خانه / آخرین اخبار / زیان ۲۸۰۰ میلیاردی یک پتروشیمی‌ در دولت یازدهم!

زیان ۲۸۰۰ میلیاردی یک پتروشیمی‌ در دولت یازدهم!

در ۳٫۵ سال گذشته که دولت یازدهم بر مسند امور اجرایی کشور قرار گرفته صنعت پتروشیمی کشور اوضاع چندان خوبی را سپری نمی‌کند.
 تغییر و تحولات مدیریتی و عدم اعتقاد بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت به پیشبرد صنایع پایین دستی و فرآورده‌های نفتی شرایطی را فراهم کرده که صنعت پتروشیمی کشور در سال‌های فعالیت دولت یازدهم بعد از نزدیک به یک دهه با افت صادرات رو به رو شود.
وضعیت شرکت‌های پتروشیمی در بورس هم چندان مناسب نیست و بررسی شاخص‌های آنها در بازار سرمایه نشان می‌دهد، که پتروشیمی کشور با وضعیت نه چندان خوبی در سالهای اخیر رو به رو شده است. اغلب کارشناسان معتقدند که یکی از دلایل اصلی مشکلات صنعت پتروشیمی در ۳٫۵ سال گذشته مشکلات مدیریتی در این صنعت است.
 سود سهام پتروشیمی شیراز سوابق مرضیه شاهدایی سوابق بیژن نامدار زنگنه دولت تدبیر و امید تحلیل پتروشیمی شیراز بیوگرافی بیژن زنگنه اصلاح طلبان چه کسانی هستند
چند ماه قبل بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت روحانی مرضیه شاهدایی بی تجربه را به عنوان نخستین مدیر زن صنعت نفت به جای عباس شعری مقدم منصوب کرد. به نظر می‌رسد وزیر نفت با انتصاب معاونی کم تجربه در حوزه پتروشیمی به دنبال دخالت مستقیم خود در این صنعت است. زنگنه بارها اعلام کرده به پالایشگاه سازی و گسترش صنایع پایین دستی صنعت نفت به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی اعتقاد ندارد. بررسی وضعیت این صنایع در دوره قبل وزارت زنگنه طی سالهای فعالیت دولت اصلاحات هم به خوبی موید این مسئله است.
اما بررسی وضعیت چند پتروشیمی مهم کشور به خوبی شرایط این صنعت را در سالهای فعالیت دولت تدبیر و امید به تصویر می کشد. به گزارش «نسیم آنلاین»، یکی از این پتروشیمی‌ها، پتروشیمی شیراز است. این پتروشیمی در نیمه اول سال ۹۰،  ۳۸٫۵ میلیارد تومان سود خالص به دست آورده است. ۶ ماه اول سال ۹۱ این سود به ۱۹۳ میلیارد تومان رسیده که  ۴۰۰ درصد افزایش یافته است. در شش ماهه نخست سال ۹۲ هم به عنوان آخرین شش ماهه دولت قبل ۲۱۵ میلیارد تومان سود خالص به دست آورده که نسبت به سال قبل ۱۱ درصد افزایش سود داشته است.
اما با روی کار آمدن دولت یازدهم وضعیت این پتروشیمی به طور کامل دگرگون شد. در ۶ ماهه نخست سال ۹۳ به عنوان اولین بهار و تابستان فعالیت دولت حسن روحانی این پتروشیمی با ۱۱۵ میلیارد تومان سود خالص، ۴۶ درصد کاهش سود داشته است. این شرکت پتروشیمی در نیمه اول سال ۹۴، ۱۷٫۸ میلیارد تومان سود خالص داشته و با ۸۴ درصد کاهش مواجه شده است. در نیمه اول سال ۹۵، ۶۴٫۴ میلیارد تومان زیان خالص و ۴۶۰ درصد کاهش سود در این شرکت دیده شد.
در نهایت اگر برای مقایسه وضعیت این شرکت پتروشیمی از روزهای ابتدای دولت یازدهم تاکنون عملکرد نیمه اول سال ۹۲ را با نیمه اول سال ۹۵ مقایسه کنیم به کاهش قابل توجه ۱۳۰ درصدی سود این شرکت یعنی معادل ۲۸۰ میلیارد تومان می‌رسیم.
سود سهام پتروشیمی شیراز سوابق مرضیه شاهدایی سوابق بیژن نامدار زنگنه دولت تدبیر و امید تحلیل پتروشیمی شیراز بیوگرافی بیژن زنگنه اصلاح طلبان چه کسانی هستند
به گزارش نسیم، با این حساب باید گفت که این شرکت بدترین عملکرد در ۸ سال اخیر را طی شش ماه اول سال جاری داشته زیرا با کاهش ۸ درصدی فروش، ۳ درصدی سود ناخالص، ۳۱ درصدی سود عملیاتی و ۴۶۰ درصدی سود خالص مواجه شده است. با این حساب اگر به قول قدیمی‌ها بگوییم که “مشت نمونه خروار است” باید گفت وقتی یکی از مهم‌ترین شرکتهای پتروشیمی کشور با این حال و روز مواجه است، وای به حال باقی شرکت‌های پتروشیمی کشور! باید دید مسئولان وزارت نفت و شرکت پتروشیمی چه پاسخی را در برابر این وضعیت اسفبار دارند؟
منبع : نسیم آنلاین

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*