خانه / بورس و سهام / بلومبرگ از هجوم سرمایه‌گذاران ایرانی به بورس می‌گوید

بلومبرگ از هجوم سرمایه‌گذاران ایرانی به بورس می‌گوید

خبرگزاری بلومبرگ روز جمعه گزارشی از هجوم سرمایه‌گذاران ایرانی به بورس و تقویت این بازار نسبت به بازارهای طلا، ارز و ملک خبر داد.

ساتین به نقل از (سنا)، به نقل از ایرنا، برای اینکه بپذیریم مردم ایران وعده حسن روحانی، رییس جمهوری این کشور را برای بهبود روابط با اقتصاد جهانی پذیرفته‌اند باید به بازار بورس و اوراق بهادار ایران نگاه کرد.

درحالیکه معاملات روزانه بورس ایران تنها با 22 ثانیه تعامل‌های بورس در آمریکا برابر است، بازار ایران به شدت رو به شکوفایی است. شاخص بورس در سال جاری با افزایش 133 درصدی به رکوردی دست یافت، بیشتر معاملات بعد از انتخاب روحانی به ریاست‌جمهوری انجام شده است که در پنج ماه اول ریاست جمهوری‌اش توانست با قدرت‌های جهانی به توافقی دست یابد.

این گزارش با اشاره به اینکه بعضی از جوانان ایرانی درحال سرمایه‌گذاری در بورس هستند به نقل از شرکت مشاوره‌ای ˈشرکای ترکوآیزˈ نوشت: ایرانی‌ها سرمایه‌های خود را از بخش‌هایی که به منابع معمولی درآمدزایی در ایران تبدیل شده یعنی طلا، دلار وملک خارج می‌کنند تا در بازار بورس سرمایه گذاری کنند.

درحالی که خارجی‌ها می‌توانند در بورس ایران سرمایه‌گذاری کنند، یک سرمایه‌گذار بین‌المللی نمی‌تواند بیش از 10 درصد ازسهام یک شرکت را بخرد و به دلیل محدودیت‌های بانکی میزان مشارکت این افراد معین است.

معامله در بورس رو به افزایش است درحالیکه روزانه 203 میلیون دلار سهام معامله می‌شود؛ این رقم دو سال قبل 83 میلیون دلار و در سال 2006 تنها 20 میلیون دلار بود. نرخ متوسط خرید و فروش ها در بازار بورس آمریکا در سال جاری به 220 میلیارد دلار رسیده است.

بخش نفت و بانک‌ها ازجمله بیشترین برنده‌های بورس بوده است. ارزش سهام بانک صادرات ایران درسال جاری 144 درصد و سهام شرکت نفت و گاز پارسیان نیز 87 درصد افزایش یافت.

ˈرامین ربیعیˈ، مدیر اجرایی شرکت ترکوآیز گفت: شاهد جریان فراوان پولی هستیم که از سرمایه گذاران شخصی به بازار بورس وارد می شود. برداشت ها بعد از انتخابات به کلی تغییر کرد و احتمال مخاطرات سیاسی، خطر جنگ و خطر تحریم به شدت کاهش یافت.

به گفته ربیعی، ارزش بورس بیش از حد و بسیار سریع اتفاق افتاد و این امر بیش از آنکه بنیادی باشد روانی است.

افزایش شاخص بورس در سال جاری در حالی روی داد که این شاخص در سال 2012 حدود 55 درصد و در سال قبل 24 درصد افزایش یافته بود. ارزش بازار همه شرکت ها تقریبا دو سوم از سال 2011 افزایش یافته و به 175 میلیارد دلار رسیده است.

کمتر ازیک ماه بعد از ریاست‌جمهوری روحانی، شرکت پتروشیمی و سرمایه‌گذاری تامین در اولین پذیره‌نویسی عمومی 203 میلیون دلار سهام فروخت که آن را به هفتمین شرکت بزرگ بورس تبدیل کرد.

بلومبرگ با اشاره به افزایش ارزش ریال نوشت: این امر نیز باعث افزایش نرخ سودهای دلاری شده است.

صندوق بین‌المللی پول پیش بینی کرده است اقتصاد ایران در سال 2014 بهبود یافته و رشد اقتصادی 1.3 درصدی را تجربه کند.

ˈعباس آملی رنانیˈ، کارشناس اقتصادهای نوظهور در بانک سلطنتی گروه اسکاتلند، گفت: درهر گامی ازاین راه سرمایه‌گذاران داخلی وخارجی علاقه به بهره‌برداری ازکوچک‌ترین فرصت های اقتصادی دارند که برای جذب سرمایه بخش خصوصی با مشکلات زیادی روبروست.

نسبت قیمت به درآمد سهام درسال جاری 34 درصد افزایش یافت وبه 7.8 درصد رسید که البته نسبت به شاخص بازار روبه رشد یعنی 11.8 درصد و شاخص بورس قطر یعنی 13.3 درصد کمتر است

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*