خانه / آخرین اخبار / آخرین اخبار از ورشکستگی موسسه مالی و اعتباری کاسپین

آخرین اخبار از ورشکستگی موسسه مالی و اعتباری کاسپین

موسسه کاسپین در واکنش به مشکلات سپرده گذاران چند تعاونی ادغامی، رفع مشکلات را به قوه قضاییه مربوط دانست و یک نصیحت هم در این شرایط به سپرده گذاران داشت که سپرده‌گذاران باید بیشتر دقت کنند تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرند!
به گزارش شفا آنلاین ، این در حالی است که مردم به نام قبلی کاسپین یعنی ارمان اعتماد کردند و پول گذاشتند.و چرا در زمان خلاف قانون کار کردن مدیران سابق تعاونی بدر توس هیچ اطلاع رسانی به مردم نشد تا پول سپرده نکنند؟
این موسسه در واکنش به مشکلات و گلایه تعاونی های ادغام شده در کاسپین اعلام کرد؛ موسسه اعتباری کاسپین در آخرین روزهای سال گذشته مجوز گرفت اما هنوز مشکل برخی از سپرده‌گذاران تعاونی‌هایی که در این موسسه قرار است ادغام شونداز گذشته تا به حال باقی مانده در حالی که کلید این مشکلات در دستان مسولان کاسپین قرار ندارد!

بسیاری از سپرده‌گذاران بدرتوس، وپیونددرتماس با ما از مشکلات به وجود آمده گلایه می کنند .

نکته جالب در این اطلاعیه نام نبردن از تعاونی الزهراست که معلوم نیست چه شده که در این پاسخ نامی از ان نیست!؟

گویا در این میان یک سوءتفاهم پیش آمده و برخی‌ها فکر می‌کنند همه دارایی‌ها و سپرده‌ها به موسسه اعتباری کاسپین انتقال داده شده و مسوولان این موسسه نمی‌خواهند سپرده آنها را پرداخت کنند! این در حالی است که حقیقت چیز دیگری است.

برای روشن شدن این موضوع باید بدانیم که کاسپین موسسه جدیدی است که از تجمیع چند تعاونی مختلف تشکیل شده و دارایی‌های این تعاونی‌ها باید تجمیع شود و تحت یک مدیریت واحد اداره شود.

در خبر صدور مجوز بانک مرکزی هم آمده است که «این موسسه اعتباری در حال حاضر به عنوان پنجمین موسسه اعتباری غیربانکی مجاز شناخته می‌شود، مقرر است دارایی‌ها و بدهی‌های قابل تجمیع شرکت‌های تعاونی‌ اعتبار «فرشتگان»، «الزهراء مشهد»، «حسنات اصفهان»، «دامداران و کشاورزان کرمانشاه»، «بدرتوس مشهد»، «پیوند»، «امید جلین گرگان» و «عام کشاورزان مازندران» را که تا به حال تحت عنوان آرمان ایرانیان فعالیت می‌کردند طبق روش مشخص به حساب های خود انتقال دهد.»

همان‌طور که مشاهده می‌شود بانک مرکزی اعلام کرده دارایی‌ها و بدهی‌های قابل تجمیع تعاونی های فوق باید به حساب‌های کاسپین انتقال داده شود.

کاسپین برای انتقال دارایی‌ها و بدهی‌های اکثر تعاونی‌های بزرگ از جمله فرشتگان ، امید جلین و… مشکلی نداشت و ندارد و با توجه به دارایی‌های زیاد تعاونی‌های بزرگ حتی هیات‌مدیره آنها هم از همان تعاونی‌هاانتخاب شده اما دوتعاونی بدرتوس و پیوند که روی هم رفته درصد بسیار کمی از دارایی‌های کاسپین را تشکیل می‌دهند و سهام این دو تعاونی کمترازیک درصدکل سرمایه قانونی موسسه را دارا می باشنداز همان ابتدای تجمیع دارای مشکل بوده‌اند.

