خانه / آخرین اخبار / توضیحات علیرضا حیدری درباره بازیگر شدنش

توضیحات علیرضا حیدری درباره بازیگر شدنش

علیرضا حیدریAlireza Heidari  قهرمان سابق کشتی ایران و جهان – که چند ماهی است با خروج از فدراسیون کشتی، دیگر در ورزش فعالیتی ندارد، اخیرا به نقش‌آفرینی در یک فیلم پرداخته است.

در این فیلم سینمایی که پروانه نمایش آن هم صادر شده و در کشور اوکراین فیلمبرداری شده، دارنده مدال برنز المپیک ٢٠٠۴ به یاد دوران قهرمانی خود وزن زیادی کم کرده و روی تشک رفته است.

همسر علیرضا حیدری کشتی آزاد ایران بیوگرافی علیرضا حیدری بازیگران فیلم من یک ایرانی ام Alireza Heidari

قهرمان سابق کشتی ایران معتقد است نمایش این فیلم می‌تواند نقش کلیدی‌ای در بالا بردن جذابیت کشتی در میان مردم ایران داشته باشد. در ادامه، گفت‌و‌گوی «شهروند» را با علیرضا حیدری پیرامون اولین تجربه بازیگری‌اش و همچنین حال و روز کشتی می‌خوانید:

خبر نقش‌آفرینی شما در یک فیلم سینمایی کمی تعجب‌برانگیز بود. دراین‌باره صحبت کنید.

از سوی احمد نجفی پیشنهاد ایفای نقش در این فیلم به من شد و من هم‌چون فهمیدم این فیلم مربوط به کشتی است و می‌تواند به این رشته کمک کند،‌ آن را قبول کردم. البته تا قبل از این حتی به بازیگری فکر هم نکرده بودم و خیلی دوست نداشتم وارد این عرصه شوم اما چون فقط یک کشتی‌گیر می‌توانست این نقش را بازی کند، پذیرفتم. به‌هرحال کشتی ورزش اول کشور است و باید بیش از این دیده شود.

از ماجرای این فیلم برای مردم توضیح می‌دهید؟

این فیلم «من یک ایرانی‌ام» نام دارد و می‌تواند روح پهلوانی در رشته کشتی را زنده کند. از نظر من بعد از انقلاب نتوانستیم یک پهلوان در رشته کشتی معرفی کنیم و فقط در رسانه‌ها و میان مردم از این لفظ استفاده می‌شود. داستان این فیلم هم ماجرای کشتی‌گیری است که مهاجرت کرده و طی اتفاقاتی که برایش رخ می‌دهد، شخصیت یک اسطوره به خود می‌گیرد. این فیلم می‌تواند کشتی ایرانی را به خیلی از مردم به درستی معرفی کند.

پس به نظر می‌رسد شما هم حسابی از موضوع این فیلم راضی بودید. درست است؟

بله، همین‌طور است. جدا از کشتی این فیلم به بحث مهاجرت می‌پردازد که برخی نمی‌دانند چه اتفاقی برایشان بعد از خروج از کشور می‌افتد و بعد از انجام این کار نیمه خالی لیوان را می‌بینند. من خیلی سینمایی نیستم اما فکر می‌کنم فیلم خوبی از آب درآمده و در سینمای امروز که خیلی‌ها دنبال جمع کردن تماشاچی زرد هستند، این فیلم معناگرایی را جلوه داده است.

همسر علیرضا حیدری کشتی آزاد ایران بیوگرافی علیرضا حیدری بازیگران فیلم من یک ایرانی ام Alireza Heidari

اثری از شخصیت خود شما هم در این فیلم وجود دارد؟

با نام خودم که در این فیلم شرکت نکردم اما شاید در بخشی از آن، دقیقا طوری با این کشتی‌گیر برخورد می‌کنند که با من در روزهای آخر قهرمانی‌ام رفتار شد. مرا از کشتی بیرون کردند و این فیلم هم از همین‌جا شروع می‌شود. شاید مردمی که مرا خوب بشناسند، با دیدن این فیلم بفهمند که ماجرا کمی برایشان آشناست. من بعد از المپیک ٢٠٠۴ می‌خواستم برای مدال طلای المپیک تلاش کنم اما متاسفانه مرا بیرون کردند.

