خانه / بورس و سهام / آیا شرکت های پتروشيمي‌ احساس خطر مي‌كنند؟

آیا شرکت های پتروشيمي‌ احساس خطر مي‌كنند؟

به گزارش ساتین : علاوه ‌بر التهابي كه اين روز‌ها به دليل نامشخص بودن نرخ خوراك و كمبود گاز مجتع‌هاي پتروشيمي بازار اين محصولات را در بر گرفته است، نگراني‌هايي نيز وجود دارد كه از اشتياق تجار براي تلاش و مبارزه با مشكلات براي توليدات جديد كاسته است. اگر چه بازار پتروشيمي در مقابل اتفاقات رخ داده در حوزه داخلي در ماه گذشته همچنان به فعاليت خود با قدرت ادامه مي‌دهد، اما احتمالا در مقابل رقيب‌هايي كه ممكن است بازار را تهديد كنند، با مشكلاتي به خصوص در حوزه قيمت مواجه خواهند شد.

شايد برداشته شدن محدوديت‌هاي بين‌المللي براي بسياري از بازارها خوشايند به نظر برسد اما تجار پتروشيمي را به فكر راهكارهايي انداخته كه در مقابل سونامي عظيم واردات محصولاتي با قيمت‌هاي پايين‌تر از كشورهايي كه توانايي توليد ارزان را دارند، مقاومت كنند.
به گفته يكي از فعالان بازار اين محصولات بسياري از توليد كنندگان همزماني رفع محدوديت‌ها با افزايش توليد گاز از ذخاير نامتعارف و افزايش توليد محصولات پتروشيمي آمريكا را تهديدي براي بازار خود احساس مي‌كنند و معتقدند در اين فرصت كوتاهي كه در اختيار دارند بايد اجراي تاكتيك‌هاي جديد را در دستور كار قرار دهند.
هر چند ايران با در اختيار داشتن ذخاير گاز طبيعي عنوان بزرگ‌ترين دارنده ذخاير متعارف گاز جهان را به خود اختصاص داده است، اما دستيابي كشوري همچون آمريكا به فناوري استخراج و پالايش ذخاير نامتعارف نفت و گاز آن را به مهم‌ترين كشور صاحب صنعت گاز و پتروشيمي جهان در رديف ايران، روسيه و قطر تبديل كرده است. به اين ترتيب ورود محصولات پتروشيمي آمريكايي به بازار كشوري همچون ايران، تهديدي جدي براي توليد‌كنندگان داخلي به حساب مي‌آيد و بايد براي كاهش قيمت‌ها و حفظ بازار خود سياست‌هاي جديدي را در نظر گرفت.
اين فعال حوزه پتروشيمي معتقد است متنوع‌سازي سبد توليد محصولات پتروشيمي با كاهش قيمت‌ها مي‌تواند بازار رقيب را كمرنگ‌تر كند؛ البته به شرط آنكه تكليف نرخ خوراك به زودي مشخص شود و روال توليد به شكل قبل بازگردد.
در همين حال تعدادي از كارشناسان بازار پتروشيمي معتقدند؛ به احتمال زياد قيمت اين محصولات در بازار داخل با تغييرات عمده‌اي در هفته آتي مواجه نشوند؛ چرا‌كه به نظر نمي‌رسد قيمت‌هاي جهاني در مقابل حجم اتفاقات موجود و پارامترهاي تاثير گذار روند نزولي در پيش بگيرد.
اين در حالي است كه قيمت‌هاي پايه محصولات پتروشيمي پس از افزايش شايعات در خصوص عدم عرضه‌هاي برخي از مجتمع‌ها، تا حد زيادي افزايش يافته است و احتمالا هفته آتي هم افزايش قيمت در رينگ پتروشيمي خواهيم داشت و از اين رو تقاضا در اين بازار شدت بيشتري خواهد گرفت. از سوي ديگر در بازار آزاد نيز با توجه به اينكه محصولات پتروشيمي در روزهاي اخير با افزايش چشمگير قيمت‌ها روبه‌رو بوده‌اند، معامله‌گران با احتياط وارد مبادلات مي‌شوند و در بسياري از موارد هم نرخ‌هاي اعلامي را غيرواقعي دانسته و مي‌گويند: قيمت‌ها در مقايسه با بورس كالا بسيار بالا است و توجيه منطقي ندارد.
به گفته فعالان آگاه، رشد قيمت‌ها در بازار آزاد با شدت بيشتري نسبت به بورس در هفته اخير در حركت بوده است، از اين رو بيشتر آگاهان بازار با اينكه نرخ‌هاي موجود را گران مي‌دانند، اما به دليل افزايش نرخ خوراك ترجيح مي‌دهند خريدهايشان را انجام دهند؛ البته اگر فروشنده‌اي در بازار باشد.
به اين ترتيب ديروز در تالار فرآورده‌هاي نفتي و پتروشيمي، حدود 46 هزار تن انواع مواد پليمري مجتمع‌هاي پتروشيمي اروند، اميركبير، ايلام، آبادان، آرياساسول، بندرامام، پلي نار، تندگويان، جم، خوزستان، شازند، لاله، مهر،
پلي پروپيلن جم و شركت پليمر كرمانشاه عرضه شد. از جمله اين مواد پليمري مي‌توان به انواع پلي اتيلن، پلي پروپيلن، پلي بوتادين رابر PVC، SBR و اپوكسي رزين اشاره كرد كه در اين ميان استايرين بوتادين رابر روشن 1502 شركت پتروشيمي بندرامام بيشترين تقاضا را در اين روز ثبت كرد همچنين گريدهاي مختلف پلي اتيلن‌ها نيز با حجم زياد تقاضا در اين تالار مواجه شدند. اين در شرايطي است كه پلي اتيلن سبك فيلم 2100TN00 شركت پتروشيمي لاله تقاضاي كمتري نسبت به هفته‌هاي اخير تجربه كرد. از طرفي نيز معاملات پتروشيمي روز گذشته در بورس كالاي ايران به دليل كمبود عرضه توسط توليد‌كنندگان، با رقابت مواجه شد. همچنين در گروه قير، حدود 23 هزار تن انواع قير شركت
نفت جي و 6710 تن قير 6070 شركت نفت پاسارگاد تهران راهي تالار معاملات مي‌شود.شركت پالايش نفت تبريز نيز با 3 هزار تن وكيوم باتوم در تالار معاملات حضور يافت.

سحر نمایشی

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*