خانه / بورس و سهام / تحلیل و گزارش بورس در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده بورس

تحلیل و گزارش بورس در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده بورس

ساتین به نقل از نمابورس : بورس تهران این هفته نیز با نوسانات محسوسی روبرو شد. در حالی که جو مثبت پایان هفته گذشته به روزهای ابتدایی معاملات این هفته نیز کشیده شد و شاهد رشد شاخص های اصلی بازار در دو روز ابتدایی هفته بودیم، در سه روز معاملاتی پس از آن بازار به لاک دفاعی فرو رفت و جو مبهم و بعضا منفی بر گروه های کوچک و بزرگ بازار مسلط شد. در دو روز ابتدایی هفته اقبال سرمایه گذاران به بسیاری از گروه های کوچک و بزرگ بازار به ویژه پتروشیمی، فلزی، فنی مهندسی و معدنی و قطعه سازی در روند مثبت بازار تاثیرگذار بودند اما از اواسط معاملات روز یکشنبه بسیاری از گروه ها با رشد شدید عرضه ها روبرو شدند.

در ادامه هفته این خودرویی ها و تجهیزاتی ها بودند که خوش درخشیدند و ساختمانی ها نیز در اواخر هفته عملکرد خوبی را به ثبت رساندند و در مقابل افول گروه شیمیایی، نفتی، بانکی و سرمایه گذاری، معدنی، فلزی، تزلزل شدید دارویی ها و سیمانی ها وگروه بیمه و لیزینگ بر جو منفی معاملات دامن زدند. شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات این هفته افتی مختصر را نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته تجربه کرد.

خوراک گازی پتروشیمی ها: داستان نرخ خوراک گازی تمام ندارد. این هفته باز هم اخبار تازه ای از نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی به بازار ها رسید و نرخ 15 سنتی این بار بر سر زبان ها آمد. رئیس کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع مجلس در اواسط هفته اعلام کرد که این کمیسیون در راستای آرام تر کردن روند افزایش قیمت خوراک به سوی نرخ های واقعی، نرخ 15 سنت را برای هر متر مکعب گاز خوراک پتروشیمی ها را به تصویب رسانده است. هفته گذشته نرخ 18 سنتی برای خوراک گازی در کمیسیون صنایع به تصویب رسیده بود. در عین حال زمزمه های جدی نیز از محدودیت عرضه خوراک گازی به واحدهای پتروشیمی در پی بالا رفتن مصرف گاز در کشور شنیده شد.

محدودیت های صادراتی: کمیسیون صنایع مجلس در مصوبه ای به منظور جلوگیری از خام فروشی ، صادرات محصولات پتروشیمی مانند اوره، متاتول و آمونیاک را مشمول عوارض ساخت اما اختیار تعیین میزان عوارض صادراتی این محصولات را به دولت سپرد. همچنین وزارت صنعت نیز اعلام کرد که برای حمایت از تولیدکنندگان فولاد کشور، صادرات شمش و محصولات فولادی بدون محدودیت تا پایان سه ماه ابتدایی سال 93 آزاد خواهد بود.

نرخ دلار و نفت: در اواخر هفته از کمیسیون تلفیق مجلس خبر رسید که در ادامه بررسی های لایحه بودجه سال آینده کشور، نمایندگان با نرخ های پیشنهادی نفت و دلار در بودجه موافقت کرده اند. بر این اساس بودجه 93 با نفت 100 دلاری و دلار 2650 تومانی بسته خواهد شد.

وام مسکن: در این هفته سرانجام بحث افزایش میزان وام مسکن به نتیجه رسید. شواری پول و اعتبار در جلسه خود در هفته جاری با افزایش وام خرید و ساخت مسکن تا سقف 35 میلیون تومان و برای زوج های جوان که پس از زمان مصوبه اخیر شورا اقدام به ثبت ازواج خود کرده اند تا سقف 50 میلیون تومان موافقت کرد.

پیش بینی هفته آینده:

به نظر نمی آید که روند عرضه های گسترده حقوقی های بازار در هفته پیش رو نیز پایان یابد و تلاش برای در تعادل نگه داشتن و کاستن از جو هیجانی بازار از سوی مسولان ، نمادهای بزرگ بورس تهران را در هفته بعد نیز تحت فشار قرار خواهد داد و همین امر نیز نمادهای کوچک تر را باز هم با وثوق سرمایه گذاران مواجه خواهد ساخت.

جو محتاطانه معاملات در خلال بررسی بودجه سال آینده در کمیسیون تلفیق و همچنین انتشار صورت های مال 9 ماهه شرکت ها نیز ادامه دار خواهد بود . جو هیجانی ایجاد شده در گروه ساختمان به تبع افزایش سقف وام مسکن می تواند در اوایل هفته ادامه یابد.

گروه بیمه نیز در آستانه تثبیت قرار دارد. پس از ماجراهای هفته های اخیر پیرامون رخ خوراک گازی پتروشیمی ها و یکسان سازی نرخ خوراک سیمانی ها ،بحث کمبود گاز این بار دست آویرزی برای فشار بر این دو گروه شده اما این روند به نظر تا اوسط هفته بیشتر نمی تواند ادامه یابد.

عرضه های سنگین در گروه بانکی و سرمایه گذاری نیز روند مبهمی را می تواند برای این دو گروه در هفته پیش رو رقم زند اما بانکی ها راه دشواری را برای تثبیت پیش رو ندارند. روند نه چندان با ثباتی نیز برای گروه دارویی و غذایی می تواند متصور باشد.

در صورت تعادل نسبی بازار در اواسط هفته باید شاهد اتمام روند صعودی مطلق قطعه سازان باشیم و خودروسازان نیز روند رو به رشدی را در پیش رو نخواهند داشت. گروه تجهیزاتی نیز در استانه استراحت قیمتی قرار دارد. در گروه فلزات اساسی ، فولاد سازان جو مبهمی را پیش رو دارند و دیگر نمادهای گروه نیز توان لازم برای ادامه روند رو به رشد را نخواهند داشت.

گروه پالایشی می تواند با اقبال سرمایه گذاران در طول هفته مواجه شده و معدنی ها نیز در غیاب تغییرات محسوس بنیادی، معاملات کم رمقی را ممکن است تجربه کنند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*