خانه / بورس و سهام / کمر شاخص بورس را تصمیمات خلق الساعه شکست !

کمر شاخص بورس را تصمیمات خلق الساعه شکست !

به گزارش ساتین ، روند نزولی شاخص بازار سرمایه تقریباً از زمانی شروع شد که سازمان بورس نمادهای فعال در بازار پایه فرابورس را متوقف و اعلام کرد که از اول اسفند ماه این شرکتها به بازار توافقی فرابورس انتقال خواهند یافت.

دلیل این امر ترس از سفته بازی و خطر ایجاد حباب قیمتی در سهام شرکتهای فعال در بازار پایه عنوان شد. این موضوع ریسک سرمایه گذاران را در بازار بورس به شدت افزایش داد و بسیاری از سرمایه گذاران از ترس اینگونه اقدامات سازمان بورس و احتمال تکرار این امر برای سایر شرکتها اقدام به فروش سهام نمود.

جالب اینجاست که این کار به بهانه حمایت از سهامداران حقیقی جزء صورت می گیرد، در صورتیکه در اینگونه نوسانات شدید بازار و هیجانات ناشی از اینگونه تصمیمات بیش از هر کسی سهامداران تازه وارد و حقیقی متضرر می شوند. در ماه های گذشته بارها شنیده شده است که سازمان نهادهای حقوقی را جهت فروش سهام تحریک کرده است.

همچنین سازمان بورس با مذاکره با سازمان خصوصی سازی این سازمان را متقاعد به عرضه خرد سهام در تابلو بورس نمود. در حالیکه زمانیکه بازار سرمایه روند نزولی به خود می گیرد، منطقاً سازمان خصوصی سازی دیگر قادر به خرید سهام به منظور حمایت از بازار سرمایه نیست و به عبارتی زمانیکه بازار سرمایه منفی می شود، هیچ نهادی از این بازار حمایت نمی کند، ولی در زمانیکه بازار سرمایه مثبت است سازمان تمام تلاش خود را جهت کنترل روند صعودی انجام می دهد.

به گزارش شرکت مشاور سرمایه گذاری هدف حافظ، با نگاهی به شفاف سازی های ارائه شده توسط سازمان بورس از شرکتهای پذیرفته شده مشاهده می شود که سازمان تمام تلاش خود را برای نشان دادن کمترین ریسک های شرکت و برجسته کردن آنها انجام می دهد، در صورتیکه اگر خبری مثبت یا فرصتی برای سرمایه گذاری در شرکتی وجود داشته باشد منطقاً سازمان نمی تواند این موضوع را در شفاف سازی های خود اعلام کند.

کارشناسان شرکت مشاور سرمایه گذاری هدف حافظ پیشنهاد می کنند سازمان برای مدیریت بازار بهتر است بیشتر تلاش خود را در جهت افزایش کارائی بازار سرمایه و کمتر کردن محدودیت های آن انجام دهد. از راهکارهای افزایش کارائی بازار می توان به افزایش یا حذف دامنه نوسان اشاره کرد، چراکه وجود دامنه نوسان در بازار ایران باعث ایجاد صف های خرید و فروش می شود و این امر باعث ایجاد واکنشهای هیجانی در بازار سرمایه می شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*