خانه / بورس و سهام / پیش بینی روند بازدهی سهام ساختمانی

پیش بینی روند بازدهی سهام ساختمانی

ساتین : با تصویب شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات مسکن برای زوج هایی که از امروز ازدواج کنند ۵۰ میلیون تومان و تسهیلات ساخت و خرید مسکن صرفاً از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به مبلغ ۳۵ میلیون تومان افزایش می‌یاید.این خبری بود که روز گذشته از مصوبه 6 تبصره ای شورای پول و اعتبار روی خط خبرگزاری ها قرار گرفت تا بهانه ای باشد که به چشم انداز و وضعیت گروه املاک و مستغلات بورس بپردازیم.

به گزارش بورس نیوز، بازار مسکن از دیرباز یکی از رقبای بازار سرمایه شناخته می شود بازاری که به دلایل مختلف که بعضی ازآن ریشه در فرهنگ کشورمان داشته و دارد همچنان مورد توجه سرمایه گذاران قرار دارد و آمار و ارقام نشان می دهد که سرمایه گذاری درآن چه در بخش ساخت و چه در بخش خرید و فروش همواره با سود بالا و ریسک پایین همراه است. این موضوع در سال های اخیر به شدت در عرصه اقتصادی کشور خود نمایی کرد تا جایی که در سال های 90 و 91 شاهد ورود سرمایه های هنگفتی به این بخش بودیم. البته با توجه به هرم سنی کشورمان می توان فهمید که از اواسط دهه 80 بازار مسکن با افزایش شدید تقاضا مواجه شده و این موضوع کافی است تا سرمایه گذاران با شناخت این نیاز اقدام به سرمایه گذاری به منظور کسب سود نمایند. دولت نهم و دهم نیز در راستای ایفای نقش حاکمیتی با تصویب طرح مسکن مهر که از ابتدا نیز با انتقادات فراوانی هم مواجه بود در سطح گسترده ای به این بخش ورود پیدا کرد و باید گفت به توفیقاتی نیز دست یافت اما نوع و نحوه تأمین مالی ،فراهم کردن زیر ساخت های ضروری و مکان یابی نادرست مسکن مهر بخصوص در کلان شهرها که باعث ازدحام جمعیت در حاشیه آنها شده از جمله انتقادات جدی به این طرح بوده و هست.

صنعت ساخت املاک و مستغلات جزو صنایعی به حساب می آید که صنایع بسیار دیگری را بطور مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر تحولات خود قرار می دهد و رکود و رونق آن بسیار حائز اهمیت است.

آغاز سال 92همزمان شد با تشدید روند رکود در بازار مسکن؛ رکودی که از زمستان سال91 آغاز شده بود که البته دلایل مختلفی برای این رکود از سوی کارشناسان عنوان شده که افزایش بی سابقه قیمت و کاهش توان خرید مردم در این صنعت فصل مشترک تمامی اظهار نظرهای کارشناسی بود و کمتر کسی اعتقاد دارد که بازار مسکن پس از اینکه پروژهای ساخت بیشماری را تجربه کرده دیگر خریداری ندارد و به عبارت دیگر اعتقادی به عدم وجود تقاضای واقعی برای نیست.

اما از ماه های گذشته و با اعلام این مطلب که نرخ رشد جمعیت کشور کاهش یافته و کشور رو به پیر شدن قرار گرفته فعالان عرصه مسکن را با این نگرانی که تقاضا در این بخش کاهش یابد مواجه ساخته است اتفاقی که به عنوان مثال در خصوص متقاضیان تحصیلات عالی در مقایسه با سال های گذشته شاهد آن هستیم. اما آنچه مسلم بنظر می رسد هنوز برای اینکه بگوییم تقاضا در بخش مسکن از بین رفته بسیار زود است اما از شواهد می توان فهمید که پیک اصلی تقاضا گذشته یا لااقل در حال گذریم.

به گزارش بورس نیوز، شرکت های بزرگی در کشور به دلایلی که به بخشی ازآن اشاره شد وارد بخش ساخت مستغلات شده اند و در حال حاضر نیز نام برخی از مهمترین آنها در تابلوی بورس اوراق بهادار تهران دیده می شود.

گفتنی است در حال حاضر 20نماد در صنعت انبوه سازی بورس قرار گرفته اند که میانگین بازدهی آنها از ابتدای سال جاری تاکنون به بیش از 133درصد رسیده که عمدتاً افزایش قیمت سهام آنها در سال های91-92 حاصل به ثمر رسیدن بخشی از پروژهای آنها و بدست آمدن سود حاصل از فروش آنهاست . حجم معاملات این گروه نیز در سال جاری به 5.9میلیارد سهم رسیده که همزمان با آن میانگین نسبت P/E موزون این گروه از 4.36 درابتدای سال به 9.9در مقطع فعلی رسیده است اما سوال اصلی اینجاست که با رکود بوجود آمده آیا روند بازدهی این گروه ادامه خواهد یافت یاخیر؟

در پایان گفتنی است قطعاً تداوم وضع موجود در کاهش بازدهی این گروه مؤثر خواهد بود اما نگرانی عمده ای در خصوص تحقق پیش بینی های به عمل آمده بخصوص در سودآوری آنها وجود ندارد چراکه صنعت املاک و مستغلات از حاشیه سود بالایی برخوردار بوده و فقط به لحاظ زمانی ممکن است تغییراتی حاصل گردد.به عنوان مثال براساس گزارش های پیش بینی عملکرد شرکت های این گروه عمدتاً از نسبت سود خالص به فروش بسیار بالایی در حدود 60 درصد برخوردارند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*