خانه / بورس و سهام / روز پر نوسان و حقیقی‌هاي خريدار

روز پر نوسان و حقیقی‌هاي خريدار

همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز یکشنبه روز پر نوسانی را پشت سر گذاشت که در آن نمادهای عمده بازار عرضه‌های سنگینی را تحمل کردند.
روز یکشنبه همچنان بازار سهام شاهد عرضه‌های سنگینی به ویژه درگروه‌های مورد اقبال نظیر بانک‌ها بود؛ در همین حال گروه‌های وابسته به بازار جهانی نیز در چنبره نوسان دلار در بازار آزاد گرفتار شدند تا بازار روز آشفته‌ای را پشت سر بگذارد.
در بازار روز یکشنبه گروه صدر نشین بازار یعنی گروه بانکی در حالی که رشد قابل‌ملاحظه‌ای را تجربه کرده است با عرضه‌های سنگینی مواجه شد. به اين ترتيب نمادهایي نظیر بانک ملت با 182میلیون سهم،سینا با 79میلیون سهم و تجارت با 37میلیون عرضه مواجه شدند تا بازار با چالش تداوم رشد یا استراحت در این گروه همراه
باشد.
از دیدگاه کارشناسان، بازار در شرایط کنونی همچنان با ورود نقدینگی تازه مواجه است؛ امری که البته بخش عمده‌اش به دلیل انتظار برای تغییرات در دولت توسط افراد حقیقی تامین می‌شود. بر اساس آمار روز شنبه از ارزش 231 میلیارد تومانی معاملات در بخش خرید سهم حقوقی‌ها 48/35 درصد و حقیقی‌ها 52/64 درصد بوده و در بخش فروش 49 درصد توسط حقوقی‌ها و 9/50 درصد توسط حقیقی‌ها انجام شد كه در نهایت در کل معاملات حقوقی‌ها 28/42 درصد و حقیقی‌ها 72/57 درصد سهم بازار را در اختیار داشتند.
این آمار نشان از آن دارد که با نزدیک شدن بازار به زمان تغییر مدیران به ویژه وزیران اقتصادی سهم بیشتری از تحولات در اختیار حقیقی‌ها قرار می‌گیرد که ماهیت کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری افراد حقیقی به نوسان‌های دوره‌ای در بازار منجر خواهد شد. روز یکشنبه نیز ارزش معاملات در بورس به 7/234 میلیارد تومان و در فرابورس به 6/53 میلیارد تومان رسید که همچنان نشان از ورود نقدینگی تازه به بازار دارد.
در بازار سهام روز يكشنبه معامله‌گران شاهد نوسان‌های شدیدی در بازار آزاد ارز بودند؛ کاهش قیمت دلار به زیر 30 هزار ریال و افت آن تا 28 هزار و 500 ریال موجب تاثیر منفی بر گروه پتروشیمی، معدنی و فلزی شد. هر چند قیمت مجددا به بیش از 32 هزار ریال بازگشت، اما این نوسان‌ها بیش از آنکه تاثیری مثبت برای اقتصاد کشور داشته باشد مانع از تصمیم‌گیری فعالان اقتصادی می‌شود. این شرایط آشفته در کنار شنیده‌هایي در مورد عرضه دلار توسط دستگاه‌های اجرایی موجب شده است بازار همچنان با نوسان همراه باشد. هر چند که با گذشت یک هفته از اعلام نتایج انتخابات میزان عرضه‌های حقیقی در بازار ارز در حال کاهش است. در همین حال وضعیت بازار ارز مباحث زیادی را به همراه آورده است؛ در کنار انتظار برای سخنان ريیس‌جمهوری که احتمالا عصر روز چهارشنبه برگزار می‌شود، اظهارنظرهايی نیز در مورد وضعیت اقتصاد و ارز شده است. در همین مورد رییس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: همه اقدامات مورد نیاز برای کاهش نرخ ارز و ادامه روند نزولی آن را انجام می‌دهیم.
