خانه / بورس و سهام / شرکت ملی نفت مصوبه خصوصی‌سازی را لغو کرد

شرکت ملی نفت مصوبه خصوصی‌سازی را لغو کرد

در حالی سازمان خصوصی‌سازی ۱۲ شرکت نفتی را وارد لیست واگذاری‌ها تا پایان امسال کرد که رییس ستاد اصل«۴۴» در شرکت نفت گفت: واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران مندرج در لیست سازمان خصوصی‌سازی تا پایان امسال قطعی نیست. به گزارش تسنیم، سازمان خصوصی‌سازی هفته گذشته اعلام کرد، 12 شرکت ریزمجموعه شرکت مادرتخصصی ملی نفت ایران از گروه یک واگذاری‌ها در سه‌ماهه چهارم امسال عرضه خواهد شد.
بنابر اعلام سازمان خصوصی‌سازی، 70 درصد سهام شرکت ملی حفاری ایران، صددرصد سهام شرکت خدمات مهندسی و تجهیزات صنعتی توربین جنوب، صددرصد سهام شرکت خدمات ترابری و پشتیبانی نفت، صددرصد سهام شرکت پیرا حفاری ایران، 40/6 درصد سهام شرکت شل سنگال، 33/33 درصد سهام شرکت مهندسی و ساخت صنایع نفت، 15 درصد سهام شرکت تکنولوژی پیشرفته آبادان، صددرصد سهام شرکت شرکت ملی نفت ایران- شارجه، صددرصد سهام شرکت شرکت ملی نفت ایران- لندن، صددرصد سهام شرکت شرکت ملی نفت ایران- سنگاپور، صددرصد سهام شرکت ملی نفت ایران- لیبی و صددرصد سهام شرکت توسعه پترو ایران شرکت‌هایی هستند که بنابر برنامه اعلامی سازمان خصوصی‌سازی در فصل پایانی سال 92 روی میز فروش می‌روند.
وی افزود: به استناد ماده«2» فصل دوم سیاست‌های اجرایی اصل«44» قانون اساسی دولت مجاز و مکلف است تا صددرصد سهام شرکت‌های «گروه یک» را به بخش خصوصی واگذار کند آن هم تا پایان برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی یعنی سال 88. اما در تبصره «2» ماده «3» این فصل به تمدید این زمان البته با تصویب مجلس شورای اسلامی برای مدت معین اشاراتی شده است. این در حالی است که علی کاردر، رییس ستاد اصل«44» در شرکت نفت در واکنش به این گزارش رسمی به پایگاه خبری وزارت نفت گفت: واگذاری هیچ‌یک از شرکت‌های مندرج در این لیست قطعی نیست. وی افزود: متولیان امر در وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران این موضوع را بررسی و نتایج آن را اعلام می‌کنند.
براساس این گزارش پیش از این نیز مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از تقسیم شرکت ملی حفاری ایران به مجموعه‌های خودگردان خبر داده و اعلام کرده بود: اگر با مسوولان اجرایی اصل«44» قانون اساسی در کشور بر سر مساله تعویق واگذاری شرکت ملی حفاری ایران به بخش خصوصی به تفاهم برسیم که البته این کار به صلاح این شرکت و مجموعه صنعت نفت است، قصد داریم این شرکت را به مجموعه‌های خودگران تقسیم و سپس واگذار کنیم. به گفته رکن‌الدین جوادی شرکت ملی حفاری ایران پس از تقسیم این شرکت به مجموعه‌های کوچک‌تر به بخش خصوصی واگذار می‌شود که احتمالا این مهم را سازمان بورس انجام خواهد داد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*