خانه / بورس و سهام / تحلیل هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده بورس

تحلیل هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده بورس

در هفته ای که گذشت بازار جو نسبتا پر نوسانی را پشت سرگذاشت و از رشد دسته جمعی گروه های پیشرو ماه های اخیر خبری نبود. در طول هفته شاهد بودیم که سرمایه های وارد شده به بازار به صورت چرخشی میان گروه های مختلف به حرکت در آمد و همین امر نیز جو مبهمی را بر معاملات پدیدار ساخت. شروع هفته با سقوط قابل ملاحظه گروه های شیمیایی و نفتی ،فلزی و معدنی و جو مبهم بسیاری از گروه های دیگر همراه بود و همین امر نیز به عقب نشینی شاخص های اصلی بازارمنجر شد . در دومین روز معاملاتی هفته با وجود بازگشت رونق به ماملات گروه شیمیایی و نفتی، این بار نوبت به خودروسازان و برخی بانکی ها بود که وارد فاز اصلاحی شوند و جو مبهم سایر گروه ها نیز عملکرد مثبت اما ضعیف بازار را در پی داشت. پس از تعطیلی میانی هفته، رونق بار دیگر به گروه های پیشرویی همچون فلزی، معدنی، شیمیایی و نفتی و گروه های دیگری مانند سیمانی ، ساختمانی، سرمایه گذاری، کاشی، غذایی بازگشت و همین امر شاخص های اصلی بازار را به میزان ملموسی تحریک کرد. در آخر هفته اما بار دیگر روند مبهمی بر بسیاری از گروه ها حاکم گردید . بانکی ها به لاد دفاعی رفته و بسیاری از پتروشیمی ها و نفتی ها منفی شدند. فلزی ها و معدنی عملکرد قو را به ثبت رساندندو دیگر گروه های بزرگ نیز کمابیش جو نه چندان مثبتی را پشت سر گذاشتند. گروه دارویی و قندی و قطعه سازان گروه خودرویی در این هفته علمکرد وبی را به ثبت رساندند.

خوراک پتروشیمی ها: این هفته گروه پتروشیمی پر حاشیه ترین و خبرساز ترین گروه بورسی بود. در طول هفته شاهد بدیم که برخی از مقامات مسئول از جمله دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی از نرخ هایی پایین تر از 13 سنت برای خوراک گازی واحد های پتروشیمی خبر دادند و در مقابل برخی از نمایندگان مجلس از توافق این نهاد با دولت برای اعمال نرخ های 13 سنتی از سال آینده سخن به میان آوردند. در عین از انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی خبر قطع گاز پتروشیمی ها به علت بالارفتن سطح مصرف گازخانگی و تجاری در کشور بیرون آمد و شرکت ملی گاز نیز این خبر را به گونه ای تکذیب کرد و از سوی دیگر برخی مقامات وزارت نفت بر قطع یا کاهش جریان گاز تحویلی به پتروشیمی را صحه گذاشتند. بدین ترتیب کلاف سردرگم. نرخ خوراک بدر این هفته نیز گره های بیشتری خورد. در روز چهارشنبه نیز شاهد بودیم که مدیرعامل شرکت ملی گاز اعلام کرد از زمانی که مصوبه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی پیرامون افزایش نرخ خوراک گازی پتروشیمی ها در اختیار شرکت ملی گاز قرار گرفته ، مصوبه مذکور اجرایی شده و بر این اساس نرخ گاز مورد مصرف در پتروشیمی ها برای سوخت به قیمت 80 تومان در هر متر مکعب و برای خوراک به قیمت 13 سنت بر اساس ارز مبادله ای محاسبه شده و بر اساس همین نرخ بدهی پتروشیمی ها به شرکت ملی گاز منظور گردیده است.

واگذاری ها و اصل 44: بحث نامه نگاری میان وزیر نفت و وزیر اقتصاد و درخواست زنگنه از طیب نیا برای خارج ساختن نام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از لیست واگذاری ها خبرساز شد و مجلس را به واکنش وا داشت. شاهد بودیم که پس از علنی شدن این موضوع، برخی نمایندگان مجلس به شدت به این اقدام وزیر نفت انتقاد وارد ساخته و این کار را مخالف رویه واگذاری شرکت های دولتی مطابق با ابلاعیه سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی دانسته و تهدید کردند در صورت توافق وزیر اقتصاد با این موضوع، مجلس وارد عمل شده و جلوی اینگونه اقدامات را خواهد گرفت.

در عین حال مدیر پذیرش فرابورس از موافقت هیئت پذیرش فرابورس با درخواست پذیرش کشتیرانی دریای خزر با سرمایه 540 میلیارد ریال و لیزینگ امید با سرمایه 300 میلیارد ریال خبر داد و سرپرست پذیرش شرکت بورس نیز اعلام کرد که پذیرش سه شرکت پالایش نفت جی، سیمان فارس و خوزستان و سرمایه گذاری دارویی تامین و عرضه سهام این شرکت ها در بورس مورد موافقت این نهاد قرار گرفته و با انتقال لیزینگ ایرانیان از فرابورس به بورس موافقت شده است.

بودجه و هدفمندی یاران ها: در این هفته بررسی لایحه بودجه 93 در کمیسیون برنامه و بودجه پیگیری شد و قرار است این جلسات تا هفته آینده ادامه یافته و از دو هفته آینده نیز جلسات کمیسیون تلفیق برگزار شود. همچنین برخی از نمایندگان از عزم جدی دولت برای ارائه لایحه هدفمندی یارانه ها پیش از زمان شروع به کار کمیسیون تلفیق یا همزمان با جلسات این کمیسیون خبر دادند.

پیش بینی هفته آینده:

از آنجا که بازار وارد فاز اصلاحی البته نه چندان قوی شده ، انتظار می رود که در هفته آینده نیز شاهد نوسانات مکرر قیمتی در گروه های مختلف و در نتیجه روند نوسانی شاخص های اصلی بازار باشیم. به نظر نمی رسد که در هفته آینده با توجه به تعطیلات پیش رو، سطح فعالیت فعالان بازار به قدرت هفته های اخیر باشد و به علاوه نزدیک تر شدن به زمان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق نیز می تواند کمی فضای محافظه کارانه را در میان فعالان حرفه ای تر بازار رقم بزند. انتظار می رود که وروند افولی گروه پتروشیمی حتی تا اوسط هفته آینده نیز کشیده شده و گروه نفتی نیز هفته نه چندان پر رمقی را تجربه کند. با توجه به عقب نشینی نسبی گروه بانکی در این هفته و اصلاح قیمتی البته نه چندان قابل ملاحظه در برخی نمادهای این گروه ، احتمال اقبال مجدد سرمایه گذاران در هفته آینده وجود داشته اما نباید انتظار عملکرد خیره کننده گروه مذکور را داشت. دارویی ها نیز در آستانه ورود به لاک دفاعی به نظر می آیند. احتمال می رود روند صعودی گروه فلزی و معدنی تا اوسط هفته پیش رو کاملا مهار شده و شاهد عرضه های سنگین در این گروه ها باشیم. گروه ساختمانی و انفورماتیک نیز پس از رشد محسوس در هفته های گذشته به نظر نمی رسد که بتوانند به صورت یکپارچه به مدار صعود بازگردند . جو مبهمی نیز برای گروه سرمایه گذاری پیش بینی می شود.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*