خانه / بورس و سهام / انتشار شایعات کمر بورس را شکست

انتشار شایعات کمر بورس را شکست

به گزارش ساتین : روز گذشته از همان ابتدای معاملات در تالار شیشه‌ای می‌شد رنگ و بوی متفاوت رفتار معاملاتی سهامداران را مشاهده کرد. ریزش بیش از هزار واحدی نماگر در کمتر از یک ساعت از آغاز رسمی خرید و فروش سهم‌ها، پچ‌پچ‌های بورس‌بازان که بیشتر از هر روز دیگر در تالار دیده و شنید می‌شد حاکی از آن بود که همه چیز مثل روزهای قبل نیست و ظاهرا قرار است اتفاق عجیب و غریبی در بازار شکل بگیرد.

روند معاملات در نهایت در پایان روز کاری به سمتی کشیده شد که شاخص کل معاملات با 2388 واحد به 85404 واحد رسید که با میانگین پنج درصد افت در همه شاخص‌های بازار مواجه شد و در کنار آن ارزش بازار نیز با 11 هزار میلیارد ریال افت نسبت به روز گذشته به رقم 418 هزار میلیارد ریال رسید.

درباره آنچه دیروز در بازار رخ داد نیز باید توضیح داد که اولین شایعه روز گذشته تالار شیشه‌ای مربوط به مردی مولتی میلیاردر بود که هر چند از مدتی پیش تا به حال زندانی اوین است اما حاشیه‌های سرمایه‌گذاری کردن او در بورس که نه تایید و نه تکذیب آن به صورت رسمی اعلام نشده است اولین فشار را بر صف‌های خرید و فروش وارد کرد به صورتی که شایعه مداخله بابک زنجانی در بورس، در اواسط معاملات بازار را با حجم زیادی از فروشندگان مواجه کرد که اصلا تمایل نداشتند حتی منتظر اتفاقات بعدی یا اطلاعات تکمیلی خبر باشند.
اما در همین حال روز گذشته شایعات مرموزی نیز به گوش سهامداران رسید که حاکی از آن بود که ظاهرا قرار است تحولات بزرگی در ابعاد کلان در بورس شکل بگیرد که این خبر غیرواقع هم به خوبی توانست فشار منفی بازار را بیشتر به سمت ریزش شاخص‌ها هدایت کند.
در کنار این موارد باید به روشن نشدن زوایای تازه‌ترین جلسه ایران و کشورهای 1+5 بر سر مساله تحولات هسته‌ای و تحریم‌ها هم اشاره کنیم که نگرانی‌های زیادی را برای سرمایه‌گذاران بازار به وجود آورده است. به صورت کمرنگ‌تر می‌توان بلاتکلیف بودن ارقام و اعداد بودجه‌ای مرتبط با صنایع حاضر در بورس، آزاد شدن خرید و فروش مسکن مهر و به موازات آن افزایش وام مسکن که به رونق گرفتن این بازار نیز کمک می‌کند از عواملی بود که همگی نقش‌های روز سیاه بورس را بازی کردند.
اما یک نکته را نباید از نگاه‌های تیزبین دور نگه داشت که آن هم نقش حقیقی‌ها در تاریخ‌سازی منفی بورس در روز گذشته است به طوری که آن زمان که لبخند‌های حضور پول و نقدینگی تازه بر لبان مسوولان و هدایت‌گران بورس می‌نشست باید هشدارهای کارشناسان و رسانه‌های فعال بازار سرمایه نیز جدی گرفته می‌شد که عنوان می‌کردند باید برای هدایت این‌گونه سهامداران فکر عاجلی اندیشیده شود تا در زمان بازار منفی و ریزش‌ها جلوی فرار این نو سهامداران گرفته یا حداقل تعدیل شود که این اتفاق روز گذشته روی نداد و می‌توان به راحتی بخش بزرگی از این ریزش نزدیک به سه درصدی شاخص کل بورس را به سهم این‌گونه سرمایه‌گذاران در روزی که حقوقی‌ها خواب را بر معاملات ترجیح می‌دادند نسبت داد.
به هر حال کنترل این اوضاع در همین آغاز آسان است و به قول بزرگی «سرچشمه شاید گرفتن به بیل، چو پر شد نشاید گرفتن به پیل» در همین روزهای آغازین کارساز خواهد بود وگرنه شاید باید منتظر تحولات بزرگ باشیم.
هادی مومنی

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*