شما سال‌هاست کشتی را کنار گذاشتید، بازی در نقش یک کشتی‌گیر برایتان سخت نبود؟

شاید جالب باشد بدانید که من برای بازی در این فیلم ١٩ کیلوگرم در ٢ ماه کم کردم تا بتوانم فرم سابق خودم را داشته باشم. ما در سرمای ٣۵ درجه زیر صفر اوکراین این فیلم را فیلمبرداری کردیم که واقعا برایم سخت بود. شاید به اندازه یک نفر که مدال جهانی یا المپیک می‌گیرد، برای بازی کردن در این فیلم سختی کشیدم چون درست به دوران قهرمانی‌ام برگشته بودم.

گفتید در دوران قهرمانی شما را از کشتی بیرون کردند، اخیرا که از فدراسیون خارج شدید نیز همین اتفاق رخ داد؟

خیر، این بار خودم بیرون آمدم. به‌هرحال صندلی‌های کشتی پر است و هر کسی جایگاه خودش را دارد. من فقط یک فیلم بازی کردم و شاید دیگر این اتفاق برایم تکرار نشود اما هنوز هم مردم و هم خودم علیرضا حیدری را به‌عنوان یک کشتی‌گیر می‌شناسیم. وقتی نام علیرضا حیدری را در ذهن خودم تکرار می‌کنم، کنارش یک عکس کشتی می‌بینم. شاید این فیلم بتواند به مردم بفهماند که چرا من در کشتی نیستم.

بعد از المپیک تغییراتی در کادر فنی تیم‌های ملی کشتی به وجود آمد و رسول خادم بالاخره از سرمربیگری تیم‌ملی کنار رفت.

با تمام احترامی که برای رسول خادم قائلم، نمی‌توانم روی شخصیت او هیچ تحلیلی داشته باشم و این فرد را به خوبی بشناسم. خادم براساس تحلیل خودش کار می‌کند و هیچ‌کس نمی‌تواند کارهای او را پیش‌بینی کند. امیدوارم خادم از بحث فنی کشتی کنار برود و اجازه بدهد تا نفراتی که انتخاب شدند، با اعتماد به نفس کارشان را انجام دهند. البته خادم نشان داده که هر پستی هم بگیرد، به مربیگری از همه چیز بیشتر علاقه دارد و آن را به هر کاری ترجیح می‌دهد. به‌هرحال نفراتی که روی کار آمدند، از جنس کشتی هستند و نیاز به اعتماد دارند تا بتوانند نتیجه بگیرند.

علیرضا حیدری در مصاحبه ای در اسفند ۱۳۹۳ گفت : به تازگی متاهل شده‌ام و امیدوارم همسر خوبی باشم. شما هم اولین رسانه‌ای هستید که این موضوع را اعلام کردم.

همسر علیرضا حیدری کشتی آزاد ایران بیوگرافی علیرضا حیدری بازیگران فیلم من یک ایرانی ام Alireza Heidari

علیرضا حیدری (متولد ۱۵ اسفند ۱۳۵۴ در ملایر قد : ۱۸۶) کشتی‌گیر آزادکار ایرانی است. وی برندهٔ مدال برنز المپیک ۲۰۰۴ آتن، یک مدال طلا، سه نقره و یک برنز قهرمانی جهان، سه مدال طلای بازیهای آسیایی و چهار طلا و یک برنز قهرمانی آسیا شده‌است. وی هم اکنون نایب رئیس فدراسیون کشتی ایران می باشد.