محمود بهمنی در گفت‌وگو با ایسنا تاكيد كرد: بررسی ارقام در سه ماهه اول سال 1391 و نیز پیش‌بینی‌های انجام شده حاکی از افزایش شدید نرخ رشد نقدینگی در ماه‌های پایانی سال بود که در این راستا، بانک مرکزی از تیرماه سال گذشته تمهیدات مختلفی را اندیشید که مهار روند بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و فروش اوراق مشارکت بانک مرکزی که با استقبال مناسبی نیز روبه‌رو شد. دکتر حسین عبده تبریزی استاد دانشگاه نیز در گفت‌وگو با فرارو گفت: «کاهش نرخ ارز برای دولت امری خطرناک است.»
وی درباره علت کاهش قیمت ارز و سکه در بازار گفت: «علت سقوط قیمت‌ها می‌تواند ناشی از انتظارات جامعه باشد؛ چرا که اکنون اتفاق خاصی در اقتصاد کشور روی نداده است.»
این استاد دانشگاه اظهار کرد: «قیمت‌های مورد تحمل مردم در شرایط جدید بر اساس دلار 4000 تومان تعیین می‌شده است. کسانی که آن قیمت‌ها را تعیین کردند با کاهش قیمت دلار، قیمت‌های خود را کاهش نخواهند داد و فایده‌ای که بخش تولید از بالا رفتن نرخ ارز می‌توانست داشته باشد نیز به خطر خواهد افتاد.»
وی تصریح کرد: «دولت اعتدال به معنای دنبال کردن سیاست‌های معتدل است و نوسان شدید امری است که در چنین دولتی باید از آن اجتناب کرد.» در بازار یکشنبه در گروه بانکی معامله‌گران در حالی شاهد عرضه سنگین 182میلیونی در نماد بانک ملت بودند که بخش عمده‌ای از این عرضه را بازارگردان سهم، گروه مالی کارکنان بانک ملت صورت داد. شنیده‌ها از احتمال اعلام 31 تومان سود برای سال 91 و مبلغ 35 تومان برای سال 92 حکایت دارد. انتظار می‌رود مجمع پیش روی بانک ملت نیز با تقسیم 25 تومانی سود و 10 درصد افزایش سرمایه همراه شود.
در گروه بانکی، در مجمع عمومی عادی سالانه برای سال مالی ۹۱ سود هر سهم بانک خاورمیانه ۸۵ ریال تصویب شد.
در گروه مالی اقبال معامله‌گران به نمادهای لیزینگی و بیمه‌ای نیز به چشم می‌خورد. روز يكشنبه گروه ساختماني، دوشادوش گروه بانكي مورد توجه خريداران بود و صف‌هاي خريد گروه ساختمان در اكثر نمادها پس از اتمام بازار بر جاي ماند. در گروه ساختمان، معامله‌گران در نماد بين‌المللي توسعه ساختمان شاهد معامله بلوك 5/2 درصدي بودند. بر اين اساس 74 ميليون سهم «ثاخت» از سوي اعتضاد غدير به سرمايه‌گذاري خوارزمي واگذار شد.
در گروه سیمانی معامله‌گران روز یکشنبه شاهد بازگشایی نماد سیمان صوفیان بودند که با جهش 60 درصدی مواجه شد.در این گروه، سیمان هگمتان سود هر سهم سال مالی منتهی به دي‌ماه خود را از 788 ریال به 1026 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 30 درصدی روبه‌رو شده است. در سه ماهه واقعی منتهی به فروردين‌ماه نیز 18 درصد آن را محقق کرده است.
علت تعدیل سود شرکت افزایش نرخ فروش سیمان که اخیرا به تصویب رسیده بود و همچنین تغییر در ترکیب فروش با توجه به روند سه ماهه است.
در گروه پتروشیمی، روز یکشنبه معامله‌گران شاهد افت قیمت نمادهای پتروشیمی به دلیل نوسان بازار ارز بودند. در همین حال در نماد خلیج‌فارس اعلام شد: فاز اول مجتمع پتروشیمی ایلام به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی در غرب ایران تابستان امسال به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.
