خانه / آخرین اخبار / برنامه ترانه باران با اجرای نجمه جودکی از شبکه شما +زمان پخش

برنامه ترانه باران با اجرای نجمه جودکی از شبکه شما +زمان پخش

«ترانه باران» عنوان برنامه‌ای در شبکه شما است که نگاه جدی به مقوله موسیقی و بخصوص موسیقی محلی و فولکلوریک دارد.

علیرضا بدیع، محمد اسکندری و نجمه جودکی سه مجری‌ای هستند که اجرای این برنامه را به عهده دارند. این برنامه موسیقی محور که هر شب ساعت ۱۹ از شبکه شما روی آنتن می‌رود، پخش آثار سنتی و محلی را در اولویت خود قرار داده است.

در واقع این برنامه تولیدات جدید استان‌ها را برای اولین‌بار به سمع مخاطبان می‌رساند، ضمن این‌که هر روز یک خواننده، شاعر یا ترانه‌سرا از یک شهر یا استان به این برنامه دعوت شده و با مجری برنامه به گفت‌وگو می‌پردازد.

محمد اسکندری مجری شبکه شما جدول پخش شبکه شما ترانه باران شبکه شما بیوگرافی نجمه جودکی بیوگرافی علیرضا بدیع

فضای رقابت بین هنرمندان

سیدحمید حسینی، مدیر مرکز موسیقی و سرود استان‌های صدا و سیما که سردبیر و کارشناس «ترانه باران» نیز هست، به جام‌جم گفت: این برنامه مسئولیت پرداختن به شعر و موسیقی‌های سنتی، محلی و آیینی استان‌های مختلف کشور را به عهده دارد که در فصل‌های سه ماهه طراحی و تولید می‌شود. پخش «ترانه باران» از ابتدای افتتاح مجدد شبکه «شما» شروع شده است.

وی وجه تمایز این برنامه را جنس آثار و اولویت قرار دادن موسیقی‌های محلی عنوان کرد و افزود: سایر برنامه‌های موسیقی‌محور تلویزیون، بیشتر به موسیقی پاپ می‌پردازند اما اولویت «ترانه باران» پخش آثار محلی و بومی، جذب مخاطب و کسب نظرات آنهاست. این برنامه قصد ندارد موسیقی‌های نواحی مختلف را به مسابقه بگذارد و نظرسنجی برنامه نیز با هدف شناخت و تامین ذائقه‌های مختلف است.

حسینی یادآور شد: مخاطبان در نظرسنجی این برنامه به اصالت، ارزش محتوایی، شکل و جذابیت یک موسیقی رای می‌دهند و اغلب در نمودار برنامه، خواننده‌های محلی رتبه بالاتری می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: در«ترانه باران» دو نوع پیامک دریافت می‌کنیم؛ یک نوع آن، نظرات پیامکی مردم درباره برنامه است که به طور میانگین در هر برنامه حدود صد هزار پیامک دریافت می‌شود.

شکل دیگر پیامک‌ها برای بخش نمودار و نظرسنجی است و در حال حاضر که شبکه فعالیت مجدد خود را بتازگی آغاز کرده، حدود ۱.۵ میلیون پیامک دریافت می‌شود.

محمد اسکندری مجری شبکه شما جدول پخش شبکه شما ترانه باران شبکه شما بیوگرافی نجمه جودکی بیوگرافی علیرضا بدیع

رونمایی از تولیدات تازه

سردبیر برنامه موسیقی‌محور «ترانه باران» درباره نحوه انتخاب آثار پخش شده در این برنامه توضیح داد: بخش عمده آثاری که پخش می‌شوند، تازه‌های تولید استان‌ها ست؛ این برنامه به نوعی رونمایی تولیدات استان‌هاست. بنابراین اولویت اول با تازه ها، اولویت دوم با آثار مناسبتی و اولویت سوم درخواست‌های مردمی است.

حسینی اظهار کرد: در حوزه موسیقی محدودیت‌هایی وجود دارد و خیلی نمی‌توانیم از المان‌های موسیقی براحتی استفاده کنیم. برای نمونه بحث نمایش سازها مطرح است که باید در این زمینه ملاحظاتی صورت بگیرد.