 

حیدری اولین بار در قهرمانی جهان ۱۹۹۷ در ترکیب تیم ملی کشتی ایران در وزن ۸۵ کیلوگرم قرار گرفت. وی در این مسابقات با یک شکست از لس گاچز آمریکایی به مقام سوم رسید اما به عنوان فنی‌ترین کشتی‌گیر مسابقات انتخاب شد. حیدری سال بعد در قهرمانی جهان تهران تمام حریفان خود را از پیش رو برداشت و به مدال طلا رسید. سخت‌ترین کشتی او در دور نیمه‌نهایی مقابل یوئل رومرو کوبایی بود و در فینال مقابل ماگومد ابراهیموف کشتی‌گیر آذربایجانی‌الاصل تیم ملی مقدونیه کار نسبتاً راحت‌تری در پیش داشت. حیدری در همین سال در بازیهای آسیایی بانکوک نیز بدون مشکل چندانی به مدال طلا رسید.

حیدری که برای سر وزن رسیدن باید کیلوهای زیادی کم می‌کرد سال بعد به یک وزن بالاتر رفت و در قهرمانی جهان ۱۹۹۹ استانبول در وزن ۹۷ کیلوگرم حضور یافت. وی در دیدار فینال در یک کشتی نزدیک مغلوب سعید مرتضی‌علیف کشتی‌گیر داغستانی روسیه شد و به مدال نقره رسید. حیدری در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی از شانس‌های اصلی مدال طلای کاروان ورزشی ایران بود اما ضعیف‌تر از حد انتظار ظاهر شد و با شکست مقابل الدار کورتانیدزه کشتی‌گیر گرجستانی به مقام ششم رسید. سال بعد در قهرمانی جهان ۲۰۰۱ حیدری با ضربه‌فنی مغلوب گیورگی گوچیلیدزه کشتی‌گیر گرجستان شد و از دور مسابقات حذف شد. حیدری سال بعد در قهرمانی جهان تهران تا فینال بالا آمد اما باز هم الدار کورتانیدزه در یک کشتی نزدیک و پس از تساوی در وضعیت کلینچ او را مغلوب کرد. سال بعد در نیویورک نیز همین حکایت تکرار شد و حیدری باز هم در فینال و در کلینچ مغلوب کورتانیدزه شد. حیدری در المپیک ۲۰۰۴ آتن مقابل کورتانیدزه قرار گرفت و توانست این بار در وضعیت کلینچ او را مغلوب کند اما در کشتی نیمه نهایی از ماگومد ابراگیمف کشتی‌گیر روسی تبار تیم ملی ازبکستان شکست خورد و در دیدار رده‌بندی با برتری برابر کشتی‌گیر آمریکایی به نشان برنز رسید.

حیدری قبل از خداحافظی از ورزش حرفه‌ای به سمت سرمربی تیم ملی کشتی جمهوری اسلامی ایران نائل شد.

مدال‌های علیرضا حیدری
شرکت‌کنندهٔ کشور همسر علیرضا حیدری کشتی آزاد ایران بیوگرافی علیرضا حیدری بازیگران فیلم من یک ایرانی ام Alireza Heidari ایران
کشتی آزاد مردان
بازی‌های المپیک
برنزآتن ۲۰۰۴۹۶ ک‌گ
مسابقات جهانی
طلاتهران ۱۹۹۸۸۵ ک‌گ
نقرهآنکارا ۱۹۹۹۹۷ ک‌گ
نقرهتهران ۲۰۰۲۹۶ ک‌گ
نقرهنیویورک ۲۰۰۳۹۶ ک‌گ
برنزکراسنویارسک ۱۹۹۷۸۵ ک‌گ
بازی‌های آسیایی
طلابانکوک ۱۹۹۸۸۵ ک‌گ
طلابوسان ۲۰۰۲۹۶ ک‌گ
طلادوحه ۲۰۰۶۹۶ ک‌گ
قهرمانی آسیا
طلا۱۹۹۷ تهران۸۵ ک‌گ
طلا۱۹۹۹ تاشکند۹۷ ک‌گ
طلا۲۰۰۱ اولان باتور۹۷ ک‌گ
طلا۲۰۰۳ دهلی نو۹۶ ک‌گ
برنز۱۹۹۶ ژیائوشان۸۲ ک‌گ

 

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*