خانه / بازار / قیمت امروز دلار رکورد عجیبی شکست

قیمت امروز دلار رکورد عجیبی شکست

صرافی های خیابان فردوسی درحالی روز کاری خود را آغاز کردند که مدار قیمتی دلار مانند روزهای گذشته صعودی بود.

دلار که از صبح امروز با طی مدار صعودی همچنان در فاز گرانی است، رکورد قیمتی ۴ هزار تومان را هم شکست. صرافی های خیابان فردوسی امروز نرخ فروش دلار را ۴ هزار تومان در تابلوهای خود درج کردند.

البته قیمت دلار به مانند سنوات قبل و همزمان با تشدید نوسانات در بازار ارز لحظه ای تغییر می کند.

نرخ فروش پوند انگلیس هم‌اکنون ۴۲۵۸ تومان، یورو ۴۹۴۵  تومان و درهم امارات متحده عربی ۱۱۲۰ تومان روی تابلوی صرافی‌ها درج شده است.

هر اونس طلا در بازار جهانی در روز جاری ۱۱۳۴.۳ دلار و هر گرم طلای ۱۸عیار در بازار داخلی ۱۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان قیمت خورده است.

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار سبزه‌میدان در روز جاری یک‌میلیون و ۱۴۲ هزار تومان، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم یک میلیون و ۱۲۲ هزار تومان، نیم‌سکه بهار آزادی ۶۰۱ هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی ۳۱۹ هزار تومان و سکه یک‌گرمی ۱۹۷ هزار تومان قیمت خورده است.

نرخ دلار امروز در حالی خط مقاومت ۴۰۰۰ تومان را شکست که بسیاری معتقد بودند به خاطر جو روانی چنین افزایشی در بازار بانک مرکزی تلاش خواهد کرد این رخدادی را تا پایان سال به تعویق بیندازد.

دولت روحانی در سه سال گذشته تلاش کرد نرخ دلار را در محدوده ۳۵۰۰ تومان کنترل کرده و ثبات بازارها را حفظ کند،اما نوسانات هفته‌های اخیر بار دیگر مبادلات اقتصادی را در نگرانی ناپایداری نرخ ارزها فرو برده و مبادلات را دچار تاخیر کرده است.

از سوی دیگر اثر شوک نرخ ارز، قیمت‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده و تلاش‌های بانک مرکزی برای تک نررخی کردن نرخ تورم با مخاطره روبرو کند.

طبق اذعان صرافی ها یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت دلار طی روزهای اخیر و به ویژه امروز، عرضه محدود ارز از سوی بانک مرکزی و افزایش تقاضاست.

به گزارش تسنیم، دلار البته مدتی است که سودای افزایش قیمت برسر دارد و کارشناسان اقتصادی جبران کسری بودجه دولت از دلایل اصلی افزایش قیمت این ارز از سوی دولت اعلام کرده بودند ولی دولتمردان هرگونه افزایش قیمت عمدی دلار را کتمان و این نوسانات را برای بازار ارز طبیعی و البته مقطعی اعلام کردند.

بنابر نظر اکثر کارشناسان، افزایش اخیر نرخ ارز می‌تواند یکی از معدود دستاوردهای مهم اقتصادی دولت یازدهم را که همان کاهش نرخ تورم هست تهدید کند و موجبات صعودی شدن مجدد نرخ تورم را فراهم آورد. برخی اقتصاددانان و مشاوران اقتصادی نزدیک به دولت هم معتقدند که سیاست تک‌نرخی شدن ارز هم می‌تواند موجب افزایش نرخ تورم گردد. بر همین اساس، دستور توقف برنامه دولت برای تک‌نرخی شدن ارز تا اواسط سال ۹۶ صادر شده است.

دلایل متعددی از سوی فعالان اقتصادی و کارشناسان برای گران شدن دلار تا ۴۰۰۰ تومان مطرح گردید، از جمله اینکه شاید طرح دولت برای تک‌نرخی شدن ارز پشت‌پرده این گرانی باشد. این در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی همه دلایلی را که از دست داشتن دولت در این کار خبر می‌داد رد کرد.

صراف ها و فعالان بازار ارز اما برخلاف دولتی ها معتقدند دست های پشت پرده بازهم در تلاش برای گرانی دلار هستند و این بار هم با دستکاری عرضه و تقاضا سعی در برهم زدن توازان بازار دارند.

* دلار نقدی در بازار نیست/ عرضه بانک مرکزی قطره چکانی شد
یکی از صراف ها که سالها در بازار ارز مشغول فعالیت است در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم می گوید: بانک مرکزی حدود یک هفته است که عرضه خود در بازار را به شدت محدود کرده و همین موجب شده تا ارز نقدی در بازار نباشد.

وی با بیان اینکه دلار نقدی در بازار خیلی کم است، گفت: این درحالی است که تقاضای مردم برای دلار بالاست ولی به دلیل نبود ارز، متقاضیان نمی توانند نیاز ارزی خود را تأمین کنند.

صراف دیگری هم که از فعالان بازار بشمار می رود از نبود دلار برای خرید و فروش در بازار می گوید و تاکید دارد: بانک مرکزی عرضه خود را قطره چکانی کرده و همین عامل گرانی دلار است.

* عامل سیاسی و منطقه ای در گرانی دلار دخیل نیست
یکی دیگر از فعالان بازار ارز در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت دلار دلایل سیاسی دارد و می تواند بخاطر نوسانات منقطه باشد ؟ گفت: هیچ علتی در منطقه نمی تواند گرانی دلار را رقم زده باشد این گرانی بخاطر نبود عرضه از سوی دولت است.

وی متقاضیان اصلی خرید دلار در روزهای جاری را مردم عادی اعلام کرد و گفت: بخاطر نزدیک شدن به عید میلادی و ماه های پایانی سال هر سال شاهد افزایش قیمت در بازار ارز هستیم ولی امسال قیمت رکورد قابل تأملی را ثبت کرد.

* صراف ها: خودشان دلار را گران کردند
یکی از واسطه های ارز که در خیابان فردوسی حضور دارد با تأکید براینکه حوادث اخیر در منطقه هیچ ارتباطی با گرانی دلار ندارد می گوید: خودشان (دولت و بانک مرکزی) دلار را گران کرده اند.

وی با تأکید براینکه افزایش قیمت دلار مانند زمان احمدی نژاد نیست که یکباره ۱۰۰-۲۰۰ تومان گران شود ، گفت: از بعد از اربعین دلار هر روز ۲۰-۳۰ تومان گران می شود و این افزایش پله ای تأیید می کند که دولت خودش قیمت را بالا برده است.

صراف دیگری هم ضمن تأکید براینکه در افزایش قیمت دلار صراف و دلال و مغازه دار و بازاری نقشی ندارند گفت: اگر دلار بالا برود به ضرر مردم است چراکه قیمت تمام کالا و خدمات افزایش می یابد.

منبع : الف

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*