خانه / بازار / کلاه گشاد لیزینگ های فاقد مجوز بر سر مشتریان بی اطلاع

کلاه گشاد لیزینگ های فاقد مجوز بر سر مشتریان بی اطلاع

از مجموع ۴۰۷ شرکت فعال در زمینه واسپاری (لیزینگ) فقط ۳۳ شرکت از بانک مرکزی مجوز فعالیت دارند. ۳۰۰ شرکت فاقد هرگونه مجوزند و ۷۴ مورد نیز مراحل دریافت مجوز را طی می کنند.

خبری که سخنگوی دستگاه قضا اعلام و تاکید کرد: اگر همه این شرکت ها را زیر نظر قانون درآوریم، قدم موثری در جهت اجرای اقتصاد مقاومتی‌برداشته ایم، اما فعالیت شرکت های واسپاری غیر مجاز و فاقد مجوز محدود به یکی، دو سال اخیر نیست.

سال هاست که اخبار رسانه ها پر شده از کلاهبرداری های متعددی که برخی از آن ها انجام می دهند و با اعتماد سازی اولیه سرمایه اندک متقاضیان خرید اقساطی خودرو را به جیب می زنند و با به جا گذاشتن تعداد زیادی زیان دیده متواری می شوند؛ البته این فقط بخشی از تخلفات شرکت های لیزینگ فاقد مجوز است، زیرا این شرکت ها با دریافت سودهای کلان از مشتریان و گاه نگه داشتن پیش پرداخت های آنان نزد خود و ارائه نکردن به موقع خودرو، سودهای کلانی از نبود نظارت در عرصه فعالیت شرکت های واسپاری به جیب می زنند.

عظیم خودرو، داتیس خودرو، ساره خودرو یا بهارخودرو تفاوتی ندارد چون هیچ کدام برای فعالیت شان در عرصه واسپاری خودرو مجوزی از بانک مرکزی ندارند و کاملا غیر قانونی دراین حوزه فعالیت می کنند. فارغ از گفته ها و شنیده ها، راهی دفاتر بعضی از این شرکت ها می شویم.

لیزینگ خودرو کلاهبردار لیزینگ خودرو بدون مجوز فروش خودرو اقساطی خودرو لیزینگی بهترین لیزینگ خودرو
شرکت هایی که خودروهای گران قیمت خارجی را با هر قیمتی که باشد فقط با دریافت نیمی از بهای آن برایتان لیزینگ می کنند.تنها مشخصه شرکت، تابلوی کوچک مقابل ساختمان است.

به محض ورود به ساختمان وقتی آدرس شرکت لیزینگ را از مردی میانسال که از یکی از واحدها بیرون آمده می پرسم، با خشم می گوید: بله، کلاهبردار بزرگ، بفرمایید همین جاست.

بیرون از ساختمان چند دقیقه پای حرف هایش می نشینم. می گوید با این که بازاری است و کاسب دنیا دیده ای است اما همین شرکت سرش را کلاه گذاشته است و می افزاید: ۲ ماه قبل از عید برای خرید خودروی خارجی به این دفتر مراجعه کردم.در ابتدای کار شرایط خوبی پیش رویم گذاشتند. پرداخت نقدی ۴۰ درصد از ارزش خودرو و تقسیط ۶۰درصد باقی مانده با نرخ سالیانه ۲۲درصد و از همه مهم تر دریافت وام از یکی از بانک های مسکن،ملی، ملت یا سپه.

او ادامه می دهد: مسئول عقد قراردادها ابتدای کار ۴۰درصد از قیمت خودرو را نقدی دریافت کرد و با تنظیم قرارداد، قرار را بر این گذاشت که با تکمیل پرونده و انجام کارهای اولیه وام ۲۲درصدی از بانک بگیرند و خودرو را تحویل دهند، اما در هر مراجعه برای تکمیل پرونده با ایرادهای جدیدی روبه رو می شدم.

از گردش مالی ضعیف حسابم تا معتبر نبودن سندی که قرار بود در رهن بانک قرار گیرد.تا این که امروز مسئول فروش شرکت می گوید که شما شرایط دریافت وام های بانکی ما را ندارید و بهتر است از شرایط عادی و آزاد ما استفاده کنید.یعنی به جای ۲۲درصد سودی که وعده دادند، سالیانه حدود ۶۰درصد سود پرداخت کنم و به جای ماهیانه یک میلیون و ۸۸۰ هزارتومان مابه ازای ۵۰میلیون تومان وام، ماهیانه ۲ میلیون و ۶۷۰هزار تومان بپردازم. این یعنی بعد از ۳ سال باید ۹۶ میلیون تومان به این شرکت پرداخت کنم.جالب این جاست که وقتی می گویم پول من ۴ ماه نزد شما بوده و از آن استفاده کردید، می گویند اگر قصد باز پس گیری پولتان را دارید باید بر اساس یکی از بندهای قرار داد ضرر و زیان ما را بپردازید!

مسئول فروش شرکت نظر دیگری دارد و می گوید: سرمایه گذاران این شرکت نزد بانک های مختلف منابع مالی دارند و به محض معرفی شما به بانک، بر اساس آن منابع به شما تسهیلات ۲۲درصد پرداخت می کنند. موضوعی که البته روسای چندین شعبه بانک در حوالی همان شرکت از شنیدن آن تعجب می کنند و پرداخت چنین تسهیلاتی را ناممکن می دانند!