جالب است بدانید هنوز دارایی‌های این تعاونی‌ها منتقل نشده چرا که به علت تخلفات بانکی مدیران سابق تعاونی‌ بدرتوس و… هنوز این تعاونی تعیین تکلیف نشده و به طور دقیق مشخص نیست که موسسه کاسپین چه اموالی را دریافت خواهد کرد و ارزش این دارایی‌ها چقدر است.

مدیران متخلف تعاونی فوق که با دستور مقام قضایی در بازداشت به سر می‌برند حتی حساب‌های صوری باز کرده بودند و هنوز قانون نتوانسته حساب‌های صوری و درست را تمیز دهد.

در چنین شرایطی فقط دستور قضایی می‌تواند راهگشای بدرتوسی‌ها و تعاونی‌پیوند باشد چرا که از لحاظ قانونی مسوولان موسسه اعتباری کاسپین نمی‌توانند از جیب سپرده‌گذاران بی‌شمار دیگر وجوه سپرده‌گذاران تعاونی‌ای را بدهند که هنوز قانونا اموالش منتقل نشده است.

به عبارت بهتر بانک مرکزی یا مسوولان موسسه کاسپین نمی‌توانند در این مورد دخالت کنند و قانون باید در این مورد نظر نهایی را بدهد. اگر کاسپین بخواهد سپرده سپرده‌گذاران بدتوس، یا پیوند را بدهد قطعا سپرده‌گذاران دیگر آن اعتراض خواهند کرد و این قانونی و منطقی نیست.

چه باید کرد؟

سپرده‌گذاران بدرتوس، و پیوند با صدور مجوز کاسپین امیدواری زیادی برای حل مشکل خود دارند اما قطعا این مشکل با تجمع و اعتراض حل نخواهد شد.

مسوولان قضایی استان خراسان رضوی در این زمینه قول مساعد داده‌اند که سپرده‌گذاران این تعاونی‌های خرد با اتمام حسابرسی و مشخص شدن دارایی‌ها و تکلیف مسوولان بازداشت‌شده حتما به پول خود برسند.

قطعا صدور مجوز کاسپین ساماندهی این تعاونی‌ها را تسهیل خواهد کرد اما خیلی‌ها قصد دارند از این وضعیت سوء استفاده کنند و حساب‌های صوری خود را به پول نقد تبدیل کنند. در این بین بسیاری از سپرده‌گذاران نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.

امیدواریم دستگاه قضا هر چه زودتر به مشکلات به وجود آمده رسیدگی کنند و با کمک بانک مرکزی و دستگاه‌های ذیربط سپرده‌گذاران واقعی تعاونی های بدر توس و پیوندرا از متخلفان تفکیک کند تا حقی از سایرین ضایع نشود.

******************

رییس کل بانک مرکزی با تشریح دلایل ایجاد مشکل برای موسسه اعتباری کاسپین تصریح کرد: در دوره گذشته، بانک مرکزی تصمیم به ساماندهی موسسات اعتباری از طریق ادغام آنها گرفت. بر همین مبنا مقرر شد هشت تعاونی اعتبار، ادغام و موسسه ای واحد تشکیل دهند. در نهایت هم اواخر سال ۱۳۹۴ مقدمات تشکیل این موسسه واحد فراهم شد. به عبارت دیگر، با تامین سرمایه و معرفی هیات مدیره مناسب، موسسه کاسپین از بانک مرکزی مجوز دریافت کرد البته مشروط به این که هر هشت موسسه، فهرست دارایی ها و بدهی های خود را اعلام کنند و به همین میزان، سپرده هایشان را به موسسه تازه تاسیس انتقال دهند.

وی افزود: متاسفانه از میان هشت موسسه، تنها یک عضو به تعهدات خود در این خصوص عمل کرد و دیگر موسسات قادر به ایفای دستورالعمل بانک مرکزی نشدند. نتیجه این که اصولا هیچ سپرده گذاری مستقیمی در موسسه اعتباری کاسپین صورت نگرفته و مهم تر از همه از آن جا که انتقال دارایی ها انجام نشده، این موسسه مسئولیتی هم در قبال سپرده گذاران ندارد. به عبارت دیگر، هیات مدیره معرفی شده نتوانست روند ادغام را با سرعتی که بانک مرکزی مدنظر داشت به سرانجام برساند به همین دلیل احضار شدند و مورد بازخواست قرار گرفتند.

