خانه / بورس و سهام / منتفی شدن آزادسازی قیمت سنگ آهن

منتفی شدن آزادسازی قیمت سنگ آهن

ساتین : در حالی از چند هفته پیش تاکنون بحث های متعددی درباره آزادسازی قیمت سنگ آهن مطرح شده که وزیر صنعت، معدن و تجارت در تازه ترین اظهارنظر خود به صورت تلویحی این موضوع را منتفی دانست.

محمدرضا نعمت زاده در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پاسخ به این سوال که چه تصمیمی درباره آزادسازی نرخ سنگ آهن گرفته شده و این موضوع چقدر جدی است؟ گفت: تا جایی که من اطلاع دارم قیمت سنگ آهن همین الان نیز آزاد است. سنگ آهنی که به خارج از کشور صادر می شود به قیمت جهانی فروخته می شود و سنگ آهنی نیز که در داخل به فروش می رسد قیمت آن با توافق سنگ آهنی ها و فولادسازان تعیین می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در عین حال از ارائه جزئیات بیشتر درباره مباحث مطرح شده مبنی بر آزادسازی قیمت سنگ آهن دو واحد زیرمجموعه ایمیدرو خودداری کرد.

اوایل آذر ماه سال جاری رئیس ایمیدرو اعلام کرده بود که قیمت سنگ آهن آزاد نشده و هیچ تصمیم جدیدی هم برای آزادسازی نرخ سنگ آهن گرفته نشده است.

این در حالی است که رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن چندی پیش با اشاره به اینکه قیمت سنگ آهن برای دو واحد زیرمجموعه ایمیدرو شامل گل‌گهر و چادرملو آزاد شده است، در عین حال عنوان کرد که آزادسازی قیمت سنگ آهن برای شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو نیازی به مصوبه دولت نداشت و این اتفاق از طریق مصوبات داخلی سازمان توسعه معادن صورت گرفت.

به گزارش ایسنا، همچنین طبق قانون بودجه سال1393 از ابتدای سال آینده عوارض 10 درصدی از صادرات سنگ آهن اخذ می شود. ضمن این‌که قرار است طبق یک برنامه سه ساله عوارض صادرات سنگ آهن به 20 درصد رسیده و در همین مدت عوارض صادرات کنسانتره به تدریج کاسته شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*