مدیرعامل پتروشیمی ایلام در گفت‌و‌گو با شانا اظهار كرد: پس از سرمایه‌گذاری شرکت بازرگانی پتروشیمی در این طرح، روند ساخت با سرعتی مناسب در حال اجراست و حدود ٢٧ هزار میلیارد ریال، کل سرمایه‌گذاری فازهای دوگانه پتروشیمی ایلام است.
کمری با بیان اینکه پتروشیمی ایلام بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری پتروشیمی در غرب کشور است، گفت: شرکت بازرگانی پتروشیمی با
٥٧ درصد سهام، بزرگ ترین سهامدار این شرکت به شمار می‌رود و صندوق بازنشستگی کشوری ١٧ درصد، شستا ١٧ درصد، پتروشیمی مارون ٧درصد و درصدی جزئی نیز متعلق به سهام ترجیحی کارکنان است.
در گروه پالایشی بازار مملو از شایعاتی در مورد پالایشگاه بندرعباس و سود این شرکت است؛ در آخرین شایعات در مورد این شرکت اعلام 226 تومان سود برای سال 92 است که باید منتظر ماند و دید طلسم اعلام گزارش‌های 12ماهه سال 91 و پیش‌بینی سود سال 92 شرکت‌های لاوان، بندرعباس و تهران چه وقت شکسته خواهد شد.
در گروه فلزی، معامله‌گران همچنان شاهد افت قیمت فلزات هستند که در آن مس بار دیگر به کمتر از 7 هزار دلار در هر تن رسیده است. در آخرین معاملات خارج از بورس فلزات لندن معامله‌گران شاهد قیمت 6 هزار و 643 دلار در هر تن مس بودند.سه فلز آلومینیوم ،روی و سرب نیز به ترتیب یک هزار و 729 دلار،یک هزار و 797 دلار و یک هزار و 988 دلار در هر تن رقم خورده است.کاهش قیمت جهانی باعث شد روز یکشنبه عرضه مس مفتول با کاهش قیمت همراه شود.
در گروه واسطه‌گری مالی، سرمایه‌گذاری بوعلی پس از تقسیم سود 300 ریالی مجمع با 13/7 درصد بازدهی بازگشایی شد.
در گروه دارویی نیز تولید مواد اولیه داروپخش پس از تقسیم سود 240 تومانی مجمع تنها 35 تومان افت قیمتی را تجربه کرد.
در گروه معدنی، فولاد ارفع روز یکشنبه شاهد برگزاری مجمع عمومی سالانه خود بود که در این مجمع تمام سود 200 میلیارد تومانی آن به حساب زیان انباشته ناشی از تغییر نرخ ارز گذاشته شد. هفته پیش نیز همین شرایط به تعدیل منفی فولاد آلیاژی ایران به دلیل کاهش درآمد سرمایه‌گذاری در غدیر ایرانیان صورت گرفت. این وضعیت البته به شفافیت شرکت‌های سهامدار ارفع منجر شده و انتظار می‌رود سال آینده چادرملو مالک 40 درصدی ارفع و معادن مالک 20 درصدي و سرمایه‌گذاری ملی مالک 4 درصدی ارفع بتوانند پس از سال‌ها سودی از این شرکت دریافت کنند.
در گروه معدنی، زغال‌سنگ طبس نیز 23 تومان سود نقدی تقسیم کرد. در مجموع بازار يكشنبه بازاری متلاطم با شاخص مثبت بود که در آن شاخص 79/91 واحد به دلیل رشد قیمت سهام بانکی رشد کرد و به 48 هزار و 631 واحد رسید.از 238 نمادی که روی تابلو رفتند نیز 78 نماد با کاهش قیمت و 155 نماد با رشد ارزش معامله شدند و ساير نمادها بدون تغيير بودند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*