خانه / بورس و سهام / ارزش ۱۵ شرکت بزرگ بورس به ۸۰ میلیارد دلار رسید + جدول سود

ارزش ۱۵ شرکت بزرگ بورس به ۸۰ میلیارد دلار رسید + جدول سود

آمار‌ها نشان می‌دهد؛ ارزش کل 15شرکت بزرگ بازار سهام به 80میلیارد دلار رسیده است.به گزارش همشهری، ارزش کل بازار سهام یکی از شاخص‌هایی است که براساس آن بورس‌های معتبر جهان با یکدیگر مقایسه می‌شوند، این شاخص در گزارش‌های فدراسیون جهانی بورس‌ها بر مبنای دلار آمریکا محاسبه می‌شود.

در حال حاضر بورس نیویورک با ارزشی معادل 14.5 هزار میلیارد دلار بزرگ‌ترین بورس دنیاست. ارزش کل بورس تهران نیز در پایان هفته گذشته به 144 میلیارد دلار رسید. روند صعودی ارزش بورس تهران از ابتدای دهه 80آغاز شد و در میانه‌های سال 83در بالاترین نقطه به 42 میلیارد دلار رسید. در آن زمان ارزش هر دلار آمریکا کمتر از 900تومان بود اما در حال حاضر ارزش هر دلار آمریکا دربازار آزاد در محدوده 3هزار تومان است.

روند صعودی ارزش بورس تهران در کل دهه 80به‌طور متناوب ادامه یافت اما با آغاز دهه 90بار دیگر روند صعودی بورس شتاب بیشتری گرفت و در سال‌جاری تاریخ همچون دهه گذشته تکرار شد و شاخص‌های بورس تهران با صعود‌های انفجاری مواجه شدند. به‌طوری که امسال پس از یک دهه رکورد بازده بورس تهران که متعلق به سال 82بود شکسته شد و به 132درصد رسید.
همزمان با رشد شاخص بورس ارزش کل بورس تهران هم رشد کرد، رشد ارزش بورس تهران به‌معنای بزرگ‌تر شدن شرکت‌های بورس است. آمار‌ها نشان می‌دهد ارزش کل بورس تهران در حال حاضر به 432هزار میلیارد تومان رسیده است که از این میزان 240هزار میلیارد تومان معادل 80میلیارد دلار در اختیار 15شرکت نخست بورس است.

فهرست 15شرکت بزرگ نشان می‌دهد که این شرکت‌ها در 3صنعت پتروشیمی، نفت و گاز، بانکداری، معادن و فلزات تقسیم‌بندی شده‌اند و فقط شرکت مخابرات است که در هیچ کدام از این دسته بندی‌ها قرار نمی‌گیرد.در حال حاضر شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس با ارزشی معادل 14میلیارد دلار(42هزارو 507میلیارد تومان) بزرگ‌ترین شرکت بورس است و پس از آن پالایش نفت بندرعباس با ارزشی معادل 6.5 میلیارد دلار (19هزارو 391میلیارد تومان) در رتبه دوم بورس قرار گرفته است. پس از این دو شرکت بزرگ شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس، مخابرات و گسترش نفت و گاز پارسیان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

ارزش هر 4شرکت در محدوده 5.6 میلیارد دلار مدام در نوسان است و این 4 شرکت رقابت تنگاتنگی در فهرست شرکت‌های بزرگ بورس دارند. پس از این شرکت‌ها به‌ترتیب شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی تأمین، معدنی و صنعتی گل گهر، سرمایه‌گذاری‌غدیر‌، معدنی‌وصنعتی‌چادرملو، پالایش نفت اصفهان، گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید، شرکت ارتباطات سیار ایران، مپنا وبانک ملت در رتبه‌های بعدی بورس تهران جای گرفته‌اند.

تحلیل سهام تحلیل بورس ارزش سهام ارزش بورس اخبار سهم اخبار بورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*