خانه / بورس و سهام / غلبه نگاه بنیادی به هیجانات سهامداران بورسی

غلبه نگاه بنیادی به هیجانات سهامداران بورسی

به گزارش ساتین به نقل از بهزاد بهمن‌نژاد: بازار دیروز در حالی با افت 3/0 درصدی شاخص کل مواجه بود که بیشتر صنایع قرمزپوش به معاملات خود پایان دادند. عده‌ای افت اخیر شاخص را به‌دليل عرضه‌های سنگین از سوی حقوقی‌ها می‌دانند.

این در حالی است که بررسی «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد در هفته سپری شده، تغییر مالکیت 188 میلیارد ریالی (معادل 8/0 درصد ارزش کل معاملات) از سوی سهامداران حقوقی به حقیقی انجام شده است که نسبت به هفته‌های پیش از آن، ناچیز است (مثلا در هفته منتهی به 4 دی، این تغییر مالکیت 648 میلیارد ریال، معادل 4/4 درصد ارزش کل معاملات بود)؛ همچنین اگر به حضور حقوقی‌ها به صورت روزانه دقت شود، در سه روز از پنج روز معاملاتی حضور حقوقی‌ها در نقش خریدار بیشتر از سهامداران حقیقی بوده است. بر این اساس، فروکش کردن هیجانات، رشد بی‌وقفه شاخص کل و اتمام منابع نقدینگی جدیدی که توسط سهامداران حقیقی وارد بورس ‌شده عوامل اصلی افت شاخص به شمار می‌آیند. در واقع، اکنون بورس وارد فاز استراحت و منطقی شده است و با پایان دوره «معاملات هیجانی»، انتظار می‌رود توجه سهامداران به ارزش ذاتی سهام موجود افزایش یافته باشد. همچنین، بررسی معاملات بورس از تاریخ 3 آذر تا چهارشنبه 18 دی 1392 (درست پس از توافقات هسته‌ای در ژنو تا پایان هفته گذشته) نشان می‌دهد میانگین ارزش معاملات، روزانه حدود 535 میلیارد تومان بوده است، در حالی که در روز گذشته ارزش معاملات افت قابل توجهی داشت و حدود 376 میلیارد تومان بود. این امر، گواه دیگری بر توقف ورود نقدینگی جدید به بازار و غلبه نگاه بنیادی بر هیجان سهامداران در انجام معاملات است.
در معاملات روز گذشته، گروه محصولات شیمیایی روند منفی خود را ادامه داد. «تاپیکو» در حالی بیشترین حجم معاملات این گروه را در اختیار داشت که طی هفته گذشته عمدتا مورد اقبال سهامداران حقیقی بوده است.
از سوی دیگر، گروه فرآورده‌های نفتی روند منفی خود را تغییر داده و مثبت شد. «ونفت» نیز که در معاملات اخیر خود بیشتر با حضور حقیقی‌ها مواجه بوده است بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد و با صف خرید همراه شد.
اما، گروه فلزات اساسی در حالی همگام با بازار منفی شده‌ که شرکت‌های زیرمجموعه سرب و روی این گروه با تشدید اقبال سهامداران مواجهند. به گزارش بورس نیوز، انتشار گزارش مطلوب عملکرد 6 ماهه نماد «فسرب» و همچنین اعلام خبر افزایش سرمایه نماد «کالسیمین» از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها عوامل اصلی رشد آنها به شمار می‌آیند. «فولاد» در حالی بیشترین حجم معاملات این گروه را در اختیار داشت که سهامداران حقوقی به ویژه در نقش فروشنده حضور بسیار فعالی داشتند.
بانکی‌ها نیز روند منفی خود را ادامه دادند. «وپارس» در حالی بیشترین حجم معاملات این گروه را در اختیار داشت که طی 2 روز معاملاتی گذشته با حضور چشمگیر سهامداران حقوقی در نقش خریدار مواجه بوده است.
در این شرایط، شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی برای دومین روز معاملاتی پیاپی منفی شدند. «وغدیر» در میان نمادهای یکدست قرمزپوش این گروه، با حضور سهامداران حقوقی در نقش خریدار بیشترین حجم معاملات را در اختیار گرفت.
همچنین، گروه کانه‌های فلزی روند منفی خود را ادامه داد. «کروی» که در پی اقبال به شرکت‌های فعال در زمینه سرب و روی، برای دومین روز متوالی مثبت شده بود بیشترین حجم معاملات گروه را با حضور پایاپای سهامداران حقوقی در نقش خریدار و فروشنده در اختیار داشت. بررسی دنياي اقتصاد از معاملات این نماد طی هفته گذشته، نشان از تغییر مالکیت 9/5میلیارد ریالی (معادل 4 درصد ارزش کل معاملات این نماد) از سوی سهامداران حقیقی به حقوقی دارد.
مخابرات نیز روند منفی خود را ادامه داد تا بار دیگر از بازدهی سالانه شاخص کل فاصله بگیرد. «اخابر» در حالی روزهای منفی را سپری می‌کند که سهامداران حقوقی در نقش فروشنده حضور فعال‌تری داشته‌اند.
در این میان، روند مثبت خودرویی‌ها تغییر کرده و برای دومین روز متوالی منفی شدند. «خکاوه» با حضور پررنگ‌تر حقوقی‌ها در نقش فروشنده، بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.
از سوی دیگر، روند منفی گروه سیمانی ادامه یافت. مشکل عدم تامین گاز و بالا بودن نسبی سوخت مازوت برای شرکت‌های سیمانی، مهم‌ترین عامل افت این گروه به شمار می‌آید. «سفارس» در حالی بیشترین حجم معاملات گروه را در اختیار داشت که حقوقی‌ها در نقش خریدار حضور قابل توجهی داشتند.
در نهایت، سرمایه‌گذاری‌ها نیز همگام با بازار روند منفی خود را ادامه دادند. «وبیمه» که قرار بود به منظور برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه در پایان معاملات روز گذشته متوقف شود، با به تعویق افتادن زمان برگزاری مجمع، مجاز باقی ماند و بیشترین حجم معاملات این گروه را در اختیار گرفت.

نکته: در نمودارهای شاخص صنایع، نماد «پارسان» جزو نمادهای عضو گروه فرآورده‌های نفتی در نظر گرفته است

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*