ارتباط صمیمانه با مخاطب

علیرضا بدیع که اجرای این برنامه را به عهده دارد و از شاعران جوان کشور است، درباره حضور خود در «ترانه باران» توضیح داد: از آغاز راه اندازی مجدد شبکه «شما» یعنی اول مهر تا اواسط آبان برنامه را من اجرا می‌کردم. پس از این مدت دو نفر از مجریان دیگر، نجمه جودکی و محمد اسکندری نیز که قبلا در «هفت ترانه» همکاری داشتند به گروه اضافه شدند و قرار شد ویژه برنامه‌های مذهبی و مناسبتی را محمد اسکندری اجرا کند و من هم دو روز در هفته اجرا داشته باشم، اما به دلیل سفرهای کاری و همایش‌های شعر، گاهی نمی‌توانم در برنامه حاضر شوم.

وی که پیش از این اجرای برنامه‌هایی نظیر «هنر پنجم»، «برکه کاشی»، «سایه سار ادب» و «قند پارسی» را به عهده داشته، درباره صمیمیت خود با مخاطب در مقابل دوربین این برنامه عنوان کرد: هدف اولیه همه برنامه سازان ارتباط با مخاطب است و بیشتر شبکه‌ها دوست دارند این ارتباط به‌صورت صمیمی و راحت اتفاق بیفتد. در اینجا نیز تهیه‌کننده سعی داشت برنامه ریتم بالا و تندی داشته باشد و ارتباط با مخاطب خیلی صمیمی و دوستانه صورت بگیرد. سعی من نیز به‌عنوان مجری و کارشناس برنامه بر این بوده است که اجرای خشک نداشته نباشم؛ هر شب شعری بخوانم، مطالب علمی و پژوهشی شعر را بازگو کنم و اگر ترانه‌ای پخش می‌شود تا حد امکان مورد ارزیابی قرار دهم.

این مجری درباره جنب‌وجوش زیاد خود در برنامه نیز افزود: تهیه‌کننده از من خواسته این‌گونه باشم و من نیز سعی می‌کنم آنچه را که او می‌خواهد اعمال کنم. اصولا مجری حق چندانی ندارد که خارج از تصمیمات گروه برنامه را اجرا کند ولی طبیعی است که دوست داشته باشم شکل اجرای من آرام، متین و موقر باشد.

بدیع که مجری و کارشناس بخش شعر و ترانه برنامه «چشم شب روشن» شبکه چهار نیز هست، خاطرنشان کرد: اطلاعات کارشناسی که در برنامه ارائه می‌شود بداهه است. زمانی که وارد برنامه «هنر پنجم» شدم حدود ۳۰ جلد کتاب درباره موسیقی تهیه و سعی کردم خودم را در این زمینه تقویت کنم.

موسیقی؛ عنصری ضروری برای رسانه

سیدحمید حسینی، مدیر مرکز موسیقی و سرود استان‌های صداوسیما درباره جایگاه موسیقی در رسانه ملی بیان کرد: موسیقی در رسانه یکی از عناصر اصلی برنامه‌سازی است و شبکه‌های فعال رادیو و تلویزیونی بدون موسیقی نمی‌توانند حیات سرزنده و جذابی داشته باشند. موسیقی یک عنصر ضروری و موثر برای رسانه است. قطعات موسیقی که در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌شود با سایر کشورها متفاوت است؛ بویژه در شکل، فرم و محتوا. یعنی قطعاتی که ما استفاده می‌کنیم صرفا تفریحی نبوده بلکه شعری به همراه دارند که به سرود تبدیل شده است. در واقع شعر به موسیقی ارزش و اعتبار می‌دهد، در موسیقی نیز از نظر ملودی و ریتم مراقبت‌هایی وجود دارد.

وی ادامه داد: شعر و موسیقی یکی از مزیت‌های صداوسیمای استان هاست و در زندگی مردم روستاها و شهرها از گذشته تاکنون حضور داشته است و امروز به شکلی مدرن و با کیفیت‌تر در شبکه شما پخش می‌شود، لذا حضورش موثر است.

حسینی درباره برنامه‌های آینده مرکز موسیقی استان‌ها خبر داد: قصد داریم در یکی از شبکه‌های رادیویی «فرهنگ» یا «آوا» برنامه‌ای موسیقی‌محور تولید کنیم که به رونمایی تولیدات جدید استان‌ ها بپردازد.

شبنم قدمی – جام جم

یک نظر ثبت شده

  1. با سلام برنامه ترانه باران خیلی دیدنی هست فقط اگه میشه ساعت پخششو تغیر بدین ما تا می رسیم که این برنامه رو ببینیم تموم میشه اگه میشه ساعت۲۱ پخشش کنین تا ما هم از ایت برنامه ها بهره ای ببریم

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*