خانه / بورس و سهام / تحلیل بورس در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده بورس

تحلیل بورس در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده بورس

ساتین به نقل از نمابورس بورس تهران در این هفته تحت تاثیر جو مبهم حاکم بر بسیاری از گروه ها و همچنین افت ملموس نمادهای پتروشیمی در پی ابهامات موجود بر سر نرخ خوراک گازی پیش روی این صنعت، معاملاتی متزلزل را تجربه کرد و در نهایت نیز به لطف بازگشت رونق به معاملات گروه های پیشرو در روز چهارشنبه شاهد رشد جزئی شاخص کل در طول هفته بودیم. در روز ابتدایی هفته گروه پتروشیمی و بانکی و خودرویی بیشترین تاثیر را بر عملکرد منفی بازار گذاشتند و در روز یکشنبه نیز با وجود برگشت بانکی ها به مدار صعود و معاملات پر رونق غذایی ها ، این نفتی ها و فلزی ها بودند که در کنار گروه های رو به افول ابتدای هفته بازار را منفی ساختند. در عین حال روز دوشنبه شاهد رشد بسیار جزئی برخی شاخص های اصلی بازار بودیم که بازگشت اقبال سرمایه گذاران به گروه های نفتی، خودرویی و ادامه روند صعودی گروه فنی مهندسی و ساختمان بر این روند بسیار موثر بود. پس از تعطیلی روز سه شنبه نیز شاهد بودیم که رونق به بسیاری از گروه های رو به افول بازار بازگشت و بهبود وضعیت پتروشیمی ها و اقبال به گروه هی خودرویی، نفتی، سیمانی، بانکی و ادامه روند صعودی در گروه ساختمانی و غذایی رشد شاخص ها را رقم زد و در مقابل افول بسیاری از نمادهای فلزی و دارویی و بسیاری ازگروه های کوچک در مقابل این روند قرار گرفتند.

نرخ خوراک پتروشیمی ها: این هفته نیز مهمترین خبر موجود در بازار ، بحث نرخ خوراک پتروشیمی ها بود. از اوایل هفته مقامات وزرات نفت و برخی از نمایندگان مجلس خبر از اعلام قریب الوقوع نرخ خوراک گازی دادند. نمایندگان مجلس از توافق معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری با نرخ خوراک 13 سخن به میان آوردند و در نهایت روز دوشنبه نیز خبر رسید که کمیسیون صنایع مجلس نرخ 18 سنتی را مدنظر قرار داده و این تصمیم به کمیسیون تلفیق فرستاده شده است. در عین حال رئیس کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع نیز اعلام کرده که نرخ 18 سنتی نهایی نیست و مقامات دولت نیز نرخ 13 تا 14 سنت را منطقی می دانند.

مذاکرات هسته ای: روز دوشنبه مذاکرات ایران و 1+5 در سطح کارشناسی پیگیری شد و اعلام گردید که در صورت عدم حصول نتیجه رضایت بخش در این مذاکرات، گفتگوها در سطح بالاتر پیگیری خواهد شد. در نهایت نیز شاهد بودیم که عراقچی، معاون وزیر خارجه، پس از این نشست از پیشرفت مناسب مذاکرات خبر داد و همچنین از احتمال تشکیل جلسه ای دیگر میان وی و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هفته آینده سخن به میان آورد.

واگذاری ها: سازمان خصوصی سازی در این هفته اعلام کرد که برنامه واگذاری سهام شش شرکت دولتی را از طریق فرابورس در یک ماه آینده در دستور کار خود قرار داده است. بر این اساس قرار است که 20 درصد سهام پتروشیمی سلمان فارسی در پایان آذر، 20 درصد سهام پتروشیمی ابن سینا همدان در روز یکم بهمن، 100 درصد سهام شرکت نوسازی صنایع ایران در روز دوم بهمن 100 درصد سهام ریخته گری ماشین سازی تبریز در روز پنجم بهمن، 49.9 درصد سهام مهندسین مشاور نیرو در روز ششم بهمن و 40 درصد سهام مدیریت تولید و بهره برداری نیروگاههای سیکل ترکیبی خیام هفتم بهمن توسط سازمان خصوصی سازی در فرابورس عرضه شود.

پیش بینی هفته آینده:

پس از تعطیلات،این هفته که افت نسبی فعالیت در بازار را همراه داشت،با شروع هفته جدید باید شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات باشیم. به نظر نمی آید که شاخص کل کار آسانی را در جهت تثبیت در سطوح بالاتر از 88 هزار واحد را داشته باشد و نوساناتی نه به شدت این هفته در روند این نماگر اقتصادی متصور است. بررسی های کمیسیون تلفیق از بودجه 93 نیز در راه است و اخبار واصله در این زمینه، بازار را در آستانه تغییرات رادیکال قرار می دهد. جو هیجانی نمادهای پتروشیمی در روزهای ابتدای هفته می تواند ادامه پیدا کند اما دیگر نمادهای گروه محصولات شیمیایی کار سختی را در به تعادل رسیدن دارند. جو افولی گروه دارویی به نظر ادامه دار می آید. به نظر می رسد که با توجه به جو هفته اخیر گروه معدنی شاهد تثبیت معاملات در این گروه و پایان روند نزولی قیمت ها باشیم. گروه فلزات اساسی نیز هفته مبهمی را پیش رو خواهد داشت. گروه نفتی نیز به نظر می آید که قادر به حفظ روند صعودی انتهای این هفته نباشد و می توان شاهد فشار عرضه در نمادهای پالایشی بود.گروه بیمه و لیزینگ در روند اصلاح قیمتی فرو فته و روند صعودی نمادهای غذایی و ساختمانی نیز به نظر در آستانه اتمام است. در گروه بانکی برخی از نمادهای جا مانده، در آستانه اتمام روند عرضه های سنگین حقوقی ها قرار داشته و می توانند در مسیر صعود قرار گیرند. روند مبهم گروه سرمایه گذاری به نظر در هفته پیش رو نیز ادامه می یابد و سیمانی ها و خودرویی ها نیز به نظر فاقد قدرت لازم برای ادامه روند صعودی خود تا اواسط هفته هستند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*