد شاخص بورس و پوشش شکاف قیمتی دلار طی یکی دو سال اخیر و انتظار برای انجام عرضه های اولیه در آینده، اعتقادی به وجود حباب در کلیت بازار ندارم؛ ولی در سهام برخی از شرکت ها و صنایع کوچک به واسطه رشد هیجانی و بی منطق قیمت ها و در نتیجه رشد پی بر ای آنها به صورت چشمگیر، حباب قیمتی مشهود است.

در پایان مدیر عامل کارگزاری بانک مسکن به سرمایه گذاران توصیه کرد که جهت کنترل ریسک ناشی از نوسانات شدید بازار سهام هنگام سرمایه گذاری به پیش بینی سود و سیاست تقسیم سود شرکت ها در مجمع نیز توجه داشته باشند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*