سیف، حکم مقام قضایی در یکی از استآنهای کشور را از دیگر مشکلات کاسپین برشمرد و افزود: بر اساس این حکم قضایی، با وجود عدم انتقال دارایی ها و سپرده ها به موسسه کاسپین دستور داده شده تابلوهای هشت تعاونی در حال ادغام به “کاسپین” تغییر کند و سوء تفاهم برای سپرده گذاران از همین جا شکل گرفت. جالب این که حتی بر اساس همین حکم، موسسات مکلف به تغییر دفترچه سپرده گذاری شدند. به هر صورت بانک مرکزی در حال حل و فصل این مشکل است ضمن این که هیات مدیره موظف است با سرعت دارایی ها را تحویل بگیرد و البته در این میان و در خصوص کسری دارایی هر یک از موسسات در شرف ادغام هم، هیات مدیره همان موسسه پاسخگو خواهد بود.

از گذشته درس بگیریم

سیف با اشاره به اینکه شرایط سپرده گذاران این موسسات و نگرانی های آنها قابل درک است اما بهتر است از این موضوع درس بگیریم، گفت: در هیچ جای جهان، سپرده های موسسات و بانک های مجاز از طریق بانک مرکزی کشور تضمین نمی شوند. به این ترتیب برای اطمینان بخشی به سپرده گذاران، این صندوق های ضمانت سپرده هستند که با توجه به حق بیمه ای که دریافت می کنند هرگونه بازپرداختی را در صورت بروز مشکل البته تا سقف مشخص شده تقبل می کنند. به این ترتیب زیان بالاتر از سقف تعین شده و عواقب آن تنها متوجه شخص سپرده گذار است.

 او افزود: با این وجود بانک مرکزی ایران گذشته از تضمین سپرده بانک ها و موسسات اعتباری صاحب مجوز، برای ساماندهی شرایط موسسات غیرمجاز هم وارد عمل می شود و از حیف و میل دارایی آنها جلوگیری می کند و این مکانیسمی برای به حداقل رساندن خسارت و زیان سپرده گذاران است.

رییس کل بانک مرکزی در ادامه این برنامه تلویزیونی با تاکید مجدد بر نقش این بانک در ایجاد آرامش برای سپرده گذاران موسسات اعتباری بحران زده گفت: جامعه ما باید بداند طبق اصول اولیه بازار مالی، هیچ نرخ بالاتری بی دلیل نیست. به عبارت دیگر موسسه ای که سود بیشتر وعده می دهد قطعا ریسک و خطر بیشتری هم به صاحب سرمایه تحمیل می کند. نکته دیگر این که یکی از پیش نیازهای رشد و توسعه اقتصادی، جلوگیری از ایجاد تنش ها در اقتصاد و بازارهای مالی کشور است اما به کرات دیده شده که گروهی از مردم و سپرده گذاران بدون توجه و دقت کافی به این تنش ها دامن می زنند. به عنوان مثال، حتی در روزهایی که بحران در تعاونی ثامن الحجج عیان شده بود، بازهم عده ای اقدام به سپرده گذاری در این موسسه می کردند.

