خانه / بورس و سهام / همه چیز درباره “شیران”

همه چیز درباره “شیران”

سهام شرکت صنایع شیمیایی ایران طی ماه های اخیر در حالی با اقبال سرمایه گذاران رو به رو بوده که در پی انتشار اطلاعیه شفاف سازی مدیر عامل مبنی بر عدم تغییر سودآوری در وضعیت فعلی، سهم مذکور با تعادل قیمتی مواجه شده است.

براساس گزارش بورس نیوز، این اطلاعیه در حالی انتشار یافته که بسیاری از تحلیلگران و سرمایه گذاران به آینده این شرکت بورسی و رشد سودآوری آن امیدوار هستند.

در همین ارتباط مدیر عامل شرکت صنایع شیمیایی ایران عنوان کرد: اطلاعیه شفاف سازی مذکور در پاسخ به نامه سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر چرایی رشد روز افزون قیمت سهم “شیران” و بررسی وجود شواهدی مبنی بر تعدیل سودآوری شرکت انتشار یافت.

حسین مهری ادامه داد: در حال حاضر بودجه برآوردی سال مالی منتهی به 92.9.30 “شیران” تغییر با اهمیتی ندارد، حال آنکه در صورت اطمینان از تحقق مواردی که منجر به تعدیل سود برآوردی این شرکت می شود به طور قطع در اسرع وقت اطلاعات لازم به اطلاع سازمان بورس و سرمایه گذاران خواهد رسید.

وی در ادامه با تشریح وضعیت فروش محصولات “شیران” گفت: همانطور که در صورت های مالی این شرکت نیز هویداست، حدود 60 درصد از فروش محصولات به صورت خارجی و مابقی آن در جهت تأمین نیاز داخلی کشور انجام می پذیرد. به گونه ای که فرآورده های تولید شده در شرکت صنایع شیمیایی ایران به عنوان یکی از اصلی ترین مواد برای تولید محصولات شوینده و بهداشتی به کار گرفته می شود و تولید حدود یک هزار و 400 قلم کالای داخلی وابسته به تولیدات “شیران” می باشد.

این مقام مسئول در پاسخ به تفاوت دو هزار و 901 ریالی قیمت فروش محصول اصلی شرکت یعنی الكيل بنزن خطی در بورس کالا و نرخ در نظر گرفته شده برای آن در بودجه 92 “شیران” عنوان کرد: قیمت گذاری محصولات تولیدی شرکت از جمله الکیل بنزن خطی از طریق کمیته ای در داخل شرکت و با در نظر گرفتن نرخ ارز، قیمت نفت، قیمت محصولات در سطح جهان و منطقه و نیز بهای تمام شده تولید صورت می پذیرد. از همین رو با توجه به متغیر بودن پارامترهای مطرح شده شاهد پایین بودن پیش بینی های صورت گرفته در مقایسه با قیمت واقعی فروش محصولات در بورس کالا هستیم.

مهری اضافه کرد: در معاملات محصولات “شیران” در بورس کالا توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که به دلیل استراتژیک بودن نوع محصولات تولیدی این شرکت، حتی در صورت وجود تقاضا با قیمت های بسیار بالا، نمی توان افزایش غیر منطقی در نرخ های فروش انتظار داشت چراکه به هر حال مواد تولید شده توسط شرکت صنایع شیمیایی ایران بخشی از نیاز ضروری اقشار جامعه را تأمین می کند.

وی همچنین با اشاره به چگونگی تأمین خوراک نفت سفید شرکت اظهار داشت: میزان مصرف نفت سفید مورد نیاز “شیران” روزانه حدود 30 تا 31 هزار بشکه بوده که با توجه به محدودیت های شرکت پالایش نفت اصفهان به عنوان تأمین کننده اصلی خوراک “شیران”، در حال حاضر حدود 25 هزار بشکه از طریق پالایشگاه مذکور تهیه می شود.

حال آنکه برنامه تأمین مابقی نفت سفید مورد نیاز از چند شرکت دیگر در دستور کار “شیران” قرار دارد که در صورت نهایی شدن مراحل آن، اطلاع رسانی های لازم انجام می پذیرد.

وی ادامه داد: چنانچه تأمین نفت سفید مورد نیاز در حدی که مد نظر است صورت پذیرد، می توان به افزایش ظرفیت تولید محصولات نیز امیدوار بود.

