خانه / سیاسی / بیوگرافی مسعود سلطانی فر وزیر جدید ورزش و جوانان +سوابق

بیوگرافی مسعود سلطانی فر وزیر جدید ورزش و جوانان +سوابق

مسعود سلطانی فر Masoud Soltanifar (متولد ۱۳۳۸ در تهران)، سیاست‌مدار اصلاح طلب، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، عضو غیرموظف هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش، عضو سابق فراکسیون اصلاح طلبان چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران و از اعضای حزب اعتماد ملی است. وی معاون اسبق سازمان تربیت بدنی، قائم‌مقام مصطفی هاشمی‌طبا در زمان ریاست وی بر سازمان تربیت بدنی به مدت دو سال (در سال‌های ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵) و همزمان معاونت اداری و مالی این سازمان، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است.

سلطانی‌فر دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی است. وی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده و سابقه همکاری با حسن روحانی را داراست و به عنوان مسئول کمیته ورزش روحانی فعالیت کرده است. سلطانی‌فر به عنوان نماینده مردم تهران در شورای شهر نیز انتخاب شده بود که پس از رفتن به میراث فرهنگی از شورای شهر تهران استعفا کرد.

وی در دوره‌ای که تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی ۱۹۹۸ راه یافت و هنگامی که دولت اصلاحات تازه روی کار آمده بود، قائم‌مقام مصطفی هاشمی طبا شد.

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان مسعود سلطانی‌فر سوابق مسعود سلطانی فر سوابق حسن روحانی دولت تدبیر و امید بیوگرافی مسعود سلطانی فر اصلاح طلبان چه کسانی هستند

نامزدی وزارت ورزش و جوانان دولت یازدهم

سلطانی‌فر یکی از سه وزیر پیشنهادی کابینه حسن روحانی بود که موفق به اخذ رای اعتماد از مجلس نهم نشد. وی که به عنوان وزیر ورزش و جوانان معرفی شده بود با ۱۱۷ رای موافق، ۱۴۸ رأی مخالف و ۱۸ رأی ممتنع موفق به کسب رای اعتماد از مجلس نهم نشد.

عضویت چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران

سلطانی‌فر که در انتخابات چهارمین دوره شورای شهر تهران توانسته بود جایگاه ۳۲ را کسب کند، به عنوان اولین عضو علی‌البدل شورای شهر انتخاب شد که نهایتاً با حذف محمد مهدی مفتح به دلیل راه یافتن وی به مجلس شورای اسلامی در انتخابات میان دوره‌ای، به شورای اسلامی شهر تهران راه یافت.

عضویت در هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش

در ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ با تصویب وزیران عضو شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و تأیید حسن روحانی، سلطانی‌فر به مدت سه سال به عنوان عضو غیرموظف هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش انتخاب گردید و جایگزین علی صدوقی شد.

معاونت رئیس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

در ۱۰ بهمن ۱۳۹۲ و پس از استعفای محمدعلی نجفی از ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، حسن روحانی، طی حکمی مسعود سلطانی‌فر را به عنوان معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منصوب نمود.

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان مسعود سلطانی‌فر سوابق مسعود سلطانی فر سوابق حسن روحانی دولت تدبیر و امید بیوگرافی مسعود سلطانی فر اصلاح طلبان چه کسانی هستند

هفته گذشته بود که رئیس جمهور دولت یازدهم، در آخرین سال این دولت، حاضر به خداحافظی با سه وزیر خود شد؛ یکی «فانی» از وزارت آموزش و پرورش در اوج فسادهای مالی این وزارتخانه، دوم «گودرزی» در کمال نارضایتی از حاصل عملکردهایش در ورزش و جوانان و سوم «جنتی» در پی کارنامه ناموفق در فرهنگ و ارشاد اسلامی.

اما ظاهراً موج این تغییرات در ترکیب کابینه قرار است به سایر دستگاه های دولت نیز سرایت کند به طوری که تا این لحظه گزینه های رئیس جمهور دولت یازدهم برای وزارت ورزش و جوانان، «مسعود سلطانی فر»؛ معاون رئیس جمهور و رئیس فعلی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و «سید رضا صالحی امیری» رئیس فعلی سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای وزارت ارشاد است که یکشنبه این هفته به مجلس معرفی خواهند شد.

«مسعود سلطانی فر» که در رشته علوم سیاسی تحصیلات دانشگاهی دارد یک بار در ابتدای دولت یازدهم، تجربه تلخ عدم رأی اعتماد از مجلس را چشیده است در دوره مجلس نهم وی به عنوان گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت ورزش و جوانان به مجلس معرفی شد اما پشت سد اعتماد مجلسی ها باقی ماند و رئیس جمهور مثل دولت قبل، هر کسی را که مجلس، رد کرد در جایگاه معاون رئیس جمهور قرار داد و سهم سلطانی فر نیز ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شد.

البته سلطانی فر، دومین رئیس دولت یازدهم در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است که بهمن ماه ۱۳۹۲ حکم ریاستش را از رئیس جمهور گرفت، اولین رئیس، «محمدعلی نجفی» بود که او هم از مجلس برای وزارت آموزش و پرورش نتوانسته بود رأی اعتماد بگیرد و به بهانه بیماری قلبی از سازمان میراث فرهنگی کوچ کرد و مشاور رئیس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی شد.

اما آیا این بار با تغییر ترکیب مجلس از نهمین دوره تا دهمین دوره، امیدی هست که سلطانی فر با کارنامه ای شعاری از گردشگری در این دولت بتواند اعتماد مجلسی ها را به دست آورد؟

از سوی دیگر گفته می شود حسن روحانی در فهرستی که برای گزینه های وزارت آموزش و پرورش جمع آوری کرده است باز هم «محمد علی نجفی» را از قلم نینداخته است اگرچه نام هایی چون دانش آشتیانی هم در این لیست حضور دارند اما تکرار این اسامی در این دولت بسیار جالب است، نجفی، سلطانی فر، صالحی امیری.

آیا این افراد این قدر در تخصص های متفاوت، چیره دست هستند و تبحر دارند که فردی مثل محمدعلی نجفی به ناگاه از گزینه وزارت آموزش و پرورش به سمت میراث فرهنگی و گردشگری و بعد از آن مشاور امور اقتصادی و در نهایت باز هم آموزش و پرورش، چرخش ۳۶۰ درجه ای پیدا می کند؟

صالحی امیری و سلطانی فر نیز به همچنین. چرا که «صالحی امیری» همان ابتدای دولت یازدهم سرپرست وزارت ورزش و جوان شد و سپس به مرکز اسناد و کتابخانه ملی رفت و حالا قرار است برای وزارت ارشاد معرفی شود. یا «سلطانی فر» بعد از اینکه نتوانست وزیر ورزش و جوانان شود ۳ سال از عمر دولت را در قالب «رئیس»، مشغول کارآموزی در سازمان کاملاً تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شد.

تغییر در کابینه دولت به منظور سالم سازی و چابک سازی، مطلوب است اما اگر دایره افراد اطراف رئیس جمهور کمی بزرگ تر شود و گزینه های متخصص و کاربلد در هر زمینه ای بازی داده شوند وگرنه مجموعه دولت، یک پازل با قطعات محدود نیست که هر بار با جابجا کردن آن قطعه های محدود به دنبال رسیدن به یک تصویر کامل باشیم.

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*