۴ دیدگاه

 1. واقعا دست شما درد نکنه خیلی جالب بود،تفصیل وتحلیل شما،،خدا از شما راضی باشد،،اما گویا نان شما هم از دولت تدبیر وامید میرسد،که در هر مقطع جناب سیف را تطهیر نمودید،،اگر مطلب ما را هم چاپ کنید یعنی توازن وگرنه همان بود که هست،،گفتید،که هیچ سپرده گذاری کاسپین نکرده،گفتید یک مقام قضایی دستور داده در یک استان تابلو ودفترچه عوض کنند،،گفتید،در مجوز شرط به ادغام شده،،گفتید،همه ادغام شدن جز ان دو تعاونی،،گفتید،سیف گفته که در کجای دنیا بانک مرکزی چنین وچنان میکند،،،از حسابهای صوری گفتید،،،حالا جواب،،،ایا اطلاع دارید شهرداری به کسی بگوید بیا جواز ساخت برو زمینشو پیدا کن بخر،،باید برعکس باشد،قانونا،،،بانک مرکزی شرط ادغام گذاشته چرا بعد از ادغام وحساب وکتاب وتسویه مجوز نداده،دلیل مجوز عجله ای،چه بود،که یکسری اقدام به جعل سند کنند،؟پس اولین خلاف را سیف انجام داده،،وقتی مجوز را صادر کرد،چرا در متن ان برگه یا هنگامی که در سیما مردم را به سپرده گذاری در این پنج موسسه مجوز دار تحریک میکرد،نگفت،،چرا زیر برگه مجوز که شعب برای تبلیغات در همه جا نصب کردن اعلام نکرد که این مجوز شرطی است وکاسپین حق جمع اوری ودریافت سپرده را ندارد،،چرا در سایت بانک مرکزی اشاره ای به ان نشد،،مقام قضایی همین سه ماه قبل اعلام بدهی فرشتگان ودستگیری مدیر ان را اعلام کرد،کدام دستور کجا میبری این قافله رو،،مگر میشود،دادگاه به موسسه زیر مجموعه بانک مرکزی دستور بدهد که تابلو ودفترچه عوض کن،،مردم رو چی فرض کردید،خود کاسپین بعد از مجوز با تبلیغات فراوان،،شروع به تعویض تابلو ودفترچه ها انهم،در خود تهران،کدام استان چی،،،همین جا جلوی چشم نماینده بانک مرکزی که بواسطه مجوز جز هیت مدیره کاسپین است اتفاق افتاده،وبا همین تبلیغات از سال گذشته میلیاردها تومن سپرده دریافت کرده،،این عقلانی نیست،،من مجوز گرفتم،چرا استفاده نکنم،پولای مردمو جمع میکنم،تعاونی های پولدارم ادغام میکنم،وقتی به بدهکارا رسیدم،میزنم زیرش،،بانک مرکزی هم چون تخلف کرده کاری ازش بر نمیاد،،همین،من تابلو رو دیدم،شماره مجوز رو دیدم،وارد شدم نامه سیف و دیدم،،اگه بخوام سپرده گذاری کنم،،باید دفترچه کاسپین باشه،،کجای این دستور قاضی بوده،،بخدا دادستان میتونه بخاطر همین نوشته که دارید مقصر واقعی رو دادستان معرفی میکنید ،بکش به دادگاه،،اما دنیا،،کجای دنیا،هر کسی صبح از خواب بیدار شد میتونه هزار دو وسه از بانک اختلاص کنه،،تو یه روستا در خراسان شمالی که هنوز یه خیابون اسفالت نداره،کارمندبانک که با دیپلم هنرستان استخدام شده،یک میلیارد اختلاص کرده،،کجای دنیا بانکها انقدر بی در و پیکر هستن،،،پس ما یکی یک دونه هستیم اقای سیف،کجا دنیا شرطی به یک بنگا اقتصادی مجوز میدن،،واعتبار براش درست میکنند،،مگر جواز بقالی میدی که بقال دستشویی نداری،نباید جواز بدم،حالا برای اینکه کمکت کنم،جواز میدم تو هم قول بده دستشوی بزنی،،،،وقتی بانک مرکزی ده برابر پول یک نفرو نقدا بعنوان سپرده تضمین میکنه،به اون مجوز میده،،نماینده خودشو میزار تو هیت مدیره،،تا از پول تضمینش بیشتر از مردم جمع نکنه،،این قانونا،وقتی اون بنگاه ورشکسته شد،،مردم کاری با دادگاه ودادگاه کشی ندارن،بانک مرکزی از اون تضمین فوری نه اقساطی. ،پول مردمو میده،اگه باز بدهکار باشه املاک اونو میفروشه،اگه بغز بدهکارشد،خودش اقامه دعوا میکنه،،پول بقیه رو هم از خط اعتباری پرداخت میکنه،این حسن مجوز یه بنگاه اقتصادیه،،اما اقای سیف چکار کرده،،میگه به ماچه،تو دنیا فلا،،مجوز شرطی بود،،ما به کاسپین مکجوز دادیم بقیه به ماچه برن از دادگاه بگیرن،،حرفهای صد من یه غاز،،یجا میگه شرطی بود،جای دیگه میگه ما به کاسپین مجوز دادیم نه اون هشتا،،