مدیر عامل “شیران” پیرامون مباحث مربوط به احتمال افزایش تخفیف نرخ خوراک نفت سفید از 5 به 10 درصد عنوان کرد: از آنجایی که با توجه به شرایط فعلی هزینه های تحمیل شده کلیه شرکت ها از جمله “شیران” با رشد همراه بوده، به نظر می رسد افزایش تخفیف نرخ خوراک شرکت های مذکور امری منطقی و به جاست. چه بسا رشد این تخفیف تا 15 درصد نیز می تواند جای بحث و تبادل نظر مسئولان باشد. البته همه این موارد به شرطی است که شرکت های مشمول این تخفیف نیز ارز حاصل از صادرات خود را در اتاق مبادلات ارزی عرضه نمایند؛ چراکه در غیر این صورت بهره مندی از چنین تخفیفی توجیه منطقی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر، “شیران” نیز از تخفیف پنج درصدی نرخ خوراک همانند دیگر شرکت ها برخوردار است و در صورت اتخاذ هر گونه تصمیم مبنی بر رشد این میزان تخفیف، شرکت نیز مشمول طرح مذکور خواهد شد.

این مقام مسئول در بیان نحوه تسعیر درآمدهای ارزی شرکت گفت: از تاریخ 91.9.1 کلیه درآمدهای ارزی “شیران” با نرخ اتاق مبادلاتی تسعیر می شود و هیچ گونه تسعیری با نرخ ارز آزاد یا بالاتر از نرخ ارز مبادلاتی صورت نگرفته و بودجه سال 92 شرکت نیز بر همین اساس برآورد شده است.

مدیر عامل شرکت صنایع شیمیایی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر امکان رشد درآمد حاصل از سرمایه گذاری های “شیران” از 295 میلیارد ریال به 400 میلیارد ریال گفت: مهمترین سهام موجود در پرتفوی بورسی شرکت سهام شرکت های پالایش نفت اصفهان و لیزینگ صنعت و معدن، بوده و پرتفوی غیر بورسی “شیران” نیز متشکل از سهام شرکت بازرگانی خدمات بندری ایران می باشد که مالکیت 100 درصدی آن در اختیار صنایع شیمیایی ایران است. از همین رو امیدواریم با توجه به رشد قیمتی سهام موجود در پرتفوی بورسی شرکت، تحلیل های عنوان شده در خصوص افزایش درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها به تحقق بپیوندد.

مهری ادامه داد: به طور کلی شرکت صنایع شیمیایی ایران در زمینه سبدگردانی فعالیت چشم گیری ندارد و هدف اصلی از خرید بخشی از سهام “شپنا”، ایجاد منافع مشترک با اصلی ترین تأمین کننده خوراک مورد نیاز خود بوده؛ به گونه ای که در پاره ای از موارد پیشنهاد خرید بخشی از سهام “شیران” توسط شرکت پالایش نفت اصفهان نیز به میان آمده که امیدواریم در صورت تمایل مدیران ذیربط این امر نیز تحقق یابد.

این مقام مسئول در خصوص شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران اظهار داشت: عمده سود حاصل از سرمایه گذاری های “شیران” از محل سرمایه گذاری در شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران بوده که این شرکت علاوه بر امکان 34 هزار تن ذخیره مواد درمخازن و وجود اسکله اختصاصی در این شرکت، کلیه حمل و نقل دریایی، ریلی و زمینی “شیران” از طریق آن صورت می پذیرد.

مدیر عامل “شیران” با اشاره به طرح های توسعه ای شرکت بیان داشت: شرکت صنایع شیمیایی ایران در نظر دارد در راستای توسعه و تنوع تولیدات تا پایان سال 92، دو محصول جدید را به تولیدات خود اضافه نماید که کلیه آنها مصرف داخلی داشته و ارزش افزوده مناسبی را ایجاد می نماید.

در خاتمه این گزارش می افزاید، مدير عامل “شيران” ارزش جايگزيني شركت را در حال حاضر حدود 300 ميليون دلار به علاوه 100 ميليارد ريال اعلام نمود كه در صورت تبديل بخش ارزي به ريال براساس دلار آزاد مبلغ كل ارزش جايگزيني آن حدود 10 هزار و 600 ميليارد ريال حاصل مي گردد كه با توجه به حقوق صاحبان سهام 5 هزار و 200 ميليارد ريالي شركت، خالص ارزش جايگزيني حدود 15 هزار و هشتصد ميليارد ريال برآورد مي گردد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*