معطلی ۳ ماهه برای خودرویی که قرار بود یک روزه تحویل شود!

خانم جوانی می گوید که کارمند یک شرکت خصوصی است و با وجود توصیه اطرافیان فریب شرکت های لیزینگ فاقد مجوز را خورده و ۴ ماه گرفتار شده است. می گوید: روز اول گفتند در صورت پرداخت ۵۰ درصد قیمت هر خودرویی که بخواهد، می تواند خودروی صفر کیلومترش را مقابل در تحویل بگیرد و باقی مانده حسابش را با ارائه چک در ۲۴ماه پرداخت کند، اما از آن روز تا ۳ ماه بعد خبری از خودرو نشد و پیگیری ها حکایت از این داشت که خودروی مد نظر استثناست و مدتی است که در بازار نیست.در صورتی که من درخواست خرید خودروی تولید داخل را داشتم. بعد از ۳ ماه خودرویی تحویلم دادند که یک مدل پایین تر از مدل روز بود و پیگیری ها فایده ای نداشت. حالا هم برای پرداخت اقساطم به بانک مراجعه کردم که متوجه شدم سود ۲۵درصدی صحت نداشته و بر اساس فرمول بانکی این شرکت لیزینگ ۵۰درصد از ما سود می گیرد!

با وجود محرز شدن تخلفات گسترده شرکت های لیزینگ فاقد مجوز برای بانک مرکزی و قوه قضاییه و کلاه گشادی که بر سر متقاضیان خرید اقساطی خودرو می رود این سوال باقی می ماند چرا قوه قضاییه با چنین شرکت هایی برخورد و از ادامه کارشان جلوگیری نمی کند؟در این شرایط مردم باید با چشمی باز به سراغ خرید اقساطی خودرو بروند و قبل از عقد قرار داد از مجوز دار بودن شرکت ها مطمئن شوند.

به دام انداختن مشتری شرط ادامه کار در شرکت های لیزینگ

یکی از کارکنان شرکت های لیزینگ فاقد مجوز از شرط مدیرعامل شرکت برای ادامه کار در این شرکت می گوید: روز اولی که برای مصاحبه آمدم مدیر عامل تاکید داشت ما به هرنحوی می خواهیم مشتری جذب کنیم تا از ما خرید کند. به همین دلیل هر کسی با شما تماس گرفت یا به دفتر آمد نباید دست خالی بیرون برود. باید این قدر خوب تبلیغ کنید تا برای خرید اقدام کند. ما کارمندی می خواهیم که بتواند مشتری را جذب کند و به هرنحوی که شده به او خودرو بفروشد.

او بیشتر مشتری های این شرکت ها را افرادی می داند که حساب وکتاب خاصی در زندگی ندارند و با صحبت های یک نفر فریب می خورند. برایشان مهم نیست که چند درصد سود می گیریم، همین که بگوییم بر اساس نرخ سود بانکی از شما سود دریافت می کنیم اطمینان و بدون بررسی خرید می کنند.

هزینه های تحمیلی لیزینگ ها برای کسب سود بیشتر

اجبار به خرید بیمه از شرکت لیزینگ و پرداخت هزینه های اضافی برای سند نمونه ای از هزینه های اضافی است که شرکت های لیزینگ در آخرین لحظه به مشتریان تحمیل می کنند. خلیلی که برای خرید خودرو به شرکت لیزینگ عظیم خودرو مراجعه کرده است از هزینه های تحمیلی شرکت های لیزینگ در لحظه عقد قرارداد می گوید و این که وقتی کار به مرحله نهایی می رسد درخواست های غیر قابل قبول توسط لیزینگ مطرح می شود؛ برای مثال برای خودرویی که از طرف سازنده، بیمه طلایی شده است باید به اجبار بیمه مدنظر شرکت لیزینگ به قیمت بیش از یک میلیون تومان را هم تهیه کنید. از دیگر شرط های تحمیلی پرداخت هزینه ای حدود یک میلیون و ۵۰۰هزار تومان بابت سند خودرو است. در حالی که اگر همان خودرو را از نمایندگی خریداری کنید هیچ هزینه ای بابت سند پرداخت نمی کنید.

جذب مشتری با وعده تحویل فوری

همین که مشتری۵۰درصد پیش پرداخت به همراه ۱۰درصد کارمزدی را که جدا از او دریافت می شود به حساب شرکت واریز کند یعنی پایبند شدن و اجبار به طی کردن ادامه راه! همایون مقدم، قائم مقام لیزینگ کارآمد (یکی از ۳۳لیزینگ دارای مجوز از بانک مرکزی) می گوید: این شرکت ها در روزنامه تبلیغ می کنند و در اولین تماس تاکید دارند خودرو فوری و درکمترین زمان ممکن تحویل می شود. درحالی که حتی یک دستگاه هم ندارند و پس از دریافت پول از مشتری چند ماه باپولش کار می کنند و از ذخیره آن درحسابشان و کار کردن با آن سود می برند. بیشترشان وعده تحویل فوری یا حداکثر یک ماهه خودروهای خارجی را می دهند اما زمان تحویل با ایراد گرفتن از پرونده متقاضی و در بسیاری از موارد به دلیل نداشتن نقدینگی کار را طولانی می کنند و در این مدت سعی دارند از شرکت های دارای مجوز ،خودروی متقاضی را تهیه کنند.

منبع : خراسان

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*