خانه / بورس و سهام / تحلیل وضعیت سودآوري در فولاد خوزستان

تحلیل وضعیت سودآوري در فولاد خوزستان

ساتین به نقل از شروین شهریاری :

Shervin.shahriari@turquoisepartners.com

پرسش بدون ذكر نام از طريق پست الكترونيك: وضعيت آينده فولاد خوزستان با توجه به افت قيمت‌هاي فروش چگونه خواهد بود؟

پاسخ: فولاد خوزستان به همراه ذوب‌آهن اصفهان و فولاد مبارکه یکی از سه قطب اصلی فولادسازی ايران است كه 24 درصد ظرفيت توليد فولاد خام كشور را در اختيار دارد. کارخانه شركت در 10کیلومتری شهر اهواز قرار دارد که با ظرفیت اسمي 5/3 ‌میلیون تن، انواع شمش فولادی شامل بیلت، اسلب و بلوم را از ‌ترکیب مواد اولیه سنگ‌آهن و آهن قراضه تولید می‌کند. يكي از مزيت‌هاي مهم خوزستان، عدم وابستگي در توليد و فروش است به نحوي كه عمده مواد اوليه آن از فروشندگان داخلي تامين مي‌شود و به سبب مازاد تقاضا نسبت به توليد، كل محصولات خود را نيز از طريق بورس كالا در داخل مي‌فروشد؛ ضمن آنكه قيمت شمش داخلي به سبب همين مازاد تقاضا از نوسانات نرخ فولاد در منطقه و قيمت آزاد ارز در برابر ريال پيروي مي‌كند.
شرکت ظرف سه سال آینده برنامه افزایش ظرفیت به 5 میلیون تن با سرمایه‌گذاری 3105 میلیارد ریال و 173 میلیون یورو را در دست اجرا دارد که این طرح تاکنون حدود 19 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با سرعت پيشرفت كنوني بعيد است كه در موعد مقرر به بهره برداري برسد. سهام اين شركت در فرآيند خصوصي‌سازي در سال گذشته به كنسرسيومي متشكل از يكي از زيرمجموعه‌هاي صندوق بازنشستگي نفت و برخي ديگر از شركا واگذار شد كه به سبب اقساطي بودن معامله، احتمال تقسيم سود بالاي شركت در ساليان آتي جهت تامين نقدينگي سهامداران عمده زياد است.
“فخوز” قصد دارد در سال ‌جاری در مجموع 5/3 میلیون تن شمش فولادی در ابعاد مختلف مشتمل بر 33/1 میلیون تن اسلب و 17/2 میلیون تن بلوم و بیلت را تولید و به فروش برساند. در جدول شماره یک، بودجه فروش ارائه شده توسط شرکت برای سال 92 در مقایسه با پیش‌بینی تحلیلی امسال و سال آينده را مشاهده
می‌کنید.
همان طور که از ارقام جدول مشخص است، برآورد تحلیلی از درآمد فروش حدود 1522میلیارد ریال كمتر از بودجه شرکت محاسبه شده است. در این راستا باید توجه داشت که نرخ‌هاي فروش اخيرا در بورس كالا به 1400 تومان در هر كيلو براي بلوم و بيلت افت كرده كه باعث شده قيمت ميانگين 1500 توماني براي شمش در شش ماهه دوم در محاسبات لحاظ شود (نرخ ميانگين فروش بلوم و بيلت در فصل پاييز 1632 تومان در هر كيلو بوده است).
علاوه بر اين، در فصل پاييز بازار فولاد با ركود شديدي مواجه بوده و شركت تنها قادر به فروش 658 هزار تن محصول (28 درصد كمتر از متوسط دو فصل قبلي) شده است. به اين ترتيب با فروش 48/2 ميليون تن در نه ماهه، حتي دستيابي به فروش 3/5 ميليون تني نيز بلندپروازانه به نظر مي‌رسد و شركت احتمالا تنها با اتكا به مجوز صادرات شمش (كه اخيرا صادر شده) قادر به تحقق آن خواهد بود. براي سال آينده افزايش 3درصدي حجم فروش با عنايت به موجودي انبار شركت منظور شده و هيچ گونه افزايش نرخ شمش در پيش‌بيني تحليلي لحاظ نشده است.
حال به جدول شماره دو مراجعه كنيد كه در آن پيش‌بيني تحليلي از سودآوري «فخوز» در سال‌هاي 92 و 93 در كنار بودجه شركت و عملكرد تاريخي ارائه شده است. (ارقام به ميليون ريال)
در تحليل ارقام جدول شماره 2 باید به چند نكته توجه داشت:
1- هزينه مواد مصرفي «فخوز» در پيش‌بيني تحليلي با ضرايب مصرف تاريخي (نسبت به حجم توليد شمش) و با نرخ ميانگين تاريخي (نسبت به نرخ فروش شمش) محاسبه شده‌اند. با مبنا قرار دادن همین ضرایب و با احتساب ثابت ماندن قیمت شمش در بورس کالا (به طور ميانگين 1500 تومان در هر کیلو براي بلوم و بيلت) برآورد هزینه خريد و مصرف مواد اوليه در شش ماهه دوم و سال 93 انجام شده است.