  (9)(0)
 2. سیف در اطلاعیه اخیر خود به آیین نامه تاسیس موسسات اعتباری استناد کرده ! آقای سیف کجای این ایین نامه از چیزی به نام مجوز مشروط نام برده شده ؟ برابر همان ایین نامه که شما مکلف به اجرای مو به موی آن بودید ، دادن مجوز مراحلی دارد که میبایست انجام گردد و شما میتوانستید تا تکمیل همه مراحل مجوز اولیه بدهید چرا مجوز نهایی دادید ؟ اشتباه و بی کفایتی خود را با اختراع چیزی به اسم مجوز مشروط نمیتوانید پنهان کنید در قانون مجوز مشروط وجود ندارد به فکر داستان دیگری برای عدم صلاحیت خود و بازی با زندگی میلیونها انسان بیگناه باشید.
  جنابعالی باید رسما اعلام کنید کجای آیین نامه تاسیس موسسات اعتباری چیزی به نام مجوز مشروط وجود دارد که به آن استناد نمودید
  در غیر این صورت اطلاعیه اخیر بانک مرکزی به عنوان سند عدم اطلاع و پایبندی بزرگترین ارگان نظارتی پولی جمهوری اسلامی در تاریخ ثبت میگردد و جنابعالی مسئول اینهمه آسیب در مقیاس ملی به مردم و کشور معرفی خواهید شد.
  پس تا دیر نشده مسئولیت اشتباهات فاجعه بار خویش را با حمایت از مجوز رسمی و قانونی صادره بر عهده بگیرید زیرا که نمیتوانید با اختراع صفات من درآوردی برای مجوز مشخص شده در آیین نامه و ابداع و بدعت در قوانین از زیر مسئولیت های رسمی خود و زیان روحی و مالی که به جامعه و کشور وارد نموده اید، شانه خالی کنید

  (5)(0)
 3. آقا لعنت به این موسسه که کارمنداشم بیشتر دیپلم هستند من ۸۰۰ میلیون پول سپرده کردم باید پولمو بدن ای موسسه ورشکسته هست داره پوله همرو بالا میکشه.کارمند رده پایین این موسسه هم من میشناسم تا دیروز مغازه پلاستیک فروشی داشت الان شده آپارتمان ساز...آقای محمد افراسیابی خودش بازنشسته مستخدم بانک صادرات بوده الان یکی از سهامداران کرمانشاه هست میلیارد میلیارد پول به جیب زده.ورداشته پسر خودشو گذاشته حسابداری و امور مالی موسسه دیپلمم نداره این چه قانونیه بسه دیگه بابا آبروی ملت و تو دنیا بردین بس نیست حداقل خودمون با خودمون اینجوری نکنیم..آی مردم هر کی این پیامو میبینه صداتون در بیاد تا کی بزنن تو سرمون صدامون در نیاد...

  (5)(1)
 4. مشکله مملکته ما اینه که یه عده آدم ... و بی سود امسال سیف شودن وزیر و رییس، و هیچ کس نیس جلوی اینارو بگیره و بگه ... که تا دیروز پولای بیتولمالو ... و الان دستتون رو کردین تو جیبه مردم و دارین از مردم ...
  ...
  من ۴٠٠میلیون پولم تو این موسسه خراب شده است و الان ٣ماهه نه سود میدن به پولو، انقد تو این ٣ماه فشار رومه که دیگه نمیدونم باید چیکار کنم و جواب زن و بچه و زندگی و چی بدم
  من که به شخصه اگه واقعا آخرتی باشه، اون دنیا جلوی تک تک این مسئولین رو و... میگیرم و ازشون بخاطر این همه ... و بی کفایتی و سوء مدیریت نمیگذرم
  جالب تر این جاس که با این وضع مملکت منتظر امام زمانم هستیم😂😂

  (3)(0)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*