2- هزینه دستمزد و سربار در سال آينده (به جز انرژي و استهلاك) در شش ماهه دوم معادل عملكرد واقعي شش ماهه اول و در سال 93 با رشد 20 درصدي لحاظ شده‌اند. مقایسه روند گذشته «فخوز» نشان می‌دهد که افزایش هزینه‌های مزبور از نرخ تورم تبعیت مي‌كند؛ بنابراین، ضریب 20 درصدی مزبور برای رشد سرفصل‌های هزینه‌ای دستمزد و سربار در سال آينده برآوردی واقع‌بینانه با عنایت به روند تاریخی به شمار می‌رود.
3-هزینه مصرف انرژی سالانه شرکت تقریبا 300 میلیارد تومان (375 ریال به ازای هر سهم) است. با وجود آنكه هنوز نرخ حامل‌هاي انرژي در سال 93 تعيين نشده، ضریب افزایش این هزینه در برآورد تحلیلی برای سال آینده 50 درصد فرض شده است. بدیهی است، هر گونه افزایش بیشتر قیمت حامل‌های انرژی (به ویژه برق که عمده هزینه انرژی را شامل می‌شود) می‌تواند رقم هزینه‌ها را در اين بخش افزایش دهد.
4- بنا بر بند 55 قانون بودجه كل كشور در سال 92، شركت‌هاي سنگ‌آهني كه پروانه آنها به نام ايميدرو است موظف به پرداخت هزينه انتفاع از پروانه بهره برداري از معادن به ماخذ 5 درصد قيمت فروش فولاد خوزستان بر مبناي حجم توليد خود هستند. سنگ‌آهني‌ها معتقدند پرداخت اين هزينه بايد به نسبت 40 به 60 درصد بين آنها و فولاد سازان تقسيم شود. با آنكه هنوز اين مساله‌ مورد پذيرش فولادسازان قرار نگرفته، براي سال آينده و به منظور رعايت حداكثر احتياط، پرداخت سهم 60 درصدي مزبور براي فولاد خوزستان به نسبت تناژ سنگ‌آهن خريداري شده در نظر گرفته شده تا تاثير بدبينانه‌ترين سناريو در اين بخش ديده شود. بديهي است در صورت عدم تحقق اين هزينه، سود خالص شركت به ميزان 235 ريال افزايش مي‌يابد و به محدوده 200 تومان به ازاي هر سهم مي‌رسد.
4-هزينه‌هاي عمومي و اداري و سرفصل هزينه‌هاي عملياتي در پیش‌بینی تحلیلی سال آینده با افزايش 20 درصدي نسبت به بودجه تحليلي سال‌جاری (كه خود معادل دو برابر عملكرد واقعي شش ماهه نخست است) برآورد شده‌اند.
5- هزينه‌هاي مالي و درآمد متفرقه در شش ماهه دوم (تحليلي) معادل رقم نيمه نخست سال لحاظ شده‌اند. براي سال آينده نيز ارقام برآوردي در اين دو بخش با عنايت به عدم تغيير جريان نقدينگي شركت، برابر با پيش‌بيني تحليلي سال 92 لحاظ شده‌اند.
6- محاسبه ماليات در بودجه تحليلي با پیروي از الگويتاريخي انجام شده است.
با در نظر گرفتن موارد فوق مشاهده مي‌شود كه سود خالص هر سهم فولاد خوزستان در سال 92 مطابق مفروضات اين برآورد، در محدوده 7 درصد بالاتر از آخرين بودجه اعلامي به دست مي‌آيد؛ حال آنكه براي سال 93، در صورت ثبات نرخ‌هاي فروش و مواد اوليه، افزايش 50 درصدي هزينه انرژي و پرداخت سهم 60 درصدي از بهره مالكانه معادن، كاهش 25 درصدي سودآوري نسبت به برآورد تحليلي 92 محتمل است.
در اين ميان، تاثير سه عامل مهم بر سودآوري سال آينده خوزستان بايد از سوي سرمايه گذاران مورد توجه دقيق قرار گيرد. نخست؛ حساسيت بسيار بالاي سودآوري در برابر تغيير قيمت‌هاي فروش است.
محاسبات نشان مي‌دهد كه در نظر گرفتن هر 10 درصد تغيير در قيمت شمش فولاد براي ميانگين سال (نسبت به پیش‌بینی تحلیلی 93) حدود 19 درصد بر درآمد خالص هر سهم موثر خواهد بود. از سوي ديگر هر 10 درصد تغيير قيمت انرژي، تقريبا 2 درصد بر نوسان سود خالص سهم اثر مي‌گذارد. در نهايت، هر 10 درصد تغيير سهم شركت از پرداخت بهره مالكانه معادن سنگ‌آهن (كه در تحليل حاضر 60 درصد فرض شده) نيز موجب نوسان 2 درصدي سود خالص
مي‌شود.
بديهي است کارشناسان با تغيير هر يك از پارامترهاي سه گانه فوق مي‌توانند به نتايج متفاوتي در خصوص افق سودآوري آتی شركت دست يابند.

وضعیت فولاد خوزستان وضعیت فخوز سود فولاد خوزستان سود فخوز تحلیل فولاد خوزستان تحلیل سهام تحلیل بورس پیش بینی فولاد خوزستان اخبار سهام اخبار بورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*